karagoz hacivat2

Karagöz ile Hacivat : Hayır! Hayır!...

Birinci Perde...

Karagöz – Yar bana bir eğlence medet...

Hacivat – Karagöz’üm ‘Hayır’dır... gene yollara düşmüşsün... Son zamanlarda ağzını bıçak açmıyordu ?

Karagöz – Öyle be Hacivat’cım. Ama şimdi bir konuşursam pir konuşacağım... Yeni Anayasa... Başkanlık Rejimi... Referandum... adı altında felakete sürükleniyoruz. Bunlar kızına, ‘‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’’ deyip, gelinim sen ‘‘Başkanlık Rejimi’’ anla diyorlar. Türk milletini oyuna getirip, güya evet dedirtecekler.

Hacivat – Yani halk oylaması dedikleri şey! Evet mi Hayır mı ?

Karagöz – Daha açıkcası ‘‘Evet efendim sepet efendim’’ diyenlerle; Mustafa Kemal’in Cumhuriyetine sahip çıkanların bu oyuna ‘‘Hayır!’’ deme kararlılığı. Ya beyaza Evet; ya da kırk yıllık kahvenin hatırına, kahverengi tarafına Hayır! tercihi mühürünü basacak Türk Milleti.

Hacivat – Karagöz’üm o zaman gel ben sorayım, sen söyle gerçeği. Önce şu 15 temmuz Amerikancı FETÖ darbesinden başlayalım. Ama, Hayır! çıkıncaya kadar da kavga etmeyelim haa!

Karagöz – Bu ‘‘Alaturka’’ başkanlık rejimini Amerikalılar icat etti. FETÖ’nün elebaşısı Fethullah hoca için planladılar. 15 temmuz darbesini başarsalardı Fethullah’ı başkan yapacaklardı...!

Hacivat – Karagöz’üm 15 temmuzu Türk Ordusu ve Türk Milleti önledi ya!

Karagöz – Öyle ama, FETÖ darbecileri yenilip kaybederken ortalıkta koca bir Truva Atı bıraktılar.

Hacivat – Eee ne yaptılar bu Truva Atıyla?

Karagöz – Bu koca tahta at içine CIA marifetiyle Yeni Anayasa ve Tek adamın keyfi başkanlık rejimini koydular. Proje Amerika Birleşik Devletleri’nin CIA şefi Paul Henzee’nin yediği bir haltdır. Yani Türkiye’ye o Tuzağı kurdular.

Hacivat – Peki kim açtı bu tuzağın kapağını ?

Karagöz – Kim olacak, şu Devletlü Bey! Kurdun aklına kuş saldı. Şişko Fethullah için biçilmiş elbiseyi, kesip biçip RTE’na yamadılar. Elbiseyi daralttılar, boyunu uzattılar. Bu elbise Parlamenter Meclisimize uzun, emektar halkımıza dar gelir. Elbette bu rejimde demokrasi hak getire!

Hacivat – Doğru eski kurtçulardan kim kaldı ki... Eeee Şimdi n’olacak ?

Karagöz – RTE’a  Don Kişot’un şövalye zırhlarını giydirdiler. Sırtından düştüğü rahmetli atı Cihan artık yok. Don Kişot’un ölümsüz atı Rosinenta’nın sırtına atladı.  Devletlü’yü de Sanço Panço giysileriyle eşşeğinin üstüne oturttular. Saldırın dediler, Dülsine’nin aşkına, Yel Değirmenlerine!

Hacivat – Bu devletlü Sanço Panço  niye bir karış suratla Don Kişot’un peşinden gidiyor böyle. İşi gücü de nal toplamak...

Karagöz – Bu zata birileri şantaj yapmış söylentileri var. Öyle laflar ediyor ki dün söyledikleri ile bugün söyledikleri arasında 180 derece zıtlık var. Türk’lüğü bile unuttu. Türklüğü ayaklar altına alanların peşine takıldı.

Hacivat – Peki evet oyununda kimler var ?

Karagöz – Amerika BD ellerini uğuşturuyor ... PKK, FETÖ işin içinde. Hayır gösterip Evete oynuyorlar. Oyun böyle tutar sanıyorlar!

Hacivat – Bu oyun tutarmı ? Türk milleti oyunu yutar mı?

Karagöz – Türk milleti bu oyunu yutmaz. Millet dalga dalga geliyor Hayır! cephesine. Bak Vatan Partisi, CHP, MHP tabanı, Hatta AKP tabanı, Atatürkçü Düşünce Dernekleri, Gençlik Örgütleri-TGB, Kadın Örgütleri, Sendikalar, Barolar, Çiftçiler, İşsizler Ordusu, Emekçiler, Emekli Subaylar, Parlamenterler...

Hacivat – Ohh...Ohh... İyi... İyi...

Karagöz – İyi de propaganda ve yarış eşit şartlarda yapılmıyor. Evet’çiler devlet olanaklarından bir güzel yararlanıyor. Majestelerinin basını emirlerinde, Hayır’cılara ekranlar kapalı. Sadece yurtsever kanallar Ulkusal Kanal, Halk TV var. Aydınlık gazetemiz ile aksak ritmi seven Sözcü’yü sayabiliyoruz.

Hacivat – Ya bu evetçiler haksızlar. Tezlerini bile savunamıyorlar. Hababam demagoji yapıyorlar. İşleri güçleri hayırcıların savunduğu gerçekleri sabah akşam karalamak, değil mi?

Karagöz – Biz açıkca söylüyoruz: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Egemenlik kimseye devredilemez. Hiç kimseye, hele tek bir adama hiç devredilemez ! Zaten bu tek adam meselesi belli olmaz, bakarsın kime niyet kime kısmet! Amerikanın vardır bir B planı...

Hacivat – Yargı, yasama, yürütme. Hepsini bir adam yapacak olacak iş mi? TBMM askıda. Seçilmişler yerine atanmışların paralel hükümeti şimdiden iş başında. Bu atanmışlar hükümeti sorgusuz sualsiz işi yürütecekmiş... Oh ne ala mualla!

Karagöz – Amerikalılar süperman masallarıyla tek adam rejimini birbirine karıştırmışlar! Maliye, bütçe sorgusuz sualsiz tek adam rejimine teslim! Tavuk kümesi tilkiye emanet. Paralel dedin de bu halk bu paralelcilerden az çekmedi.. Paralel paralel paralelli...  Terelel terelel terelelli...

Hacivat – Desene milletçe bineceğiz bir alamete, gideceğiz kıyamete.

Karagöz – Hem de nasıl. Hızlı gitmek için frensiz bir otobüs ya da tren düşün. Tek adam bunu istiyor. Uçak versen kanatsız füze olsun diyor. Füzenin freni olur mu? Hedefe kilitlendiyse  macera ancak füzenin patlaması ile son bulur...

Hacivat – Gel de bunu anlat... Yaa bunlar bu tuzağın farkında bile değiller...

Karagöz – Aldatılmışlar ve Kandırılmışlar Partisi bu! İş işten geçtikten sonra aldatıldık deyip, işin içinden sıyrılmayı adet edinmişlerdir. Ama bu kez aldanmalarına bile fırsat vermemeliyiz! Çünkü faturası Türkiye Cumhuriyetine çıkar.

Hacivat – RTE geçenlerde Hayır çadırına provokatif bir ziyaret yapmıştı... Millet can derdinde, AKP başkanlık derdinde...

Karagöz – Yıktılar Hayır çadırını ettiler viran. Anayasayı da etmeden hüsran, varayım Türk Milletine haber vereyim heman. Atsınlar Hayır! oylarını sandıklara heman.

Bu devirde kimse şah değil padişah değil...  şarkısıyla perde kapanır.

Gürler AKDORA - 10 Nisan 2017 - Paris