Bugün Haiti, Yarın Türkiye

Fransızca konuşan ülkelerin ortak devlet televizyonu TV5Monde internet sitesinde, Haiti depremi konulu bir “küresel blog” (*) açıldı.

Dünyanın dört bir yanından gazetecilerin gerek Haiti, gerekse kendi ülkelerinde yaşanan depremlere değgin makalelerle katıldığı bu blog’da benim iki yazım dışında, romanım “Bir Gün Gece” nin kapağı ve özeti yayınlanıyor, üç gündür...

Romanın Fransızcasını (**) okuyan TV5Monde’un Yazı İşleri Müdürü, telefonda: “Sen bir kâhinsin!” dedi.

“Haiti’ye çıkarma yapan ağır silahlı Çin ve Amerikan ordusunu görünce, İstanbul’da olacaklara dair öngörülerinin gerçeği yansıttığını anladım. Üstelik böyle düşünen bir ben değilim. Sınır Tanımayan Doktorlar’ın eski başkanı Rony Brauman ile yaptığımız röportajı oku. Sanki sen konuşuyorsun!”

Rony Brauman, dünyaca ünlü bir tropikal pataloji uzmanı. Haiti’ye ilk varan doktorlar arasında. Hemen röportaja baktım.

Yardım furyasında adaya çıkarma yapan “yabancı ordular”ı şöyle yorumlamış Rony Brauman:

“Büyük güçlerin art niyeti, kuşkusuz stratejik mevziler tutmak. Örneğin Haiti’ye yardımın yanı sıra asker gönderen Çin, rakibi ABD’nin arka bahçesini eşeleyerek, süper güç olarak varlığını gösteriyor. Doğal felaketler, diplomatik ve stratejik oyunlara çanak tutar.

Felakete uğrayan ülke ne kadar zayıf düşer ve zayıflarsa, yabancı güçler arasındaki rekabet de o kadar artar. İstisna yoktur, doğal felakete uğramış, dışarıya açık ve zayıf ülkelerin, kaderidir bu.

Bugün Haiti’ye yardımla birlikte ağır silahlı askerler gönderen Çin, 1974’te uğradığı büyük deprem felaketinde sınırlarını bu yüzden kapadı, kimseden ne yardım aldı, ne de dışarıya bilgi sızdırdı. Kaç kişinin öldüğünü bile bilemedik o depremde, bir milyon kişiden söz edildi...

Doğal felaketin bir parçasıdır siyasal hegemonya oyunları. Yardıma koşan ülkenin STK gibi davranması beklenemez, bir devlet yardımının arkasında mutlaka o devletin çıkar hesapları vardır.”

*** *** ***

Bu röportajdan bir gün sonra ABD’nin şimdiki başkanı Obama, yanına eski başkanlar Bush ve Clinton’ı da alıp hamasi bir “Haiti’ye yardım” söylevi çektikten sonra, depremin altında kalan talihsiz adaya 7 bin 500 asker gönderdi, sevgili okurlar.

ABD, kendisinden önce deprem bölgesine varan ağır silahlı askerleriyle Çin Halk Cumhuriyeti’nin verdiği “mesajı” almıştı.

Venezuela Başkanı Chavez, ABD’nin Haiti’yi işgal ettiğini söylerken haklı.

Zaten başta Fransa, AB ülkeleri de protesto ediyor, ama ABD, arka bahçesi Haiti’yi Çin’e yediremez elbet. Önümüzdeki günlerde küçük adadaki Amerikan askeri sayısının 10 bine çıkması bekleniyor.

“Ben söylemiştim!” demekten nefret ederim, fakat bu kez, Haiti’de olup bitenler ve bundan sonra olacaklar İstanbul depreminden sonra Türkiye’nin başına geleceklerin, bire bir doğrulaması.

Dolayısıyla kendimi tutamayacağım: Ben bunların hepsini nedenleri ve sonuçlarıyla yazdım, sevgili okurlar!

Haiti’nin zavallı tarihçesini, ABD’nin etki alanında tarımının, ekonomisinin, devletinin nasıl bitirildiğini, ABD eliyle kurulan işbirlikçi iktidarların soygun, yolsuzluk düzeni ve bu düzenin yarattığı çeteleşmeyi bilseniz, Türkiye’nin son yıllarda hızlanan “değişim” ivmesiyle varacağı konumun, minyatür bir repliği olduğunu anlarsınız.

***
*** ***

Haiti, 9 milyon nüfusuyla İstanbul’dan bile küçük bir ülke.

Ne var ki, daha dün Vatan Gazetesi’nde Alman bilimcilerin, “zararı inanılmaz boyutlarda 3 deprem olacak,” dedikleri koca İstanbul, kıyaslanmaz zenginliğine rağmen, Haiti’den daha sağlam çıkmayacak, deprem sırasında aynı yıkım, sonrasında aynı sahneler, aynı talan ve yağma, daha büyük çapta yaşanacak.

Ve bugün Haiti devleti nasıl çöktüyse, nasıl rakip yabancı devletlerin bir nüfuz savaşı alanına dönüştüyse, Türkiye de bir Marmara depreminin altında kalacak, belki de bağımsızlığını yitirecek.

Dünyanın her yanından, gazeteci arkadaşlarımdan mesaj yağıyor, üç gündür. Yabancılar, benim Bir Gün Gece romanıyla ne söylemeye, Türkiye’yi tehlikeye karşı uyarmaya çalıştığımı anladı.

Ya uyarının muhatabı ve önlem almazsa yıkılacak olan devletin yetkilileri, onlar anladı mı?

Mine G. KIRIKKANAT - 21 Ocak 2010 - Vatan Gazetesi

http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar