kadinlar_gunu_8mart_4_225

Isparta ADD : Basın Açıklaması!

Konu: “8 Mart Dünya EMEKÇİ Kadınlar Günü”

“8 Mart Dünya EMEKÇİ Kadınlar Günü”nü her geçen yıl kazanımlarımızı  biraz daha kaybediyor olmanın burukluğu ile kutluyoruz.

Geçmişte olmadığı kadar kadın cinayetlerinin giderek artması, adeta bir kıyıma dönüşmesi, bu cinayetlere çanak tutan fetvalar, hükümetin kadını örgütsüzleştirme yolundaki çabaları ve düşmanlığı,  emniyetin, savcılıkların umursamazlığı,  neredeyse kadının  “başı örtülü olmadığı için” tecavüzü hak ettiğini çağrıştıran mahkeme kararlarını günübirlik yaşar olduk.

Son 10 yıldır adım adım uygulanan eğitim düzenimizi Osmanlı derbederliğine dönüştürme çabaları, bir BOP projesi olan “4+4+4”  kesintili eğitim sisteminin yaşama geçirilmesi ile yarının kadınları olan kızlarımızın geleceğini tümden karartacaktır.

Atatürk Cumhuriyeti ve  Devrimlerinin  kız ve kadınlara  yaşatmaya   başladığı kazanımlar bir “öç” alma, intikam duygusu ile birer birer yok edilmektedir.

Gerçekte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın sorunları ülke sorunlarından ayrı düşünülemez.

Dünyanın kanla yeniden paylaşıldığı bir süreç yaşıyoruz.  Bu paylaşımın ana hedefi ise Ülkemizin de içinde olduğu Ortadoğu coğrafyasıdır.

Bu nedenle Bir taraftan “Analar ağlamasın” diyerek “açılım” adı altıda, Misak ı Milli sınırlarımız içinde Kürdistan kurmaya kalkışan cinayet şebekesi PKK'ya göz kırpılırken, diğer taraftan Küresel Çetenin emirleri doğrultusunda komşumuz Suriye ve İran’a düşmanlık pompalanıyor.

En yetkili ağızlar savaş çığırtkanlığında öncülüğü kimselere bırakmıyor.  Kanla beslenen Küresel Çetenin çıkarları için evlatlarımızı kurban etmemiz isteniyor.

Özelleştirme, esnek çalışma, tam zamanında üretim, taşeronlaştırma, üretimin mekânsal parçalanması,  devleti küçültme adı altında temel hizmetler ve sosyal güvenlik kurumlarının devletin sorumluluk alanından çıkartılması, sigortasızlaştırma vb. uygulamalar kadınları sosyal yaşamın dışına attığı gibi, bakımını, geçimini ve sosyal güvenliğini, kocasına veya babasına bağımlı hale getirmiştir.

Özellikle kadınlarımızın oynanan küresel oyunun farkına varmamaları için kadın örgütlenmelerini yapay sorunlarla ( örneğin, Türbana özgürlük vb.) parçalı hale getirilmiştir.

Elimizden alınan her hakkın üzerine türban, çarşaf örtülmüştür. Diğer taraftan,  uygulanan politikalar nedeniyle ezici bir çoğunluğu yoksul ve eğitimsiz bırakılan kadınlar, vakıflar, cemaatler ve bizzat AKP’nin yerel yönetimleri eliyle bir yandan yoksulluklarının kader olduğuna inandırılırken, diğer yandan da bir kap sıcak yemek için bu partiye şükreder hale düşürülmüşlerdir.

Bu partiye, “Müslümanın halinden anlayan Müslüman bir parti” diye oy verenler, AKP’nin, en çok kendisine oy veren emekçilere düşman olduğunu; bir tas çorba vermeden önce, önlerindeki bir kazan yemeği çektiğinin henüz farkında değillerdir.

Nitelikli çağdaş eğitim alıp oynanan oyunun farkına varmasınlar,  diye 4+4+4 eğitimi dayatıyorlar. Bu nedenle yüce dinimizi kullanarak kadınlarımızı ayrıştırıyorlar.

Çözümsüz değiliz. Kadınlarımızı “bir lokma-bir hırka” felsefesine “kul” yapmaya çalışan ve ülkemizin yağmalanması için  “özel hazırlanmış bir siyasi proje” olan bu partinin iktidardan uzaklaştırılması, ülke sorunları ve kadın sorunlarının çözümünde ilk ve önemli bir adım olacaktır.

Oğullarımızın kanlarının küresel çeteye akıtılmayacağı, yalnızca kadın olduğu için ötekileştirilmeyen, çocuklarımızın çocuk yaşta gelin, 11 yaşında tamirci çırağı olmadığı,  kadınlarımızın ezilip sömürülmediği, barış ve umut dolu yarınların özlemi ile tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya EMEKÇİ Kadınlar Günü” nü kutluyoruz.

Sayı:2012/26 Kod: 32–116488
Konu: “8 Mart Dünya EMEKÇİ Kadınlar Günü”


Yönetim Kurulu Adına :
Ayşe SELEK - Feray SELEK - 07 Mart 2012 - ADD Isparta
ADD Isparta Şube Yönetim Kurulu Üyeleri

Son Yazılar