cesar akademi 

Cesar Akademisi Sinema Ödülleri..

Fransız Sineması 42. Cesar Sinema Ödülleri bu akşam 24 şubatta verildi.

22 dalda verilen ödüllerle Fransız Sinema Sanatları ve Teknikleri  Akademesi en başarılı çalışmaları değerlendirdi.  Bu törende 60 yıllık sinema geçmişi olan fransız sinema oyuncusu Jean-Paul Belmondo(83) ile amerikalı George Clooney birer ‘‘Cesar Onur Ödülü’’ aldılar.  Cesar Ödülleri jüri başkanlığı için önerilen ünlü yönetmen Roman Polanski ise ABD’inde 1960’larda yaşadığı skandal olay nedeni ve protestolar sonucu bu görevden çekilmişti. Geçtiğimiz yıl Mustang filmi ile bizden türk kadın yönetmen Deniz Gamze Ergüven 4 dalda Cesar ödülü aldı, anımsıyalım. Cesar ödülleri, adını ödülün heykeltraşı César Baldaccini‘den alıyor.

belmondo

Cesar ödülleri öncesi 11 dalda aday gösterilen Paul Verhoeven’in ‘‘Elle/O’’ filmi ile 10 dalda aday gösterilen François Ozon’un ‘‘Franz’’ filmleri dikkat çekiyordu.  Paul Verhoeven ‘‘Elle/O’’ile En iyi film; İsabelle Hubert de ‘‘En iyi kadın oyuncu’’ ödülünü kazandılar. ‘‘Elle’’roman uyarlaması bir tür polisiye-gerilim-komedi filmi. ‘‘Franz’’ ise 1. Dünya savaşının ardından cephede ölen alman askerinin ailesini vicdan sorumluluğu ile görmeye gelen fransız ‘arkadaşın’ karşılaştığı tepkilerin dramı. Bu film Pascal Marti’ye ‘‘En iyi Sinematografi/Film fotoğrafları’’ ödülünü getirdi.

elle franz

En iyi yönetmen, en iyi kurgu dallarında ‘‘Juste la fin du monde/Dünyanın Sonu’’ filmi ile Xavier Dolan iki Cesar aldı. Aynı filmle ‘‘En iyi erkek oyuncu’’ ödülünü de Gaspard Ulliel aldı. Toplam üç ödül!

cesar akademi2

Üç ödül alan diğer bir film ‘‘Divines’’ oldu: ‘‘En iyi ilk film’’ ödülü Houda Benyamina (Kadın yönetmen), Deborah Lukumuena, ‘‘En iyi 2. kadın oyuncu’’  ile Oulaya Amamra, ‘‘Gelceğin umut veren kadın oyuncusu. ’’

‘‘En iyi 2. erkek oyuncu’’ ödülü ‘‘Chocolat’’ filmi ile James Thierre’ye  verildi. Filmin dekorları için J.D.Lignol ‘‘En iyi dekor’’ ödülünü aldı. Bu filmde, geçen yüzyılda Küba’lı kaçak siyahi bir göçmenle Fransa’da ikili mizah oyunları ile ünlenmenin bedeli ve bu komedyenlerin başlarına gelen baskılar anlatılıyor.                                                                                             .. %..

 ‘‘Gelceğin umut veren erkek oyuncusu’’ ödülünü  Nils Schneider, ‘‘Diamant Noir’’ filmi; ‘‘En iyi özgün senaryo’’ödülünü S.Anspach ile J.L.Gaget ‘‘L’effet aquatique’’ filmi ile aldılar. ‘‘En iyi kostüm’’ ödülünü ‘‘La danseuse’’ filmindeki çalışmasıyla A. Romand’averildi.

‘‘En iyi belgesel film ödülünü’’ François Rufin’in ‘‘Merci Patron !’’ filmi aldı. Film, ülkesi Fransadaki fabrikalarını kapatan ve el emeği ucuz doğu ülkelerine taşıyan patronlara bir eleştiri! ‘‘En özgün müzik ödülü’’ İbrahim Malouf’a ‘‘Dans les forets de Siberie’’ filmi ile geldi.

‘‘En iyi kısa metraj’’ film ödülünü iki sinemacı ortak kazandılar. ‘‘Maman(s)’’ ile M. Doucoure ve ‘‘Vers la Tendresse’’ ile A.Diop.

‘‘Ma vie de courgette’’ filmi ile Claude Barras  ‘‘En iyi animasyon’’ve aynı filmle Celine Sciamma ‘‘En iyi uyarlama’’ ödüllerini aldılar.

‘‘En iyi yabancı film’’ ödülü ise İngiliz solcu film yönetmeni Cannes Film Festivali ödüllü Ken Loach’un toplumsal eleştiri filmi ‘‘Moi, Daniel Black’’ filmine verildi.

Gürler AKDORA - 24/25 şubat 2017 - Paris