milli_anayasa_forumu_salonlara_sigmadilar

Milli Anayasa Kurultayı Ankara’da Toplandı!

22 il ve 33 ilçede onbinlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen Milli Anayasa Forumları, bugün Ankara’da yapılan Anayasa Kurultayı ile taçlandırıldı.

Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Kurultay’a, İzmir’den Kars’a, Kayseri’den Tekirdağ’a kadar yurdun dörtbir yanından binlerce kişi katıldı. Yoğun katılımdan dolayı kurultay delegeleri ve yurttaşlar salona sığmadı.

TBMM E. Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un başkanlık ettiği kurultayda, Düzenleme Kurulu üyeleri Anayasa Mahkemesi E. Başkanı Yekta Güngör Özden, İstanbul Üniversitesi E. Rektörü Kemal Alemdaroğlu, CHP E. Milletvekili ve Bakan Ali Topuz, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feri İlsever, CHP E. Milletvekili Şahin Mengü, Marmara Üniversitesi E. Dekanı Zekeriya Beyaz, TBMM E. Başkanlık Danışmanı Necdet Basa, USİAD Genel Başkanı Fevzi Durgun, ADD E. Ege Bölge Başkanı Ümit Ülgen, Milli Anayasa Forumu Sekreteri Haluk Dural yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Kurultay’a Eski MGK Genel Sekreteri E. Org. Tuncer Kılınç, E. Korg.Osman Özbek, Vardiya Bizde Platformu Sözcüsü Nilgün Doğan, CHP Milletvekili Kamer Genç, CHP Milletvekili Ali Rıza Öztürk, CHP Milletvekili Uğur Bayraktar, MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, CHP E. Milletvekili Hakkı Süha Okay, CHP E. Milletvekili Güneş Ülsever, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, E. Hv. Korg. Erdoğan Karakuş, Çankaya Belediyesi E. Başkanı Muzaffer Eryılmaz, E. Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, E. Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, E. Albay Cumhur Utku, ADD GYK Üyesi Öner Tanık, İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Birleşk Kamu-İş Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Çulcuoğlu, DP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ünal, BCP MYK Üyesi Müge Gülses, ADD Bilim Danışma Kurulu Üyesi Ahmet Saltuk, CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, Türk Hukuk Kurumu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu, ADD Bilim Kurulu Üyesi Ali Ercan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Zafer Kars, Altı Nokta Körler Federasayonu Başkanı Turhan İçli, TÜMÖD Genel Başkanı Alparslan Işıklı’nın yanı sıra çok sayıda aydın ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TBMM E. Başkanı Hüsamettin Cindoruk, katılımcıların gönüllülerden oluştuğunu, toplantının da millli hareket ve halk direnişi olduğunu söyledi.

Konuşmalarda, AKP’nin hazırladığı anayasanın ülkeyi bölmekten başka bir işlevi olamayacağı, AKP ile anayasa için müzakere masasına oturmanın onun aleti olmaktan öteye gidemeyeceği belirtilerek, bölücü anayasaya karşı milli ve demokratik bir anayasa için, bütün yurttaşların birleşip mücadele etmeleri çağrısı yapıldı.

Konuşmacıları coşkuyla izleyen binlerce yurttaş, sık sık attığı “Ya İstiklal Ya Ölüm Tam Bağımsız Türkiye”, “Cumhuriyet Değil AKP Yıkılacak”, “AKP Değil Cumhuriyet Devrimi Kazanacak”, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” ve “Yurtseverler Çıkacak Hesap Soracak” sloganlarıyla, bütün Türkiye’nin duygularını dile getirdi.

İşçi Partisi - 28 Nisan 2012
http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar