betul_budun13_225

Kulak Çınlamasına Devrim Niteliğinde Buluş!

Edirne'nin Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, Edebiyat öğretmenleri ile birlikte kulak çınlamasına karşı devrim niteliğinde bir tedavi yönetimi geliştirdi.

Keşan Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Betül Büdün ve Melek Danacı, proje danışmanı Edebiyat öğretmenleri Hasan Avcu ile birlikte 20'nci İnepo Çevre Proje Olimpiyatları için çalışmalara başladı. Duyum bozukluğundan yola çıkan öğrenciler, deney için gelen 30 hastada kulak çınlamasının daha etkin olduğunu görerek projelerini çınlama üzerine devam ettirdi.

Keşan'da arıcılık yapan bir ailenin kızı olan Betül Büdün, geliştirdikleri kulaklıklara özel yöntemlerle bal arısı koyarak, arıların çınlama sesine karşılık yaydığı ses frekanslarıyla dünyada ve Türkiye'de tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı tedavi etti.

Proje üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını ifade eden Keşan Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Betül Büdün, tedavisi olmayan bir rahatsızlığı bal arılarını kullanarak tedavi ettiklerini söyledi. Proje ile geliştirdikleri'Manyetik Rezonans Arı Kukalığı'na patent alacaklarını ifade eden Büdün,“Bizler öncelikle insanlardaki duyum bozukluğundan yola çıkmıştık. Araştırma yaptığımız 30 hastamızdan duyum bozukluğundan daha çok kulan çınlaması rahatsızlığı şikayetleri aldık. Kulak çınlamasının Türkiye'de ve dünyada kesinlikle bir tedavisi yok. Hastalara yalnızca bazı yan etkisi bulunan ilaçların önerildiğini öğrendik. Biz buna karşılık arı sesi frekansıyla, belirli modüllerle geliştirdik. 30 hastamızdan 26'sında tam sonuç aldık. Kulak çınlama desibellerini oldukça düşürdük. Dört hastamızdan 3'ü arı sesini bile algılamayacak kadar ileri çınlama durumundaydı. Bir hastamızın da arı fobisi vardı. Dünyada ve Türkiye'de olmayan bir tedavi yöntemi geliştirdiğimize inanıyorum” dedi.

Projenin uygulama şekillerini anlatan Betül Büdün, kulak çınlamasının yanı sıra antidepresan ilacı kullanan hastalarda arı sesinin rehabilite edici bir yönü olduğunu belirterek, “Kulaklık içerisinde demir saç bilişimi glasörler var. Kulaklıklara modülleri göre ayarladığımız bal arılarımızı koyuyoruz. Kulaklık içindeki arı kulak çınlamasının yaydığı sesleri algıladıktan sonra ona karşı onu baskılayacak kadar ses frekansları yollamaya başlıyor. Bir süre sonra arı sesleri beyindeki o sinirlerin pozisyonunu değiştirdiği için sinirleri tamamen uyuşturuyor ve baskılıyor. Böylece kulak çınlaması sesleri kesiliyor. Bir sene önce başladığımız projenin son 2 ayı deneylerle geçti. En son deneyi 7 ay önce yapmıştık bu süreden sonra hala hastalarımızdan olumsuz bir dönüş almadık. Hatta antidepresan kullanan bazı hastalarımızın bal arılarının sesleriyle ilaç kullanmayı bıraktıklarını biliyoruz. Proje Amerika'da çok yoğun ilgi gördü. Bu konuda uzman olan doktor ve çok sayıda kişi patent için bizimle görüşmek istedikler. Bizimle temasa geçenler projeyi Harvard Üniversitesi'nde bir sunumla tanıtmamız istediler” diye konuştu.

Lise düzeyindeki okulların katıldığı İnepo Çevre Projesi Türkiye seçmelerine katılan proje fizik ve kimya dalında Türkiye birincisi, kimya dalında ise jüri özel ödülü kazandı. Amerika'nın Pennsylvania eyaletindeki 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik proje Olimpiyatları Çevre ve Fizik dalında dünya 4'ncüsü oldu.

Hazırladıkları proje ile Türkiye'ye dünyada 4'ncülük kazandıran Keşan Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Betül Büdün, Melek Danacı ve proje danışmanları Edebiyat öğretmeni Hasan Avcu ile birlikte Edirne Valisi Gökhan Sözer'i ziyaret etti. Öğrencilerin aldıkları başarıdan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Vali Sözer, “Öğrencilerimiz ülke çapında daha çok özel okulların katıldığı bir yarışmada başarı kazandırdılar. Demek ki meslek liselerinde de devlet okullarında da üstün bir başarı yakalanabiliyormuş. Bu öğrencilerimiz Türkiye'de toplanan birinciler arasında birinci oldu daha sonra Amerika'da dünya dördüncüsü oldular, tebrik ediyorum” dedi.

Öğrencileri küçük altın ile ödüllendiren Vali Sözer, projenin Amerika'da büyük ilgi gördüğünü ve patent almak için çok sayıda kişinin iletişime geçtiğini söyledi.

21 Mayıs 2012 Pazartesi
http://www.beyazgazete.com/video/webtv/saglik-6/kulak-cinlamasina-devrim-niteliginde-bulus-281430.html

Liselilerden şaşırtan icat!

Bir batıl inancı toprağa gömecek...

EDİRNE’nin Keşan İlçesi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri 17 yaşındaki Betül Büdün ve Melek Danacı, tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı için ’Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı’ projesi geliştirdi. Kulaklığa yerleştirdikleri bal arısının yaydığı frekanslarla çınlamayı önleyen proje, ABD’deki 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı ’Uluslararası Bilim ve Mühendislik Proje Olimpiyatları’nda Çevre ve Fizik dalında dünya 4’üncüsü oldu.

Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Betül Büdün ve Melek Danacı, proje danışmanı öğretmenleri Hasan Avcu ile birlikte yaklaşık bir yıl önce 20’nci İnepo Proje Olimpiyatları için çalışmalara başladı. Duyma bozukluğundan yola çıkan öğrenciler, deney için gelen 30 hastada kulak çınlamasının daha etkin olduğunu görerek, projelerini bu yönde sürdürdü.

KULAKLIĞIN İÇİNE BAL ARISI KOYDULAR!

Keşan’da arıcılık yapan bir ailenin kızı olan Betül Büdün, geliştirdikleri kulaklıklara özel yöntemlerle bal arısı koyarak, arıların çınlama sesine karşılık yaydığı ses frekanslarıyla dünyada ve Türkiye’de tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı tedavi etti.

Proje üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını belirten Betül Büdün, tedavisi olmayan bir rahatsızlığı bal arılarını kullanarak tedavi ettiklerini söyledi. Proje ile geliştirdikleri ’Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı’na patent alacaklarını kaydeden Büdün şunları söyledi:

"Bizler, öncelikle insanlardaki duyma bozukluğundan yola çıktık. Araştırma yaptığımız 30 hastamızdan, duyum bozukluğundan daha çok kulak çınlaması rahatsızlığı şikayetleri aldık. Kulak çınlamasının Türkiye’de ve dünyada kesin bir tedavisi yok. Hastalara yalnızca bazı yan etkisi bulunan ilaçların önerildiğini öğrendik. Biz buna karşılık arı sesi frekansıyla, belirli modüller geliştirdik. 30 hastamızdan 26’sında tam sonuç aldık. Kulak çınlama desibellerini oldukça düşürdük. Sonuç alamadığımız 4 hastamızdan ise 3’ü arı sesini bile algılamayacak kadar ileri çınlama durumundaydı. Bir hastamızın da arı fobisi vardı. Dünyada ve Türkiye’de olmayan bir tedavi yöntemi geliştirdiğimize inanıyorum."

’ARI SESİ, BEYİNDEKİ SİNİRLERİN POZİSYONUNU DEĞİŞTİRİYOR!’

Projenin uygulama şekillerini anlatan Betül Büdün, kulak çınlamasının yanı sıra antidepresan ilacı kullanan hastalarda arı sesinin rehabilite edici bir yönü de olduğunu kaydederek şunları anlattı:

"Kulaklık içerisinde demir saç bilişimi glasörler var. Kulaklıklara modülleri göre ayarladığımız bal arılarımızı koyuyoruz. Kulaklık içindeki arı kulak çınlamasının yaydığı sesleri algıladıktan sonra ona karşı onu baskılayacak kadar ses frekansları yollamaya başlıyor. Bir süre sonra arı sesleri beyindeki o sinirlerin pozisyonunu değiştirdiği için sinirleri tamamen uyuşturuyor ve baskılıyor. Böylece kulak çınlaması sesleri kesiliyor. Bir sene önce başladığımız projenin son 2 ayı deneylerle geçti. En son deneyi 7 ay önce yapmıştık. Bu süreden sonra hastalarımızdan olumsuz bir dönüş almadık. Hatta antidepresan kullanan bazı hastalarımızın bal arılarının sesleriyle ilaç kullanmayı bıraktıklarını biliyoruz."

’PATENT İÇİN ÇOK SAYIDA BAŞVURU VAR’

Projelerinin Amerika’da yoğun ilgi gördüğünü belirten Betül Büdün, "Bu konuda uzman olan doktor ve çok sayıda kişi patent için bizimle görüşmek istediler. Bizimle temasa geçenler projeyi Harvard Üniversitesi’nde bir sunumla tanıtmamızı istediler. Ayrıca Apple’nin kurucusu ve ortaklarından biri de patent konusunda bizimle görüşmek için teklifte bulundu" dedi.

PROJE DÜNYA 4’NCÜSÜ OLDU..

Lise düzeyindeki okulların katıldığı İnepo Çevre Projesi Türkiye seçmelerine katılan proje fizik ve kimya dalında Türkiye birincisi, kimya dalında ise jüri özel ödülü kazandı. Amerika’nın Pennsylvania eyaletindeki 13- 18 Mayıs 2012 tarihleri arasında 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik proje Olimpiyatları Çevre ve Fizik dalında dünya 4’ncüsü oldu.

VALİNİN HEDİYESİ KÜÇÜK ALTIN..

Hazırladıkları proje ile Türkiye’ye dünya 4’ncülüğü kazandıran Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Betül Büdün, Melek Danacı ve proje danışmanları Edebiyat öğretmeni Hasan Avcu Edirne Valisi Gökhan Sözer’i ziyaret etti. Öğrencilerin aldıkları başarıdan çok mutlu olduklarını vurgulayan Vali Sözer şunları söyledi:

"Öğrencilerimiz, ülke çapında daha çok özel okulların katıldığı bir yarışmada başarı kazandılar. Demek ki meslek liselerinde de, devlet okullarında da üstün bir başarı yakalanabiliyormuş. Bu öğrencilerimiz Türkiye’de toplanan birinciler arasında birinci oldu. Daha sonra Amerika’da dünya dördüncüsü oldular. Kendilerini tebrik ediyorum." Öğrencileri çeyrek altın ile ödüllendiren Vali Sözer, projenin Amerika’da büyük ilgi gördüğünü ve patent almak için çok sayıda kişinin iletişime geçtiğini kaydetti.

Engin ÖZMEN- Ünsal YÜCEL / EDİRNE, (DHA)
Gazete Vatan - 21 Mayıs 2012

*** *** ***
Kulak çınlamasını tedavi eden teknoloji ödül getirdi!

Edirne'de bir öğretmen ve 2 öğrencisi kulak çınlamasını tedavi etmek amacıyla geliştirdikleri ve dünya çapında 1576 proje arasından ilk dörde kalan ''Manyetik rezonans arı kulaklığı'' projesi ile dünya dördüncüsü oldu.

Keşan Anadolu Meslek Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hasan Avcu ile öğrenciler Betül Büdün ve Melek Danacı kulak çınlamasını tedavi etmek amacıyla ''Manyetik rezonans arı kulaklığı'' projesi geliştirdi.

Geliştirilen projeyle Türkiye'de düzenlenen İnepo Çevre Proje Olimpiyatları'nda birinci olan ekip, ABD'de yapılan ''Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı İntel-ISEF Proje Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı.

Geçen hafta Pittsburg'da 68 ülkeden 1576 projenin yarıştığı proje olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil eden grubun ''Manyetik rezonans arı kulaklığı'' projesi dünya dördüncüsü oldu.

Bir çok bilim adamı ve teknoloji firmalarının takip ettiği olimpiyatlarda, Türk ekibin projesinin başta dünya devi Apple'ın ve bir çok firmanın patentini almak için teklifte bulunduğu belirtildi.

''Bu başarı Türkiye'nin başarısıdır!''

Başarılı öğrenciler yurda dönüşlerinde Edirne Valisi Gökhan Sözer'i makamında ziyaret etti.

Vali Sözer, projenin Türkiye çapında yapılan yarışmalarda birinci olduktan sonra dünya çapında çok önemli bir başarıya imza attığını söyledi.

Öğrencileri ABD'ye gönderirken projenin derece alacağını tahmin ettiklerini anlatan Vali Sözer, ''Biz öğrencilerimizi ABD'ye gönderirken hem heyecanlı hemde ümitliydik. Bizim için bu okulumuzun, bu öğretmen ve öğrencilerimizin elde ettiği başarı önemlidir. Bu başarı Türkiye'nin bir başarısıdır. Ben projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Ama öğrencilerimizi herkesten çok tebrik ediyorum. Bizi gururlandırdılar, sevindirdiler'' diye konuştu.

Projenin mimarlarından Betül Büdün ise Türkiye'de ve dünyada kesin bir tedavisi olmayan kulak çınlamasını geliştirdikleri ''Manyetik rezonans arı kulaklığı'' ile tedavi ettiklerini belirtti.

Proje kapsamında 30 hasta üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Büdün,''Kulak çınlaması olan hastalar üzerinde yaptığımız çalışmalarda geliştirdiğimiz arı sesi veren kulaklığın hastalardan yüzde 87'sinde olumlu sonuç verdiğini gördük. Bizler Türkiye'de ve dünyada tedavisi olmayan kulak çınlamasını arı sesi frekansıyla tedavi etmeyi başardık'' diye konuştu.

Projenin ABD'de çok dikkat çektiğini ifade eden Büdün, başta Apple'ın kurucusu ve ortaklarından olan bir doktor olmak üzere bir çok kişinin projenin patentini almak için teklifte bulunduğunu belirtti.

Edirne Valisi Sözer, proje ekibini başarılarından dolayı kutlayarak, her birini çeyrek Cumhuriyet altını ile ödüllendirdi.

Kulaklık nasıl çalışıyor?

Öğrencilerin geliştirdiği manyetik rezonans arı kulaklığında, kulaklıklar içindeki modüllere göre ayarlanan özel bal arıları, kulaktaki çınlamayı algılamasıyla, çınlamaya karşı ses frekansı gönderiyor. Böylece işitme sistemi içinde doğan kulak çınlamasını işitilmez hale getirerek bloke ediyor.

Kulakta bulunan sinir liflerini onarıcı etkisi sayesinde bu tedavi ile bazı hastaların kulak çınlaması tamamıyla ortadan kaldırılıyor.

Cumhuriyet Portal - 21 Mayıs 2012
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=339192

*** *** ***
Liselilerden 'Kulak Çınlamasına Bal Arılı Tedavi Yöntemi'ne Ödül!

Edirne'nin Keşan İlçesi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri 17 yaşındaki Betül Büdün ve Melek Danacı, tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı için 'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı' projesi geliştirdi.

Edirne'nin Keşan İlçesi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri 17 yaşındaki Betül Büdün ve Melek Danacı, tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı için 'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı' projesi geliştirdi. Kulaklığa yerleştirdikleri bal arısının yaydığı frekanslarla çınlamayı önleyen proje, ABD'deki 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı 'Uluslararası Bilim ve Mühendislik Proje Olimpiyatları'nda Çevre ve Fizik dalında dünya 4'üncüsü oldu.

Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Betül Büdün ve Melek Danacı, proje danışmanı öğretmenleri Hasan Avcu ile birlikte yaklaşık bir yıl önce 20'nci İnepo Proje Olimpiyatları için çalışmalara başladı. Duyma bozukluğundan yola çıkan öğrenciler, deney için gelen 30 hastada kulak çınlamasının daha etkin olduğunu görerek, projelerini bu yönde sürdürdü.

KULAKLIĞIN İÇİNE BAL ARISI KOYDULAR!

Keşan'da arıcılık yapan bir ailenin kızı olan Betül Büdün, geliştirdikleri kulaklıklara özel yöntemlerle bal arısı koyarak, arıların çınlama sesine karşılık yaydığı ses frekanslarıyla dünyada ve Türkiye'de tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı tedavi etti.

Proje üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını belirten Betül Büdün, tedavisi olmayan bir rahatsızlığı bal arılarını kullanarak tedavi ettiklerini söyledi. Proje ile geliştirdikleri 'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı'na patent alacaklarını kaydeden Büdün şunları söyledi:

"Bizler, öncelikle insanlardaki duyma bozukluğundan yola çıktık. Araştırma yaptığımız 30 hastamızdan, duyum bozukluğundan daha çok kulak çınlaması rahatsızlığı şikayetleri aldık. Kulak çınlamasının Türkiye'de ve dünyada kesin bir tedavisi yok. Hastalara yalnızca bazı yan etkisi bulunan ilaçların önerildiğini öğrendik. Biz buna karşılık arı sesi frekansıyla, belirli modüller geliştirdik. 30 hastamızdan 26'sında tam sonuç aldık. Kulak çınlama desibellerini oldukça düşürdük. Sonuç alamadığımız 4 hastamızdan ise 3'ü arı sesini bile algılamayacak kadar ileri çınlama durumundaydı. Bir hastamızın da arı fobisi vardı. Dünyada ve Türkiye'de olmayan bir tedavi yöntemi geliştirdiğimize inanıyorum."

'ARI SESİ, BEYİNDEKİ SİNİRLERİN POZİSYONUNU DEĞİŞTİRİYOR'

Projenin uygulama şekillerini anlatan Betül Büdün, kulak çınlamasının yanı sıra antidepresan ilacı kullanan hastalarda arı sesinin rehabilite edici bir yönü de olduğunu kaydederek şunları anlattı:

"Kulaklık içerisinde demir saç bilişimi glasörler var. Kulaklıklara modülleri göre ayarladığımız bal arılarımızı koyuyoruz. Kulaklık içindeki arı kulak çınlamasının yaydığı sesleri algıladıktan sonra ona karşı onu baskılayacak kadar ses frekansları yollamaya başlıyor. Bir süre sonra arı sesleri beyindeki o sinirlerin pozisyonunu değiştirdiği için sinirleri tamamen uyuşturuyor ve baskılıyor. Böylece kulak çınlaması sesleri kesiliyor. Bir sene önce başladığımız projenin son 2 ayı deneylerle geçti. En son deneyi 7 ay önce yapmıştık. Bu süreden sonra hastalarımızdan olumsuz bir dönüş almadık. Hatta antidepresan kullanan bazı hastalarımızın bal arılarının sesleriyle ilaç kullanmayı bıraktıklarını biliyoruz."

'PATENT İÇİN ÇOK SAYIDA BAŞVURU VAR'

Projelerinin Amerika'da yoğun ilgi gördüğünü belirten Betül Büdün, "Bu konuda uzman olan doktor ve çok sayıda kişi patent için bizimle görüşmek istediler. Bizimle temasa geçenler projeyi Harvard Üniversitesi'nde bir sunumla tanıtmamızı istediler. Ayrıca Apple'nin kurucusu ve ortaklarından biri de patent konusunda bizimle görüşmek için teklifte bulundu" dedi.

PROJE DÜNYA 4'NCÜSÜ OLDU!

Lise düzeyindeki okulların katıldığı İnepo Çevre Projesi Türkiye seçmelerine katılan proje fizik ve kimya dalında Türkiye birincisi, kimya dalında ise jüri özel ödülü kazandı. Amerika'nın Pennsylvania eyaletindeki 13- 18 Mayıs 2012 tarihleri arasında 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik proje Olimpiyatları Çevre ve Fizik dalında dünya 4'ncüsü oldu.

VALİNİN HEDİYESİ KÜÇÜK ALTIN!

Hazırladıkları proje ile Türkiye'ye dünya 4'ncülüğü kazandıran Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Betül Büdün, Melek Danacı ve proje danışmanları Edebiyat öğretmeni Hasan Avcu Edirne Valisi Gökhan Sözer'i ziyaret etti. Öğrencilerin aldıkları başarıdan çok mutlu olduklarını vurgulayan Vali Sözer şunları söyledi:

"Öğrencilerimiz, ülke çapında daha çok özel okulların katıldığı bir yarışmada başarı kazandılar. Demek ki meslek liselerinde de, devlet okullarında da üstün bir başarı yakalanabiliyormuş. Bu öğrencilerimiz Türkiye'de toplanan birinciler arasında birinci oldu. Daha sonra Amerika'da dünya dördüncüsü oldular. Kendilerini tebrik ediyorum." Öğrencileri çeyrek altın ile ödüllendiren Vali Sözer, projenin Amerika'da büyük ilgi gördüğünü ve patent almak için çok sayıda kişinin iletişime geçtiğini kaydetti. - Edirne

*** *** ***

Kulak çınlamasına arılı tedavi!

Edirne’nin Keşan İlçesi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri 17 yaşındaki Betül Büdün ve Melek Danacı, tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı için ’Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı’ projesi geliştirdi. Kulaklığa yerleştirdikleri bal arısının yaydığı frekanslarla çınlamayı önleyen proje, ABD’deki 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı ’Uluslararası Bilim ve Mühendislik Proje Olimpiyatları’nda Çevre ve Fizik dalında dünya 4’üncüsü oldu.

Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Betül Büdün ve Melek Danacı, proje danışmanı öğretmenleri Hasan Avcu ile birlikte yaklaşık bir yıl önce 20’nci İnepo Proje Olimpiyatları için çalışmalara başladı. Duyma bozukluğundan yola çıkan öğrenciler, deney için gelen 30 hastada kulak çınlamasının daha etkin olduğunu görerek, projelerini bu yönde sürdürdü.

KULAKLIĞIN İÇİNE BAL ARISI KOYDULAR!

Keşan’da arıcılık yapan bir ailenin kızı olan Betül Büdün, geliştirdikleri kulaklıklara özel yöntemlerle bal arısı koyarak, arıların çınlama sesine karşılık yaydığı ses frekanslarıyla dünyada ve Türkiye’de tedavisi olmayan kulak çınlaması rahatsızlığı tedavi etti.

Proje üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını belirten Betül Büdün, tedavisi olmayan bir rahatsızlığı bal arılarını kullanarak tedavi ettiklerini söyledi. Proje ile geliştirdikleri ’Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı’na patent alacaklarını kaydeden Büdün şunları söyledi:

"Bizler, öncelikle insanlardaki duyma bozukluğundan yola çıktık. Araştırma yaptığımız 30 hastamızdan, duyum bozukluğundan daha çok kulak çınlaması rahatsızlığı şikayetleri aldık. Kulak çınlamasının Türkiye’de ve dünyada kesin bir tedavisi yok. Hastalara yalnızca bazı yan etkisi bulunan ilaçların önerildiğini öğrendik. Biz buna karşılık arı sesi frekansıyla, belirli modüller geliştirdik. 30 hastamızdan 26’sında tam sonuç aldık. Kulak çınlama desibellerini oldukça düşürdük. Sonuç alamadığımız 4 hastamızdan ise 3’ü arı sesini bile algılamayacak kadar ileri çınlama durumundaydı. Bir hastamızın da arı fobisi vardı. Dünyada ve Türkiye’de olmayan bir tedavi yöntemi geliştirdiğimize inanıyorum."

’ARI SESİ, BEYİNDEKİ SİNİRLERİN POZİSYONUNU DEĞİŞTİRİYOR!’

Projenin uygulama şekillerini anlatan Betül Büdün, kulak çınlamasının yanı sıra antidepresan ilacı kullanan hastalarda arı sesinin rehabilite edici bir yönü de olduğunu kaydederek şunları anlattı:

"Kulaklık içerisinde demir saç bilişimi glasörler var. Kulaklıklara modülleri göre ayarladığımız bal arılarımızı koyuyoruz. Kulaklık içindeki arı kulak çınlamasının yaydığı sesleri algıladıktan sonra ona karşı onu baskılayacak kadar ses frekansları yollamaya başlıyor. Bir süre sonra arı sesleri beyindeki o sinirlerin pozisyonunu değiştirdiği için sinirleri tamamen uyuşturuyor ve baskılıyor. Böylece kulak çınlaması sesleri kesiliyor. Bir sene önce başladığımız projenin son 2 ayı deneylerle geçti. En son deneyi 7 ay önce yapmıştık. Bu süreden sonra hastalarımızdan olumsuz bir dönüş almadık. Hatta antidepresan kullanan bazı hastalarımızın bal arılarının sesleriyle ilaç kullanmayı bıraktıklarını biliyoruz."

’PATENT İÇİN ÇOK SAYIDA BAŞVURU VAR!’

Projelerinin Amerika’da yoğun ilgi gördüğünü belirten Betül Büdün, "Bu konuda uzman olan doktor ve çok sayıda kişi patent için bizimle görüşmek istediler. Bizimle temasa geçenler projeyi Harvard Üniversitesi’nde bir sunumla tanıtmamızı istediler. Ayrıca Apple’nin kurucusu ve ortaklarından biri de patent konusunda bizimle görüşmek için teklifte bulundu" dedi.

PROJE DÜNYA 4’NCÜSÜ OLDU!

Lise düzeyindeki okulların katıldığı İnepo Çevre Projesi Türkiye seçmelerine katılan proje fizik ve kimya dalında Türkiye birincisi, kimya dalında ise jüri özel ödülü kazandı. Amerika’nın Pennsylvania eyaletindeki 13- 18 Mayıs 2012 tarihleri arasında 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik proje Olimpiyatları Çevre ve Fizik dalında dünya 4’ncüsü oldu.

VALİNİN HEDİYESİ KÜÇÜK ALTIN!

Hazırladıkları proje ile Türkiye’ye dünya 4’ncülüğü kazandıran Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Betül Büdün, Melek Danacı ve proje danışmanları Edebiyat öğretmeni Hasan Avcu Edirne Valisi Gökhan Sözer’i ziyaret etti. Öğrencilerin aldıkları başarıdan çok mutlu olduklarını vurgulayan Vali Sözer şunları söyledi:

"Öğrencilerimiz, ülke çapında daha çok özel okulların katıldığı bir yarışmada başarı kazandılar. Demek ki meslek liselerinde de, devlet okullarında da üstün bir başarı yakalanabiliyormuş. Bu öğrencilerimiz Türkiye’de toplanan birinciler arasında birinci oldu. Daha sonra Amerika’da dünya dördüncüsü oldular. Kendilerini tebrik ediyorum." Öğrencileri çeyrek altın ile ödüllendiren Vali Sözer, projenin Amerika’da büyük ilgi gördüğünü ve patent almak için çok sayıda kişinin iletişime geçtiğini kaydetti.

Engin ÖZMEN- Ünsal YÜCEL / EDİRNE, (DHA)

*** *** ***
İnepo Çevre Proje Olimpiyatı'nda fizik alanında birincilik aldı!

Lise, mayıs ayında Türkiye'yi Amerika Birleşik Devletleri(ABD)'nde temsil etmeye hak kazandı!

İnepo Çevre Proje Olimpiyatı'nda fizik alanında birincilik aldı. Lise, mayıs ayında Türkiye'yi Amerika Birleşik Devletleri(ABD)'nde temsil etmeye hak kazandı Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (ASML) fizik alanında 'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı' projesi ile Türkiye birincisi; kimya alanında da 'Saf Arı Sütünün Hücre Gelişimine Etkisi' projesi ile de jüri özel ödülünü kazandı.

Edirne'nin Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2 proje ile katıldığı İnepo Çevre Proje Olimpiyatı'nda fizik alanında birincilik aldı.

Lise, Türkiye birincisi olarak 13-18 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'yi Amerika Birleşik Devletleri(ABD)'nde temsil etmeye hak kazandı.

Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (ASML) fizik alanında 'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı' projesi ile Türkiye birincisi; kimya alanında da 'Saf Arı Sütünün Hücre Gelişimine Etkisi' projesi ile de jüri özel ödülünü kazandı. Yarışmaya öğretmen Hasan Avcu ile öğrenciler Arzu Çakıcı, Özge Karagöz kimya alanında; Betül Büdün ile Melek Danacı da fizik alanında katıldılar. Avcu, 'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı' projesi hakkında bilgi vererek, arılardan sağlanan ses frekansının kulak yapısında onarıcı ve tedavi edici bir yönü olduğunu fark ettiklerini ve geliştirdikleri cihazın bu amaca yönelik olduğunu belirtti.

Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 20. Ulusal Çevre Proje Olimpiyatı Yarışması'nda fizik alanında Türkiye birincisi olarak 13-18 Mayıs tarihleri arasında ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yapılacak Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Intel-ISEF Proje Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek. 

11 Nisan 2012