buyuk cokus225

Anlamlı bir kaç grafik!

Bu yazıda gevezelik etmeyecek, size yalnızca bir kaç grafik sunacağım.

Bir görsel bin sözden etkilidir derler. Türkiye’yi nasıl bir enerji geleceğinin beklediğini anlamak için bir kaç grafik yeter.

Tarımın durumu için Köylü Vazgeçerse yazıma ve grafiklerin biçiminin ve eğiminin ne anlama geldiğini anımsamak için Kesişen Yollar yazıma bir göz atmanızı öneririm.

Aşağıdaki resimde yer alan ve 2020′ye dek olan kaba öngörüyü de içeren grafikler sırasıyla; I.Enerji üretimi, II.Toplam birincil enerji arzı, III.Enerjide kendine yeterlik, IV.Yakıtla elektrik üretimi, V.Son tüketimin sektör ve kaynağa göre ayrımı, VI.Seçilmiş göstergeler (Kaynak: IEA, 2009)

anlamli grafik1

Türkiye Enerji Grafikleri 1970-2020 IEA2009

Türkiye’nin toplam birincil (yani dönüştürülmemiş) enerji arzı. Altta yazan kaynaklar sırasıyla; kömür, petrol, doğal gaz, nükleer, hidro, biyoyakıt/atık, jeotermal/güneş/rüzgar. (kaynak: IEA, 2012)

anlamli grafik2

Birincil Enerji Arzı Türkiye 71-2011 IEA

Türkiye’nin elektrik üretimi. Altta yazan kaynaklar sırasıyla; kömür, petrol, doğal gaz, nükleer, hidro, biyoyakıt/atık, jeotermal/güneş/rüzgar. (kaynak: IEA, 2012)

anlamli grafik3

Elektrik Kaynakları Türkiye 71-2011 IEA

Peki bu kadar enerjiyle Türkiye ne üretiyor derseniz… Aşağıdaki grafik ülkelerin tükettiği enerjiyle ürettikleri ekonomik değeri karşılaştırıyor. Dikey eksen kişi başına düşen GSYH, yatay eksen her bir milyon BTU enerjiyle üretilen GSYH’yi gösteriyor. Türkiye sol alttaki en kötü, tükettiği enerjiye oranla en az üretim yapan grupta yer alıyor. (kaynak:Wikipedia)

anlamli grafik4

Gdp Energy Efficiency

Biz üretmiyoruz ama nüfusumuz artıyor, artan nüfusu beslemek için daha çok enerji tüketiyoruz diyecek olursanız, aşağıdaki grafikte kişi başına düşen elektrik enerjisi tüketimindeki değişimi inceleyin.

anlamli grafik5

Kişi Başı Elektrik Tüketimi 1971-2011

Elektrik ve doğalgaz kesilirse baltalar elimizde ormana koşarız diyorsanız aşağıdaki grafiğe iyi bakın. Bu grafik talep artışı sonucu orman alanındaki azalma hızını gösteren tipik bir hokey sopası eğrisi. Kullanıcılar ne olduğunu anlayamadan orman yok oluyor. Nüfusun ormana ettiğini gözünüzle görmek isterseniz açın bir harita sitesi, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nin sınırının iki yanına bakın. Haiti tarafında bariz seyrelmiş ormanlar göreceksiniz. Sonra da Haiti’nin nüfus artış hızı ile Dominik’inkini karşılaştırın.

anlamli grafik6

Global Firewood Crisis

Bunların yanında cari açık ve toplam kredi borcu grafikleri de dik eğimli ve tırmanan bir görüntü çiziyor. Tasarruf mevduatı grafikleri ise tam tersi, inişte. Giderek daha çok enerjiyi satın almak için giderek daha az paramız oluyor. Giderek daha çok enerjiyi giderek daha çok dış ticaret ve bütçe açığıyla satın alıyoruz ve bu enerjiyle yaptığımız üretim nüfusumuzdan daha hızlı artmıyor. Dünyanın toplam enerji talebi de arttığı için Türkiye’nin pastadan alacağı pay bu hızda artamayacak. Arttığını varsaysak bile birim fosil yakıt enerji maliyetleri yükseldiği için satın alma gücümüz hızla azalacak. Bu davranışın akılla açıklanabilir bir yanı yok. Kendi ayağına çelme takan bir palyaçoya benziyoruz. Daha şimdiden doğalgaz debisinin hem ısınmaya hem de elektrik üretimine aynı anda yetişemediğine tanık olduk. Aralık ayında bütün büyük şehirlerde planlı elektrik kesintileri yapıldı.

İyi bir şey göstermeyecek misin derseniz, bu zarar ziyanın büyük bir bölümünün ulaşımda, ticarette ve ısınmada türlü tasarruf yöntemleriyle önüne geçilebileceğini, ancak yıkım göreviyle işbaşına getirilen bu hükümetin bunları asla yapmayacağını söylemekle yetinirim. Japonya’nın nükleer kapasitesinin yalnızca %10′uyla kazadan bu yana idare edebildiğini, zorunlu kesintilerin sürdüğünü hatırlatayım. Gerçekten büyük oranlarda tasarruf olanaklı. Yaşam daha güzel olabilir. Ama yalnızca istersek…

Nurullah ATAY - 08 Ocak 2014 - Büyük Çöküş
http://cokus.wordpress.com/

Son Yazılar