milli_anayasa_toplantilari_kuvvai_milliye_toplantilaridir

25 Nisan 2012 Ege'de Milli Anayasa Forumları rüzgarı!

İZMİR’DE 4 AYRI MERKEZDE MİLLİ ANAYASA FORUMU TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

İzmir’de Bayraklı, Karabağlar, Torbalı ve Balçova ilçelerinde Milli Anaysa Forumları düzenlendi. Yüzlerce yurttaşın katıldığı forumlarda ortak vurgu Bölünme Anayasasına ve AKP’ye karşı ortak mücadele idi.

BAYRAKLI MİLLİ ANAYASA FORUMU!

Bayraklı'da 200'ü aşkın yurttaş haykırdı 'Biz kazanacağız' Bayraklı Milli Anayasa Forumu toplantısını Atatürkçü Düşünce Derneği Bayraklı şubesi düzenledi. 200'ü aşkın yurttaşın katıldığı forumda İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Münevver Aktaş, Türkiye Gençlik Birliği İzmir Şube Başkanı Ezgi Sağcan ve Avukat Bülent Baratalı birer konuşma yaptı.

“Muhalefet Uzlaşma Komisyonundan Çekilmeli!”

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, Milli Anayasa Forumlarının partili partisiz herkesi doğru şekilde örgütleyeceğini belirterek, "Burada mücadele etmek çok önemli. Biz emperyalizme kafa tutmuş bir milletiz. Her şeye rağmen biz kazanacağız" dedi. CHP'ye de çağrı yapan Mumcu, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan çekilmeli" diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Münevver Aktaş, halkın yeni bir anayasa talebi olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Devrim Kanunları'nın yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Bana toplantılara katıldığım için 'çocuğun var dikkatli ol' uyarısı yapılıyor. İşte ben de çocuklarımız için bu toplantıya katlıyorum" dedi.

Muhalefet partilerine seslenen Aktaş sözlerini şöyle bitirdi: "Cumhuriyet'e düşman bir grupla uzlaşma olmaz"

Avukat Bülent Baratalı da konuşmasında, Türkiye'de tek parti diktatörlüğü olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "BOP Eş Başkanı Tayyip Erdoğan korku imparatorluğunun başkanıdır. Şerefli Türk ordusu toplama kamplarında tutsak ediliyor. Biz korkmayacağız. Korkunun ecele faydası yok. İrademizle bu imparatorluğu yıkacağız."

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, vatanseverlerin AKP Hükümetine karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

TGB İzmir şube başkanı Ezgi Sağcan da yaptığı konuşmada, muhalefet partilerine" ihanete ortak olmayın, komisyondan çekilin" dedi.
Foruma çok sayıda kitle örgütü ve parti temsilcileri de katıldı:

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tugay Şen, Bayraklı Belediye Meclis Üyeleri Hamza Işık ve Fahrettin Orandı, Bayraklı Kent Konseyi Başkanı Ali Çelik, ADD Ege Bölge sorumlusu Necla Özdemir, CKD İzmir Şube başkanı Zuhal Of, Refik Şevket İnce Mahalle Muhtarı Hasan Çelik, Bayraklı Merkez Mahalle Muhtarı Kemal Karacan, Postacılar Mahallesi Muhtarı Abidin Topçu, Soğukkuyu Mahalle Muhtarı Yaşar Gök.

KARABAĞLAR MİLLİ ANAYASA FORUMU!

'AKP, CHP'yi vatan hainliği suçuna ortak ediyor!'

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde düzenlenen Milli Anayasa Forumu'na katılan yüzü aşkın yurttaş AKP'nin bölücü anayasasına karşı “Milli Anayasa Forumu Sonuç Bildirgesi”ni alkışlarla onayladı. Karabağlar Belediyesi Çalıkuşu Kültür Merkezi'nde toplanan forumda İzmir Cumhuriyetçi Avukatlar Yürütme Kurulu Başkanı Şakir Uzun, AKP'nin anayasasının içeriğini kimsenin bilmediğini buna rağmen toplum içerisinde bütün sorunların bu anayasayla çözüleceği psikolojisi yaratıldığını söyledi. Forumun son kısmında konuşan bir vatandaş Milli Anayasa Forumları'nın Diyarbakır ve Hakkari gibi Doğu ve Güneydoğu illerinde de yapılması gerektiğini söyledi.

TORBALI MİLLİ ANAYASA FORUMU!

“Bu Toplantılar Kuva-i Milliye Toplantılarıdır!”


Av Şakir Uzun’un yönettiği Torbalı Milli Anayasa Forumu’nun konuşmacıları Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, 22. Dönem CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu idi. Foruma çok sayıda yurttaşın ve kitle temsilcisinin katıldı. Forumdaki konuşmalar şöyle idi:

Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez:

“ Cumhuriyeti kurtaracak olan bizleriz. Buradaki insanlar. Tayyip Erdoğan Atatürk’ün “ Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinin aksine tüm komşularımızla düşman olmuştur. Suriye ile savaşa itildik, Azerbaycan Ermeni meselesi nedeni ile bize küstü, füze kalkanları nedeniyle İran ve Rusya ile aramız açıldı. Komşumuz kalmadı. Çiftçinin adı anılmaz oldu, üretim bitti. TESEV, Taraf vb. Cumhuriyet yıkıcıları Atatürk’e saldırıyor. Sivil casusluk almış başını gidiyor. TSK terörist, Cumhuriyet düşmanları kahraman ilan edilmiş. Teröristlerle müzakere ediliyor. Rıza Türmen ise kravatlı PKK’lılarla oturmuş paralı askerliği konuşuyor. Şimdi de ABD, PKK istiyor diye bölücü anayasayı dayatıyorlar. Böyle bir ortamda yapılan bu toplantılar Kuva-yi Milliye Toplantılarıdır. Sağ sol demeden Atatürkçüler olarak aynı çatı altında toplanmalıyız. Geç kalırsak Türkiye daha çok kan kaybeder. Parti ayrımı yapmadan bölücü anayasaya karşı mücadele edeceğiz. Cumhuriyet İlelebet var olacak. Türkiye’yi böldürmeyeceğiz, Cumhuriyeti yıktırmayacağız.”

22. Dönem CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı : “ AKP Cumhuriyetten rövanş almak istiyor. Kurucu iradeyi çiğniyorlar. Bizim kurucu irademiz Kuva-yi Milliye’ye, Müdafaa-i Hukuk’a, Erzurum ve Sivas Kongreleri’ne dayanır. Başka bir iradeye de ihtiyacımız yoktur. Bütün vatanseverler Bölünme anayasasına ve BOP eşbaşkanlarına karşı ortak cephede mücadele etmelidir”

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu: “ Türkiye başına çöreklenen AKP belasından kurtulmalıdır. Bunun yolu da aydınları ve öncüleri örgütlemekten geçer. Biz vatanseverlerin birlikte mücadele günü gelmiştir diyoruz. İçimizde kurtuluş nedir, yol gösterin diyen dinleyicilerimiz var. Somut olarak söylüyorum, İşçi Partisi 400 bin öncüye ulaştığında kurtuluş gerçekleşecektir.”

Foruma çok sayıda kitle önderi ve aydın katıldı: CHP İl Genel Meclis Üyeleri Halil Kabasakal ve Tayyip Şengül, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. H. Tugay Şen, Demokrat Parti Torbalı İlçe Başkanı Hayati saydam, CHP Torbalı Belediye Meclis Üyesi Emin Bardakçı, Eğitim-İş Torbalı Temsilcisi Şefik Saral, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Torbalı Temsilcisi Burhan Türe, Torbalı Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Engin Türkdoğan, Torbalı Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mustafa Yetki, DSP Torbalı İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Tunay Sezer, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tanzer Boğan, ADD Torbalı Yöneticisi Emine Ece, İşçi Partisi Torbalı İlçe Yöneticisi Muzaffer Yıldırımer, Emekli Astsubay Hasan damar ve Kars, Ağrılılar Derneği Temsilcileri.

BALÇOVA MİLLİ ANAYASA FORUMU!

“Vatanseverler Güçlerini Birleştirmeli!”


Av. Şakir Uzun’un yönettiği Balçova Milli Anayasa Forumu’na çok sayıda yurttaş ve aydın katıldı katıldı. 22. Dönem İzmir Emekli Milletvekili Bülent Baratalı ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu’nun konuşmacı olduğu forumda şunlar dile getirildi:

22. Dönem İzmir Emekli Milletvekili Bülent Baratalı:

“ Osmanlı’dan bu yana anayasalar bölünmeye karşı olmuşlardır. Cumhuriyetten itibaren tüm anayasalarda ülkenin bölünmez bütünlüğüne vurgu yapılmıştır. Tayip Erdoğan ve ekibini meclisteki görevlerim nedeniyle yakından, takip etme fırsatım olmuştu. Onlar Yeni Osmanlıcı, Cumhuriyet Devrimleri Karşıtı ve BOP eşbaşkanlığını üstlenmiş bir ekiptir. Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırdılar diktatörlük getirdiler.” “Nato’nun Libya’da ne işi var dedi ardından uçaklarını gönderdi, Esad kardeşimdir dedi sonra düşman oldu. Hepsi ABD’ye biat ettiği içindir. ABD’nin yeni anayasadan üç talebi vardır. 1 eşit vatandaşlık, 2 Kürtçe Eğitim, 3 Demokratik özerklik. Artık bölücüler demokratik özerklik de değil, Büyük Kürdistan’ı kurmak istiyorlar. Teyakkuz Halinde olmamızın, güçlerimizi birleştirmemizin zamanı gelmiştir.”

“Tek İhtiyacımız Moral ve Cesaret!”


Bülent Esinoğlu:” Karşıdevrimciler öncelikle silahlı gücü ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bunu da darbeleri bahane ederek yapıyorlar. Önümüzdeki süreç federasyonun açıkça dile getirilmesidir. Hepimiz yeterli bilgiye sahibiz. İhtiyacımız olan şey moral ve cesaret. Entelektüellerin kahvelerde oturup konuşma zamanı geçmiştir. Moralimizi yüksek tutalım. Amerika batıyor ve AKP’den başka tutunacak dalı kalmamıştır. Bu anayasa emperyalizmin dayatmasıdır. ABD emperyalizmi ve işbirlikçilerinden kurtulduğumuz zaman Türkiye ok gibi fırlayacaktır. Mücadele için bizden kararlı ve güçlü bir örgüt varsa, oraya teslim olup orada mücadele etmeye hazırız”

Forum sonunda İşçi Partisi Genel Başkan Danışmanı Emk. Kurmay Albay Cemalettin Korkut söz alarak” Herkesi bu ikinci istiklal savaşında göreve çağırıyorum” dedi. Salon bu sözleri ayakta alkışladı.

Forum katılan temsilciler şunlardı: İşçi Partisi Genel Başkan Danışmanı Emk Kurmay Albay Cemalettin Korkut, İP Balçova İlçe Başkanı Erkan Özdemir ve sekreteri Tahsin Başöz, İzmir Iğdırılar Derneği Kurucu Başkan Yardımcısı Aziz Babiş, TEMAT ‘tan( Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) Ahmet Alıç, ADD Balçova’dan Nuriye Dönmez.

İşçi Partisi - 25 Nisan 2012
http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar