yeni_acilimin_adi_kurt_said225

Yeni Kürt açılımının şifresi : Saidi Nursi!

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Said Nursi’nin ‘Kürt Reçetesi’nin tartışıldığı sempozyumda AKP’li Hüseyin Çelik, “Bediüzzaman dinlenseydi, bugün boğuştuğumuz birçok dertle muzdarip olmayacaktık” diye konuştu...


Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleşti. Bir devlet üniversitesi, Atatürk döneminde Cumhuriyet karşıtlığı nedeniyle sürgüne gönderilen ve İngiliz destekli Kürt Teali Cemiyeti kurucularından olan Saidi Nursi adına sempozyum düzenledi.

Artuklu Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı işbirliğiyle düzenlenen sempozyumun, Artuklu Üniversitesi’nde kurulması planlanan Saidi Nursi Enstitüsü için ilk adım olduğu belirtildi. Harem-selamlık uygulamasının yapıldığı salonda erkek ve kadınlar ayrı ayrı oturdu.

Dışlanmış kesimler bizi izliyor!

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, katılımcıları Türkçe, Kürtçe ve Arapça, “Hoş geldiniz” diyerek selamladı. Sempozyumun üniversite açısından öneminin büyük olduğunu kaydeden Omay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de bir üniversite, Bediüzzaman ve eserleri merkezinde sosyal bir sorunu ele alan böyle bir sempozyumu ilk kez düzenliyor. Üniversitemiz, aynı zamanda Kürtçe, Arapça, Süryanice ile coğrafyamızın diğer dillerini geliştirmek için adım atan bir akademik kurumdur. Son asırda yapılan siyasi ve sosyal hatalar yüzünden kendini dışlanmış hisseden kesimler, üniversitemizin akademik alanda attığı bu önemli adımları ilgiyle ve büyük bir zevkle izliyor.

Geçmişle yüzleşiyoruz!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Eğer bugün Türkiye'de bir Türk-Kürt kavgası yoksa, Türklerin ve Kürtlerin aynı Allah'a inanıp aynı kıbleye dönmesinden kaynaklanmaktadır" dedi. Çelik, hukuk devletinin, kendi geçmişiyle hesaplaşmasını bilen devlet olduğunu söyledi. Geçmişte yapılan hataları bugün sürdürmek zorunda olmadıklarını kaydeden Çelik, "Birçok mümin nezih ortamlarda oturup çay kahve içerek Risale-i Nur sohbeti yaptığı için 'bunlar irtica hareketidir, ayin yapıyorlar' diye yıllarca cezaevlerinde insanlar süründürüldüler. Bu memleket bu acıları yaşadı. Bu kötü hatıraları artık silmek zorundayız. Devlet milletle barışmak zorundadır" dedi.

'YÖK'ün haberi olmasın!'


Sempozyumun önemine de değinen Çelik, şöyle konuştu: "Bakanlığım esnasında benimle görüşen birçok rektör giderken, özellikle kısık bir sesle şunu söylemiştir; 'Sayın bakanım, YÖK'ün bu görüşmeden haberi olmasın' demiştir. Rektörü özgür olmayan bir üniversitenin özgür olması söz konusu olabilir mi? Bu ülkede üniversitelerde Bediüzzaman Said Nursi'den, İmam Gazali'den alıntı yapıyorsun diye insanlar üniversiteden atıldılar. Böyle bir üniversitede araştırma, ilim irfan olabilir mi? Ama şükürler olsun ki bu kabus geride kalmıştır.

'Devlet milletle barışmıştır!'


Bugün burada düzenlenmiş olan çok anlamlı sempozyum, aslında devletle milletin barışmasıdır. Devlet milletle barışmıştır (...) Eğer asrın başında Bediüzzaman dinlenseydi, bugün boğuştuğumuz birçok dertle muzdarip olmayacaktık. O reçeteleri ortaya koymuştu. Eğer bugün PKK'nın bütün gayretlerine rağmen, bölücü unsurların bütün çabalarına rağmen bu kadar kan, gözyaşı ve şehit olmasına rağmen, eğer bugün Türkiye'de bir Türk-Kürt kavgası yoksa, Türklerin ve Kürtlerin aynı ruh ve mana iklimini paylaşmasından, aynı Allah'a inanıp aynı kıbleye dönmesinden, aynı peygamberin ümmeti olmasından kaynaklanmaktadır."

Aydınlık - 08 Nisan 2012

Son Yazılar