aydinlik_22ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 22 Ocak 2012

SOYKIRIM YAPMADIK VATAN SAVUNDUK!

Paris’te 50 bin Türk gürledi!

Her kesimden Türk yurttaşın katıldığı büyük yürüyüşe PKK ve Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen dernekler katılmadı!

Dün Fransa’nın dört bir yanından ve Avrupa’nın değişik ülkelerinden Paris’e gelen 50 bin Türk Fransa Senatosu’na yürüdü. Kararlı bir duruşun sergilendiği yürüyüş adeta bayram havasında geçti. Şarkılar ve türküler eşliğinde yürüyen Türkler yürüyüş sırasında sık sık ‘Soykırım yapmadık, vatan savunduk’, ‘Sarkozy istifa’, ‘Soykırım yalanı, emperyalist planı’ sloganları attı. Yürüyüşün başlarında ‘Allahuekber’ sloganlarının atılmasına rağmen, Talat Paşa Komitesi’nin etkisiyle daha sonra 50 bin kişi hep bir ağızdan ‘Soykırım yapmadık, vatan savunduk’ diye bağırarak Paris sokaklarını inletti.

*** *** ***
Muhbir değil Akyürek’in operasyon ekibi!

Hrant Dink cinayetinin ardından ortaya saçılanlar, Fethullah sicilli İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in olaydaki kilit rolünü açığa çıkardı. Akyürek’in “elemanı” Erhan Tuncel’in Ogün Samast’a Hrant Dink fotoğraflarını veren kişi olduğu ortaya çıkmıştı. Dink cinayetiyle ilgili Aydınlık dergisinin 4 Şubat 2007 tarihli “Muhbir değil, Akyürek’in operasyon ekibi” kapağı dikkat çekmişti. O haberde Erhan Tuncel’in nasıl Akyürek’in elemanı olduğu ve cinayet sonrası ayrıntılarıyla anlatıldı.

Erhan Tuncel’in Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek’in elemanı olduğu ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü de bu gerçeği doğruladı. Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in Trabzon’da Emniyet Müdürü iken kurduğu ekip, “haber elemanları” perdesi altında, bir operasyon ekibi, başka deyişle tetikçi timi.

*** *** ***
O polislere Hrant’ı sordunuz mu?

Bu polisler kimlerdir? Yasin Hayal’i nasıl kullandılar? O mahkemede bu konuda bir araştırma yapıldı mı?

19 Ocak 2007’de, yani cinayetin işlendiği gün, Erhan Tuncel ile Polis Memuru Muhittin Zenit arasında geçen telefon konuşmasının bir kısmı şöyle:

Muhittin Zenit: O çocuk vardı da bir tane.

Erhan Tuncel: Ha o buradaydı yani çıkış olmadı.

Zenit: Bunun düşündüğü çocuk.

Tuncel: He yani.

Zenit: Neydi onun adı?

Tuncel: Zeynel diye bir çocuk vardı da, ondan sonra bir tane daha çıktı da zannetmiyorum eğer onun dediği şekil yani benim bildiğim şöyle yani vurulma şekli belliydi. Vurulacak şekil belli eğer öyleyse bunlarla alakalıdır da...

*** *** ***
Dünyada İlk : Aynı Anda 2 Kol Bir Bacak Nakledildi!

Türk doktorlardan ameliyat devrimi!


Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde tıp tarihine geçecek bir ilke imza attı. Dünyada ilk kez aynı anda bacak ve 2 kol nakli ile Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatı gerçekleştirildi. Organları nakledilen 6 çocuk babası Ahmet Kaya’nın (45) intiharının perde arkasından ise tam bir dram hikayesi çıktı.

Uşak’ta dağılan ailesinin ve yetimhaneye teslim etmek zorunda kaldıkları çocuklarının durumunu onuruna yediremeyen Ahmet Kaya, 2 hafta önce trenin önüne atlayarak intihar etti. Kaya’nın 16 yıl önce ablasının bir trafik kazasında ölümünden sonra organlarının bağışlanmasını vasiyet ettiği ortaya çıktı. İşçi Ahmet Kaya’nın yüzü yine bir işçi olan Uğur Acar’a nakledildi. 2 kol ve bacağı ise 13 yaşında elektrik akımına kapılarak kollarını ve bacaklarını kaybeden 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a verildi.

*** *** ***
Anayasa Forumu’ndan Çiçek’e yanıt!

Anayasa toplantılarından Cemil Çiçek’e yanıt: Bölünme Anayasası’na HAYIR!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Yeni Anayasa’da Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı sempozyumda konuştu. Çiçek, toplumun değişik kesimlerinden vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve siyasi partilerden yeni anayasa çalışmaları için katkı beklediklerini söyledi.

Çiçek, yasama, yürütme ve yargı dengesine ilişkin görüşlerin gelmediğine dikkati çekti.

*** *** ***
Başvuruya ‘kötü niyet’ cezası!

Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin ‘reddi hakim’ istemine cezayla yanıt vermesi tepkiyle karşılandı. Emine Ülker Tarhan: Asıl kötü niyetli olan bu karardır... Muharrem İnce: 12 Eylül referandumundan sonra oluşturulan yargı bu işte. AKP’nin bağımsız yargısı, tuzun koktuğu yer burası.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 15 Kanun Hükmünde Kararname için açtığı iptal davalarında Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç için, tarafsızlığını kaybettiği gerekçesiyle “Reddi hakim” istemine 6 bin TL ceza ile yanıt verdi.

CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce tarafından 114 milletvekilinin imzasıyla 15 kanun hükmünde kararnamenin iptali için açılan davada Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç hakkında da reddi hakim talebinde bulunulmuştu. CHP milletvekillerinin dava dilekçesinde AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın tarafsızlığını yitirdiği CHP hakkında Amerikan Büyükelçiliği görevlilerine suçlamalarda bulunduğu, bunun da ihsası rey anlamına geldiği bildirilmişti.

*** *** ***
İftiracılara özgürlük savunmaya engel!

Hukukçular, Ergenekon Hakimi Özese’nin savunmaya karşı tavrına tepki gösterdi.

Ergenekon hakimi Hasan Hüseyin Özese’nin duruşmalardaki asabi tavrı avukatlar tarafından eleştirildi. Avukatlar “Tehdit altında savunma yapmak zorunda bırakılıyoruz” dedi.

Ergenekon ve İnternet Andıcı davalarına bakan İstanbul Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Oturum Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmalarda sinirli tavırı, sanık ve sanık avukatlarının sık sık sözünü kesmesi, konuşan kişinin mikrofonunu kapattırması ve zaman zaman jandarma zoruyla sanıkları salondan dışarı çıkarması hukukçulardan tepki topluyor.

Özese’nin tavırlarını, savunma yapmak için duruşma salonunda bulunan avukatlara sorduk...

*** *** ***
Esad’ı bıraktı Maliki’ye taktı!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yönelik eleştirilerine ara vererek Irak Başbakanı Maliki’ye yüklenmeye başladı. Başbakan Erdoğan’ın Irak’taki gelişmelerle ilgili olarak iki ülke ilişkilerini geren bir tutum sergilemesi ve Irak Başbakanı Maliki’ye yönelik ağır eleştiriler yöneltmesi dikkat çekti.

AKP Hükümeti, Irak Merkezi Hükümeti ile ilişkileri gererken, Irak bölgesel Kürt yönetimi ile ilişkileri sıklaştırması ve Barzani’nin isteği doğrultusunda Habur’un doğusunda iki yeni kapının daha açılması için harekete geçmesi Bağdat yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı. Hükümetin, Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Haşimi hakkında çıkarılan tutuklama kararı konusunda Haşimi’ye destek vermesini Maliki yönetimi “Irak’ın iç işlerine müdahale” olarak değerlendirmişti.

