raynaud xavier cgt

(Bursa  OYAK Renault  Eylemi - Raynaud  Xavier İle Söyleşi) ‘Özgür sendikacılık, ücretlere zam’

Fransa CGT-Renault (Reno) Metal İşçileri Sendikası Yönetim Başkan Yardımcısı Raynaud Xavier,

Reno’da başlayan işçi direnişini Aydınlık’a değerlendirdi.

Fransa CGT-Reno Metal İşçileri Sendikası Yönetim Başkan Yardımcısı Raynaud  Xavier’nin Aydınlık’a verdiği bilgiler, Oyak-Reno’da başlayan grevin giderek yaygınlaşması ve diğer fabrikalara yayılmasının merkez Reno yönetimini endişelendirmeye başladığı, Türkiye’deki bu grevlerin Reno’nun diğer ülkelerdeki fabrikalarına yayılacağı (Örneğin Romanya) ve sonuçlarının Reno açısından hiç de iyi olmayacağı yönünde...

Xavier, aldıkları habere göre yönetimin işçilerin fabrikayı boşaltmaları için güvenlik güçlerine müracaat etme riskinin olduğunu, eğer güvenlik güçleri müdahale ederse kendilerinin de Fransa’da eyleme geçeceğini belirtiyor.

Gürler AKDORA >>> Bursa Oyak-Reno’da işçilerin grevi ile ilgili ne düşünüyonsunuz?

Raynaud  Xavier >>> İşçiler ortalama,  ayda 220 saat karşılığı 1500 TL gibi ko- mik bir ücret alıyor. İşçi 7 gün üzerinden 6 gün; pazar günleri de zorunlu 10 saat çalışıyor. Her 15 günde bir 26 saat dinlenme hakkı... Yılda en az 270 saat zorunlu ek mesai yaptırılıyor. Yılda 600 saat ek mesai yapanlar bile var...

İşçiler sürekli baskı altında. İşten atılma tehdidiyle çalıştırılıyorlar. İşçiler, işe alındıkları gün zorunlu olarak Türk Metal Sendikası’na üye yapılıyor.

Bursa’da oto üreten fabrikalarda on binleri aşkın işçi çalışıyor. Türkiye’de, Portekiz ve Romanya’da oto ve oto parça üretimi yapılıyor. Bursa’da verim yüzde otuz! Saatte 65 Cleo üretiliyor. Dakikada bir araba! Oto baz  fiyatı 12-13000 bin avro. Fransa ile aynı fiyat. Ama alım gücü her iki ülkede çok farklı. Ayda 500 avro kazanan işçi yeni bir arabayı hangi parayla alacak?

Gürler AKDORA >>> CGT sendikası olarak, 15 Mayıs’tan beri fabrika işgallerine ve  greve başlayan işçinin mücadelesini destekliyorsunuz. Ana talepleri özetlerseniz, ne yapmalı?

Raynaud  Xavier >>> Üç maddede özetlersek;

1 - Referandumla demokratik özgür sendika seçimine gidilmeli

2 - Asgari ücret cenderesindeki ücretler, üretim ve çalışma ile uyumlu olarak artırılmalı.

3 - Çağ dışı çalışma koşulları son bulmalı. Bugünkü baskılara ve ek mesai adı altındaki aşırı sömürü sistemine son vermeli. İnsanca bir çalışma  ortamı sağlanmalı.

Elbette temennilerden de önemlisi bizzat işçi sınıfının haklarını savunması ve taleplerini haklı zeminde mücadele ile dile getirmesidir.

Gürler AKDORA - 21 Mayıs 2015 - Aydınlık Paris