turkiye solunun kisa tarihi senol carik2

Türkiye Solunun Kısa Tarihi...

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi yönetim kurulu üyesi Dr. Nebil Gürhanlı,

Oda TV’nin yazarı, gazeteci-araştırmacı yazar Şenol Çarık’ın, Asi Kitap’tan 2. baskısı yapılan ‘’Türkiye Solunun Kısa Tarihi Denizlerin Yolu’’ kitabının tanıtımı ve imza gününü İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yaptı.

Nebil Gürhanlı, kitabın 20. yüzyılın başlarından bugüne Türkiye’de, yaşamını ülkesine, halkına adamış ‘’Kişiler’’le başladığını, ‘’Olaylar’’, ‘’Örgütler’’, ‘’Dernek-Vakıf-Sendika Birlik ve Kuruluşlar’’, ‘’Dergi ve Gazeteler’’ ve ‘’İllegal Parti ve Örgütler’’ le son bulduğunu belirttikten sonra, Şenol Çarık’a, kitabı yazıp, 2016’da basmasının bir nedeni olup olmadığını sordu.

turkiye solunun kisa tarihi senol carik

Çarık, çoğu insanın toplumsal sorunlara ilgisiz olduğunu düşündüğü, vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçirmesi nedeniyle bunlardan bir şey olmaz diye nitelediği gençliğin, dillere destan ‘’Gezi Direnişi’nin’’,  kitabı yazmasına etken olduğunu açıkladı. Konuşmasına, ‘’Gezi, örgütsüz olduğu için hedefine ulaşamadı. Olaylar esnasında gençliğin Türkiye’de verilen hak arama mücadelelerinden ve halk hareketlerinden, yani geçmişinden habersiz olduğunu gördüm. Geçmişi olmayanın geleceğinin de olmayacağını düşünerek, açığı kapatacak bir kitap yazma fikri oluştu ve 3 yılda kitabımı tamamlayıp, bastırttım’’ dedi.

Kitabında; tek kişi tarafından kurulup, başkanı bir elektrik direğine asılan tabela altında oturarak, varlığını 3 yıl sürdüren, tek bir üye bile yapamayınca, tabelası direkten sökülüp, denize fırlatılan sol partinin de olduğundan söz etti.

Kendisinin İzmir’de gazetecilik yaptığını, İzmir Marşı’nın, Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylamasında, ‘’Hayır’’ diyeceklerin, düzenlediği etkinliklerin marşı haline geldiğini, Türkiye’nin her köşesinde çalındığını, aynı marşın sözlerini değiştirerek, 68 Gençliği’nce de söylendiğini belirtti.

Katılımcılar, yapılan özgün çalışmanın ürünü kitaplardan edinerek, yazarına imzalattılar.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 04 Mart 2017 - İzmir

TÜRKİYE SOLUNUN KISA TARİHİ’ne dair…

Kitapta, Osmanlı’nın son döneminden günümüze kadar öne çıkan birçok isim, siyasi parti, dernek, sendika, oda ve vakıf, dergi ve gazeteler ile olaylar derli toplu bir şekilde sunuluyor.

Türkiye’deki sol, sosyalist, devrimci hareketin kısa ana başlıklarıyla bir özeti bir bakıma. Adeta bir “gayya kuyusu” olan bu alanda her biri üzerine uzun uzun yazılan ve hâlâ da yazılacak olan konular, olaylar, kurumlar, kişiler en temel haliyle yer alıyor.

Özellikle yeni kuşağın toplumsal, siyasal ve ideolojik mücadelelerin en büyük öznesi olan solun tarihini ana hatlarıyla tanıması yolunda bir kapı aralamaya çalışılıyor.

Genç araştırmacı-yazar Şenol Çarık, Türkiye Sosyalist Sol Hareketini yakından takip eden bir gazeteci olarak tarihin tozlu sayfalarına girdi, tanıklarla konuştu ve bu kısa özeti ortaya çıkardı.

Türkiye solunun soyağacını öğrenmeye hazır mısınız?

senol carik1

senol carik2

senol carik3

Son Yazılar