*** *** ***
‘Uludere’de farklı şeyler ortaya çıkabilir!’

M. Ali Şahin’in Danıştay baskınındaki çıkışını hatırlatıyor!


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere’deki bombalama olayıyla ilgili olarak “çok farklı sonuçlar da çıkabilir” dedi. Atalay’ın sözleri dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Danıştay baskınından hemen sonra söylediği “Bu işin ardından sürprizler çıkabilir. Sürprizlere hazır olalım” şeklindeki sözleri hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bir televizyon kanalında katıldığı bir programda, Hrant Dink davası ve Uludere’de 35 kişinin ölümüne yol açan olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Hrant Dink davasında verilen kararla ilgili olarak AKP Hükümetinin suçlanmasının doğru olmadığını kaydeden Atalay, “Yargı mensuplarının da, davanın tarafı olan savcı ve hakimin de bu konuda beyanatları bana enteresan geldi. Bu alışılmamış bir şey” dedi.

*** *** ***
Fenerbahçe bu yapılanları UNUTMAYACAKTIR!

Fenerbahçe’de geçtiğimiz hafta Lefter Küçükandonyadis’in vefatı nedeniyle ertelenen Divan Kurulu olağan toplantısında Başkan Vekili Nihat Özdemir, yaptığı konuşmada çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Vekili Nihat Özdemir, Fenerbahçe’nin son yıllardaki gelişiminden rahatsız olan çevrelerin haksız suçlamalarına maruz kaldıklarını belirterek “Son yıllardaki büyük gelişimimiz ve atılımlarımızdan rahatsız olan bir takım çevrelerin, bu çıkışımızı engelleyebilmek adına futbol sisteminin kaosa girmesini dahi göze alarak yazdıkları senaryonun uygulanması, Türk sporunu büyük bir çıkmaza sokmuştur” ifadelerini kullandı. Galatasaray’ın şike soruşturmasıyla ilgili yaptığı açıklamalara da değinen Özdemir, İMKB verilerine göre Fenerbahçe’nin değerinin 576 milyon dolar, Galatasaray’ın ise 253 milyon dolar olduğunu belirterek “Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray’ın piyasa değerleri sadece bir Fenerbahçe etmektedir.

*** *** ***
‘AKP, toplumdaki kredisini yitirme sürecine girmiştir!’

Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, “Meclis’le değil Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yönetilir bir ülke durumundayız. Bu demokrasinin adı KHK demokrasisidir. ‘Darbelerden hesap soracağız’ diyen Tayyip Erdoğan’ın şu an yaptığı ne? Darbenin ta kendisi” diye konuştu.

Eğitim ve sağlık alanında uygulamaya konan yanlış politikalar, şaibeli sınavlar, hayatı zorlaştıran zamlar ve hükümetin bir gecede apar topar çıkardığı KHK’lar ile geçen 2011 yılı, 2012’de de zorlukların katlanarak önümüze geleceğinin habercisi. Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci ile geçen 2011 yılını, zorluklarını ve eğitim alanında yapılan yanlış uygulamaları konuştuk. İkinci, “Sorunların çözümü kapitalizme-emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine karşı emekçilerin birleşik bütünlüklü bir mücadeleyi yükseltmesinden geçmektedir. Biz EğitimSen olarak bunun farkındayız ve 2012’de bunun mücadelesini daha kararlı bir şekilde vereceğiz. Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle ‘Eşkiya’ olmaya devam edeceğiz.” sözlerini vurguladı.

*** *** ***
YARSAV : Alet Olmayacağız!

‘Bu ortamda demokratik bir anayasa yapılmaz!’


Bugünkü ortamda demokratik bir anayasa yapılamayacağını açıklayan YARSAV, bu ortamda anayasa aldatmacasına alet olmayacaklarını açıkladı.

