dalcev bsk ramazan oruc akp ortaca bld bsk adayi

İztuzu Plajı bakın kime verilmiş?

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi’nde bulunan dünyaca ünlü Dalyan İztuzu Plajını

işletme hakkını alan ve eleştirilerin hedefi olan Dalçev A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç'un AKP'den başkan adayı olduğu ortaya çıktı.

Ortaca Asliye Ceza Mahkemesi'nin ihalesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiği dünyaca ünlü İztuzu Plajı, aynı zamanda Caretta carettaların yumurtlama alanı olarak biliniyor.

Ancak mahkeme kararına rağmen firma sahipleri geçtiğimiz günlerde iş makineleriyle sahile girmişti.

Dalçev A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı Ramazan Oruç'un, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AKP Ortaca Belediye Meclisi Adayı olduğu ortaya çıktı.

akp bld bask secim afisi ortaca

6 GÜNDÜR NÖBET VAR...

İhaleyi alan şirket olan Dalçev yöneticileri, 28 Aralık 2014'te plajın bariyerlerini kırarak alana zarar vermişti.

Bunun üzerine jandarmaya haber verilmiş ve jandarma plaja girenleri alandan çıkartmıştı.

Plajın peşkeş çekilmesine tepki gösteren yöre halkı 6 gündür nöbet tutmaya devam ediyor. Yeni yıla nöbet tutrak giren duyarlı vatandaşlar basının ilgisizliğinden yakındı.

iztuzu direnisi1

iztuzu direnisi2

 

iztuzu direnisi3

RANT SÜRECİ NASIL İŞLEDİ?

Odatv yazarı Yusuf Yavuz, dünyaca ünlü plajın başına gelenleri şöyle anlatmıştı:

BAKANLIK ŞİRKET KURUP, PLAJLARI KİRAYA VERİYOR!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2005 yılından bu yana İztuzu’ndaki plajı yerel kooperatiflerle birlikte işleten Ortaca Belediyesi’ne 31 Aralık 2013 tarihinde bir yazı göndererek plajın işletmesini sürdürüp sürdürmeyeceğini belirtmesini talep etti. Bakanlığın yazısına plajı işletmek istediği yönünde yanıt veren Ortaca Belediyesi’ne bakanlıktan geri dönüş olmadı.

ERDOĞAN JET HIZIYLA ONAYLADI...

29 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin hemen ardından 4 Nisan tarihinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği arasında yapılan bir protokol ile MUÇEV adından bir şirket kuruldu. 14 Nisan’da ise dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan tarafından şirketin kuruluş protokolü jet hızıyla onaylandı. Ardından da 28 Mayıs tarihinde yapılan bir sözleşme ile aralarında Sarıgerme, Dalyanağzı ve İztuzu gibi ÖÇK alanlarının da bulunduğu il genelindeki 14 korunan alanın işletme yetkisi MUÇEV’e verildi.

İZTUZU, İNGİLİZ ORTAKLI ŞİRKETE İHALESİZ DEVREDİLDİ!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 12 Haziran tarihinde Ortaca Belediyesi’ne gönderdiği tahliye emriyle plajın boşaltılmasını talep etti. Ardından da İztuzu plajının işletmesi, MUÇEV tarafından İngiliz ortaklı DALÇEV adlı şirkete verildi. Ortaca Belediyesi ise bunun üzerine konuyu yargıya taşıdı. Davayla ilgili sorularımızı yanıtlayan Ortaca Belediyesi’nin ve davanın avukatı Berna Babaoğlu Ulutaş, MUÇEV’in bu alanların işletmesini kamu kurumu statüsüyle devraldığını ancak bir başka özel şirkete işletme hakkını devrederken özel şirket gibi davrandığını belirterek şunları söyledi: “şu anda İztuzu’ndaki girişime yönelik açtığımız 6 ayrı dava sürüyor. Bu alan ihalesiz olarak özel şirkete devrediliyor. Bu 2886 sayılı Kamu İhale Yasası’na aykırıdır. Muğla İdare Mahkemesi, İztuzu’nun devrine ilişkin yapılan sözleşmelerle ilgili açtığımız davalarda ihtiyati tedbir kararı aldı. Bu davalar sonuçlanıncaya kadar İztuzu’na girmesi hukuken mümkün değil” dedi.

‘MAHKEME KARARINA UYULMALI’

29 Aralık gecesi kıyı tarafından İztuzu’ndaki Boğazağzı Mevkiindeki tesislere girerek yerleşmeye çalışan İngiliz ortaklı DALÇEV şirketine ait üç otomobil, yağmurun da etkisiyle kumlara saplandı. MUÇEV, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve DALÇEV şirketi arasında yapılan sözleşmeyle ilgili mahkemenin ihtiyati tedbir kararı almasına rağmen alana girmeye çalışan şirkete yönelik tepkiler sürüyor.

MUÇEV PLAJLARI YANDAŞLARA VERMEK İÇİN PARAVAN MI?

2005 yılından 2013 yılına kadar Ortaca Belediyesi’nin yerle kooperatiflerle ortaklaşa işlettiği İztuzu Plajı ve bölgedeki diğer korunan alanlardaki günübirlik tesisler, Büyükşehir Yasası ile birlikte belediyelerden alınarak MUÇEV aracılığı ile yandaş şirketlere devredilmeye başlandı. MUÇEV gibi vakıfların, kıyıları yandaş şirketlere peşkeş çekmek için paravan olarak kullanıldığı öne sürülüyor.

Odatv - 05 Ocak 2015

Son Yazılar