aydinlik_25ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 25 Ocak 2012

Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalı!

Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Özel Görevli Mahkemelerin kesinlikle kaldırılması gerektiğini söyledi. Selçuk savunma nedeniyle ceza verilmesinin doğru olmadığını bildirdi. Selçuk, Ulusal Kanal’da katıldığı programda yargının içinde bulunduğu durumla ilgili görüşlerini açıkladı. Türkiye’de yıllardır yargının bağımsız olmadığını kaydeden Selçuk, “Türkiye’de yıllardan beri yargının bağımsız olduğunu söyleyemezsiniz. Çünkü Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurumunun başında Adalet Bakanı olduğu sürece bunu sağlamak olanaksız.

*** *** ***
POLDER Başkanı 12 Eylül’ü anlattı!

12 Eylül dönemini konuştuğumuz Eski POLDER Şube Başkanı Osman Kaypak, “Evren döneminde bizi meslekten ihraç etme yoluna gittiler olmadı, öldürtmeye çalıştılar olmadı” diyor ve ekliyor: “Kenan Evren Amerikan emriyle yaptı.” 12 Eylül Darbesi’ne giden süreçte Türkiye’deki ortam polis teşkilatında da kamplaşmalara neden oldu. Sol görüşlü polisler POLDER’i kurdu, ülkücüler ise POL-BİR. O dönemin canlı tanığı olan Eski POL-DER İstanbul Şube Başkanı ve dönemin Dünya Polis Teşkilatı (IPA) Türkiye Temsilcisi olan Osman Kaypak’la konuştuk.

*** *** ***
Elekdağ, Perinçek’in davasını işaret etti!

Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Türk yetkililerin görüşlerine başvurduğu emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ, Fransa’daki yasaya karşı neler yapılması gerektiğini açıkladı. Elekdağ, “Bu aşamadan sonra Türkiye hukuken ne yapmalı?” sorusuna adres olarak Uluslararası Adalet Divanı’nı gösterdi. Elekdağ ayrıca “Perinçek’in AİHM’deki davasından lehimize çıkacak bir sonuç, bize yardımcı olur” dedi.

*** *** ***
Gül’ün görev süresi AKP’yi karıştırdı!

Geçen hafta TBMM’de kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 7 yıl olarak belirlenmesi AKP içi kulisleri hareketlendirdi. Gül’ün görev süresini 7 yıl olarak belirleyen yasanın 234 oyla kabul edildiğine dikkat çeken AKP’liler bu durumun iyiye işaret olmadığını bildirdiler.

*** *** ***
‘Hepimiz Uğur’uz!’

Bir suikast sonucu 19 yıl önce öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, suikastın düzenlendiği yerde anıldı. Mumcu’nun “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikler, saat 11.00’de Batıkent Uğur Mumcu Parkı’ndaki Uğur Mumcu Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Sevenleri saat 12.00’de Uğur Mumcu’nun evinin önündeydi. Buradaki törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, İşçi Partisi yöneticileri ve TGB başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

*** *** ***
Gaffar Okkan anıldı!

Diyarbakır’da 11 yıl önce uğradıkları saldırı sonucu şehit olan Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 polis memuru, düzenlenen törenle anıldı.

*** *** ***
Yumurta başına 44 AY!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin kuruluş yıldönümüne’ne geldiği gün üzerinde 3 yumurta bulunan Hukuk Fakültesi öğrencisi Yiğit Ergün hakkında 11 yıl hapis istemiyle soruşturma açılması protesto edildi. İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde toplanan Öğrenci Kolektifleri üyeleri, kararı protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

*** *** ***
Ermeni Başbakan’dan Sarkozy’e Yanıt...

Ermenistan’ın ilk Başbakanı Ovanes Kaçaznuni’nin 1923 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan Taşnak konresinde sunduğu rapor, sözde soykırım sürecinin ‘trajedi’yle biten serüveninin en iyi özetidir.

*** *** ***
‘AKP Fransa’nın suç ortağıdır!’

İşçi Partisi İstanbul İl Örgütü, İstiklal Caddesi üzerindeki Fransa Konsolosluğu’na yürüdü. Fransa Senatosu’nun ‘Ermeni soykırımını’ inkarı suç sayan tasarıyı kabul etmesini protesto eden İşçi Partililer, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalan”, “Fransa yalanınızı çiğnemeye geliyoruz” pankartı taşıdı.

*** *** ***
MÖSYÖ TAYYİP Tarihimize saldırıda Sarkozy’le buluştu!

Başbakan Erdoğan dünkü konuşmasında da "Ermeni soykırımı yoktur" diyemedi. 150 yılı sorguladı, İttihat ve Terakki'yi suçladı.

PARİS’İ RAHATLATTI!

Partisinin grup konuşmasında Fransa’nın “soykırım” kararını değerlendiren Başbakan Erdoğan, Ankara’dan sert tepki bekleyen Paris’i rahatlattı. “Şu an hala sabır dönemindeyiz” diyen Erdoğan, Sarkozy’i Fransız halkına havale etti.

OSMANLI HOŞGÖRÜSÜ!

Erdoğan, “Sarkozy geçmişini silip atamayacak, Osmanlı hoşgörüsüne gölge düşüremeyecektir” dedi. Fransa’nın 1915’teki Ermeni olaylarından sorumlu tuttuğu İttihat Terakki’yi, Erdoğan da suçladı.

*** *** ***
Hükümet - PKK : Nerede Kalmıştık!

Görüşmemesinin sırrı ortaya çıktı!

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’da avukatları ve yakınları ile görüşmemesinin sırrı ortaya çıktı. Hükümete yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre PKK ile Hükümet arasındaki görüşmeler yeniden başladı.

