baykal_raporu_aydinlik225

Polisin ABD'ye Baykal raporu!

ABD Büyükelçiliği'ndeki Ergenekon brifingi Wikileaks belgelerinde!


ABD Büyükelçiliği'nde 2008'de yapılan brifingte, dönemin muhalefet lideri Deniz Baykal hakkındaki rapor sunuldu.

Belgelerin Ergenekon operasyonunda bulunduğu iddia edildi. Ancak dökümanların iddianamede yer almaması, raporların hangi amaçla kullanıldığı sorusunu gündeme getiriyor.

Polisin piyasaya çıkmadan nüshalarını almak istediği “SIZINTI, Wikileaks'te Ünlü Türkler” adlı kitap dün okurlarıyla buluştu. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun birlikte hazırladığı kitapta, daha önce yayımlanmamış çok önemli kriptolar yer alıyor.

Kitapta yer alan kriptolardan biri, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden 23 Kasım 2008'de Washington'a gönderilen belge. ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Daniel O'Grady imzasıyla gönderilen kriptoda, Türk polisinin Büyükelçilik'te Ergenekon operasyonları konusunda brifing verdiği ifade ediliyor. Polisin elindeki belgelerle ilgili bilgi verilen kriptoda, şöyle deniliyor: “CHP Lideri Baykal'a ödenmiş bir rüşvetin kanıtları bulundu.”

Hedef : ABD karşıtları!

Kriptoda yer alan bilgiye göre Türk polisi Ergenekon operasyonlarının ABD karşıtı çevrelere yapıldığını belirtiyor. Washington'a gönderilen “gizli” ibareli belgede, şu ifadeler yer alıyor: “Brifing genel fikir edinmeyi sağlayacak yoğun bilgi dolu sunuma sahipti ve Türk polisi, Ergenekon'un aşırı milliyetçi çevrelerden taraftar toplamak için Batı ve ABD karşıtı propagandaya başvuran bilinçli kurulmuş ve çok iyi organize olmuş geniş bir ağ olduğunun altını çiziyordu.”

Dökümanları ne yaptınız?

Polis, Baykal'ın da adının geçtiği dökümanları 2007 yılına ait bir Ergenekon operasyonunda ele geçirdiğini öne sürüyor ve şunları söylüyor: “Avrupa Birliği ve Türk hükümetine karşı raporlar, belgeler ve psikolojik savaş metodlarına dair önermeler bulundu. CHP lideri Baykal'a ödenmiş bir rüşvetin kanıtları bulundu. Neuman ve Adenauer vakıflarının ilişkileri üzerine bilgiler bulundu.”

Kriptonun dün yayınladığımız bölümü de, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkındaydı. Kriptoda, “Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın kızının cinsel aktiviteleri hakkında fotoğrafar ve belgeler bulundu” deniliyordu. Ancak Ergenekon operasyonlarında bulunduğu iddia edilen bu belgeler, iddianamede yer almıyor. Bu da söz konusu dökümanların hangi amaçla kullanıldığı sorusunu gündeme getiriyor.

Aydınlık - 04 Şubat 2012

Son Yazılar