china covid19 originated in usa2 1

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs ABD’de mi doğdu?

Koronavirüs nasıl ortaya çıktı?

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, Çin'de yeni tip koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısının 3 bin 199'a çıktığı kaydedildi.

Çin'de yaklaşık 81 bin kişi enfekte olurken bunların 60 bini hastalığı yenmeyi başardı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus vaka sayısı dünya çapında 120 bini aşan yeni tip Koronavirüs'e (Kovid-19) ilişkin açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, virüsün "Kontrol edilebilir bir pandemi" olduğunu söyledi.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüsünün nasıl ortaya çıktığı ise hala tartışma konusu…

Teori Dergisi’nde Ergin Gül’ün “globalresearch”ten çevirdiği makale “Virüs ABD’de mi doğdu?” başlığıyla yer aldı.

Makalede virüsün kökenine yönelik Japonya, Çin ve Tayvan raporları incelendi.

İşte o makale…

Çin’de genom örnekleri toplandıktan sonra, tıbbi araştırmacılar ilk önce virüsün deniz ürünleri pazarından ortaya çıkmadığını kesin olarak ortaya koydular ancak virüs, dünyaya yayıldığı deniz ürünü pazarında ortaya çıkmasından sonra tanımlanamayan birçok kaynağa sahipti. 

Global Times'a göre: Çinli araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, yeni koronavirüsünün Kasım ayı sonlarında Wuhan’daki deniz ürünleri pazarı dışında bir yerden insandan insana bulaşmasıyla başlamış olabileceğini ortaya koyuyor.

Çin’in bilimsel araştırmacılar için açık bilgi havuzu olan ChinaXiv’de yayınlanan bir çalışma yeni koronavirüsünün deniz ürünleri pazarına başka bir yerden getirildiğini ve çok sayıdaki yakın temas nedeniyle pazardan hızla yayıldığını ortaya çıkarıyor. Bulgular, Çin genelinde toplanan genom verileri, enfeksiyon kaynakları ve yeni korona virüsünün varyasyonlarının yayılma rotalarının analizlerinin bir sonucu olarak hazırlandı.

Çalışma, hasta ya da hastaların virüsü Huanan deniz ürünleri pazarındaki çalışan veya satıcılara bulaştırdığını, kalabalık pazarın virüsün alıcılara daha rahat geçmesini kolaylaştırdığını ve bunun da Aralık 2019'un başında daha geniş bir yayılmaya neden olduğunu iddia ediyor.

[Global Times, 22 Şubat 2020]

Çinli tıbbi yetkililer - ve “istihbarat teşkilatları” - virüsün kökenini bulmak için 4 ayrı kıtada 12 farklı ülkeden yaklaşık 100 genom örneği toplayarak, virüsün tüm çeşit ve mutasyonlarını belirlediği hızlı ve geniş kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırma sırasında virüs salgının belirtilenden çok daha erken muhtemelen Kasım ayında Wuhan’daki Dünya Askeri Oyunları’ndan kısa bir süre sonra başladığını belirlendi. Daha sonra Japon araştırmacılar da virüsün Çin kaynaklı olmadığı ve ülkeye dışarıdan sokulduğuna dair aynı bağımsız sonuçlara vardılar. Çin’in en büyük solunum uzmanı Zhong Nanshan 27 Ocak’ta yaptığı açıklamasında:

“COVID-19’un ilk olarak Çin’de keşfedilmiş olması, virüsün Çin kaynaklı olduğunu anlamına gelmez” dedi.

Bu elbette virüsün asıl menşei ile ilgili soruları gündeme getirmektedir. Yetkililer analizlerini 12 ülkeden 100 genom örnekleri aracılığıyla sürdürse bile, onların Çin dışındaki orijinal kaynağı aramak için zorlayıcı bir nedenleri olmalı. Bu “hastalığı ilk yayan kişiyi” bulmanın ve tanımlamanın ne kadar zor olduğunu açıklayacaktır.

coronavirus did not originate china2

JAPONYA MEDYASI: CORONAVİRUS ABD’DE DOĞMUŞ OLABİLİR !

