6. Filo_defol225

Kanlı Pazar'ın yıl dönümünde kim iktidar?

Amerikan 6. Filosu'na karşı yürüyorlardı.

Amaçları emperyalizme geçit vermemek, bağımsız Türkiye sevdasını yaşatmaktı. Kısa zamanda çoğaldılar 40 bin vatanseverin karşısına kendilerine Milli Türk Talebe Birliği adı veren paramiliter silahlı grup dikildi. 16 Şubat 1969 günü vatansever gençleri öldüren örgütün yöneticileri kimlerdi hatırlıyor musunuz?

Bugün ülke tarihine Kanlı Pazar olarak geçen gerici saldırının yıl dönümü. Herşey Amerikan 6. Filosu’na karşı 76 gençlik örgütünün bir araya gelerek bir yürüyüş gerçekleştirme kararı alması ve yürüyüşe tüm halkın katılımı için çağrıda bulunmasıyla başladı.

Anti-emperyalist gençlerin yaptıkları bu çağrı ülkedeki Amerikancıların da “hareketlenmesine” neden oldu. Gençliğin emperyalizme karşı yaptığı çağrıyı “Dinimize hakaret ediliyor” şeklinde yorumlayan başta Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) olmak üzere bir çok sağcı yapılanma 14 Şubat’ta düzenledikleri “Bayrağa saygı” mitinginde yurtsever gençlere ölüm çağrıları yaptı.

Devrimci gençlerin çağrısını yaptığı yürüyüş 16 Şubat 1969 günü Beyazıt Meydanı’nda başladı. İşçilerin de destek verdiği yaklaşık 30 bin vatansever Amerikan 6. Filo’sunu protesto ediyordu. Yürüdükçe sayıları arttı.  “Dinimize sövdürmeyiz” diyenler de ellerinde silahlarıyla Beyazıt Camii ve Taksim Meydanı’nda toplandı.

Günün sonunda TİP üyesi işçiler Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan öldürüldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

abdulgul_son_50senede_dunya_barisi_icin225

Kanlı Pazar'da saldırıları gerçekleştiren sağcıların en bilinen örgütü Milli Türk Talebe Birliği'ydi. O dönem birliğin üyeleri arasında  en kıdemlisi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'dü.

Gül, Kanlı Pazar’ın gerçekleştiği dönemde saldırıda en önde yer alan paramiliter örgüt MTTB’nin İcra Kurulu Başkan’ı idi.

Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu, Beşir Atalay, Hüseyin Çelik, Ömer Dinçer, Cemil Çiçek ve daha birçok isim Kanlı Pazar’da elde silah emperyalizm karşıtlarına saldıran örgütün üyeliğini yaptılar.

Ulusal Kanal - 17 Şubat 2012
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar