aydinlik_21ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 21 Ocak 2012

Abdullah Gül’ün eylemleri!

Tarih sırasıyla gidelim!

1- Ajanslar 19 Mayıs 2006 tarihinde şu haberi geçti: “Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danıştay’a silahlı saldırı düzenleyen Alparslan Aslan’ı yönlendiren çetenin elebaşısının 12 Eylül öncesi yüzbaşı iken ordudan atılan ve ekip içinde ‘Albay Muzaffer’ diye tanınan Muzaffer Tekin olduğunu söyledi.” Bu açıklama 17 Mayıs’taki Danıştay cinayetinden iki gün sonra!

2- Yine Danıştay suikastı. Bu sefer aktaran 4 Temmuz 2008’de Radikal’deki köşesinden İsmet Berkan. Olaydan hemen sonra Gül, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı olarak Emniyet ve MİT yöneticilerini topluyor. MİT’in “Ergenekon şeması” ortaya konuyor. Gül, şu “açık talimatı” veriyor: “Bana anlattıklarınızı delillendirip savcıya da anlatın, hepsi yakalansın, yargılansın.”

3- Geldik Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne. Gül bu kez Almanya’dan konuşuyor. “Helikopterin beynini sökmüşler. Herhalde keçiler sökmedi.” Kim söktü diye soruyorlar. “Neyse...” yanıtı geliyor. Sonra da ekliyor: “Cinayet diyemeyiz. Onu da savcılar diyecek.” Sonrası malum, savcı talimatı alıp harekete geçti. Silahlı Kuvvetler’i hedef alan bir başka operasyon da böylece başlamış oldu.

4- Aydınlık’ın 14 Ocak tarihli manşetine geldi sıra. “Org. İlker Başbuğ: Beni Gül tutuklattı”. Fırsat oldu, bu önemli manşetimizi bir kez daha hatırlatmış olduk.

5- Ve son olay. Dink suikastında Ergenekon’u bulamadılar ya. Gül yine devrede: “Nihayetinde temyize gidecek. Devlet Denetleme Kurulu’na daha bugün sordum ne durumda diye.”

Ne hamarat bir Cumhurbaşkanı!

Serhan BOLLUK

*** *** ***

SUİKASTIN SORUMLULARI!

Dink cinayetindeki ‘Emniyet’ izleri!


Hrant Dint Cinayeti’nde örgüt bağlantısını ortaya koyacak en önemli yol kamu görevlileri soruşturmasından geçiyor. Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz da bu soruşturmaya dikkat çekiyor. Peki kamu görevlileri soruşturmasında kim kimdir?

Hrant Dink’in öldürülmesinde örgüt bağlantısını ortaya koyması açısından kamu görevlileri soruşturmasındaki isimler önem taşıyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu, İP lideri Doğu Perinçek’in açıkladığı bilgiler, Nedim Şener’in araştırması ve Dink ailesi avukatlarının başvurusu, şüphelerin belli isimler üzerinde yoğunlaşmasına neden oluyor. İşte o isimler...

*** *** ***

ŞAM’LA 49 İSTİHBARATÇI PAZARLIĞI!

Suriye, tutukladığı Türk istihbaratçıları bırakmak için AKP'ye şart koştu: Kov 'İstanbul Konseyi'ni al 49 Türk istihbaratçıyı!

Suriye yönetimi ile AKP hükümeti arasında Suriyede tutuklanan 49 Türk istihbaratçı için pazarlık sürüyor. Şam, istihbaratçıları serbest bırakmak için muhaliflerin İstanbulda kurduğu "Ulusal Konsey"in kovulmasını istiyor.

Suriyenin başkenti Şamdaki temaslarımız sırasında, tutuklu 49 Türk istihbaratçının durumunu araştırdık. Cumhurbaşkanı Beşar Esada yakın üst düzey bir kaynak, konu hakkında özetle şu bilgileri verdi:

"Türk istihbarat teşkilatı MİT ve asker ile bir sorunumuz yok. MİT ile kanallarımız açık. Askeriye ile ilişkilerimizde de pek sorun bulunmuyor. Özellikle istifa eden komutanlar döneminde sorun yaşanmadı. Esas sorun, Emniyet istihbaratta."

*** *** ***

Kaymakam’ın kamp itirafı!

‘Suriye ordusundan kaçanlar için ayrı kamp var!’


Yayladağ Kaymakamı Tolga Polat, Suriye ordusundan kaçanlar için Apaydın köyünde ayrı bir kamp kurulduğunu açıkladı. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Polat’ın bu açıklamayı heyet huzurunda yaptığını bildirdi.

TBMM heyeti Hatay’daki Suriyeli mültecilerin kamplarında incelemelerde bulundu. Heyet kampların bulunduğu ilçelerin Kaymakamlarından da bilgi aldı. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz TBMM heyetinin incelemeleri ile ilgili olarak Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Suriye ordusundan kaçan askerlerin kaldığı kamplar konusunun da açıklığa kavuştuğunu belirtti. Eryılmaz, “Yayladağ kaymakamı Tolga Polat’a Suriyeli askerlerin kaldığı ayrı bir kamp olup olmadığını sordum. Yayladağ kaymakamı Apaydın köyünde sadece Suriye ordusundan kaçan askerlerin kaldığı bir kamp olduğunu söyledi. Nedenini sorduğumuzda güvenlik gerekçesiyle olduğunu ifade etti. Kaymakam bu bilgileri heyet huzurunda söyledi.