YARSAV yönetim kurulu TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonuna anayasaya ilişkin önerilerini sundu. Bununla ilgili YARSAV’ın hazırladığı raporda, “TBMM’nin manevi şahsiyetine saygımız gereği icabet etmeme nezaketsizliği gösteremeyeceğimiz için burada bulunuyoruz” denildi.

*** *** ***
Ambargo için BM’ye itiraz hakkımız var!

BM antlaşmasının 50. maddesi bu hakkı Türkiye’ye veriyor. Ancak AKP hükümeti görmezden geliyor. Göknel, Irak’a ambargo sırasınra Ürdün’ün bu hakkı kullandığını anımsattı. Türkiye o zaman da hakkını kullanmadı ve çok kaybı oldu!

Eski Botaş Genel Müdürü Mete Göknel, İran’a ambargo kararı alınırsa, Türkiye’nin itiraz hakkı olduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) antlaşmasının 50. maddesine göre, bir ülke, eğer ambargo uygulamasından ekonomik olarak çok etkilenecekse, ambargoya katılmamak için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurabiliyor.

*** *** ***
Albay Ergen’in değil benim müdahalemle çözüldü!

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, 8 Ocak 2012 tarihli “Uludere’ye nasıl gelindi” başlıklı haberimize yazılı açıklama gönderdi. Haberimizde yer alan emekli Albay Aziz Ergen açıklamasında, Kuzey Irak’taki Kokpit Tepe’de, 19 Mayıs 2004 günü ABD’li Albay Martin Rollinson komutasındaki timin Ergen komutasındaki Türk askerlerini esir almak istediğini buna karşılık Ergen’in 5 CIA peşmergesini esir aldığını ve sorguladığını anlatmıştı.

*** *** ***
AKP’nin derin devletini örtme girişimi!

TBMM AB uyum komisyonunda AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edilen “Devlet Sırrı yasasına” CHP’li üyeler muhalefet şerhi koydu. CHP’lilerin muhalefet şerhinde “Bu düzenleme, toplumdan, kamuoyundan ve muhalefetten bilgi kaçırmadır; yolsuzlukların, anti-demokratik uygulamaların, iktidarın kendi derin devletinin faaliyetlerinin üzerine 75 yıla veya sonsuza kadar kalabilecek kalın bir şal örtülmesi girişimidir” denildi.

*** *** ***
Yandaş sendikadan Özcan’a teşekkür!

Memur-Sen, YÖK eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a çalışmalarından ötürü teşekkür hediyesi olarak bir tablo verdi.

Kamuoyunda ‘yandaş sendika’ olarak bilinen Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, konfederasyon genel merkezinde ağırladığı YÖK Eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu konuşmasında Yusuf Ziya Özcan’ın unutulmayacak hizmetlere imza attığını belirterek, “Değerler sendikacılığı yaparken, bazen kendimize soruyoruz; ‘Acaba değerlerimize vefasızlık yapıyor muyuz?’ diye. Necip Fazılları, Akif İnanları, Mehmet Akif Ersoyları hep aramızdan ayrıldıktan sonra anlamaya çalıştık. Değerlerini o zaman fark ettik. Hayattayken de bu kişilere değer verdiğimizi, hizmetlerini takdirle karşıladığımızı söylememiz gerekirdi. Bu noktadan hareketle eskimez YÖK Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Özcan’ı misafir ederek bu teşekkürümüzü bildirmek istedik” dedi.

*** *** ***
Soğancı: Ülkemiz açık cezaevine dönüştü!

Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Kongresi’nde konuşan Mehmet Soğancı, emekten ve insandan yana olan her şeyin üzerine bir karabasan gibi çöken olumsuzlukların giderek arttığı bir dönemin içerisinde bulunulduğunu kaydederek, “Emperyalizmin her yanı kan ve barut kokan sömürü politikaları dünyamızı bir cehenneme çevirmeye devam ediyor. Kuzey Afrika ülkeleri ve Ortadoğu boyunca yaşanan isyan dalgalarını fırsata çevirip kendi lehine sonuçlar üretecek bir mecraya sokan emperyalizm, Türkiye’yi de taşeronluk görevi ile bölgeye sürüyor” diye konuştu.

