cannes 2016 

69. Cannes Film Festivalinden İzlenimler...

Festival afişi devrimci sinemacı, sinema devrimcisi J-L Godard’dan...

Fransızlar ‘‘faşizme karşı mücadelenin ilk adımı 1939 Cannes film festivalidir’’ derler. İkinci dünya savaşı yıllarında kesintiye uğrayan bu şenlik 69 kez gerçekleşti. 69. festival 10 mayıs’ta açıldı. Bu yıl Festival’in afişi devrimci sinemacı, sinema devrimcisi Jean-Luc Godard’ın Mepris filminden. ‘Göklere basamaklarla yükselişi’ ima eden bir fotoğraf ile. Basamakları kırmızı halıyla döşeli festival sarayına da yapılan bir gönderme. Jean-Luc Godard ise eleştirdiği bu festivale belki bir kez gelmiş..! Festivalin açılş filmi yarışma dışı gösterilen bir Woody Allen filmi oldu.Cafe Society/Kahve Toplumuile Woody Allen Amerikanın 1930’lu yıllarını anlatıyor. Yarışma dışı birer film ile katılan yönetmenler arasında Steven Spielberg (The BFG/Ölçülü, İri ve Devasa)ile Jodie Foster (Money Monste/Para Canavarı) var.

cannes 2016 4

Altın Palmiye’nin Olası Favorileri

Uzun metraj filmlerde 21 yönetmen yarışıyor. Alman Maren Ade’in Toni Erdmann’ı, İngiliz solcu yönetmen Ken Loach’ın I, Daniel Blake/Ben Daniel Blakei, İspanyol Pedro Almodovar’ın Julieta’sı ve Amerika’lı Jim Jarmush’ın Paterson’u Altın Palmiye ödülünün favorileri arasında. Cannes’da esen politik rüzgarlar her zaman beklenmeyen bir sürpriz de yapar, unutulmamalı!

Türk Sinemasına Verilen Cannes Film Festivali Ödülleri

Geçtiğimiz yıllarda Türk Sinemasına Cannes’dan büyük ödül getiren ilk isimler Yılmaz Güney - Şerif Gören (Yol-Altın Palmiye 1982) oldular. Ardından Nuri Bilge Ceylan (Kış Uykusu-Altın Palmiye 2014),(Bir Zamanlar Anadolu’da-Jüri Büyük Ödülü 2011),(İklimler-FIPRESCI Ödülü 2006) ve (Uzak-Jüri Büyük Ödülü ve En iyi Erkek Oyuncu Ödülü  2002) ödüllerini Türk Sinemasına kazandırdı.  Rezan Yeşilbaş ise (Sessiz-Altın Palmiye Kısa Metraj 2012) ile ödül aldı.

55. ‘Eleştirmenlerin Haftası’ Bölümü

Bu yıl ‘Eleştirmenlerin Haftası’ seçmelerine giren ‘Genç Türk’ yönetmen Mehmet Can Mertoğlu, Albüm filmi ile diğer yedi adayla yarışacak. Albüm Mertoğlu’nun ilk uzun metraj filmi. Filmde kırk yaşlarındaki bir çiftin evlatlık edinmek için yaşadıkları dram anlatılıyor. Mertoğlu sürpriz yapabilir.

Aynı kategoride yarışan Lübnan’lı yönetmen V. Boulghourjian’ın Tramontane/Kuzey Rüzgarıfilmi var.Genç kör şarkıcı, kendisini evlatlık alan ailesine, gizlenen gerçeği öğrenince isyan eder. Kendi geçmişini ve aile kökenini ararken Lübnan savaşının acı gerçekleriyle karşı karşıya kalır. Acılarını ise artık oryantal şarkılarıyla dile getirecektir.

Kategorinin bir başka filmi Singapur’lu yönetmen K. Rajagopal’ın L’Oiseau d’or/Altın Kuş’u. Hapisden çıktıktan sonra karısını umutla arayan Siva, fuhuş mafyasının içine sürüklenir. Oraya düşen kadınların  çıkmazını  görür. Karısını bulduğunda ise ölümü bekleyen kızı yatalaktır. ‘Altın Kuş’ umudun sembolüdür.

cannes 2016 2

‘Yönetmenlerin Onbeşi’ Bölümü

Poesie Sans Fin/Sonsuz Şiirile Şili’li yönetmen A. Jadorowsky, 1940 ve 50’lerde Santiagoda entellerin fantazi dünyalarını, çılgınlıklarını, şairlerini şiirle anlatıyor. Resim... dans... müzik... heykel... ve şiir dünyasının curcunasında...!

Hint’li yönetmen A.Kashyap, Raman Raghav/Çılgın Raman ile değişik bir polisiye filmi çekiyor. Hırsız ve seri katil Raman ile uyuşturucu kullanan katil bir komiserin öyküsü. Raman çocukluğunda sürekli ırzına geçen amcasını öldürerek öcünü alır. Komiser ise kendi işlediği cinayetleri seri katilin hesabına yazmaya başlar. Katil komiserin oyununu ustaca hazırladığı bir planla boşa çıkarır. Komiser kendi kazdığı kuyuya düşecektir...! Fethullahcı polis kumpaslarını anımsatan bir film.

Laura Poitras  Risk filmi ile, WikiLeaks belgelerini dünyaya tanıtan cessur adam Julian Assange’ı daha iyi tanımak için onun dünyasının gizlerini aydınlatıyor. Teknolojik olanaklardan gönüllülere, avukat ve gazetecilere arka planda kalan demokratik mücadeleye omuz verenleri de.

Les vies de Thérèse/Thérèse’in Yaşamı Fransız yönetmen S. Lifshitz’in belgesel kısa filmi. Film, feminist kadın militan Thérèse’in yaşamının son günlerinde çekilmiş. Son 50 yılın kadın hakları mücadelesine anımsatmalar yapılarak.

Neruda filmi ile Pablo Larrain 1948’lerde Soğuk Savaşın etkilerinin ulaştığı Şili’de, Neruda ve Eşinin uğradığı baskıları polisle oynadıkları ‘saklambaç’ ve ‘maceraları’ ekrana taşıyor.

Wolf and Sheep/Kurt ve Kuzular genç Afgan kadın yönetmen S.Sadat’ın bir Afgan dağ köyünü, insanlarını, özellikle çoçuk ve genç kızlarını şiir diliyle anlattığı bir yarı belgesel hoş bir film.

cannes 2016 3

Cannes Cinefondation Atölyesi’nde Türk Yönetmenler

Türk yönetmenlerden Kaan Müjdeci Iguana Tokyo film projesiyle katılıyor. Rezan Yeşilbaş ise The Boarding School/Yatılı Okul filmiyle 12 eylül 1980 Amerikancı askeri darbe günlerinde Diyarbakır’da yatılı bir okulda baskılara uğrayan üç öğrencinin yaşantısını ekrana taşıyor.

Farklı Kategoriler - Sosyal Bakışlar

Cezayir doğumlu Fransız berber-roman yönetmen Tony Gatlif, Swing filmi ile roman/jitan yaşamına çocukların dünyasından bir pencere açıyor. Çingenelerden gitar çalmayı öğrenmek için ders alan bir çocuğun bir roman kıza olan çocukluk aşkı, yaz tatilinin en büyük heyecanı olur. Romanların yaşamı, kültürü, müziği, eğlence ve gelenekleri, doğa sevgisi ve bir de ünlü roman jaz gitarist Django Reinhard’ı keşfi. Yetenekli küçük çocuk yaz sona ermeden romanlar gibi gitar çalmaya başlamıştır. Ama yaz tatili kısadır, ayrılık günleri gelir çatar...

Farklı Kategoriler – Belgesel Filmler

Fransız Clara ve Julia Kuperpag kardeşler kısa filmleri Et La Femme crea Hollywood/Hollywood’u Kadın(lar) Yarattı ile belgesel film kategorisinde katılıyorlar festivale. 1910’larda ABD’de kadınlara ve yahudilere pekçok iş kolu yasaktır. Sinema sektörüne yönelen kadınlar çok kısa sürede Hollywood’da kamera önünde ve arkasında yönetmen, senaryocu ve oyuncu olarak başarı kazanırlar. Çünkü o yıllar Sinema henüz ‘Altıncı Sanat’ olarak kabul görmemektedir. Kadınların varlığı 1929 krizinden 1980’lere kadar sönük geçer. Söz gelimi iki kadın yönetmenle sınırlı kalır film çalışmaları. 1980’lerle her katagoride yeniden sektörlerdeki yerlerini alırlar.

Festival’in büyük jürisi ve değişik katagorilerdeki film jürileri 20 mayıs Pazar günü Cannes Film Festivali sonuçlarını bütün dünyaya ilan edecek.

Gürler AKDORA - 22 mayıs 2016 – Cannes / France