cine_halkinin_santral_ofkesi225

Çine’de santral öfkesi! "Santralci Şirket Çine'yi Terk Et!"

Çine halkı, yapılmak istenen ÇED toplantısını iptal ettirdi.

Aydın'ın Çine İlçesi'nde Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulması planlanan Çine Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için yapılan ÇED toplantısı, vatandaşın tepkisi nedeniyle tamamlanamadı. Toplantı öncesinde ilçenin cadde ve sokaklarında temsili tabutlar ve pankartlarla yürüyüş yapıldı.

Çine'ye 5 kilometre uzaklıktaki Gökyaka ile Çaltı köyleri arasındaki araziye Pegai Enerji Madencilik Tarım San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan ve 750 milyon avroya mal olacak 464 MW gücündeki Çine Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için ÇED toplantısı düzenlendi.

Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan ve yardımcısı Raziye Yaralı başkanlığında düzenlenen ÇED toplantısı öncesinde Çine Kültür Merkezi önünde toplanan halk protesto gösterisi yaptı. Ellerinde "Zeytinlerimizi Kurutmayın", "Santral İstemiyoruz", "Havamızı, Suyumuzu, Toprağımızı Kirletmeyin", "Yaşam Alanlarımıza Sahip Çıkıyoruz" yazılı pankartlar taşıyan grup, üzerinde "Ölen: Çocuklarımız. Ölüm Sebebi: Astım-Kanser", "Mefta: Çine Halkı, Ölüm sebebi Kirli hava" yazan iki temsili tabutla ilçenin cadde ve sokaklarında yürüyüş yaptı. Eylemciler sık sık "Santralci şirket, Çine'yi terket" sloganları attı. TKP Aydın İl Örgütü'nün de destek verdiği eyleme yüzlerce vatandaş katıldı.

Sokak eyleminin ardından toplantının düzenleneceği kültür merkezi önüne gelen gruptan, GEÇEP (Güney Ege Çevre Platformu) adına tabutların önünde Ayhan Karahan açıklama yaptı. Tarım ve hayvancılık bölgesi olan Çine'de santral kurulmak istenmesinin bir doğal felakete davetiye çıkarmak olduğunu belirten Karahan, 'üç kişinin rant sağlamak' amacıyla kuracağı santrale evet demenin yöre insanının hayatını ve geleceğini tehlikeye atmak olduğunu savundu.

'Çine'nin felaketi olur!'


Karahan, "Bu ÇED toplantısı kimseye haber verilmeden, yasal prosedürler yerine getirilmeden yangından mal kaçırırcasına, adet yerini bulsun diye yapılan bir toplantıdır. Hiçbir bilimsel ve yasal dayanağı yoktur. Yer seçimi ise şirket açısından ne kadar karlı ise çevresel açıdan da o kadar zararlıdır. Doğalgaz santral termik bir santraldir. Bu nedenle çukur bir vadideki Çine halkının ve doğal yaşamın felaketi olacaktır. Tesisi kurmak isteyen şirket yetkililerini şimdiden hayatı ve doğayı zehirleyecek olan bu girişimden vazgeçmeleri için uyarıyoruz. Sizlerin tamamen rant hedefli ve zehirli projenizi burada mahkum ediyor ve bu tabutlara gömüyoruz. Yanlış ve kirli hesabınız Çine'den geri dönecektir" dedi.

Toplantı tamamlanamadı!

Bu gösterinin düzenlendiği sırada, ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. yetkilileri, OSB Başkan Yardımcısı Kayhan Güney, santrali kuracak şirketin yönetim kurulu üyeleri, vatandaşların da katıldığı ÇED toplantısı başladı. Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan'ın açılış konuşması sırasında izleyici vatandaşlar, toplantının yasal olmadığını iddia ederek 316 imzalı dilekçeyi Varan'a verdi. Varan'ın toplantıyı iptal edemeyeceğini açıklaması üzerine salonda alkışlı, ıslıklı protestolar başladı sert tartışmalar yaşandı. ÇED raporunu hazırlayan şirket yetkilileri sunum yapamadı.

'Halk bilgilenmek istemiyor!'

Bu sırada sık sık "İzin verin bu toplantıyı yapalım, sonra gerekirse bir kez daha yaparız" diyen Müdür Varan'a Çinelilerin tepkisi sert oldu. Salonda bulunanlar "Santralci Şirket Çine'yi Terk Et" sloganların attığı sırada, şirket yetkililerinin sessiz kaldığı görüldü. Müdür Varan yaklaşık iki saat süren çabası sonunda toplantıyı yaptıramayınca, "Halk bilgilenmek istemediği için toplantıyı sona erdiriyorum, bunu da tutanağa geçiriyorum" dedi.

Müdür Varan'a müdahale eden GEÇEP Sözcüsü Ayhan Karahan "Böyle bir tutanak düzenlemenize izin vermiyoruz. Ancak halk istemediği için ÇED toplantısı yapılamamıştır. Halkın bilgisini ölçmek haddinize düşmez. Tersine halk bildiği için kendi hayatına ve memleketine sahip çıkmaktadır" dedi. Bunun üzerine salonda gerginlik daha da büyüdü. Tutanak tanzim edemeyen ÇED Kurulu Aydın'dan gelen takviye çevik kuvvet birliklerinin kordonu altında toplantı salonundan dışarı çıkabildi. Bu esnada salonda "Çine sahipsiz değildir", "Bu yağma durdurulacak" sloganları atıldı. Alkış ve ıslıklarla şirket yetkilileri ve ÇED kurulu protesto edildi.

Toplantıyı şirket yöneticileri ile birlikte izleyen Organize Sanayi Bölgesi'nin Başkan Yardımcısı ve AKP Çine İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Kayhan Güney ise toplantının yaptırılmamasını üzüntü ile karşıladığını belirtti. Tesisi kuracak şirket yetkilileri de soruları yanıtsız bıraktı.

HabersoL - 28 Şubat 2012 - Aydın

Son Yazılar