Şubat 2020'de, Japon Asahi haber bülteni (yazılı ve TV), koronavirüsün Çin'den değil ABD'den geldiğini ve influenzaya dayandırılan 14.000 Amerikalının ölümünün bir kısmı (veya daha fazlasının) aslında coronavirüsü nedeniyle olduğunu iddia etti. [5]

Bu Amerikalılardan bazılarının bilinmeyen bir şekilde korona kapmış olması ihtimalini açığa vuran Japon bir TV kanalının raporu, yeni koronavirüsünün ABD'de ortaya çıkmış olabileceğine dair korku ve spekülasyonların Çin sosyal medyasında yayılmasına neden oldu. Japonya’nın TV Asahi Corporation tarafından hazırlanan rapor, ABD hükümetinin virüsün ABD topraklarında ne kadar yaygın olduğunu kavrayamamış olabileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, TV Asahi tarafından bildirildiği üzere hâlihazırda gripten ölen Amerikalıların koronavirüsü kapıp kapmadığı bilinmemektedir. (People's Daily, İngilizce, 23 Şubat 2020)

14 Şubat'ta ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Los Angeles, San Francisco, Seattle, Chicago ve New York City'deki halk sağlığı laboratuvarlarında, grip benzeri hastalığı olan bireyleri yeni koronavirüsüne yönelik olarak test etmeye başlayacaklarını söyledi. TV Asahi, ABD'nin test etmeyi ihmal ettiği ya da sonuçları açıklamadığı için kimsenin bu kişilerin gerçek ölüm nedenini bilemeyeceği konusunu gündeme getiren iddiaları için bilimsel belgeler sundu. Japonya salgının doğal yollarla ya da insan kaynaklı mı ya da kazara veya kasıtlı mı yayıldığı sorularından kaçınarak sadece virüs salgının ilk olarak ABD’de ortaya çıkmış olabileceğini belirtti. Batı internet medyası, bu bilgiyi silmiş gibi gözüküyor ancak Çin medyası hala bu duruma atıfta bulunmaya devam ediyor.

Virüsün yabancı bir kaynaktan bulaşmış olabileceği konusundaki iddialar, özellikle Dünya Askeri Oyunları Ekim ayında Wuhan’da düzenlendiğinden dolayı Çin sosyal medyasında hemen viral hale gelerek (o zaman yabancı bir kaynaktan) sadece Japonya değil Çin’de de meseleyi daha da körüklemiş gözüküyor. “Belki de ABD delegeleri koronavirüsünü Wuhan'a getirdiler ve onu daha ölümcül ve bulaşıcı yaparak bu yıl salgın olmasına neden olan mutasyon meydana geldi.” [People Daily, 23 Şubat 2020]

Şangay Fudan Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Shen Yi, “istihbarat teşkilatları dâhil” küresel virologların, virüsün kökeninin takibinde olduklarını belirtti. İlgi çekici olan diğer bir şey ise Çin Hükümeti’nin bu konuda kapıyı kapatmadığıdır. Haber metni şunları söyledi:

“İnternet kullanıcılarının tartışmaya aktif olarak katılımları teşvik ediliyor ama tercihen akla yatkın bir tarzda.”

Çin'de bu anlamlı. Eğer raporlar çöp olsaydı, hükümet bunu açıkça ifade eder ve insanlara yanlış bilgiler yaymamalarını söylerdi...

coronavirus did not originate china

TAYVANLI VİROLOG KORONAVİRÜSÜNÜN ABD KAYNAKLI OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜ !

Daha sonra Tayvan’da 27 Şubat’ta, koronavirüsünün ABD kaynaklı olduğunu gösteren diyagramlar ve akış şemalarının bulunduğu bir TV haber programı yayınlandı.[6]

Aşağıda bu haber spikerinin seçili içeriğinin kabaca bir çevirisi, özeti ve analizi bulunmaktadır. Videodaki adam, virüsün kaynağı için uzun ve ayrıntılı bir arama yapan üst düzey bir virolog ve farmakolog. Araştırmacı videonun ilk bölümünü çeşitli haplotipleri ve bunların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu, birinin nasıl birbirinden önce gelmesi gerektiğini ve bir türün diğerinden nasıl türetildiğini açıkladı. Virolog meselenin tıpkı sayılarda 3’ün her zaman 2’yi takip etmesi gibi olduğunu söyleyerek, bunun sadece temel bilim olduğunu ve jeopolitik meselelerle ilgisi olmadığını açıkladı. Onun üzerinde durduğu ana noktalardan birisi Tayvan’da bulaşan türün sadece Avustralya ve ABD’de var olduğu ve hastalığın Avustralyalılar tarafından bulaşmadığından dolayı Tayvan'daki enfeksiyonun sadece ABD'den gelmiş olabileceği yönündeydi. Temel mantık, virüs suşlarının en fazla çeşitliliğine sahip coğrafi konumun orijinal kaynak olması gerektiğidir çünkü tek bir suş hiçbir şeyden meydana gelemez. Virolog, yalnızca ABD'nin bilinen beş virüs suşunun hepsine sahip olduğunu (Tayvan ve Güney Kore, Tayland ve Vietnam, Singapur ve İngiltere, Belçika ve Almanya olduğu gibi Wuhan ve Çin'in çoğunda sadece bir tane var) göstererek diğer ülkelerdeki haplotiplerin ABD'de ortaya çıkmış olabileceği tezini ortaya koydu. Belki daha bulaşıcı ancak daha az ölümcül olan Kore ve Tayvan’daki virüs, Çin’de bulunandan farklı bir haplotipe sahip.

Ne İran ne de İtalya yukarıdaki testlere dâhil edilmedi, ancak her iki ülke de yerel olarak ülkelerinde yaygın olan genomu deşifre ederek bunların Çin'de bulunanlardan farklı çeşitler olduğunu ilan ettiler ve bu da virüsün Çin'den gelmediğini ancak başka bir kaynaktan getirilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. İtalya’daki çeşitliliğin diğer uluslardan üç kat daha büyük olan Çin’dekiyle neredeyse aynı ölümcül orana sahip olması dikkat çekerken, İran’daki haplotip % 10 ila % 25 arasında bir ölüm oranı ile içlerindeki en ölümcül olan olarak görünüyor. [7] [8] [9]

coronavirus expansion

Batı medyasının Çin'e muazzam miktarda odaklanması nedeniyle, dünyanın çoğu koronavirüsünün Çin'den diğer tüm uluslara yayıldığına inanıyor, ancak bunun yanlış olduğu şimdi kanıtlanmış gibi görünüyor. En az bir vaka tespit edilen yaklaşık 50 ülkede virüsün menşei yerlerini, dünya çapındaki yayılma kaynaklarını ve modellerini belirlemek için bu ulusların her birinden virüs örneklerini incelemek oldukça ilginç olurdu. Virolog ayrıca ABD'nin son zamanlarda hastaların nefes alamaması nedeniyle ölümle sonuçlanan ancak koşulları ve semptomları pulmoner fibroz ile açıklanmayan 200'den fazla “pulmoner fibroz” vakasına sahip olduğunu belirtti. Virolog, ABD sağlık yetkililerini bu ölümleri ciddiye almaları için bilgilendiren makaleler yazdığını ancak ölümlerin e-sigaralar kaynaklı olduğunun söyleyerek karşılık verildiğini ve daha sonraki tartışmaların sonlandırıldığını söyledi. Tayvanlı doktor daha sonra ise virüs salgını için “Eylül 2019'a bakmalıyız” diyerek virüsün varsayıldığından daha önce başladığını belirtti. Virolog, Eylül 2019'da, bazı Japonların Hawaii'ye gittiği ve Çin’e hiç gitmemiş bu insanların enfekte olarak eve döndüğünü belirtti. Virolog ayrıca bunun Çin’deki enfeksiyonlardan iki ay önce olduğunu ve CDC’nin Fort Detrick biyo-silah laboratuvarını, tesislerin patojen kaybını önlemek için yetersiz olduğunu iddia ederek aniden ve tamamen kapattığını söyledi. [10] [11] Virolog, bu vakaları (aynı sonuca ulaşan Japon virologları gibi) çok dikkatli bir şekilde araştırdığını söyledi. Bu, koronavirüsün ABD'de zaten yayıldığını, ancak semptomların resmi olarak diğer hastalıklara atfedildiği ve bu sebeple muhtemelen gizli olduğu anlamına gelebilir. Önde gelen Çin haber sitesi Huanqiu, ABD'de bir kadına, akrabasının doktorlar tarafından gripten öldüğü söylendiği, ancak ölüm belgesinde ölüm nedeni olarak koronavirüsü kaydedildiği bir vakayı aktardı. 26 Şubat'ta ABC News üyesi KJCT8 News Network ise, bir kadının yakın zamanda medyaya kız kardeşinin koronavirüsü enfeksiyonundan öldüğünü söylediğini bildirdi. Colorado sakini olan Almeta Stone, “Onlar (sağlık personeli) grip olduğu konusunda bizi bilgilendirdiler ve ölüm belgesini aldığımda ölüm sebebi olarak koronavirüsü yazıyordu .” [12]

ABD'de bu tür vakaların sayısını belirleyemiyoruz, ancak CDC'nin güvenilir bir test kiti olmadığı ve virüs için çok az test yaptığı veya hiç test yapmadığından dolayı başkaları da olabilir.

Odatv – 15 Mart 2020

Kaynaklar :

[1] https://www.globaltimes.cn/content/1180429.shtml

[2] https://news.cgtn.com/news/2020-02-23/New-study-shows-Wuhan-seafood-market-not-the-source-of-COVID-19-OjhaHnwdnG/index.html

[3] https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2930183-5

[4] http://www.xinhuanet.com/english/2020-02/27/c_138824145.htm

[5] http://en.people.cn/n3/2020/0223/c90000-9661026.html

[6] https://m.weibo.cn/status/4477008216030027#&video

[7] http://en.people.cn/n3/2020/0301/c90000-9663473.html

[8] http://www.ansa.it/english/news/2020/02/27/coronavirus-italian-strain-isolated-at-sacco-hospital_986ff0c2-7bd6-49fe-bbef-b3a0c1ebd6f4.html

[9] Coronavirus has Mutated, Iran attacked by a Different Strain from Wuhan

[10] https://www.fredericknewspost.com/news/health/fort-detrick-lab-shut-down-after-failed-safety-inspection-all/article_767f3459-59c2-510f-9067-bb215db4396d.html

[11] https://www.unz.com/wwebb/bats-gene-editing-and-bioweapons-recent-darpa-experiments-raise-concerns-amid-coronavirus-outbreak/

[12] https://www.sohu.com/a/376454525_164026

*** *** ***

China’s Coronavirus: A Shocking Update. Did The Virus Originate in the US?

Japan, China and Taiwan Reports on the Origin of the Virus

By Larry Romanoff

Global Research, March 04, 2020

The Western media quickly took the stage and laid out the official narrative for the outbreak of the new coronavirus which appeared to have begun in China, claiming it to have originated with animals at a wet market in Wuhan.

In fact the origin was for a long time unknown but it appears likely now, according to Chinese and Japanese reports, that the virus originated elsewhere, from multiple locations, but began to spread widely only after being introduced to the market.

More to the point, it appears that the virus did not originate in China and, according to reports in Japanese and other media, may have originated in the US.

Chinese Researchers Conclude the Virus Originated Outside of China

After collecting samples of the genome in China, medical researchers first conclusively demonstrated that the virus did not originate at the seafood market but had multiple unidentified sources, after which it was exposed to the seafood market from where it spread everywhere. (1) (2) (3)

According to the Global Times:

A new study by Chinese researchers indicates the novel coronavirus may have begun human-to-human transmission in late November from a place other than the Huanan seafood market in Wuhan.

The study published on ChinaXiv, a Chinese open repository for scientific researchers, reveals the new coronavirus was introduced to the seafood market from another location(s), and then spread rapidly from the market due to the large number of close contacts. The findings were the result of analyses of the genome data, sources of infection, and the route of spread of variations of the novel coronavirus collected throughout China.

The study believes that patient(s) zero transmitted the virus to workers or sellers at the Huanan seafood market, the crowded market easily facilitating further transmission of the virus to buyers, which caused a wider spread in early December 2019. (Global Times, February 22, 2020, emphasis added (2)

Chinese medical authorities – and “intelligence agencies” – then conducted a rapid and wide-ranging search for the origin of the virus, collecting nearly 100 samples of the genome from 12 different countries on 4 continents, identifying all the varieties and mutations. During this research, they determined the virus outbreak had begun much earlier, probably in November, shortly after the Wuhan Military Games.

They then came to the same independent conclusions as the Japanese researchers – that the virus did not begin in China but was introduced there from the outside.

China’s top respiratory specialist Zhong Nanshan  said on January 27

“Though the COVID-19 was first discovered in China, it does not mean that it originated from China”

“But that is Chinese for “it originated someplace else, in another country”. (4)

This of course raises questions as to the actual location of origin. If the authorities pursued their analysis through 100 genome samples from 12 countries, they must have had a compelling reason to be searching for the original source outside China. This would explain why there was such difficulty in locating and identifying a ‘patient zero’.

