tsk_uludere_istihbarati_abd_heronlardan225

TSK : Uludere istihbaratı Heronlardan!

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinin, “Uludere operasyonu için istihbaratı Pentagon verdi” haberi Ankara’da yoğun şekilde tartışılırken Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinden yaptığı açıklamayla iddiayı yalanladı.


Açıklamada, Uludere’deki olayda ilk görüntülerin ABD İnsansız Hava Araçları’ndan geldiği haberinin gerçeği yansıtmadığı ifade edilerek, “İlk görüntü tespiti Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapılmıştır” denildi.

TSK: Uludere istihbaratı Heronlardan!

Wall Street Journal gazetesinde önceki gün yayımlanan Uludere operasyonu öncesindeki istihbaratın Pentagon’dan geldiği şeklindeki haber, kamuoyunda tartışma yaratırken Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, haberin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. ABD gazetesinin haberinin ardından muhalefetten yapılan açıklamalarda hükümetin “İstihbarat milli kaynaktan” şeklindeki açıklamaları hatırlatılarak milletten özür dilenmesi istendi. BDP’li Hasip Kaplan, Uluderelilerin ABD’ye dava açacağını dile getirirken Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bunlar teyitli haberler değil. ABD ya da Türk yetkililer tarafından böyle olduğuna dair açıklama yok. Haber üzerine tartışma var. Genelkurmay hem idari hem adli soruşturma başlattı. Soruşturmalar tartışmalara net cevabı verecektir” dedi.

Bu arada, istihbaratın ABD’nin kontrolündeki insansız hava aracından (Predatör) alındığı haberiyle ilgili görüşlerini bildiren TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AKP’li Ayhan Sefer Üstün, komisyon çalışanlarına, “girişimde bulunmayın” talimatı verirken, “Benim elimde net görüntü varken, bu görüntünün nereden geldiğine ilişkin rapor varken nesini araştıracağım. Kim ne biliyorsa açıkça söylesin. Bizim hava aracımız Bitlis civarlarında görüntü alıyor, sonra dikey olarak Irak sınırına iniyor, yatay olarak Hakkari’ye doğru ilerlerken görüntüyü yakalıyor. Gördüğümüze mi inanalım yoksa kulaktan kulağa takla attırılan habere mi inanalım. Biz elimizde bulunan kasetteki bilgiye inanıyoruz” dedi. Uludere Alt Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Levent Gök de, “Resmi kaynaklar açıklama yapmalı. Bilgi kirliliği her geçen gün artıyor. Bürokratların bilgi vermeleri komisyonda görüşülecek karara bağlanacak bir durumdur. Ama komisyona gelmelerinden önce bir açıklama yapmaları gerekiyor. Durum çok ciddi ve vahim. İddiayı yazan ciddi bir gazete ikinci bir kaynaktan teyit etmeden böyle bir haberi yayınlayacaklarını sanmıyorum. Genelkurmay Başkanlığı, bize gönderdiği raporda ’Milli Kaynak’dedi. Biz zaten Heron görüntülerini seyretmiştik. İşte bu noktada başka kaynak var mı, aydınlanması gerekir. Gazetenin haberine inanalım da demiyorum, ama ciddi bir gazete dolayısıyla bu iddianın açıklığa kavuşmasını beklemek hakkımız” dedi.

Özür dilesin!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler ise hükümetten sorumluluğunu yerine getirmesini ve açıklama yapmasını beklediklerini ifade etti. Güler, “Başbakan, ’istihbarat milli kaynaklıdır’demişti. Ortada halkımızı yanlış bilgilendiren, halkımıza yalan söyleyen bir Başbakan var. Bu yalanı özür dileyerek düzeltmesi gerekir” dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Türkiye yabancı devletlerin istihbaratlarıyla hareket ederse, farklı noktalara gider” dedi.

TSK’dan açıklama!

Başkentte tartışmalar gün boyu sürerken akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bazı basın yayın organlarında, bir yabancı gazeteye dayanarak verilen haberlerde, 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere güneyinde sınır ötesinde meydana gelen olayda, ilk görüntünün ABD İnsansız Hava Aracından (Predatör) verildiği iddia edilmektedir. Haber gerçeği yansıtmamaktadır. Olayda grubun ilk görüntü tespiti Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapılmıştır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler olayı inceleyen makamlara gönderilmiştir.”

Haber: Fatih ERBOZ - 18 Mayıs 2012 - Yeniçağ

Son Yazılar