gdo misirlar kanser yapti

Bu Aydınlık'a Yakışmadı!

Aydınlık Gazetesi ve Bilim Ve Ütopya dergisi,

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler konusunda şaşırtıcı bir şekilde yanlış bilgileri doğruymuş gibi okuyucusuna aktarıyor.

Bu konuda Google'da çok basit bir araştırmanın sonucunda sayısız bilimsel çalışmaya ulaşmak mümkündür. Bu çalışmalar GDO ürünlerinin kansere yol açtığını kanıtlamıştır.

GDO ürünlerini savunmak için ya süper cahil olmak ya da GDO şirketlerinin maaşlı elemanı olmak gerekir. Bunun dışında bu ürünleri savunacak hemen hemen aklı başında insan bulmak mümkün değildir.

Monsanto, Syngenta, Cargill, Bayer, Conagra, Dupont, Aventis, Aqua Bounty, Nestle vs gibi uluslararası GDO tekellerinin çıkarlarını insan sağlığının aleyhine savunmak!

Aydınlıkçılara yakışır mı?

Anti-emperyalist olmak bir yana herşeyden önce insan sağlığı sözkonusu.

Aşağıda GDO konusunda Fransa'da yapılmış 5 yıl süren bilimsel bir çalışmayı okumanızı öneriyoruz:

Fransa’da 5 yıllık gizli bir çalışma GDO’ların kanser yaptığını kanıtladı!

Ayrıca Meyvelitepe sitesinin bu konudaki "Dönemeç" adlı aydınlatıcı yazısını mutlaka okuyunuz.

+ William Engdahl’ın Norveç'te Svalbvard’daki Bill Gates ve Rockefeller Vakfı’na ait Kıyamet Tohum Bankası üzerine yazısını mutlaka okuyunuz.

Bill Gates, Rockefeller ve GDO devleri bizim bilmediğimiz bir şeyler biliyorlar!

Sitemizde "Sağlık Ve GDO" bölümünde çok sayıda eğitici yazı bulunmaktadır. Okumanızı öneriyoruz.

dünya48.com

gdo yasam patentlenemez850

Aşağıda iki önemli filmi izlemenizi öneriyoruz.

Küresel düzensizliğe karşı yerel çözümler...

Solutions locales pour un désordre global...Coline Serreau elinde kamerasıyla, herkes için gıda güvenliğini garanti etmeye ve çevre yıkımlarını tamir etmeye çalışan yeni tarımsal üretim sistemlerini biraz heryerde uygulamaya çalışan bu alandaki kadınlar ve erkeklerle karşılaşmak için dünyayı gezdi dolaştı.

"Köylülerin, filozofların ve ekonomistlerin düşüncelerini, herşeyi açıklayarak, duyurmak ve toplumsal modelimizin niçin krizlerden kurtulamadığını, alternatifleri bularak hayata geçirmeye çalışılıyor olduğunu göstermek gerekiyor."

Coline Serreau

*** *** ***

GDO ların sorunsallığı üzerine Vandana Shiva ile söyleşi

Interview du Dr Vandana Shiva sur la problématique des OGM / Orléans Mai 2006

Interview : Gwen et Aurélie / ATTAC 45

Aydınlık'ta çıkan sözkonusu yazı :

gdo onyargi haberi aydinlik2

GDO korkusu sadece önyargı mı?

Bilim ve Ütopya dergisi Eylül sayısında yine ezber bozdu.

Dergi, GDO’lu gıdaların zararının kanıtlanamadığını savunan bilim insanlarının görüşlerini paylaştı.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler sağlığa zararlı mı? Market ve pazarlardaki ürünler GDO’lu mu? Yapılan araştırmalarda GDO’ların alerjiler dışında herhangi bir hastalığa neden olduğu henüz kanıtlanamadı. Bilim ve Ütopya dergisi Eylül sayısında GDO’ya farklı bir pencereden bakıyor. Dergide, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr Selim Çetiner, Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr Oğuz Özdemir, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr Ali Esat Karakaya, IPK Gatersleben Moleküler Bitki Beslenmesi Bölümü’nden (Almanya) Seçkin Eroğlu görüşlerini paylaştı.

AVRUPA’YA GÖRE SAKINCASI YOK!

Prof. Dr Selim Çetiner, GDO karşıtı grupların bilimsel kanıtlar ortaya koyarak modern biyoteknoloji ürünlerinin insan sağlığı ve çevre açısından olası zararlarını bilimsel platformlarda tartışmak yerine korku yaymalarını eleştiriyor. Çetiner, “İnsanlar, bu teknolojiye karşı konumlanmaya zorlanıyor. Karar vericiler üzerinde baskı uygulanmaya çalışılıyor” diyor.

18’nci yüzyılda aşı genel kabul görmeden önce, Avrupa’nın çoğu ülkesinde ve ABD’de aşı karşıtı dernekler kurulduğunu, aşıya karşı kampanyalar ve protesto gösterileri düzenlendiğini hatırlatan Selim Çetiner sözlerine şöyle devam ediyor: “GDO’lar, dünyanın en sıkı biyogüvenlik mevzuatına sahip AB ülkelerinin bağımsız bilim insanlarından oluşan Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yapılan yüzlerce bilimsel araştırma sonucu insan ve çevre sağlığı açısından sakıncalı bulunmuyor. Ancak bizim Biyogüvenlik Kurulumuz sakıncalı buluyor. Ben de 27 yıldır tarımsal biyoteknoloji ve biyogüvenlik konularında çalışan bir bilim insanı olarak, GDO karşıtı grupların internet sayfalarında yer alan iddialardan çok bilimsel verilere dayalı olarak belirlenmiş, ulusal ve uluslararası bilim kuruluşlarının görüşünü benimsiyor ve savunuyorum.”

‘TAHRİBAT YARATABİLİR’

GDO konusunu modern biyoteknolojik uygulamalarından biri olarak ele alıp ona göre konumlanmak gerektiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr Oğuz Özdemir, GDO’ları toptan yadsımanın ne bilimsel ne de gerçekçi bir yaklaşım olacağını ifade ediyor. Özdemir, “Çevre kirliliğinin temizlenmesi, tekstil, tıbbi tanı ve teşhis gibi insanlığa fırsatlar sunacak yanları da var. Ancak konu tarımsal amaçlı GDO’lara gelince madalyonun diğer yüzüyle karşı karşıya alıyoruz. Bunlardan ilki, çok uluslu biyoteknolojik tarımın ulusal tarım sistemleri üzerinde yaratacağı tahribat. İkincisi gıda olarak GDO’ların tüketilmesinin insan sağlığı üzerinde yol açabileceği olumsuz etkiler” diyor.

‘BİLİMSEL ÇALIŞMA ACİL İHTİYAÇ’

Ülkemizde GDO’lu gıda ve yemlerin insan sağlığına zararlı olduğu düşüncesinin inanç düzeyine yükseldiğini belirten Prof. Dr. Ali Esat Karakaya ise “Toplumun risk algısını gerçeğe yönlendirmesi konusunda kayda değer hiçbir çalışma söz konusu değil. Alan tümüyle bilimdışı iddialara terk edilmiştir. Bu durum sürdürülebilir değildir. Bir dünya gerçeği olan GDO karşısındaki olumsuz propagandaya karşı bilimsel verilere dayalı kurumsal özellikte bir risk iletişimi çalışmasına acilen ihtiyaç vardır” ifadesini kullanıyor.

Zararsız olduğu kanıtlandı!

ABD’DE, GDO’lu yemler 1996 yılından bu yana besi hayvanlarında kullanılıyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden Alison van Eeennaam, 1983-2011 yılları arasında genetiği değiştirilmiş ürünlerle beslenen besi hayvanları üzerinde çalıştı. Araştırma, GDO’lu ürünlerle beslenen hayvanlarla GDO’suz ürünlerle beslenen hayvanların sağlığı arasında hiçbir fark olmadığını gösterdi. Araştırma Journal of Animal Science dergisinde yayımlandı. Araştırma sonucunu duyuran Evrim Ağacı internet sitesi, araştırmanın 1 Ekim’de paylaşıma açılacağını belirtti.

Aliye ULUSOY - 22 Eylül 2014 - Aydınlık

gdo onyargi haberi aydinlik

Son Yazılar