hacivat karagoz5 1 

Karagöz ile Hacivat - Evetspor Hayırspor Maçı: 3,5-3 (!)

Karagöz – Yar bana bir eğlence medet... (Karagöz, Hacivat’ın kapısına gelir. Zili uzun uzun çalar.) Eyy Hacivat... Eyy hacı cav cav... evdemisin... nerdesin yahu...!

Zırrrrrr...!  Zırrrrrr...! 1 mayıs eylemine Tandoğan’a gidiyorum, gel!

Hacivat – (Camdan başını çıkarır.) Karagözüm, tam da, Vatan Partisi ile CHP’nin YSK’ya yapılan kaçak ‘mühürsüz zarf  ve oy’ itarazlarına red kararını okuyordum. YSK ‘‘Tam kanunsuzluk hali yoktur’’ demiş! Yani ‘‘Tam kanunsuzluk’’ itirafı! Özürü kabahatinden büyük bir cevap!

Karagöz – Hacı cav cav. Bir kere bu ‘‘Yüksek Seçim Kurulu’’nun adı yanlış. Seçimin ‘‘Yükseği’’ ‘‘Alçağı’’ olur mu? SYK, ‘‘Seçim Yüksek Kurulu’’ olmalı, yükseği bile fazla. Sonra seçim deyince, bunlar tutup birini seçiyorlar! Bunların işi seçmek değil, saymak. Elbette doğru saymasını becermek isterlerse!

Hacivat – Karagözüm, bu saptamaların doğru da... şimdi kime anlatacaksın bütün bunları! Sen şuEvetspor:3,5-Hayırspor:3 maçının hikayesini bi anlat. Ne olup bitti? Millet bilsin duysun.

Karagöz – Sorma, bu maç tarihe geçmiştir. Yarım golle maç kazanmak duyulmuş mudur dünyada!  Maçı YSK yönetti. Adamlar hakimlikten, hakemliğe terfi etmişler. Önce tribünlere el attılar. Hayırspor tribünlerinde olay çıkaranlar var deyip, yüzlerce seyirciyi stadyumdan dışarı çıkarttılar. Evetspor lehine!

Hacivat – İlginç, ilginç... Eeeee sonra.

Karagöz – Maç başlamadan Evetspor yöneticileri Kasımpaşalı Reco Bey’in, Genel başkan Yıldırım Ali Bey’in ve Devletlü Bey’in şeref tribününe çıkıp gelmesi için beklettiler milleti. Neden sonra maç başladı. Favori Hayırspor çok iyi bir oyun çıkardı. İlk yarıyı üç şahane golle kapattı. Evetspor şaşkın, durumu nanay! İkinci yarı başlarken YSK hakemlerinden ani bir karar geldi.. Evetsporlu yan hakemin önerisiyle YSK, bu maçta ofsayttan atılan gollerin geçerli olacağına karar vermiş. Adamlar maçın ortasında uluslararası futbol kurallarını değiştiriyor. İtiraz eden oyuncuları da maçtan atıyor...

16nisan aksami rte yuzu1

16 Nisan 2017, mühürsüz oylar henüz YSK tarafından kabul edilmeden önce Tayyip'in yüzündeki endişe!

İşte gerçek sonuç!

Hacivat – Hoppala... Bir yaşıma daha girdim.

Karagöz – Dur daha bitmedi, anlatayım. İkinci yarıda Evetspor’a üç gol attırdılar. Üç gol de sayılmaz cinsten, yani ofsayttan! Maç neredeyse bitecek üç üç berabere! Şeref tribününde suratlar asılmış. Hakemlerde bir endişe.  Ne yapıp edip Evetspor’un kazanması gerekiyor adeta. Derken beklenen vuruş geldi. Evetspor ofsayttan bir şut çekti. Hayırspor topu kale çizgisine girmeden çıkardı. Hakemler bu vuruşun gol olduğunu, çünkü top kaleye girmese de, topun gölgesinin yarısının kale çizgisini geçtiğine hükmetti. Ve yarım golü saydılar. Futbola ‘gölge gol’ kuralını getirdik, deyip işin içinden çıktılar. İtiraz eden Hayırspor’luları da oyundan attılar. Uzatmalar oynanmadan biraz sonra maçın bitiş düdüğü ‘tırrrrrrt’ diye çaldı.

Hacivat – Hayatımda duymadım böyle birşey. İnanılır gibi değil!

Karagöz – Hayırspor klüp yöneticileri itiraz edince; ‘‘O zaman tribünlerdeki taraftarla bir halk oylaması, refarandum yapalım’’ dedi, hakemler... Yani dilimizin argosuyla ‘‘Ofsayt durumuna’’ kendileri düştüler! Evet diyen ile Hayır diyen seyirciyi elektronik görüntüleme sistemiyle bilgisayarlarla taradılar. Saydılar, tamı tamına 30 bin Evet ve 30 bin Hayır çıkmaz mı!

Hacivat – Alahallah penaltı atışları yerine Referandumla maç skoru kararı ha! Dünya futbol tarihine, ‘demokrasi’ tarihine geçecek ‘Alaturka’ bir uygulama.

Karagöz – Şeref  tribünündeki büyüklerin kaşları çatılınca, hakemler bir daha sayım yaptı. Ne görsünler Çolak Nuri adlı bir seyirci kollarını kaldıramadığı için oylamada sayılmamış mı! Hemen bu Nuri bulundu. Başhakem ve yan hakemler Nuri ile görüştüler. Ve 1’e karşı 2 oyla Nuri’nin ‘‘Evet’’ dediğine kanaat getirdiler. ‘‘Referandum’’un sonucu da 30bin Hayır’a karşı, 30 bin buçuk Evet lehine sonuçlandı. Skor da Evetspor 3,5 Hayırspor 3 oldu.

Hacivat –Bu ne rezalettir yav! Gayri meşru referandumla mı bitti bu hikaye? 

Karagöz – Hayır! Hayırspor  sonuca itiraz etti. Maçın iptalini istedi. TFF, Türkiye Futbol Federasyonuna şikayet edeceklerini duyurdular. İşte senin duyduğun itiraza gelen red kararı. Ama Hayırspor, itirazlarını FIFA’ya da yapıp işin peşini bırakmıyor. Ve AİHM, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidecekler... Bu arada şeref  tribününden ‘‘Atı Çalan Üsküdar’a Geçti’’ yorumu geldi... Yani işi oldu bittiye getirmek istiyorlar.

Hacivat – Peki YSK bu kanunsuzluğu böyle açık açık niçin yaptı dersin?

Karagöz – Amaç, Hayırspor maçı çok açık farkla kazansaydı, bu yapılan referandum kanunsuzdur deyip, karşılaşmayı  iptal etmek içindi. Ama oyunu Evetspor’un kazanacağına inanarak bu uygulamayı sahiplendiler.

Hacivat – (Konuyu değiştirerek) Bil bakalım. Kasımpaşalı Reco ile Devletlü Bey arasında ne fark var?

Karagöz – Sadece iki parmak.! Reco Bey’lerin ünlü dört parmak Rabia işaretleri var ya  R4BİA ; Ortadaki orta parmak ile yüzük parmağını katla kıvır, Devletlü Bey’in ‘Kurt’ işareti çıkar ortaya.

Hacivat – Peki, Yıldırım Ali Bey ile Reco Bey arasında neler olacak şimdi?

Karagöz – Yıldırım Ali Bey Evetspor’un Genel Başkanlığından istifa edecek zoraki. Reco Bey de Evetspor’a  Başkan olacak. Maçta onun için tribünlerden ‘‘Bin Ali Bin Ali / Kesme bindiğin dali’’ sloganları atıyordu taraftar.

Hacivat – Karagözüm, güneydoğu sınırımızdan iyi haberler geliyor. TSK; PKK   terörüyle ve hamisi ABD  ile mücadele ediyor. Ama bizim Ege  adalarımızı Yunanistan işgal ediyor yıllardır, Ahkape iktidarı sayesinde! Yorumun nedir?

Karagöz – Bu  işten sorumlu Bakan, elinde bir dürbün ‘‘izliyor’’ adaları. Bakıyorlar ‘‘bakan bakana’’  dürbünle karşılıklı. İşgalciler oturmuş kuzu çevirip kızartıyor. Osmanlının aldığı adaları, torunları Ahkape veriyor bir bir geri. Hem de ‘‘Adalar sahilinde bekliyorum’’ şarkısı eşliğinde! Utanmasalar yollayacaklar iki kuzu da bizden, Osmanlının hayrına alın yiyin kurbanlıktır diye!

Hacivat – Peki ne yapacağız Karagözüm, şimdi heman! Gitmeden söyle!

Karagöz – İşgal ettiler adalarımızı, ettiler viran. Bu Ahkape vurdum duymaz, varıp Türk milletine şikayet edelim heman! Dinlemesinler, aman zaman. İktidarlarını alaşağı etsinler ilk seçimde. Göstersinler bunlara, ‘‘el mi yaman, bey mi yaman? El yaman!’’ (Karagöz  ile Hacivat 1 mayıs eylemine katılmak üzere perdeden ayrılırlar) 

Meydanlardan ‘‘1 Mayıs 1 Mayıs  İşçinin Emekçinin Bayramı’’ marşının sesleri gelmektedir...                                              

Gürler AKDORA - 01 Mayıs 2017 - Paris