odp_suriyeye_savas_istemiyoruz_hatay225

ÖDP’den miting : Hatay’ı işgal kapısı yaptırmayacağız!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Hatay’da Suriye’ye yönelik emperyalist müdahaleye karşı miting düzenledi.

ÖDP üye ve dostları, bugün Hatay’da Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya geldi. Miting, Valilik tarafından yasaklanmıştı. Buna rağmen Muhalefet.org‘un haberine göre çok sayıda insan, meydanda buluşarak Suriye’ye emperyalist müdahaleye karşı çıktı.

“Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır” dövizlerinin taşındığı mitingde SES Genel Başkanı Çetin Erdolu, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul ve KESK MYK üyesi Ali Kılıç selamlama konuşmaları yaptı.

Tombul: “KESK tarihi anti-emperyalist mücadele tarihidir”

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul konuşmasında, “KESK’in tarihi anti-emperyalist mücadele tarihidir, halkların kardeşliğinin mücadele tarihidir. Bugün burada emperyalistlerin Suriye’ye müdahalesine karşı toplanan sizleri Konfederasyonum adına selamlıyorum” dedi.

Alper Taş: “Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar”

Emperyalizmin kuşatması altındaki Suriye halkıyla, kardeşlerimizle dayanışmak, emperyalist müdahaleye hayır demek için toplandıklarını belirten ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, “Emperyalist güçler ülkemizin de içinde yer aldığı coğrafyayı kendi çıkarları için, bölgenin kaynaklarına el koymak için bir kan deryasına dönüştürdüler. Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da yaptıklarını bugün Suriye’de yapmaya çalışıyorlar. Yarın İran’da da yapacaklar” dedi.

İnsan hakları ve demokrasi kavramlarının emperyalist müdahalelerin kılıfı haline getirildiğini vurgulayan Taş, “Yıllardır bölgede diktatörlükleri besleyen ve destekleyen ABD emperyalizmi gibi, onun izinden yürüyen AKP Hükümeti de bölge diktatörlüklerinin yanında yer aldı. Diktatörlerden insan hakları ödülleri aldı. Şimdi onlar bölgedeki halkların isyanlarına dayanarak, demokrat rolü kapmaya çalışıyorlar” dedi.

Taş, konuşmasında şunları söyledi: “Tanklarından, bombalarından önce yalanlarıyla geliyorlar. Büyük bir yalan kampanyası, bilgi kirliliği yaratıyorlar. (…) Afganistan’da El-Kaide teröründen, Taliban diktatörlüğünden söz ettiler; Afganistan’ı işgal ettiler, kaynaklarına el koydular. Şimdi Taliban diktatörlüğüyle anlaşma yapmaya çalışıyorlar. İşgal gerekçesi saydıkları El-Kaide’yi Libya’nın üstüne saldılar, şimdi de Suriye’nin üzerine salıyorlar. El-Kaide ile ABD ve İngiliz emperyalizmi Suriye için mutabakat yapıyor. El-Kaide Suriye’deki örtülü savaşın bir parçası haline getiriliyor.

“İki gün önce sözüm ona Suriye’nin Dostları adıyla Tunus’ta toplantı yaptılar. Suriye’yi demokratikleştireceklermiş. Kim bu Suriye’yi demokratikleştirecek olanlar? Demokrasiden gram nasibini almamış, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün vb. Amerikancı İslam ülkeleri. Uluslararası ceza mahkemeleri tarafından insanlık suçuyla cezalandırılan Sudan ve bunların ağa babaları ABD-İngiliz emperyalizmi. Ve maalesef AKP eliyle temsil edilen ülkemiz Türkiye.

“Yaşanan gelişmelerin gerçek arka planına bir bakalım. Biliyorsunuz 2011 yılında emperyalistlerce miskin olmakla, kaderci olmakla suçlanan, aşağılanan, emperyalistlerin büyütüp destekledikleri diktatörlüklerce yönetilen bölge halkları isyan mümkündür diyerek, Tunus’ta, Mısır’da, Libya’da, Bahreyn’de, Fas’ta, Yemen’de ayağa kalktılar. Yoksulluğa, işsizliğe, sömürüye, baskılara karşı eşitlik ve özgürlük talepleriyle ortaya çıkan bu isyanlara kapitalist küreselleşme sürecine karşı durabilme potansiyelini ortadan kaldırmak ve bölgedeki hegemonyalarını güçlendirmek için emperyalist güçler müdahale ettiler.

“AKP Hükümeti’ne soruyoruz: Komşularla sıfır sorun dediniz, çok güzel dediniz. Suriye’yle sınırlar kaldırıldı, ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıldı. Suriye’yle gül gibi geçinip giderken, şimdi Suriye rejimiyle düşman oldunuz. Yoksa Suriye rejimine -ABD-İsrail ekseninin İran’ı yalnızlaştırma stratejisi çerçevesinde- İran’dan uzaklaştırma siyasetini rızayla kabul ettiremediğiniz için havuç politikasından vazgeçip sopa politikasına mı geçtiniz?

Lübnan Hizbullahı’na İran ekseninden uzaklaşması için çeşitli maddi olanaklar teklif ettiniz mi? Komşu İran’a saldırıyı amaçlayan, Kürecik’teki radar üssüne niye izin verdiniz? “Bu radar üssü kesinlikle İsrail’le bilgi paylaşımı içermeyecek” dediniz, ama geçtiğimiz günlerde gördük ki ABD ile İsrail birlikte deneme tatbikatı yaptılar.

Kamuoyunu niye kandırdınız? Kamuoyuna niye yalan söylediniz? Neden dost-komşu ülkelerin emperyalizm tarafından kuşatılmasına ve yağmalanmasına izin veriyorsunuz? Neden bu İslam coğrafyasında Müslümanı Müslümana kırdırma politikasının parçası oluyorsunuz?”

Taş, konuşmasının sonunda ÖDP olarak Suriye’ye karşı herhangi bir dış müdahaleyi asla kabul etmediklerinin altını çizdi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın konuşmasının ardından yerel müzik gruplarının dinletileri ile eylem sona erdi.

26 Şubat 2012 - Cumhuriyet

Son Yazılar