dogan_oz_o_cumhuriyetin_savcisiydi5_225

Gladyo’yu mu arıyorsunuz? İşte size Gladyo!

Namus, vicdan ve cesaret tarihinde özel adı olan Cumhuriyet Savcı Doğan Öz'ün bugün öldürülmesinin 34'ün yılı.

"Amaç, demokrasi umudunu yok etmek; onun yerine faşist düzeni bütün unsurlarıyla yürürlüğe koymaktır..."

Bu ifadeler 34 yıl önce haince katledilen Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz tarafından yazıldı.

Doğan Öz, Ankara'da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken 24 Mart 1978'de öldürüldü.

Tetikçi ülkücü İbrahim Çiftçi'ydi öldüren ise araştırdığı kontrgerillaydı...

Doğan Öz, 16 yıllık savcılık hayatına 10 sürgün sığdırdı. Diyarbakır'ı, Afyon'u, Konya, Elazığ, İnebolu, Mardin, Denizli ve Ankara'yı gördü.

İlk görev yeri Diyarbakır'dı. Yıl 1964. Diyarbakır Çermik Musikan Köyü'nde bir Jandarma Onbaşı öldürülmüştü. Doğan Öz jandarmayı öldüren ağanın adamlarını kısa sürede yakalamış ve gözaltındaki köylüyü serbest bırakmıştı.

Doğan Öz, 1968 yılında Konya'da "Mücadele Birliği" adlı örgütün kapanmasını sağladı. Denizli'de Necmettin Erbakan'ın kardeşi Akgün Erbakan'ın yolsuzluk dosyalarını hazırladı. Süleyman Demirel'in kardeşi Hacı Ali Demirel'e Denizcilik Bankası'nca verilen usulsüz kredi olayına el koydu. Devlet Güvenlik Mahkemeleri'ne ilk karşı çıkanlar arasında yer alan Doğan Öz, 1973'te DGM'lerin kapatılması için meslektaşları arasında imza topladı.

Savcı Doğan Öz, hazırladığı kontrgerilla raporuyla mafya, gerici kuvvetlerin tepkisini topladı. Hakkında üç bin imzalı bir telgrafla şikâyet yapıldı. Bu da yetmedi; Komünizmle Mücadele Derneği, Milli Mücadele Derneği, Konya İslam Enstitüsü ve Eğitim Enstitüsü öğrencileri, Konya'daki evinin önünde "izinli olarak", "Doğan Öz'ü istemeyiz" yürüyüşü düzenledi.

Doğan Öz, 1978'de Ankara Akşam Ticaret Lisesi öğrencisi Levent Özyörük'ün faşistlerce öldürülmesi üzerine, 19 Ocak 1978'de Site Yurdu'nu arattı. MHP Grup Başkanvekili, 25 Ocak 1978 tarihinde Meclis'te Doğan Öz'ü hedef gösterdi.

"Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ün maksatlı, kasıtlı bir tertibin içinde olduğunun üzüntüsünü, şüphesini yaşıyoruz."

Doğan Öz bu konuşmadan yirmi gün sonra öldürüldü...

Katledilmesinin nedeni dönemin başbakanı Bülent Ecevit'e verdiği kontrgerilla raporunda gizliydi.

"Şiddet olayları, anarşik eylemler olarak nitelendirilebilecek kadar basit değildir. Amaç demokrasi umudunu yok etmek onun yerine faşist bir düzeni gündeme getirmek ve bütün unsurlarıyla yürürlüğe koymaktır. Böylece ABD ve çok uluslu ortaklıklar Ortadoğu sorununu büyük ölçüde çözme amacını gütmektedirler. Bize göre bu sonuca ulaşmada CIA, kontrgerilla gibi gizli örgütlerin yönlendirmesi vardır."

Tetikçi İbrahim Çiftçi, talimatı eski Ankara Ülkü Ocakları 2. Başkanı Hüseyin Demirel ve Hüseyin Kocabaş'ın verdiği talimatla Savcı Doğan Öz'ü öldürdüğünü itiraf etti. Ankara Sıkıyönetim 1 No'lu Askeri Mahkemesi tarafından dört kez oybirliği ile ölüm cezasına çarptırdı. Ancak, Askeri Yargıtay kararı 4 kez bozdu. Dosya Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'na gitti ve sonunda İbrahim Çiftçi beraat etti.

Doğan Öz'ün eşi, emekli yargıç Sezen Öz de, süreci, tek cümleyle özetiyor:

"Yaptıran ve yargılayan aynı olunca karmaşık bir tablo ortaya çıkıyor."

Ulusal Kanal - 24 Mart 2012
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar