ahmetler koyluleri birlikte mucadeleye devam225

Ahmetler’de iş makineleri geri çekildi!

Antalya Manavgat’taki Ahmetler Kanyonu’na yapılmak istenen HES’e karşı halkın direnişi meyvelerini vermeye başladı.

HES inşaatı için kanyonda bekletilen iş makinaları, Murtiçi bölgesine kadar geri çekildi. Haftalardır HES şirketinin tüm baskı ve tehtidlerine rağmen geri adım atmayan köylüler, bir mektup kaleme alarak duygularını paylaştılar.

Mektupta şu ifadeler yer aldı :

“2 aydır kanyonun kalbine saplanmış bir hançer gibi duran katil makineler, bir miktar ağacı yerle bir ettikten sonra da olsa Ahmetlerlilerin kararlı ve haklı duruşu karşısında kanyonu terk etti.

“O nedenle bugün bizim için çok anlamlı ve önemli. Çünkü bugün suların ve kanyonun kurtuluşu için önemli bir adım atıldı. İnanıyoruz ki sağduyu ortaya çıkacak ve kanyon kurtulacak.

 “Kadını erkeği, yaşlısı genci kanyondaki çadırda HES nöbeti tutan köylüler bugün çok mutlu. Şimdi çok önemli bir adım atıldı. Umuyoruz ki bu adımın devamı gelecek. Henüz bu iş bitmedi, artık önümüze yeni yollar açılıyor. Bugünü bayramdan önceki gün, arife günü gibi görüyoruz.

Ancak hep birlikte bayram edebilmek için bugüne kadar verilen desteğe bundan sonra da ihtiyacımız olacak. Ayşe teyzenin, Şerife halanın, Ali amcanın, Hasan dedenin, Osman emminin, Hatice’nin, Meryem’in, Mehmet’in ve adı bilinmeyen çocukların hakkını kimseler yemeye kalkmasın. Bugünü çok bekledik, makineler gitti; bir daha dönmesin. Uzun zamandır ilk defa bu gece askerler üşümüyor; yarın da köylüler üşümesin... Bugün arife; yakında bayram da kutlanacak...”

Aydınlık - 17 Aralık 2013

Son Yazılar