izituzunda gergin bekleyis

Gezi Direnişçilerine Davet! Dünyanın En Güzel Plajı İztuzu'nu Savunmaya Hazır Mısınız?

İztuzu'nda gergin bekleyiş...

MUĞLA'nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi'nde, dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV yetkilileri, Muğla 2'nci İdare Mahkemesi'ninin yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar vermesi üzerine gece Boğazağzı Mevkisi'ndeki tesisleri devralmaya geldi.

CHP Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, ellerinde Ortaca 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınan işletme protokolünün hükümlerinin uygulanmasının tedbiren durdurulması dair karar olduğunu belirtip, duruma tepki gösterdi. Jandarma tesislerde geniş güvenlik önlemi alırken, tesislerin bulunduğu bölgeye deniz ve karadan kimse sokulmuyor.

Muğla Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'ndeki plaj, geçen 11 Haziran'da belediyeden alınarak, İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV'e verildi. Bunun üzerine Ortaca Kaymakamlığı ve belediyesi, işletmenin geri verilmesi ve ihalenin iptali için Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'nde iki dava açtı. Mahkeme, 23 Haziran'da oybirliğiyle dava konusu ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Aynı mahkeme, itirazlar üzerine aldığı ikinci bir kararla durdurma kararını 29 Eylül'de kaldırdı. İşletme hakkı elinde bulunan Muğla Valiliği, 10 Kasım'da Ortaca Kaymakamlığı'na, İztuzu'nun boşaltılması için bir yazı gönderdi. CHP'li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in, tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi kabul edilip işlem 10 gün ertelendi. İki gün kala ise mahkeme, Ortaca Belediyesi'nin talebi üzerine tahliyenin yürütmesini durdurdu. Belediyenin valilik aleyhinde Muğla 2'nci İdare Mahkemesi'nde açtığı ve 27 Kasım'da görülen davada, yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Aynı mahkeme 22 Aralık'ta verdiği yeni kararla yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

generatorler izituzu

GECE TESİSLERE GİRDİLER!

Mahkemenin verdiği bu kararın ardından DALÇEV Şirketi, İztuzu Plajı Boğazağzı Mevkisi'ndeki tesisleri devralmak için toplam 15 kişinin bulunduğu üç araçla bölgeye gitmek üzere dün saat 23.30 sıralarında yola çıktı. Saat 20.00'dan sonra girişin yasak olduğu Dalyan Kumsalı'na gelindiğinde şirket görevlileri, iddiaya göre, buradaki demir bariyerlerin kilidini kırıp, içeri girerek yoluna devam etti. Boğazağzı Mevkisi'ne 5 kilometre kalan araçları kumsala saplanan şirket görevlileri, yürüyerek tesislere ulaşmak zorunda kaldı. Tesislerdeki bekçi kulübesindeki sobayı yakan DALÇEV görevlileri beklemeye başladı. Şirketin iki traktör ile tesislere getirmek istediği jeneratörlere, jandarma ve Dalyan Beldesi Belediyesi'nin kapatılmasının ardından Ortaca Belediyesi'ne geçen DAL-BEL Şirketi yetkilileri izin vermedi. Gece, sağanak yağmur nedeniyle jandarma ekipleri tesislerin bulunduğu bölgeye gidemeyip, yarı yoldan dönmek zorunda kaldı. DALÇEV, görevlilerinin tesislerde halen beklemeyi sürdürürken günün ilk ışıklarıyla birlikte jandarma ekipleri, tesislerin bulunduğu Boğazağzı Mevkisi'ne gitti.

izituzu mahkeme karari

BAŞKAN KARAÇELİK, "ELİMİZDE MAHKEME KARARI VAR"

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile geceyi Dalyan Jandarma Karakolu'nda bekleyereke geçiren Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, "Elimizde Ortaca 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınmış karar var. 25 Aralık'ta verilen bu kararda işletme protokolünün hükümlerinin uygulanmasının tedbiren durdurulması yazıyor. Buna göre ihaleyi alan firmanın gece yarısı bu uygulamayı yapmasına bir anlam veremiyorum" diyerek, tepkisini dile getirdi.

"MAHKEME KARARI TEBLİĞ EDİLDİ, GELDİK"

DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise, "Normalde Haziran'da işletmeyi teslim almamız gerekiyordu. Ancak, Ortaca Belediyesi'ndeki tesisler bize teslim edilmedi. Belediye bize birçok dava açtı. Adalete olan saygımız nedeniyle bugüne kadar herhangi bir işlem yapmadık. Davanın neticesini bekledik. Elimizde tutanak var. Biz kapıyı kırıp açmadık. Açıktı girdik. Valilik, mahkeme kararını dün saat 17.00'de tebliğ etti. Biz de tesislere geldik. İşgalci değiliz. Karar sabah tebliğ edilmiş olsa sabah gelirdik. Hukuk mücadelesini biz kazandık. Bundan sonra herkes işine bakacak" dedi.

İki tarafın da bölgede bekleyişi ve jandarmanın önlemi sürüyor.

jandarma ingiliz sirketinin koruyucusu izituzu mugla1

İZTUZU'NU JANDARMA BOŞALTTI!

Akşam saatlerinde Dalyan'a gelen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Dalyan Jandarma Karakolu'nda Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in de katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda alınan karar neticesinde sahile gelen Muğla İl Jandarma Komutanlığı Robokop ekipleri her iki tarafla görüşerek sahili boşalttı. Sahildeki nöbeti jandarma devraldı. DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ve beraberindekiler Dalyan Jandarma Karakolu'na götürülüp, ifadelerine başvuruldu.

Konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunan DALÇEV Yönetim Kurulu başkanı Ramazan Oruç, "Vali yardımcımız aradı ve durumu bildirdi. Jandarma da bize burayı şimdilik boşaltmamız gerektiğini söyledi. Hep birlikte buradan olaysız bir şekilde ayrılıyoruz. Yasalara saygımız sonsuz" dedi.

Yaşananları haber alır almaz Dalyan'a gelen CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de, "Bu işgalciler oraya jeneratör ve vinçleri ile İztuzu'nun kapılarını kırarak içeri girmişler. Araçları yağmurda kumda batmış. Allah'ın günümü bitti. İlginç bir şey. Oraya yapılan işgalden başka bir şey değil. Nasıl bir insanın evini kırar girerler, onun gibi bir şey olmuş. Bu halkın malı. Mahkeme kararını sanki protesto eder gibi, tanımaz gibi. Türkiye devletinde hukuk kalmadığı için, baştakiler bunu yaptığı için, bunlarda ona güvenerek işgal etmişler. Valiyi aradım, Kaymakamlığı aradım, onların da haberlerinin olmadığını ifade ettiler. İnsan üzülüyor. Ama bunun tersi olsaydı, oraya yüzlerce jandarma TOMA'sıyla yığılır, robokopları ile halkın üzerine gazlar sıkılırdı. Ama sermayenin adamı olduğu için bunlara ses çıkarılmıyor, buradayız, işin takipçisi olacağız. Bunların hareketlerini ben yarasa hareketi olarak görüyor ve kınıyorum. Savcılığa suç duyurusunda bulunulacak" dedi.

KANUN DIŞI BİR ŞEY VARSA ARKASINDA DURMAYIZ...

Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten Ortaca Kaymakamlığı'nda konuyla ilgili bilgi verip, "Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) olarak biz bu dünya harikası kumsallarımızı koruyacağız. Ama bundan sonraki yapacağımız ihalelerde daha dikkatli olacağız. Şu an İztuzu'nın kara kısmının işletmesini kendimiz yapacağız. Ama kadrolaşmamız, ekip kurmamız her yere yetişmemiz mümkün olmadığından İztuzu'nun Boğaz ağzı kısmını sadece işletmesini bir şirkete verdik. Eğer bu şirketin dün ve bundan sonrada bir kanun dışı bir işi var ise de biz bunu arkasında durmayız. Kolluk kuvvetlerimiz gerekli işlemi yapacaktır" diye konuştu.

Cihan KAYA - Süleyman İLTER - 31 Aralık 2014 - Ortaca/Muğla  DHA

Son Yazılar