Gündemde 4 madde var!

Görüşmenin gündeminde özerklik dahil 4 madde var. Ayrıca Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na bağlı 5 uzman Irak’ın Erbil kentinde PKK konsey üyeleri ile görüştü. KGM uzmanları eylemsizlik kararının örgüt timlerine onaylatılmasını istediler.

*** *** ***
Şeker fabrikalarının satışına karşı 28 ilde direniş hazırlığı!

İşçiler ve çiftçiler Şeker Fabrikalarının satışına karşı 28 ilde direnişe geçmeye hazırlanıyor. Malatya Şeker Fabrikası’nın kapatılmasına karşı gerçekleştirilecek Malatya-Ankara yürüyüşüne AKP dışındaki bütün siyasi partiler destek verecek.

*** *** ***
Arena’da Büyük Protesto!

Süper Lig’de bugün Galatasaray’ın Ankaragücü ile ASY Arena’da oynayacağı maç, SarıKırmızılı taraftarların protesto ve destek gösterilerine sahne olacak. Türkiye Futbol Federasyonu’nu protesto etmeye hazırlanan taraftarlar, diğer bir yandan da bu haftaki rakipleri Ankaragücü’ne destek verecek.

*** *** ***
AKP’nin rolleri, tiyatronun halleri!

Yapımcı konumunda Ertuğrul Günay’ı, oyuncu olarak da Haluk Bilginer’i düşünürsek, geriye bir tek yönetmen bulmak kalıyor. Türkçe Olimpiyatları’nda yaptığı, Fethullah Gülen’e övgülerle dolu konuşmasıyla Sinan Çetin, tam da bu noktada, en güçlü aday gibi görünmektedir. İşte kapatılması istenen Devlet Tiyatroları’nın yerini bunlar almaktadır.

*** *** ***
Bu kadar tesadüf fazla!

AKP’nin geleceğini de yakından etkileyen Deniz Feneri davasında bir türlü istenilen ilerleme sağlanamazken, toplumun tepkisini çekecek kararların Türkiye gündeminin dikkatinin başka olaylarda olduğu günlere rastlaması dikkat çekiyor.

*** *** ***
Tecrübeli elemanları uzaklaştırdılar!

Yenileri eğitmek için 1 milyon harcadılar!

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın sorusu üzerine yanıt veren TRT, son 5 yılda yurt dışında gerçekleşen 85 adet eğitimde 308 personel için toplam 907 bin 576 TL harcandığını açıkladı.

*** *** ***
Toplu sözleşme yetkisi ‘Hükümette!’

Meclis’e sevkedilen Kamu Görevlileri Sendikaları Kanun Taslağı’na göre 11 kişilik Hakem Heyeti’nin 8’ini hükümet atayacak. Kurulun aldığı kararlar kesin olacak ve toplu sözleşme hükmünde sayılacak. Sendikalar, memurlara değil hükümete toplu sözleşme yetkisi verildiğini belirtiyor.

*** *** ***
TİSK: Fransa’ya karşı yaptırıma tam destek veririz!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Fransa’ya karşı alınacak diplomatik ve siyasal yaptırımlara tam destek verileceğini bildirdi. Fransa Senatosu 1915 olaylarına ilişkin Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlere Fransa’da cezai yaptırım öngören yasa teklifini, önceki gün oylayarak kabul etmişti.

*** *** ***
Rusya’dan Suriye’ye 36 savaş uçağı!

Rusya, Suriye’ye Yak-130 tipi 36 adet avcı uçağı gönderdi.

Rus devletinin silah sanayi ihracat kuruluşu Rosoboronexport’u kaynak gösteren Kommersant gazetesinin haberine göre, 550 milyon dolar tutarındaki uçak satış anlaşması imzalandı. Çift motorlu Yak-130 avcı uçakları, hava çatışmalarında ve karadaki hedefleri vurmak üzere bomba ve roketlerle donatılabiliyor.

*** *** ***
Irak’tan ABD elçiliğine kısıtlamalar!

Irak hükümeti, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nin çalışmalarını diplomatik faaliyetle sınırlayan yeni kurallar koydu.

Amerikan yetkilileri bu sınırlamalara itiraz ederken, Bağdat Valiliği de kurallara aykırı hareket eden yabancıların sınır dışı edileceğini bildirdi.

*** *** ***
Öğretmenlerden Dinçer’e karne!

Yasemin Çim: Bizim sorunumuz 1 milyondan fazla yurttaşı ilgilendiriyor.

Ataması Yapılmayan ve Güvencesiz Eğitimciler Meclisi (AYGEM), dün Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i protesto etmek amacıyla temsili bir karne gönderdi. Karnede, “Okul Numarası” bölümüne 2011 yılı Ağustos ayında ataması yapılan öğretmen sayısı olan 11 bin 544 ve “TC Kimlik No” bölümüne, Şubat ayında atanacağı söylenen öğretmen sayısı olan 17 bin yazıldı. Öğrenci hakkındaki görüş bölümünde ise, “Eğer tavsiyelerimizi iyi okur ve uygularsanız, görevinizde başarılı olacağınızdan eminiz” denildi.

*** *** ***
‘Adını Siz Koyun!’

Ordu Komutanlığı görevinden emekliye ayrılan ve şimdi Silivri’de “Balyoz Darbe Planı” suçlaması ile yargılanan Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan bir kitap yazdı. Bu kitapla eşi, kendisi ve aynı durumdaki diğerlerinin gerçek öyküsünü anlattı.

aydinlik_25ocak2012

Aydınlık - 25 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar