hacivat karagoz2 1 

Karagöz ile Hacivat : Hayır! Hayır!... (2)

İkinci Perde...

Hacivat – Karagöz’üm, biz perde arası vermişken ortalık bir curcunadır gidiyor. Şeyh Küşteri meydanına çıkmışlar. Meydanı boş bulmuş, atıp tutuyorlar. Gel bakalım kimmiş bunlar? Bunların yoktur vitesi, böyle ne konuşurlar ileri geri!

Beberuhi Anamı kesen ben. Babamı kesen ben. Bana yan bakanın ciğerini söküp yiyen gene ben. Var mı bana yan bakan!

Tuzsuz Deli Bekir Kes bre cüce Beberuhi! Kargacık burgacık ederim şimdi seni. Kafamın tasını attırıp delirtme beni. Bu mahallenin Kabadayısı da İncedayısı da benim. Mahallede huzuru bozanı alamazlar sonra elimden. Akıllı geçineni deli, deliyi de ederim divane deli!

Arnavut Kenan – Bizde arnavut ciğeri vardır, korkmayız biz Beberuhilerden. Kuru gürültüye bapuç bırakmayız. Benim yaptığım Ağayasasının, türevidir sizinkiler. Ellerinde bir keser, yonta yonta kalmadı ilk halinden ortada bir eser.

Kasımpaşalı Reco – Eyy Avrupa! Eyy A-Marika! Eyy Ortadoğu’ Eyy!... Eyy!...Var mı bize yan bakan? Başkan olursam 80 milyonluk ülkeye tek adam. Yöneteceğim 79 999 999 kişiyi tekbir kalem. Böl ve yönet prensibi, böler ülkeyi Ey-aletlerle Eyaletlere! Çıraklık, kalfalık ustalıktan derken geliyor emeklilik eserim! Komşuda Barzanistan var da, neden olmasın bizde bi Recebistan!

Kurt Apo – PKK, PYD bilumum terör örgütleri ve HDP türevleri bizden sorulur. Biz ABD’nin karagücü, Kuklacı Amerikan Emperyalizminin silahlı ve de külahlı gücüyüz!.  Siyonizmin, Emperyalizmin Petrol ve Gaz çıkarları kokan Ortadoğusunda sahne alırız. ABD’nin 2.İsrail- Kürt koridorudur yerimiz.

Yıldırım Ali Kendim için istiyorsam oyları namertim! Ama oy veren olursa hayır demez yan cebime koyun derim. Erdogan için değil, herdogan için istiyoruz biraz borç. Bir Ali olsun feda, bin Ali’ye! Biz sözümüzün eriyiz dönmeyiz sözümüzden geri! Suyu çıktı artık istemiyoruz şu başbakanlık mevkiini.

Koro Bin Ali... Bin Ali... Yolların, köprülerin kralı Ali! Rüzgar esse de, kesme bindiğin dalı! Biz başbakansız ülke istemezük! Sesimizi dinle dön geri!

Devletlü Biz bayrağı Üç MeHPareler-Üç hilallileriz. Enseyi kararttık yola koyulduk ampulcü AhKaPare ile. Ettiğimiz yemini rafa kaldırdık, Yeni Ayyasa ve Başkanlık uğruna. Duyduk ki yolda, bunların niyeti Eyaletlere bölmekmiş ülkeyi! ’’Zurnanın zırt ettiği yerdir’’ deyip U dönüş yaptık son anda gerisin geri!

Akıl Daneleri – KHK çıkarıp H,  A, Y , I,  R, harflerinin kullanımını yasaklayalım! Men edelim Renklerden Kahverengine, mühür ile dokunmayı.

Akıl Hocaları Hayırseverlerin Hayrat yapmasını yasaklayalım. Dilencilerin de yasaklayalım ‘‘Babanın hayrına!’’, ‘‘Hayrına bir sadaka!’’diye dilenmelerini...

Akıl Başdanışmanları Kestirmeden gidelim HAYIR kullanımını, Ha Ha Hapşu sesini ve Ha Ha Ha diye gülmeyi de yasaklayalım. Bir de ramazan ayı dışında Karagöz-Hacivat oyununu oynatmayı! Ele güne karşı rezil olmayalım!

Kanlı Nigar Havayı yumuşatmak için bir kanto söylemeye başlar:‘‘Banaderler sandık kurdu / Çok evetçiler kendini vurdu’’...

Reza Zarrab – Benim işim sarraflık, devlet millet için altın almak, altın satmak. Tuttuğun altın olsun dedi büyüklerim. Ne işim vardı bu Amarikalarda benim. Kim yolladı beni bu kapana, çoluğum çocuğumdan uzaklara. Beni kurtarın İsrail’in bu yahudi lobilerinin elinden. Eyy başkan artık bu Amerikalılardan şöyle güzelcene bir hesap sorsana!

Kasımpaşalı Reco – Sus Eyy Zarrab! Bir çuval inciri edeceksin berbat! Saf adam! Daha dün hayrımıza, Amerikalılara müslüman Suriyeyi bombala dedik ya! Yürütüyoruz işte dış politikayı gizlice!Gelelim şimdihalk oylamasına. Her kafadan bir ses çıkmasın. Çok sesli müziğe karşıyım ben. Uyarıyorum, ’’ ‘‘Hayır!’’ diyenler ya FETÖ’cüdür ya PKK’cı ya da İŞİD’ci! Sandıklardan çıkmasın sakın ha kahverengi Hayır’lar!... Eyy külli kafirler! Atılmadan pabucum dama! Hayır! deyip çıkartmayın beni sonra Külliyemin damına!

Halk – Sütten ağzımız yandı. Yoğurdu üfleyerek yiyoruz. 15 yıldır tek başına iktidardaydın AkePe! Gözün doysun! Üstü kalsın ey AkePe! Sizler gemiciklerinizi yürütürken, milleti lafla peynir gemisiyle yüzdürüyorsunuz! Türk milletinin başkanlığa, referanduma değil; işe, huzura ve refaha ihtiyacı var!

Hacivat – Önce Gazilerin anısına bir Gazel okur. Perde işgalcileri sağa sola dağılır... Karagöz’üm bu ülkede düzen bozulmuş. Bir Osmanlı düzenidir tutturmuş gidiyorlar. Şunlara bir balkon konuşması da sen yapsan! Halkı birleştirsen! Şu evetçilerin de akıllarını başına iyice bir devşirsen!

Karagöz – Zzzzzz.... Nareke-kamış düdük çalarak perdeye gelir. Herkes susar...

Ey Türk Milleti! Bugün Fırat Kalkanında Vatan Savunmasındayız. Vatanın bölünmez bütünlüğünü savunmak ve korumak durumundayız. İktidar sahipleri Mustafa Kemal Atatürkün kurduğu, bize emanet ettiği Cumhuriyet ve Demokratik Meclis sistemi yerine Başkanlık rejimini getirmek istiyorlar. Seçilmişler yerine, atanmışlarla ülkeyi yönetme sevdasına kapılmışlar.  Yani Cumhuriyetimizin, demokratik rejimimizin üzerine ’’Kuma’’ getirmek isterler. Anayasamızın 18 maddesini torba yasalarla değiştirmeyi hesaplıyorlar. Gerçekte heybe yasalarla bu maddelerin iki katını değiştirmektir planları. Bu meclis yeni Anayasa yapma yetkisine sahip değil. Bu girişim anayasamıza aykırıdır. Çiğniyorlar ettikleri tüm yeminleri.

Ülkemiz boğazına kadar borç içinde. Ekonomimiz, Üretim Ekonomisine geçmeli. Emperyalizmin saldırı ve ülkemizi bölme planlarını sandıktan HAYIR! oylarını çıkararak bozabiliriz. Sonra bir milli seferberlik hükümeti kurarak bu sorunların üstesinden gelebiliriz elbet. Laik bilimsel bir eğitim kampanyası başlatabiliriz. Komşularımızla barış, dostluk, birlik anlaşmaları ile Avrasyadaki yerimizi alabiliriz... Ey Türk Milleti sandıklarda HAYIR! oyunu kullan! Sandığına ve oyuna sahip çık! Oyuna gelme! Yaşasın Kardeşlik! Yaşasın Birlik!  Halk – Alkışlarla İzmir Marşını söylemeye başlarlar:

İzmir’in dağlarında çiçekler açar / Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar / Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım / Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım /  Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

Gençlik ve Halk - Mustafa Kemal’in Askerleriyiz!... Mustafa Kemal’in Askerleriyiz....   Mustafa Kemal’in Askerleriyiz!...  sloganları atar.

Hayır! Hayır! Hayır!... sesleriyle perde kapanır.  

Gürler AKDORA - 14 Nisan 2017 - Paris