Japan’s Media: The Coronavirus May Have Originated in the US

In February of 2020, the Japanese Asahi news report (print and TV) claimed the coronavirus originated in the US, not in China, and that some (or many) of the 14,000 American deaths attributed to influenza may have in fact have resulted from the coronavirus. (5)

A report from a Japanese TV station disclosing a suspicion that some of those Americans may have unknowningly contracted the coronavirus has gone viral on Chinese social media, stoking fears and speculations in China that the novel coronavirus may have originated in the US.

The report, by TV Asahi Corporation of Japan, suggested that the US government may have failed to grasp how rampant the virus has gone on US soil.

However, it is unknown whether Americans who have already died of the influenza had contracted the coronavirus, as reported by TV Asahi. (People’s Daily, English, February 23, 2020, emphasis added)

On February 14, the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) said they will begin to test individuals with influenza-like-illness for the novel coronavirus at public health labs in Los Angeles, San Francisco, Seattle, Chicago, and New York City.

The TV Asahi network presented scientific documentation for their claims, raising the issue that no one would know the cause of death because the US either neglected to test or failed to release the results. Japan avoided the questions of natural vs. man-made and accidental vs. deliberate, simply stating that the virus outbreak may first have occurred in the US. The Western Internet appears to have been scrubbed of this information, but the Chinese media still reference it.

These claims stirred up a hornet’s nest not only in Japan but in China, immediately going viral on Chinese social media, especially since the Military World Games were held in Wuhan in October, and it had already been widely discussed that the virus could have been transmitted at that time – from a foreign source.

“Perhaps the US delegates brought the coronavirus to Wuhan, and some mutation occurred to the virus, making it more deadly and contagious, and causing a widespread outbreak this year.” (People’s Daily, February 23, 2020) (1)

China – Western China Bashing – vs. Western Biowarfare?

Shen Yi, an international relations professor at Shanghai’s Fudan University, stated that global virologists “including the intelligence agencies” were tracking the origin of the virus. Also of interest, the Chinese government did not shut the door on this. The news report stated:

“Netizens are encouraged to actively partake in discussions, but preferably in a rational fashion.”

In China, that is meaningful. If the reports were rubbish, the government would clearly state that, and tell people to not spread false rumors.

Taiwan Virologist Suggests the Coronavirus Originated in the US

Then, Taiwan ran a TV news program on February,27,(click here to access video (Chinese), (https://m.weibo.cn/status/4477008216030027#&video )that presented diagrams and flow charts suggesting the coronavirus originated in the US. (6)

Below is a rough translation, summary and analysis of selected content of that newscast. (see map below)

The man in the video is a top virologist and pharmacologist who performed a long and detailed search for the source of the virus. He spends the first part of the video explaining the various haplotypes (varieties, if you will), and explains how they are related to each other, how one must have come before another, and how one type derived from another. He explains this is merely elementary science and nothing to do with geopolitical issues, describing how, just as with numbers in order, 3 must always follow 2.

One of his main points is that the type infecting Taiwan exists only in Australia and the US and, since Taiwan was not infected by Australians, the infection in Taiwan could have come only from the US.

The basic logic is that the geographical location with the greatest diversity of virus strains must be the original source because a single strain cannot emerge from nothing. He demonstrated that only the US has all the five known strains of the virus (while Wuhan and most of China have only one, as do Taiwan and South Korea, Thailand and Vietnam, Singapore, and England, Belgium and Germany), constituting a thesis that the haplotypes in other nations may have originated in the US.

Korea and Taiwan have a different haplotype of the virus than China, perhaps more infective but much less deadly, which would account for a death rate only 1/3 that of China.

Neither Iran nor Italy were included in the above tests, but both countries have now deciphered the locally prevalent genome and have declared them of different varieties from those in China, which means they did not originate in China but were of necessity introduced from another source. It is worth noting that the variety in Italy has approximately the same fatality rate as that of China, three times as great as other nations, while the haplotype in Iran appears to be the deadliest with a fatality rate of between 10% and 25%. (7) (8) (9)

Due to the enormous amount of Western media coverage focused on China, much of the world believes the coronavirus spread to all other nations from China, but this now appears to have been proven wrong. With about 50 nations scattered throughout the world having identified at least one case at the time of writing, it would be very interesting to examine virus samples from each of those nations to determine their location of origin and the worldwide sources and patterns of spread.

The Virologist further stated that the US has recently had more than 200 “pulmonary fibrosis” cases that resulted in death due to patients’ inability to breathe, but whose conditions and symptoms could not be explained by pulmonary fibrosis. He said he wrote articles informing the US health authorities to consider seriously those deaths as resulting from the coronavirus, but they responded by blaming the deaths on e-cigarettes, then silenced further discussion. …

The Taiwanese doctor then stated the virus outbreak began earlier than assumed, saying, “We must look to September of 2019”.

He stated the case in September of 2019 where some Japanese traveled to Hawaii and returned home infected, people who had never been to China. This was two months prior to the infections in China and just after the CDC suddenly and totally shut down the Fort Detrick bio-weapons lab claiming the facilities were insufficient to prevent loss of pathogens. (10) (11)

He said he personally investigated those cases very carefully (as did the Japanese virologists who came to the same conclusion).. This might indicate the coronavirus had already spread in the US but where the symptoms were being officially attributed to other diseases, and thus possibly masked.

The prominent Chinese news website Huanqiu related one case in the US where a woman’s relative was told by physicians he died of the flu, but where the death certificate listed the coronavirus as the cause of death. On February 26, ABC News affiliate KJCT8 News Network reported that a woman recently told the media that her sister died on from coronavirus infection. Montrose, Colorado resident Almeta Stone said, “They (the medical staff) kept us informed that it was the flu, and when I got the death certificate, there was a coronavirus in the cause of death.” (12)

We cannot ascertain the number of such cases in the US but since the CDC apparently has no reliable test kits and is conducting little or no testing for the virus, there may be others.


***

Just for information

In the past two years (during the trade war) China has suffered several pandemics:

  • February 15, 2018: H7N4 bird flu. Sickened at least 1,600 people in China and killed more than 600. Many chickens killed. China needs to purchase US poultry products.
  • June, 2018: H7N9 bird flu. Many chickens killed. China needs to purchase US poultry products.
  • August, 2018: outbreak of African swine flu. Same strain as Russia, from Georgia. Millions of pigs killed. China needs to purchase US pork products.
  • May 24, 2019: massive infestation of armyworms in 14 province-level regions in China, which destroy most food crops. Quickly spread to more than 8,500 hectares of China’s grain production. They produce astonishing numbers of eggs. China needs to purchase US agricultural products – corn, soybeans.
  • December, 2019: Coronavirus appearance puts China’s economy on hold.
  • January, 2020: China is hit by a “highly pathogenic” strain of bird flu in Hunan province. Many chickens died, many others killed. China needs to purchase US poultry products.

The standard adage is that bad luck happens in threes, not sixes.

***

Note to readers: please click the share buttons above or below. Forward this article to your email lists. Crosspost on your blog site, internet forums. etc.

Larry Romanoff is a retired management consultant and businessman. He has held senior executive positions in international consulting firms, and owned an international import-export business. He has been a visiting professor at Shanghai’s Fudan University, presenting case studies in international affairs to senior EMBA classes. Mr. Romanoff lives in Shanghai and is currently writing a series of ten books generally related to China and the West. He is a frequent contributor to Global Research.

Notes

(1) https://www.globaltimes.cn/content/1180429.shtml

(2) https://news.cgtn.com/news/2020-02-23/New-study-shows-Wuhan-seafood-market-not-the-source-of-COVID-19-OjhaHnwdnG/index.html

(3) https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2930183-5

(4) http://www.xinhuanet.com/english/2020-02/27/c_138824145.htm

(5) http://en.people.cn/n3/2020/0223/c90000-9661026.html

(6) https://m.weibo.cn/status/4477008216030027#&video

(7) http://en.people.cn/n3/2020/0301/c90000-9663473.html

(8) http://www.ansa.it/english/news/2020/02/27/coronavirus-italian-strain-isolated-at-sacco-hospital_986ff0c2-7bd6-49fe-bbef-b3a0c1ebd6f4.html

(9) Coronavirus has Mutated, Iran attacked by a Different Strain from Wuhan

(10) https://www.fredericknewspost.com/news/health/fort-detrick-lab-shut-down-after-failed-safety-inspection-all/article_767f3459-59c2-510f-9067-bb215db4396d.html

(11) https://www.unz.com/wwebb/bats-gene-editing-and-bioweapons-recent-darpa-experiments-raise-concerns-amid-coronavirus-outbreak/

(12) https://www.sohu.com/a/376454525_164026

Son Yazılar