baykal15 araçla Türkiye’yi dinliyorlar

CHP lideri Baykal ortam dinlemelerine dikkat çekti

Telefonların dinlenmesine tepki gösteren CHP lideri, dinlemelerin “bireysel şikâyet konusu olmaktan çıkıp rejim olayına dönüştüğünü” belirtti. Baykal, “Resmi dinleme TİB’in dinlemesinden ibaret değil. Ortam dinlemesi de var, 15 civarında araç Türkiye’nin her tarafında cirit atıyor. Dinleme kararları var, kimin dinleneceği ‘faili meçhul’. Yargıtay’ı sadece dinlemekle kalmıyorsunuz, ses ve görüntü kaydı ile takibat da yaptırıyorsunuz” diye konuştu.


Baykal, Öymen tartışmasının kapatılmasını istedi, Erdoğan’a, ‘Alevilerden sana hayır yok’ dedi

Öymen’in sözleri üzerinden başlayan Dersim tartışmasının kampanyaya dönüştürülmeye çalışıldığını belirten Baykal, “Erdoğan’a, “Benzin bidonlarıyla Madımak’a gidenlerin dostları, onları himaye edenler CHP ile Alevilerin arasını açamaz. 60 yıl öncesinden siyasi menfaat derleyemezsin, başka kapıya” mesajı verdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in sözleriyle başlayan tartışmanın kapatılmasını, suiistimal edilmemesini istedi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İzmir’de yaşananlardan sonra “PKK bayrağı açılırsa böyle olur” dediğine dikkat çeken Baykal, “Kim alıştırdı? PKK bayrağı açılmasına göz yuman sen değil misin?” diye sordu.

Öymen grup salonuna girerken bazı partililer kendisini ayakta alkışladı ve yanına giderek desteklerini ifade etti. Baykal, toplantıya Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “1 Mart tezkeresi geçmiş olsaydı Türkiye savaş alanı olacaktı” dediğini vurgulayan Baykal, “6 yıl sonra CHP’nin haklı olduğunu itiraf ediyor. Peki, o tezkereyi kim getirmişti” dedi.

Telefon dinleme olaylarının “bireysel bir şikâyet konusu olmaktan çıkıp bir rejim olayına dönüştüğünü, bir karargâhın temel araçlarından olduğunu” kaydeden Baykal şöyle konuştu: “Resmi dinleme TİB’in dinlemesinden ibaret değil. Ortam dinlemesi de var, 15 civarında araç Türkiye’de cirit atıyor. Dinleme kararları var, kimin dinleneceği ‘faili meçhul.’ Bir yargı mensubunun sabit telefonlarının dinlenmesi, işyerinin -işyeri Yargıtay- teknik araçlarla izlenmesi, ses veya görüntü kaydı alınması kararı var. Yargıtay’ı dinlemekle kalmıyorsunuz, ses ve görüntü kaydı ile takibat da yaptırıyorsunuz.”

Baykal, Öymen’in tepki ve partiden istifalara yol açan sözleriyle ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı: “Sistemli bir kampanya yürütülüyor. Her toplumun tarihinde yaşanan acı olaylar vardır. Aklı başında ülkeler, sorumlu devlet adamları toplumun hissiyatına saygı göstererek bu konuların güncelleştirilmesine fırsat vermezler. Fransa’da hangi siyasetçi Afrika’da, Cezayir’de, Vietnam’da yaşanan acı olayları istismarcı bir yaklaşım içinde dile getirmeye teşebbüs eder? Dersim konuşuluyor. Türkiye’de başka isyanlar da yaşandı. Feodalite ile yeni devlet düzeni karşı karşıya, kolay bir dönüşüm değil... Böyle bir dönemde yaşanmış acı olaylar var. Bunları kimse mezhep, inanç, etnik kimlik tartışmasının dayanağı haline dönüştürmeye kalkışmasın.”

“Bu mezhep olayı olsaydı Anadolu ayağa kalkardı” diyen Baykal, Erdoğan’ın Dersim ayaklanmasının lideri olduğu gerekçesiyle idam edilen Seyit Rıza’nın “Evladı Kerbela’yız” sözlerini anımsatarak partilerine yönelttiği eleştirilere de sert tepki gösterdi.

Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadolu’da Alevi inancına yönelik saldırı ve inançlarını koruma mücadelesi, Başbakan’ın ifade ettiği gibi -bir Başbakan’ın ağzından duymaktan utanıyorum- bir Kerbela olayı olarak değerlendirilmiş olsaydı olay böyle mi olurdu? Sudan’da El Beşir’in yaptığı karşısında ‘katliam değildir’ diyen sen, nasıl olur da 62 yıl önce yaşanmış yüreğimizi hâlâ kanatan bu acı olaylara böyle demeyi içine sindirebilirsin? 60 yıl öncesinden siyasi menfaat derleyecek Başbakan...

Benzin bidonlarıyla Madımak’a saldıranların dostları, onları himaye edenler şimdi gelmişler yıllarca inanç ortaklığı içinde olduğumuz, Türkiye’yi laik demokratik cumhuriyet olarak yaşatma iddiasında dayanışma içinde olduğumuz insanlarla bizim aramızı açmaya çalışacak... Bu kampanyalara aklı başında kimse alet olmayacaktır. Hazreti Muhammed’i Hazreti Ali’den ayırmak mümkün değildir. Hazreti Ali’yi Mustafa Kemal Atatürk’ten ayırmak mümkün değildir.”

Salonda bir kadın “Ama bu örneği vermemeliydi” derken Baykal, “Bu olayı kapatmak istiyorum” dedi. İzmir’de üzücü olaylar yaşandığını kaydeden Baykal, “Başbakan, PKK bayrakları açılınca böyle oldu, diyor. Sayın Başbakan PKK bayrağı açmak Türkiye’nin neresinde suç, neresinde değil? PKK bayrakları açılmasına göz yuman sen değil miydin? Kim alıştırdı bunu?” diye konuştu.

Erdoğan’ın “Türkiye üzerinde ameliyata izin vermeyiz” dediğine dikkat çeken Baykal, “Vay, vay, vay... Bunu yapmak isteyenler olursa sana gelinceye kadar izin vermeyecek çok insan var. Ayrıca, Başbakan, onların çocukları şehit olmadı, diye konuşuyor... Bu çocuk işini açma. Millet çocuğunu askere gönderiyor, herkes çocuğunun hesabını veriyor” dedi.

Kaynak  :  http://www.bagimsizgundem.com/

Son Yazılar