nazim sevenleriyle2

Nâzım Hikmet 113 yaşında...

Nâzım Hikmet, ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür/ Ve bir orman gibi kardeşçesine’

hasretiyle yapmıştı çağrısını... Nâzım Hikmet’i anmak, onun 21. yüzyıla taşınan çağrısına uyarak yaşamaktır.

İnsanı, mahkûm edildiği cahillikten, bağnazlıktan kurtulmaya çağıran Nâzım Hikmetimizi, 15 Ocak’ta, 113. yaşında anıyoruz.

Öylesine güzel miras aldık ki Anadolu’dan, Rumeli’den...

Ortaasya’nın, Kafkaslar’ın, Ortadoğu’nun güzellikleri ve birikimini de bağrına basan bu değerli miras, bizi birilerinin kulu olmaktan çıkarıp insan olmaya çağırdı. Kimse gökten zembille inmedi, bu mirasla insan olmaya çalıştık hep. Bu mirasın temelidir dostluk, dayanışma, arkadaşlık, değerbilirlik, özveri, güven, sevgi, aşk... Buna layık olmaya çalışmak, insanım diyen herkesin sorumluluğu ve görevidir. İnsana insan olmak yakışır çünkü...

Bu büyük mirasımızın büyük bilgelerinden biridir Nâzım Hikmet...

İnsanı, mahkûm edildiği cahillikten, bağnazlıktan kurtulmaya çağıran Nâzım Hikmetimizin bu çağrıyı özetleyen şiirini anımsatmanın, 15 Ocak’ta, 113. yaşında ölümsüz şairimize bir borç ödeme olacağını düşünüyorum.

“Dörtnala gelip Uzak Asya’dan/ Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan...” diye başlıyordu o, yurduna ve insanına sahip çıkma çağrısına...

“Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak/ Ve ipek bir halıya benzeyen toprak...” dediği; cehennem edilen, ama cennet olması için emek harcanması, hatta ömür verilmesi gereken memleketimizi bağrına basıyordu...

Onun, “Kapansın el kapıları bir daha açılmasın/ Yok edin insanın insana kulluğunu...” dizelerinde özetlediği çağrıda, özgürlük ve bağımsızlık arayışındaki insanlığın birikiminden bal almak vardı...

Nâzım Hikmet, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür/ Ve bir orman gibi kardeşçesine” hasretiyle yapmıştı çağrısını...

Nâzım Hikmet’i anmak, onun 21. yüzyıla taşınan çağrısına uyarak yaşamaktır.

Öner YAĞCI - 15 Ocak 2015 - Aydınlık

Nâzım etkinliklerle anılıyor...

NÂZIM Hikmet’in doğum günü olan 15 Ocak günü saat 15.00’te Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde, 16 Ocak günü saat 14.00’de NOVADA AVM’deki Ataşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek panellerde, Nâzım Hikmet’le en son konuşan Türk gazetecisi olan Orhan Karaveli anılarını ve düşüncelerini; Ahmet Özer ile Derman Bayladı da görüşlerini ve duygularını izleyenlere aktaracak. Beylikdüzü panelinde Dilek Türker’in, Ataşehir panelinde Namık Kemal Yıldırım’ın Nâzım’dan şiirler seslendireceği panelleri, ölümünün 50. yıldönümünde Nâzım Hikmet’in arkadaşlarına, dostlarına, okuru yazarlara yazdırdığı özel mektupları Norodovoyiç Mezarlığı’ndaki kabri başında okuduktan sonra müze haline getirilmiş evine ulaştıran, ardından da bu mektuplardan bir kitap oluşturan Alâettin Bahçekapılı yönetecek.

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, Nâzım Hikmet’in 113. yaşını bugün saat 16.00’da Rektörlük Konferans Salonu’nda bir etkinlikle kutluyor.

BOĞAZİÇİ’NDE KUVAYI MİLLİYE DESTANI...

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek konferanslar dizisinin ilkinde Nâzım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlattığı önemli destanı Kuvâyı Milliye ele alınacak. Toplantıda Erkan Irmak konuşmacı olarak yer alacak.

İlki gerçekleştirilecek olan konferans serilerinde, şairin yapıtları, edebi ve düşünsel kaynakları, yarattığı etkiler, içinde yaşadığı sosyal ve siyasi atmosfer ve tarihsel bağlamı kuşatacak nitelikte farklı disiplinlerden konuşmacılar tarafından anlatılacak.

Dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet Caddebostan Kültür Merkezi’nde de anılacak. Gecenin onur konuğu Nâzım’ın Bursa Cezaevi’nde beraber kaldığı ressam İbrahim Balaban olacak. Sunumunu tiyatrocu Zafer Diper’in gerçekleştireceği gece Nâzım-Balaban sinevizyon gösterimiyle başlayacak.

Emin Karaca’nın konuşmasıyla devam edecek olan gecenin programında Diper’in şiir dinletisi, Şebnem Ünal ve Volkan Akkoç’un müzik dinletisi, İstanbul Üniversitesi Pandomim Sanat Dalı’nın gösterisi ve Ufuk Karakoç’un dinletisi yer alıyor.

Son Yazılar