maxime gauin2

Fransız tarihçi Asala sözcüsüne ders verdi...

Fransız tarihçi Maxime Gauin, ASALA sözcüleriyle olan davasında örgütün eylemlerini, Türk diplomat suikastlarını

ve 1983’teki bombalı Orly Suikastı’nı tek tek anlattı. Gauin, kendisine hakareteden ASALA sözcülerinin kin ve hınçla hareket ettiğini söyledi.

ERMENİ soykırımı yalanına karşı verdiği mücadeleyle bilinen Fransız tarihçi Maxime Gauin, ASALA sözcüleriyle olan davasında hakikatleri bir kez daha kayıtlara geçirdi.

Fransız tarihçi ve Ermeni sorunu araştırmacısı Maxime Gauin, kendisine hakaret eden ASALA sözcüleri Jean Michel Ara Toranian ve Samuel Tilbian’a, 17 Ekim 2017’de dava açmış, karara itiraz eden Gauin, temyize gitmişti. Maxime Gauin’in, Toranian ve Tilbian’a karşı açtığı temyiz davası, Paris Adliye Sarayı’nda 21 Şubat’ta görüldü.

maxime gauin1

‘DELİL YETERSİZLİĞİNDEN PAÇAYI KURTARDIN!’

Maxime Gauin ve avukatı Maisonneuve, yalan suçlamaları ve ithamları reddettiler. Toranian’ların mahkemeye somut kanıtlar sunamadıklarına dikkat çeken Gauin, karşı tarafın kin, hınç ve düşmanlık içinde olduğunu belirtti. Gauin ve Maisonneuve, ASALA eylemlerini, Türk diplomat suikastlarını ve 1983 bombalı Orly Suikastı’nı hatırlatarak, Toranian’ın sorumluluğuna dikkat çektiler. Ara Toranian, Orly Davası’nda delil yetersizliğinden ceza almamıştı.

Oturumda Maxime Gauin, Fransız bilim insanı, Türk ve Osmanlı tarihi uzmanı Gilles Veinstein’ın sözde soykırım yalanına karşı kararlı mücadelesini de saygıyla andı. Gauin, Ermeni Diasporası’nın baskılarıyla kanserden ölen Veinstein’in yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattı.

Maxime Gauin tarih araştırmalarını yalnız Türkiye kaynaklarına değil, Fransa Dışişleri arşivlerine ve ABD üniversite kaynaklarına dayanarak yaptığını belirtti. Mahkeme hakimi, Maxime Gauin’e, durumu ‘Katliam var, soykırım yok’ diye tanımlıyabilir misiniz, sorusunu yöneltti.

Savunmaların ve son sözlerin alınmasından sonra temyiz kararının açıklanması için oturum 28 Mart 2019’a ertelendi.

Maxime Gauin’e Talat Paşa Komitesi ile ADD, Fransa Türk Dernekleri ve FATSR İsviçre Türk Dernekleri Federasyonu’ndan destek geldi.

ASALA SÖZCÜSÜ FETÖ’CÜLERİ SAVUNDU...

Karşılıklı tartışma ve polemiklerle süren oturumda; ASALA sözcüsü ve CCAF/Fransa Ermeni Dernekleri Eşbaşkanı, ‘armenews.com’ sorumlularından Toranian ile dernek muhasebecisi Tilbian, 17 Ekim oturumundaki gibi ‘soykırım’ tezlerini tekrarladılar. Türkiye Cumhuriyeti’ne “Türk faşist devleti” diyen Toranian, Atatürk’e imalı sözlerle hakaret etti. Toranian, “Erdoğan’ın hapishanelerinde binlerce tutuklu var” diyerek, FETÖ’cülerin mağduriyetini savundu, Osman Kavala’yı andı. Maxime Gauin’i Türkiye’nin ‘taşeron’u olmakla itham eden Toranian, Türkiye’de Taner Akçam, Ahmet İnsel ve Cengiz Aktar’ın Ermeni davasını savunduklarını belirtti. Toranian, Taner Akçam’ı iddialarına referans gösterdi, Jön Türklerle Talat, Cemal ve Enver Paşalardan nefretle söz etti.

Toranian ile Tilbian, İstiklal Savaşı yıllarındaki Maraş, Adana işgallerini Ermenilerin kurtuluşu olarak anlattılar. Toranian, üç Fransız Cumhurbaşkanı’ndan F. Hollande, N.Sarkozy ve E. Macron’dan övgüyle söz ederek, ‘24 Nisan anma günü’ beklentilerini dile getirdi. Toranian ve Tilbian, Fransa Anayasa Konseyi kararlarına şüpheyle baktıklarını belirttiler. Fransa Ermeni Dernekleri Eşbaşkanı ile dernek muhasebecisi, PKK terörünü ve soykırım yalanını savunan Fransız entelektüellerinden Bernard Henri Levy’den referanslar verdiler.

Gürler AKDORA - 22 şubat 2019 - Paris