*** *** ***

12 EYLÜL’ÜN İDDİANAMESİNİ YAZIYORUZ!

9.Bölüm: Eksik var diye simitçiyi de gözaltına aldılar!


Çağlar Çukur, Yeni Çeltek DEV-YOL Davası sanığı. 1964 Samsun Vezirköprü doğumludur. Endüstri Meslek Lisesi 2nci sınıf öğrencisi iken 25 Eylül 1980 günü gözaltına alınır. Suçu mu? Çok ağır: Solcu olmak! Samsuna gönderilir. 56ncı Piyade Alayında bir gün kaldıktan sonra da eskiden Amerikan üssü olarak kullanılan tabur binasına konulur. Gözaltına alınanların sayısı 2-3 bini geçer. Alınanlar arasında eski CHP Samsun Milletvekili Suat Binici de vardır. Hakaret ve işkenceler burada başlar. Komik olaylar da yaşanır. Bunu da Çukur şöyle anlatıyor:

Bir kişi eksik: Alın simitçiyi!

"Gözaltılar sırasında komik olaylar oluyordu. Gözaltına elinde simit sepetiyle gelen simitçiyi görünce şaşırmıştık. Olayı araştırınca emniyette gözaltına alınan şahıslar, sıkıyönetim komutanlığına yanlışlıkla bir kişi fazla bildirmiş. Ertesi gün gözaltındakiler sayılınca, bir kişi noksan çıkıyor. Çaresiz kalan polisler de, sabah yoldan geçen simitçiyi gözaltına alıp sayıyı tamamlıyorlar."

*** *** ***

Gür-Azeri ortaklığına Erdoğan aracılık etti!

Remzi Gür, Başbakan Erdoğan aracılığıyla, Azeri devlet şirketi Socar’ın kurduğu Turkey Gaz’a ortak edildi. Ortaklık, İzmir’deki zirvede kesinleşti. Turkey Gaz, Başkentgaz’a talip oluyor.

olarak bilinen işadamı Remzi Gür, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) Türkiye’deki girişimleri için kurduğu Turkey Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret’e ortak edildi. Remzi Gür’ün oğlu Ömer Gür ve kızı Yasemin Gür Solmaz’ın, şirkette yüzde 1’er hissesi olduğu öğrenildi. Gür ailesinin iktidar marifetiyle, bizzat Başbakan Erdoğan aracılığıyla bu imtiyazı elde ettiğine dikkat çekiliyor.

Turkey Gaz Dağıtım’ın 27 Ocak’taki Başkentgaz ihalesi için şartmane aldığı belirtiliyor.

*** *** ***

GÜL’ÜN UMUDU CHP!

Gül’den Cumhurbankanlığı süresiyle ilgili açıklama: ‘CHP, Anayasa Mahkemesi’ne gidecektir!’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP oylarıyla Meclis’ten geçen Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı’na ilişkin “Söyleyecekleri mi söyledim, Ama alınan kararın anayasaya aykırılığı iddia ediliyorsa ana muhalefet partisi anayasa mahkemesine gidecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece AKP oylarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı’na ilişkin, söyleyecek bir şeyi olmadığını belirterek, “Konuyla ilgili ben daha önce söyleyeceklerimi söyledim, ekleyecek bir şeyim yok. Ama alınan kararın anayasaya aykırılığı iddia ediliyorsa ana muhalefet partisi anayasa mahkemesine gidecektir” dedi.

Gül’ün bu açıklaması için siyasi kulislerde, “Gül’ün 55 için tek umudu CHP. CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurup Cumhurbaşkanı’nın süresini 7 yıl olarak kabul eden yasayı iptal ettirirse Cumhurbaşkanı 5 yıllığına tekrar seçilebilir” değerlendirmesi yapıldı.

*** *** ***

BÜYÜK MİTİNG BUGÜN!

Türkler, bugün Paris sokaklarına sığmayacak!


Bugün Avrupa’nın kalbi Paris’in Danfert-Rochereau Meydanı’nda atıyor. 23 Ocak Pazartesi günü Senatoda görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımının varlığını reddedenlere para ve hapis cezası öngören yasa tasarısına karşı, Fransa’ya ve Avrupa’ya “Dur” diyecek. Organizasyon sorumlusu Hikmet Türk, dün Aydınlık’a yaptığı açıklamada “Fransa’nın dört bir yanından, en ücra köşesinden ve Türklerin yaşadığı tüm Avrupa ülkelerinden 500’ün üzerinde ötobüs yürüyüşe katılmak üzere Parise geliyor” demişti. Türk, “30 bini aştık. Buna arabalarıyla, uçakla, trenle gelenler dahil değildir” diye eklemişti. Almanya’nın Berlin, Hanover, Frankfurt, Stuttgart, Mainz, Hamburg, Nurmberg şehirlerinden, İsviçre, Belçika, Hollanda ve İngiltere’den Türkler akın akın Paris’e aktı.

*** *** ***

PKK’dan NATO ve AB’ye çağrı!

PKK, 31 Ocakta İsviçrenin Cenevre kentinden Fransanın Strasbourg kentine "Kürt halkına siyasal statü-Öcalana özgürlük" adı altında 18 gün sürecek bir yürüyüş başlatıyor.

Yürüyüşün başlatılacağı Cenevrede Birleşmiş Milletler Temsilciliği, Strasbourgda da Avrupa Parlamentosu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) bulunuyor.

*** *** ***

17 milyon öğrencinin karne heyecanı!

Dün, 2011-212 Eğitim-Öğretim yılının ilk dönemi tamamlandı, 17 milyon öğrenci karne heyecanı yaşadı. Antalya Başöğretmen İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencileriyle karne sevincini paylaştık.

İlköğretim 2. sınıf öğrencisi Ayça Konur, pekiyi dolu karnesini  gururla gösterdi. Okulunu ve kitap okumayı çok sevdiğini söyleyen Ayça, “ Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alıyorum” dedi.

*** *** ***

Hakim ve savcılarda fişlenme korkusu!

Hakim ve savcıların paylaşım sitesi adalet.org’da yapılan bir ankette Özel Görevli Mahkemelerin verdiği kararların hukuki olup olmadığı soruldu. Anketten ilginç bir sonuç çıktı. Oylamaya katılan hakim ve savcıların yüzde 43.5’i özel görevli mahkeme ve savcıların verdiği kararlarla ilgili bu ankete yanıt vermek istemedi. Yargı çevreleri bu duruma “Hakim ve savcılar fişlenmekten korkuyor” yorumunu yaptı.

*** *** ***

İstanbul açıklarında gemi kazası!

Lodos yüzünden üç gemi çarpıştı. İstanbul Zeytinburnu açıklarında şiddetli lodosun etkisiyle iki gemiyle çarpıştığı belirtilen Kayan 1 adlı kargo gemisi batma tehlikesi geçirdi. 13 mürettebatın bulunduğu gemide kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

2 gemiye çarpan geminin ambar bölümünde yırtık oluştu. Gemi 9 metre derinlikte su aldı.

*** *** ***

Boğaziçi Köprüsü 1 yıl kapanıyor!

İstanbul Boğaziçi Köprüsü 40ıncı yılında büyük bir bakıma girecek. Yaklaşık 1 yıl kapalı kalacak köprü nedeniyle İstanbul trafiği içinden çıkılmaz bir hale gelecek. Ulaştırma Bakanlığı en fazla 2 yıl ertelenebilecek bakımdan önce 3. Köprünün hizmete girmesini istiyor. İstanbula yapılacak 3. Köprünün de içinde bulunduğu 414 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyol Projesine hiçbir teklif gelmemesi üzerine Ulaştırma Bakanlığı, köprünün özkaynakla yapılması kararını aldı.

*** *** ***

‘Tutuklamalar, taşeronlaşmaya son veren anlayışa yöneliktir!’

Genel-İş Sendikası, tutuklanan arkadaşları için yürüdü!


Binlerce işçi, tutuklanan 6 arkadaşları için alanlara indi. Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı konuşmasında, “Cumhuriyet tarihinin en kalabalık hapishaneler dönemi, AKP iktidarı döneminde yaşanmaktadır” dedi.

Genel-İş Sendikası İzmir şubeleri, 22 Kasım’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonla birlikte tutuklanan Genel-İş üyesi 6 işçi için İzmir Basmane’den Konak Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Belediye önünüde basın açıklaması yapan DİSK Genelİş 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı, “İktidarda bulunan AKP, ekonomik ve siyasal saldırıyla emekçilere ve halklara yönelik baskılarını artırmaktadır. Kendisi gibi düşünmeyen tüm çevrelere saldırmakta, göz altına almakta tutuklamakta ve hatta katletmektedir.

*** *** ***

Topraklarımız haraç mezat!

Dün denize döktüğümüz işgalciler bugün iktidar eliyle müşteri oldu!

1923 yılından 2002 yılına kadar; yabancılara toplam toprak satışı 11 milyon metrekare iken; sadece 2011 yılında gerçekleşen yabancıya toprak satışı 18.402.131 metrekare.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a yabancılara satılan toprak miktarını sordu. Konuyla ilgili önerge veren Köktürk’ün aldığı yanıt topraklarımızın parsel parsel satıldığını bir kez daha ortaya koydu.

Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre, 2002 yılında yabancılara satılan toprak miktarı 1 milyon 280 bin 615 metrekare olurken bu rakam 2011’de 18 milyon 402 bin 131 metrekare oldu.

aydinlik_21ocak2012

Aydınlık - 21 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar