kukla_davasi_basladi_tgb225

"Amerikan askerinin kafasına çuval geçirdiğimiz için yargılanıyoruz!"

TGB’ye “kukla davası” başladı!


Bilindiği gibi TGB’nin 19 Mayıs 2010′da gerçekleştirdiği eylemde, Fethullah Gülen, Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Yusuf Ziya Özcan ve Zekeriya Öz’ün kuklalarını denize atması nedeniyle TGB Genel Sekreteri Yener Güneş ve diğer TGB’liler hakkında “kukla” davası açılmıştı. Davanın ilk duruşması bugün (13 Haziran) İzmir’de gerçekleşti.

Sanık ve tanık beyanlarının alınmasının ardından dava 26 Eylül 2012 tarihine ertelendi.

TGB Genel Sekreteri Yener Güneş davaya ilişkin yazılı açıklamasında şunları belirti:

“Bugün görülen dava bir “kukla” davasıdır. 19 Mayıs 2010 tarihinde bini aşkın gençle Atatürk’ün İzmir’e girdiği Belkahve’de buluştuk. Atatürk’ün bizlere verdiği devrimleri savunma görevi için yemin ettik. O büyük yürüyüşümüzden ve ettiğimiz yeminden dolayı devlet büyüklerine ve kamu görevlilerine hakaret etmek, aşağılamak ve tehditte bulunmak suçuyla yargılanıyoruz.

Kimdir bu kişiler: Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Zekeriya Öz, Yusuf Ziya Özcan ve Fethullah Gülen…

O tarihlerde, Anayasa Mahkemesi AKP hakkında “Cumhuriyet yıkıcılığının merkezi haline geldi” kararı verdi mi? Verdi.

Abdullah Gül Colin Powell’a 2 sayfa 9 maddelik bir gizli anlaşma imzaladı mı? İmzaladı. Bunu açıkladı mı? Açıkladı.

Recep Tayyip Erdoğan bir başka ülkenin projesinin eş başkanı olduğunu söyledi mi? Söyledi. Büyük Ortadoğu kapsamında Irak bombalandı mı? Kürecik’e Füze kalkanı kuruldu mu? Libya’ya operasyon yapıldı mı yapıldı? Yapıldı.

İşte bütün bu durumlara muhalefet eden Atatürkçüler, devrimciler, gazeteciler, öğrenciler hapislere konuldu mu? Konuldu.

Bütün bunlar gerçek midir? Gerçektir. İşte bu durumda bizim susmamızı istiyorlar. Türk genci susar mı? Biz susmadık. Haykırdık. Gerçekleri savunduk.

Gerçekleri milletimizle paylaşmayıp de ne yapacağız? Biz gerçekleri savunuyoruz. Gerçeklerin kamuoyunun daha fazla dikkatine sunmak için yürüdük.

Onlarca yurtseverin yıllardır tutuklu olarak yargılanmasına neden olan ve halkın adalete olan güvenini sarsan adına Ergenekon davası dedikleri davayı yürüten yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü eleştirmeyelim mi. Zekeriya Öz’leri eleştirmeyeceğiz, bu hukuksuzluklara isyan etmeyeceğiz de ne yapacağız.

Türk Gençliğine, halk çocuklarına üniversite kapılarını kapatan, “Üniversiteler paralı olmalıdır! Parası olmayan üniversite okumasın” diyen Yusuf Ziya Özcan’ı eleştirmeyeceğiz de kimi eleştireceğiz. Türkiye’de 350 bin öğretmenin ataması yapılmamışken, 300 bin İİBF mezununun ataması yapılmamışken. Biz yürümeyeceğiz de kim yürüyecek?

İçeride yargılandığımız iddianame ile Fethullah Gülen’in ‘devlet büyüğü’ olduğu ilk kez resmi bir evraka geçmiş oldu. Bu bir itiraftır.

Fethullah Gülen’in bu davada devlet büyüğü olarak gösterilmesi devletin Atlantik ötesinden yönetildiğinin göstergesidir. Fethullah Gülen ‘devlet büyüğü’ ise devlet ‘F-tipi’ bir devlettir. Fethullah Gülen nasıl bir ‘Devlet büyüğü’dür ki ABD’de yaşıyor!

İddianameye bir de itirazımız var. Bu davada mağdur sayısı eksik yazılmıştır. Müşteki sıfatıyla yer alan isimlerin arasında Obama’nın da olması gerekirdi. Onun da maketi denize atılmıştır. Onların arkasında Obama var.

AKP iktidarı 19 Mayıs’ların kutlanmasını yasaklamaya çalışıyor. Demek ki 19 Mayıs 2010 yılında da yasakmış ve biz o gün o yasağı çiğnemişiz.

Türkiye’de AKP iktidarına muhalefet etmek yasak mıdır? AKP iktidarına muhalefet etmeyi suç sayan, yasaklayan bir kanun mu vardır? Böyle bir yasa varsa bu yasayı tanımıyoruz.


19 Mayıs 2012 tarihinde AKP iktidarının 19 Mayıs kutlama yasağını İstanbul’da düzenlediğimiz, 200 binin üzerinde vatandaşımızın katıldığı büyük bir yürüyüşle çiğnedik ve yırtıp attık. Milletimize cesaret aşıladık, umut aşıladık. Korku duvarlarını yıktık ve halkımızı ayağa kaldırdık. Suçumuz bellidir. Amerikan askerinin kafasına çuval geçirdiğimiz için yargılanıyoruz. Milletimizi ayağa kaldırdığımız için yargılanıyoruz. AKP iktidarına muhalefet ettiğimiz için yargılanıyoruz. Korkmuyoruz! Yalanlarını, yasaklarını, tehditlerini çiğnedik, çiğniyoruz ve çiğnemeye de devam edeceğiz.”

Yener GÜNEŞ (TGB Genel Sekreteri) - 13 Haziran 2012
http://www.tgb.gen.tr/

zekeriya_oz_sikayetci_davali_yener_gunes

Son Yazılar