*** *** ***
Obama, Erdoğan’a çok güveniyor!

ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı en güvendiği 5 lider arasında saydı. Amerikan Time dergisinde Ferid Zekeriya imzasıyla yayımlanan röportajda, Obama çeşitli liderlerle ilgili dostluk ve güven ilişkileri hakkında açıklamalar yaptı.

*** *** ***
Öğretmen olacaktı cenazesi geldi!

Hakkari’de çevik kuvvet aracına yönelik bombalı saldırıda hayatını kaybeden Zeki Yeşil’in ağabeyi Nadir Yeşil kardeşinin Hakkari’deki güç gösterisinin kurbanı olduğunu söyledi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Zeki Yeşil’in (21) önceki gün toprağa verildi. Acılı aileyi taziyeleri kabul ettikleri Hakkari’deki evlerinde ziyaret ettik. Başsağlığı dilediğimiz anne Zübeyde Yeşil’in ağzından “Oğlumun bir suçu yok. Failleri biran önce bulunsun” sözcükleri dökülüyor.

*** *** ***
19 Mayıs ihanetçilere ‘dur’ haykırışıdır!

Atatürkçü Düşünce Derneği Niğde Bor Şubesi, önceki gün Bor merkezde bulunan Atatürk Anıtı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup adına açıklamayı yapan Şube Başkanı Ganime Şeren, 19 Mayıs kutlamalarının stadlarda yapılmasının iptalini eleştirdi. Cumhuriyet Bayramı’nı iptal edenlerin niyetleri bugün daha net ortaya çıkmıştır” diyen Şeren ulusal bayramlarımızın ulus bilincinin oluşmasının en önemli unsuru olduğunu ifade etti.

*** *** ***
‘Sistemi bozacak olan bizim birliğimizdir!’

Sinema Oyuncuları Meslek Birliği BİROY Genel Başkanı Atilla Engin ile sektörü ve çalışmalarını konuştuk.

Bir görsel ürünün eser sahibi olarak yasa senaryo yazarı, yönetmen ve özgün müzik eserinin bestecisini öngörüyor. Görsel ürünlerin sinema, televizyon, DVD gibi taşıyıcılar vasıtasıyla kullanıma sunulmasından dolayı bu eser sahiplerinin telif alacağı doğuyor. Ancak, ülkemizde fikri mülkiyeti koruyan yasa mevcut olmasına karşılık sinema ve televizyon sektöründe telif alacakları tahsil edilemiyor. İktidarların özellikle televizyon tekellerine yakınlığı bu durumun en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Dolayısıyla, sinema ve televizyon sektöründe çalışan örgütlerin önünde zorlu bir mücadele alanı duruyor. Sektörün “hak verilmez alınır” bilinci en yüksek örgütlerinden Sinema Oyuncuları Meslek Birliği BİROY Genel Başkanı Atilla Engin ile sektörü ve çalışmalarını konuştuk. BİROY sinema ve televizyon sektöründe hizmet veren sekiz meslek birliğinden biri.

*** *** ***
Prof. Dr. Karayağmurlar’ın sergisi sanatseverlerle buluştu!

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar’ın “Elim Dilim” başlıklı sergisi 19 Ocak’ta Alsancak Kedi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başlandı. Sergide 2008-2011 yılları arasında yaptığı çalışmalarından 49 yapıtın yer aldığını belirten Bedri Karayağmurlar, çalışmalarında seriler oluşturduğunu anlattı.

aydinlik_22ocak2012

Aydınlık - 22 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar