boryakitiBor madeninden araç yakıtı

Türk teknoloji firması nano teknolojiyi kullanarak, bor madeninden araç yakıtı üretmeyi başardı.

NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AR-GE Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü  Mehmet Can Arvas, şirketlerinin araştırma  geliştirme dairesi çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini belirterek, bor  madeninden araç yakıtı ürettiklerini söyledi.


Petrol rezervlerinin tükenecek olmasının kendilerini böyle bir  araştırmaya ve üretmeye yönelttiğini ifade eden Arvas, “Dünya da petrol  rezervlerinin tükenmesi bizi nano teknoloji ve bor ile üretim yapan Türk firması  olarak harekete geçirmiştir. Uzun yıllar üzerinde çalıştığımız Ar-Ge sonucunda  bor madenini sonunda araç depolarına koymayı başarmanın heyecanını yaşıyoruz”  dedi.

Bilim insanlarının temiz ve çevreci bir yakıt olarak petrole alternatif  olarak gördüğü hidrojenin, bordan üretilen yakıtla kıyasla depolama sorunu  olduğunun altını çizen Arvas, şöyle devam etti:

“Son yıllarda yaşanan ekolojik sıkıntılar, küresel ısınma problemi,  tükenen petrol rezervleri ve karbon içerikli yakıtların çevre kirliliği  yaratmasına karşın alternatif yakıt sistemleri üzerinde çok ciddi çalışmalar  yapılmaktadır. Dünyanın önde gelen bilimsel araştırma laboratuvarlarında  gerçekleştirilen bu çalışmalarda Hidrojen yakıt sistemlerinin temiz, verimli ve  güvenilir olduğu görülmüştür. Fakat depolama problemi hidrojen yakıtlı araç  üretiminin önünde en büyük engeli teşkil etmektedir.

Hidrojen depolama problemi bilim ve teknoloji çevrelerini alternatif  madde arayışına itmiş, yapılan araştırmalar ve deneyler 1970'li yılların ikinci  yarısından itibaren bor elementinin alternatif yakıt olarak kullanılabileceği  üzerinde görüş birliğine varılmış, günümüze kadar sayısız ar-ge çalışmaları  sonunda borun yakıt olarak kullanılabilirliği otoritelerce kabul edilmiştir.”

20 YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Bordan yakıt üretmenin haklı gururunu yaşadıklarını ve bunun 20 yıllık  bir araştırmanın ürünü olduğunu vurgulayan Arvas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AŞ, ar-ge laboratuvarlarında 20 yıla  yakın bir süredir yaptığı çalışmalar sonucunda nano ve nano altı (angstrom) bor  kristallerinde, 23 proje geliştirilmiş ve bu alternatifsiz projeleri etap, etap  endüstriyelleştirmeye başlamıştır. Firmamız dünyada ve ülkemizde ilk defa bor  madenini yakıt olarak üretmiş, 'Nano fuel' markasıyla yurt dışında ve yurt içinde  satışa arz etmeye başlamıştır.

Bizim ürettiğimiz yakıttır, ancak şuan araçların sistematiği benzin ve  mazotla hareket etme özelliğine sahip olduğu için şuanda yakıtlara katkı maddesi  olarak kullanılıyor. Ancak, bor yakıtına uygun araçlar üretildiğinde benzin ve  mazota ihtiyaç duyulmadan bu tür araçlar bor yakıtı ile ilerleyebilecek. Bizim  firmamız, bu tür araçların üretilmesinde de çalışmalarda bulunmaktadır.

NNT AŞ'nin diğer proje ürünlerinde olduğu gibi Bor Power Nanofuel'de  dünyada bir ilk olarak yakıt ve otomotiv sektöründe heyecan oluşturmuştur. “

YAKITIN KULLANIMI

Bor yakıtının hem benzinle hem mazotla çalışan araçlara konulabileceğini  bildiren Arvas, şöyle konuştu:

“Ürettiğimiz bor yakıtı direk aracın yakıt deposuna konuluyor. Hem  benzine hem mazota katkı olabiliyor. Bor uzay araçlarında da kullanıyor. Yanması  çok yüksek. Yakıta katıldığı zaman, araçlar en az 300 - 350 kilometre fazla  gidecektir.

Benzinle bin kilometre giden bir araç bu katkıyla bin 350 kilometre  yapar. Gelecek zamanlarda benzin istasyonları gibi, bor istasyonları kurulacak ve  bor yakıtı benzinden 10 kat daha düşük olacak. Çünkü madenin kaynağı Türkiye'de.  Biz teknolojiyi üreterek dünyanın hizmetine sunduk, henüz bor yakıtına fiyat  biçmedik. Biz Türk borunun depolara girdiğini göstermek istedik, bunu da  başardık.”

BOR YAKITININ AVANTAJLARI

Bor yakıtının çevreci, güvenli oluşu ve kolay taşınabilirliği ile  avantajlı bir yakıt olduğunu ifade eden Arvas, “Bor yakıtı, kolaylıkla yanmayan  bir yapıdadır. Dolayısıyla infilak etme, kıvılcımla, ateşle tutuşma riski yoktur.  Bir kaza anında patlama meydana gelmeyecektir. Bu yönüyle bor çok önemli bir  yakıttır ve nakliyesinde risk olmayışı Bor yakıtı için bir üstünlük ve  alternatifsizlik kazandırmaktadır. Bor çevre dostudur, yanma sonrası gaz emisyonu  oluşturmamaktadır.  Bor yakıtı kara ve deniz kazalarında toprağa ve suya
karışması halinde hiçbir zaman kirlenmeye neden olmayacak, toprakta doğal  bitkiler için besleyici olacak ve, denizlerde de kolay çözülerek, zaten deniz  suyunda olan Bor elementi ilave bir risk oluşturmayacaktır” diye konuştu.

TÜRK MİLLETİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Arvas, şirketlerinin Türk milletinin kalkınmasında rol almayı düstur  edindiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Teknoloji ve otomotiv sektörü gelecek 5-10 yıl içerisinde tamamen bor  yakıtı ile çalışan arabalar üretecek. Ancak, Türk nano teknolojisinin “nano fuel  infinite” ürünlerini kullanmak mecburiyetinde olacaklardır. Bu da bizlere  gösteriyor ki nano yağlayıcı ürünlerinde olduğu gibi, yakıt sektöründe de ilkleri  başarmanın onur ve gururunu tüm milletimize yaşatacak ve paylaşacaktır.

Bor madeninin depoya girmesi konusunda dünya teknoloji firmaları  birbirleri ile yarışırken biz NNT AŞ olarak bunu başardık ve depoya koyduk. Şimdi  bütün dünyanın kullanımına sunuyoruz. Gelişmiş ülkelerde bir çok firma bu  teknolojiyi bizden talep etti, talepler devam ediyor. Bu teknoloji Türk milleti  adına gerçekleştirmiştir ve bu başarı bir milli Türk firması olarak 70 milyon  insanımıza aittir.”

24 Aralık 2009 Perşembe - Hürriyet