fazil say2 1

Fazıl Say’dan Senfonik Danslar..

Fazıl Say’ın Senfonik Danslar’ı, Douglas Boyd yönetiminde Paris oda Orkestrası ile (Orchestre de chambre de Paris) Theatre des Champs-Elysees’de Fransa’da ilk kez seslendirildi.

Konser programı Ravel, Haydn ve Fazıl Say’dan oluşuyor.

Fazıl Say’ın, 2015’de bestelediği Senfonik Danslar dört bölümden oluşuyor. Hareketli bir melodiyle giriş. İkinci bölüm yaylı çalgılarla betimlenen Doğu’ya seyahat. Üçüncü bölüm vurma çalgılarla ritmin ölçülü bir tempoda sürüp gitmesi. Dördüncü bölüm  çılgınca bir dans tutkusuyla final! Fazıl Say Senfonik Danslar’da çok sayıda tipik türk dans ritimini kullandığını, bu değişik ritimlerin pek de kolay çalınamıyacağını söylüyor. Senfonik Danslar, aralarında Hindemith, Rahmaninov, Greg gibi pek çok bestecinin kendine özgü yaptığı kompozisyonlarla oluşan bir gelenek içinde yer alıyor.

fazil say1

Ravel’in konçertosu

Konserde ikinci yapıt Ravel’in piyano ve orkestra için sol majör konçertosu. Piyanoda Fazıl Say seslendirdi. Ravel’in ABD’de bulunduğu dönemde etkilendiği caz müziğinin izleri bulunur bu konçertoda. Beste kadın piyanist Marguerite Long’a adanmış. Anımsayalım ki dünyada ençok çalınan klasik dans müzik parçalarından olan Bolero, Fransız besteci Ravel’indir. Ravel 1937’de bir beyin ameliyatı sırasında yaşama veda etmişti.

Fazıl Say yoğun alkışlar üzerine Erik Satie ve Granados’dan piyano müziklerini program dışı seslendirdi.

fazil say3

Haydn’ın senfonisi

Son olarak Orkestra, Haydn’ın 87. Senfonisi çaldı. Haydn senfoni formundaki yetkinliği ile tanınıyor. Bu etki ile Mozart ve Beethoven’i hazırladığını müzik tarihçileri söyler. Haydn da Viyana’yı kuşatan Fransız ordularının top sesleri arasında son nefesini vermişti, 1809’da.

Fazıl Say’ı bu sezon Fransa’da izlemeye devam edeceğiz.

Gürler AKDORA - 24 Ekim 2019 - Paris

Son Yazılar