artvine destek ardahanli atlilar2 

Halk kararlı madene geçit yok!

Cengiz Holding maden sahasına çıktı ama Artvinliler mücadeleyi bırakmış değil.

Yolda yürürken, her köşe başında bir grup görüyoruz, kafa kafaya vermiş konuşuyorlar. Konu Cerattepe. Hukuksuz girişimi durdurmaya kararlılar.

Bir dükkandaki “Bu işyeri Cerattepe’ye müdahale edildiği an kapatılacaktır” yazısını görüp içeri dalıyoruz. Kozmetik dükkanı işleten Nevin Hanım’da karamsarlıktan eser yok. Nilgün Hanım “Oraya çıkmaları hiçbir şeyin bitmiş olduğu anlamına gelmiyor” diye başlıyor söze, şöyle devam ediyor: “Bizim meselemiz memleket meselesi. Yolumuza devam edeceğiz. Bu memlekette doğdum, çocuklarımı burada dünyaya getirdim. Burada öleceğim. Bu memleket kimsenin babasının malı değil. Yandaş medyayı da suçluyoruz. Kimse 25 bin kişiyi terörist ilan edemez. Askeri polisi insanların üzerine salanlar utansın.”

Bir başka dükkana giriyoruz. Recep Öztürk’e “Şirket Cerattepe’ye çıktı...” derken lafımızı bitirmeden giriyor konuya: “Mustafa Kemal’in çocukları, askerleriyiz. Çıktıkları gibi inerler oradan. Yaşam alanımızın üzerinde bir madene karşıyız. Ya bu Artvin’i buradan kaldıracaklar, ya maden işinden vazgeçecekler. O ocağı çalıştıramazlar. Hukuki boyutta mücadele vereceğiz.”

Dükkandan çıkıp yürümeye devam ediyoruz. Valilik binası önünde yerde oturmuş bir grup liseli “Madene hayır” yazdıkları kağıtları tutarak oturma eylemi yapıyor. 18 yaşındaki Derya Demirci’nin yanına oturuyoruz. Hepsi Ayhan Şahenk Lisesi öğrencisiymiş. Derya okula gitmediklerini söylüyor ve şöyle konuşuyor: “Okula gitsek içimiz rahat olmuyor. Valiliğin önünü asla boş bırakmayacağız. Maden istemiyoruz. Her şey daha yeni başlıyor. Asla vazgeçmeyeceğiz.”

ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ: ŞANTİYE İZNİ VERMEDİK!

Aydınlık’ta dün yayımlanan “Şantiyeyi Kaçak Kurdular” başlıklı haberimizle ilgili Orman Genel Müdürlüğü’nden yazılı açıklama geldi. Açıklamada haberimizde yer alan “ağaç kesildi” iddiasıyla ilgili, “ağaçların yol kapatmak için kesildiği ve ekiplerin dün bu ağaçları topladığı” belirtildi.

Haberimizde ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü’ne gelen dosyanın imzalanmadığı ve şirketin saha tesisi yapılmadan şantiye kurma çalışmalarına başladığı belirtilmişti. Orman Bölge Müdürlüğü, gazetemizi yalanlamak isterken Cengiz Holding’in hukuksuz çalışmalarını da teyit etmiş oldu. Açıklamada şirkete izin verilmediği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: “Artvin Cerattepe de maden arama izin sahasında şantiye kurulması izni verilmemiş olup, maden şirketi şantiye kurmamaktadır. Haberde gösterilen fotoğraf beton kazık çekme işine ait görüntüdür. Ayrıca personelimize baskı yapıldığı ve görevden alındığı iddiaları gerçek değildir.”

Ancak önceki gün Aydınlık’ın maden sahasında görüştüğü basın sorumlusu Muhammed Bilgin ve Şantiye Şefi İrfan Uzun, tüm izinleri aldıklarını ve şantiye kurmaya başladıklarını söyledi. Konteynerler, iş makineleri, jeneratör ormanlık alana yerleştirildi. Dün yayımladığımız beton kazık fotoğraflarının üzerine bugün de şantiyedeki işçilerin kalması için getirilen konteynerlerin fotoğrafını yayımlıyoruz.

Ayrıca Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan’ın, Orman Bölge Müdürülüğü’ne bilgi edinme kapsamında önceki gün verdiği dilekçeye de yanıt geldi. Yanıtta madencilik faaliyeti için Artvin Orman İşletme Müdürlüğü tarafından saha teslim işlemi yapılmadığı belirtildi.

MADEN YÜZÜNDEN KAYAK TESİSİ KAPANDI!

Cerattepe bölgesinde bulunan kayak merkezinin, maden ocağındaki çalışmalar nedeniyle bu haftasonu açılmayacağı öğrenildi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Saha Amiri Mehmet Başköylü’nün içinde bulunduğu bir grup dün sahayı düzeltmek ve haftasonuna hazırlamak için yola çıktı. Ancak görevliler Jandarma tarafından durduruldu. Bunun üzerine Artvin Valisi Kemal Cirit’in, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevlilerini arayarak “Benden habersiz neden çıkıyorsunuz? Bu hafta sonu kayak yok” dediği öğrenildi. Kayak Merkezinde işletmesi olan Emrullah Saraç, Aydınlık’a “4 ayda toplam 32 gün iş yapabiliyorum. Bunu da engelliyorlar. Maden mi turizm mi? Birine yaz birine kış olmaz. O adamı korumak için benim ticaretimi engelleyemezler” dedi.

KEŞİF 14 MART’TA...

Yürütmeyi durdurma istemiyle Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davada dün bir gelişme yaşandı. Mahkeme maden sahasında 14 Mart günü keşif yapılmasına karar verdi. Mahkemeye, kararın hızlandırılması için önceki gün ikinci başvuru yapılmıştı.

Irmak METE - 20 Şubat 2016 - Aydınlık/Artvin

Son Yazılar