aydinlik_20ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 20 Ocak 2012

HRANT 3.KEZ ÖLDÜ!

Dink eyleminde gerçek failleri gizlediler!

Hrant Dink’in 5’inci ölüm yıldönümünde konuşan Karin Karakaşlı, “Bu davayı bir türlü Ergenekon’a bağlayamadılar” dedi. Yürüyüşün sonunda provokatif gruplar, çevik kuvvet ekiplerine ve bankalara taşlarla saldırdı.

Hrant Dink, 19 Ocak 2007 günü tetikçi Ogün Samast tarafından vuruldu. Türkiye bu cinayetle değerli bir Ermeni aydınını kaybetti. Mahkemenin verdiği ‘örgüte beraat’ kararıyla Dink 2’nci kez öldürüldü. Tüm sanıkların Büyük Birlik Partisi, Trabzon ve İstanbul Emniyeti’yle olan bağları bir bir deşifre edilmişken mahkeme örgütü aklamış oldu. Dün yapılan 5’inci ölüm yıldönümü yürüyüşünde Dink’in “Yasa çıkarsa Fransa’da çiğnerim” dediği halde Karin Karakaşlı’nın ‘Ermeni soykırımını’ gündeme getirmesi, ‘Ergenekon’un hedef alınması ve provokatif saldırıların yapılmasıyla Hrant Dink 3’üncü kez öldürüldü.

*** *** ***
Cemaatin dostları Hrant’a karşı!

İlk açıklamaların tersine, Türkiye’de siyaseti ve “hukuku” ciddiyetle takip eden kimse, Hrant davasının sonucuna şaşırmıyor; burada ilginç bir durum yok. Ama Hrant davası sürecinde ilginç bir fenomenin doğuşuna da tanık olduk: “Arkadaşlar”. Hrant‘ın katlinden hemen sonra ortaya çıkan bu grup, büyük oranda liberal, sol liberal, kısacası iktidar yanlısı, Kemalizm düşmanı yazar ve ünlülerden oluşuyordu. Bunlar, davanın vitrinine yerleşmekte hiç gecikmediler. Hrant adına ödüller dağıttılar, yurtdışı konferanslara çağırıldılar, televizyon televizyon gezdiler, cumhuriyete hakaretlerini eksik etmediler.

*** *** ***
Karikatür Davası!

Yalçın Küçük çizmediği karikatürden yargılandı!


Yalçın Küçük’ün yazısının içinde bir karikatür yer aldı. Karikatürde Amerikan bayrağına boynundaki zincirle bağlı bir figür vardı. Figürün ‘Tayyip Erdoğan’a benzediği belirtilerek dava açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetemiz yazarı Prof. Dr. Yalçın Küçük’e yazısında kullanılan bir karikatür nedeniyle dava açtı. Dava dün Çağlayan Adliyesi’ndeki 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Prof. Dr. Yalçın Küçük, gazetemiz sorumlu müdürü Mehmet Bozkurt ve sanık avukatları katıldı. Yalçın Küçük, sözlerine “Ölmüşüz de habarımız yok” diyerek başladı. Savunmasına başlamadan önce bir hikaye anlatmak istediğini belirten Küçük, şöyle devam etti: “Sovyetler Birliği’nde Komünist Partisi Genel Sekreteri olduğunda Kruşçev, liseleri gezmeye başlamış. Bir okul gezisi sırasında öğrenciye “Suç ve Ceza’yı kim yazdı?” diye sormuş. Çocuk “Vallahi ben yazmadım” deyince Kruşçev çevresindekilere sinirlenmiş. 2-3 gün sonra çevresindekilerden biri gelmiş ve demiş ki: ‘Efendim sorunu çözdük. İtiraf etti. Suç ve Ceza’yı ben yazdım dedi’”.

*** *** ***
Kürecik’te Yüce Divan’lık suç!

AKP, radar üssündeki ABD askerleri için TBMM'den izin almadı!


Füze kalkanı radar sisteminin faaliyete geçmesiyle ABD askerlerinin TBMM izni olmaksızın Malatya Kürecike yerleştirilmesi tartışma yarattı. Esinoğlu, "AKP Anayasa suçu işliyor" dedi.

Malatya Kürecikte füze kalkanı radarının inşa edildiği bölge bir Amerikan üssü haline getirilirken, radarda görev yapacak Amerikan askerleri için çadırkentler de kuruldu. Türkiye’nin NATO daimi temsilciliğini de yapmış olan emekli büyükelçi Onur Öymen, Amerikan askerleri için TBMM’den izin alınması gerektiğini belirtti. Öymen, "Füze kalkanı radarının Türkiye’ye yerleştirilmesiyle ilgili anlaşma NATO kapsamına sokulmaya çalışılıyor. Ama ABD ile yapılmış ikili bir anlaşma olduğu açık. Genelkurmay Başkanı da bu konuda bir açıklama yaptı. Anlaşma açıklamada yapıldığı gibi ise mutlaka TBMM’den geçmesi lazım. Hiç kimse Anayasadan almadığı bir yetkiyi kullanamaz. Anlaşma birçok açıdan soru işareti taşıyor. Anlaşmayı imzalayan ABD Büyükelçisine NATO adına anlaşma imzalama yetkisi verilmiş midir? Bu işler böyle olmaz" dedi.

*** *** ***
Üsse 100 m. yaklaşabildik!

Füze kalkanı radar sisteminin kurulacağı üssün çevresinde alınan sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Kürecik halkı hiçbir şekilde üsse yaklaştırılmıyor. Türk askerinin üssün içerisinde birçok yere giremediği belirtiliyor.

Aydınlık muhabirleri önceki gün üssü görüntülemek üzere Kürecikteydi. Muhabirlerimiz, üssün giriş kapısına 100 metre kala, kulede nöbet tutan Türk askeri tarafından durduruldu. Nöbetçi, kulenin balkonuna çıkarak düdük çaldı. Ardından el hareketleriyle muhabirlerimize geri dönmelerini işaret etti.

*** *** ***
Deniz Feneri savcılarına ikinci sürgün!

Deniz Feneri soruşturmasından el çektirilen savcılar şimdi de pasif göreve getirildi: Eski Fener savcılarına rahat yok.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Feneri e.V soruşturmasında el çektirilen savcıları bu kez de “Basın suçları” bürosundan alarak “pasif” göreve getirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği davasının Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturmayı yürütürken görevden aldığı savcılardan Nadi Türkaslan ve Abdülvahap Yaren’i, bu kez de çalıştıkları “Basın suçları” soruşturma bürosundan alarak, yeni oluşturulan ve daha pasif bir büro olarak görülen “Fikri ve Sınai Haklar” soruşturma bürosunda görevlendirdi. Başsavcılık, Deniz Feneri e.V soruşturmasından el çektirdikten sonra, savcılardan Mehmet Tamöz’ü, de “teknik takip” soruşturma bürosundan almıştı.

*** *** ***
Denktaş’ın mezarına yurttaşlar akın ediyor!

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Cumhuriyet Parkı’ndaki mezarına yurttaşlar akın ediyor. Adeta resmi tören halk töreniyle devam ediyor. Cenaze törenine katılamayanlar, aralarında öğrencilerin de bulunduğu kafileler halinde Denktaş’ın çelenklerle çevrili mezarını ziyaret ederek dualar okudu. Duygulu anlar yaşayan bazı yurttaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.

*** *** ***
Büyük eyleme sanatçı desteği!

Sanatçılar: Türkiye sessiz kalamaz!


Talat Paşa Komitesi’nin (TPK) de içinde yer aldığı Türk dernekleri, 23 Ocak’ta Fransa Senatosu gündeminde incelenecek olan ‘Soykırım inkarına ceza öngören yasa tasarısı’nı 21 Ocak’ta Paris’te düzenlenecek büyük bir yürüyüşle protesto edecek. TPK’nin soykırım yalanına karşı yürüttüğü mücadeleye aydın ve sanatçılardan destek gelmeye devam ediyor. Sanatçı ve aydınların ortak kanaati, Türkiye’nin sessiz kalmayarak eyleme aktif şekilde katılması gerektiği yönünde oldu.

Ahmet Levendoğlu: Talat Paşa Komitesi’nin onurlu savaşımının yürekli önderi Doğu Perinçek yıllardır ‘içeride’, Hrant Dink cinayetini önceden bilenler ve onu azmettirenler ‘dışarıda.’ Günümüz Türkiye’sinin fotoğrafı bu işte. Yazık!

*** *** ***
Şikeci Karlıbel Ergenekon’da dinlendi!

Ergenekon ana davasında tanık olarak dinlenen Talip Doğan Karlıbel, 5 Alman vakfının Ergenekon ile irtibatlı olduğunu iddia etti. Karlıbel’in iddiaları sanıkların sorularıyla çürüdü.

Silivri Cezaevi’ndeki küçük duruşma salonunda İstanbul Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen 1. Ergenekon davasının 209’uncu duruşmasında Talip Doğan Karlıbel tanık olarak dinlendi. Karlıbel, 1986 yılından 1997 yılına kadar Almanya’da yaşadığını ve Alman vakıflarının Türkiye’de sürdürdüğü illegal faaliyetleri araştırdığını söyledi. Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de öldürülmesinden sonra cinayeti araştırmaya başladığını belirten Karlıbel, “Cinayetin belirli bir grup ya da cemaat tarafından işlendiği söylense de bu cinayetin arkasında Alman siyasi vakıflarının olduğunu düşünüyorum. Benim bu iddialarımı İşçi Partisi destekledi. Ulusal Kanal’da program da yaptım.

*** *** ***
BÜYÜK REZALET!

99 yıllık bir kulüp olan Anadolu Hisarı’nın binası Marmara Üniversitesi’nin isteği üzerine yıkıldı.

Haber verilmeden gece saat 04:30’da yıkılan Kulüp binasındaki Atatürk büstü yere atıldı. Takımın formaları ve  lisansları enkaz altında kaldığı için takım haftasonu  oynayacağı maça çıkamayacak.

Süper Amatör Lig’de mücadele eden ve 2013 yılında 100. yılını kutlamaya hazırlanan Anadolu Hisarı Spor Kulübü binasız kaldı. Marmara Üniversitesi’nin arazisi üzerinde bulunan kulüp binasına üniversitenin yaptığı ‘Kaçak bina’ ihbarını değerlendiren Boğaziçi İmar Müdürlüğü, yıkım kararı aldıktan sonra önceki gece 04.30’da belediye ekipleri spor kulübünü haber vermeden yıktı. Bu şok yıkımla sarsılan kulüp, formalar ve diğer malzemeler enkazın altında kaldığı için Süper Amatör ve gençler kategorilerinde 7 dalda mücadele eden futbol takımının bu hafta oynayacağı Küçükköy maçına çıkamayacağı öğrenildi.

*** *** ***
‘İhracatın büyümeye katkısı güdük!’

Boyner, ‘ihracat rekoru kırmak marifet değil’ mesajı verdi.

“İhracatınızın mal kompozisyonu sıradansa, büyümeye yapacağı katkı da göreli olarak güdük kalır. Güdüklük orta halli ülke olmayı kader haline getirmek demektir.”

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner her yıl ihracat rekoru kırmanın işin en zor tarafı olmadığını söyledi. TÜSİAD’ın dün yapılan 42. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Boyner, ancak teknolojiyi geliştirilebilen bir ihracat yapısının sürdürülebilir büyüklükleri taşıyabileceğini anlattı. Boyner “İhracatınızın mal kompozisyonu sıradansa, büyümeye yapacağı katkı da göreli olarak güdük kalır. Güdüklük orta halli ülke olmayı kader haline getirmek demektir” dedi. Boyner Türkiye’nin bu ürün yelpazesiyle ancak kendi bölgesinde rekabetçi olabileceğinin belirtti.

*** *** ***
Sendikacılara açılan ‘ileri demokrasi’ davası ertelendi!

Türk Harb-İş Sendikası’nın 6 Haziran’da Kartal Meydanı’nda yaptığı yürüyüş ve basın açıklaması, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”nu ihlal suçlamasıyla soruşturma konusu oldu.

Türk-İş’e bağlı Türk Harb-İş Sendikası’nın 6 Haziran 2011 tarihinde Kartal Meydanı’nda yaptığı kitlesel basın açıklaması mahkemelik oldu. Basın açıklamasını düzenleyen Türk Harb-İş İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över, şube sekreteri, Turgut Fidancı, şube mali sekreteri Mehmet Kabarcaoğlu, şube eğitim ve teşkilat sekreteri Menderes Özcan ve basın açıklamasını destekleyen DİSK’e bağlı Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanı Veysel Demir hakkında dava açıldı.

*** *** ***
‘Ekonomik operasyon altındayız!’

Ergün, “Döviz rezervlerimizin yüksek olması bu ekonomik operasyonları engelleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir” dedi.

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Sabah gazetesinin dünkü sayısında çıkan demecinde, Türkiye’nin ekonomik operasyon altında olduğunu söyledi. Ergün, ülkelerin sadece siyasi ve askeri değil zaman zaman ekonomik operasyonlara da maruz kaldığını belirterek, “Döviz rezervlerimizin yüksek olması bu ekonomik operasyonları engelleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir” dedi

*** *** ***
Hakkâri merkezde patlama: 10 yaralı!

Hakkari kent merkezinde patlama meydana geldi. Patlamada ilk belirlemelere göre, 10 kişi yaralandı. Bulvar Caddesi üzerinde dün saat 17.30 sıralarında bir aracın yanında meydana gelen şiddetli patlamada ilk belirlemelere göre 10 kişi yaralandı.

*** *** ***
KKTC’nin tanınmasını AKP hükümeti engelledi!

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 2003 yılında Perinçek’e açıklamıştı: KKTC’nin tanınmasını AKP hükümeti engelledi Rauf Denktaş KKTC Cumhurbaşkanı iken, 7-8 Şubat 2003 günü İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bu görüşmede Denktaş, AKP Hükümeti’nin KKTC’nin tanınmasını pek istemediğini aktarmıştı.

Suriye destek vermişti!

Denktaş özellikle Karen Fogg’un e postalarını Perinçek’in açıklamasının, kendilerine yönelik saldırıların arkasındaki nedeni öğrenmeleri açısından değerli olduğunu vurgulamıştı. Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmede KKTC’nin tanınması meselesine ilişkin de önemli bilgiler vermişti. Ferit İlsever görüşmeye ilişkin olarak Aydınlık’ta 16 Şubat günü şunları aktarmıştı: “Önümüzdeki dönem KKTC’nin tanınmasını zorunlu kılan koşullar giderek güçleniyor.

*** *** ***
ABD, Türkiye'yi 'İslami demokrasi' ilan etti!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye için şunları söyledi: "Suriye’de olanlara karşı çok cesur bir tavır aldı. İslami demokrasi örneği..."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Teksas valisi Perry’nin Türkiye’ye yönelik eleştirileriyle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye ile ilgili olarak ilginç bir açıklamada bulundu. Türkiye’nin NATO’nun en eski üyelerinden biri olduğunu hatırlatan Toner, Türkiye’nin hem NATO bünyesinde hem de ikili bazda kuvvetli ve sadık bir müttefik olduğunu ve bölgesel ve küresel bazdaki konularda güçlü ortaklıkları bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye ile ilişkilerimizin arkasındayız" dedi.

*** *** ***
Emekliler, maaşlara ‘gecikme zammı’ istiyor!

Türk Emekli-Sen ve Birleşik Emekliler Derneği yaptığı ortak basın açıklamasında, emekli maaşlarına telafi zammı istedi.

‘16 aydır çıkarmıyorlar!’

Toplu Sözleşme Kanunu’nu 16 aydır çıkarmayan hükümetin, milletvekili emekli maaşlarına bir gecede yüksek oranlarda zam yapmasına tepki gösteren emekliler, hükümetin 2012 yılı maaş zamlarını belirlemediği için çalışan ve emeklilerin maaş zamlarını ne zaman vereceklerinin de belli olmadığını dile getirdi.

*** *** ***
Bursa Esnaf Sanatkâr Kooperatifi Kongresi yapıldı:

Esnaf krediyle yaşıyor!


“90’lı yıllarda enflasyon vardı, ama insanların alım gücü de vardı. Bugün halkın alım gücü de yok!”

50 bin esnafın icra ile karşı karşıya olduğu bugünlerde, Türkiye’nin en etkili, en büyük ve eski kooperatiflerinden Bursa Esnaf Sanatkr Kooperatifi 60. Kongresini yaptı. Bursa Esnaf Sanatkar Kooperatifi Başkanı Bahri Şarlı, açış konuşmasında, Türkiye’nin 500 büyük firmasının 144’ünün Bursa’da olduğunu belirterek “Bursa bunun karşılığını alamamaktadır” dedi. Esnafın, aldığı kooperatif kredilerinin yüzde 99.20’sini geri ödediğini belirten Şarlı, 400’e yakın esnafın borçlarının yeniden yapılandırılarak icradan kurtarıldığını anlattı.

*** *** ***
Barzani, Haşimi’yi Bağdat'a gönderiyor!

Kuzey Irak bölgesel yönetimi yetkililerinin, Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’yi Bağdat’a göndermeyi kabul ettiği ileri sürüldü. İddiaya göre, Haşimi Bağdat’ta yargılanacak.

Kurdpress Haber Ajansında yer alan haberde, Haşiminin Kuzey Irak bölgesel yönetimi liderlerinden Berham Salih eşliğinde Bağdat!a gönderileceği bilgisi yer aldı. Ancak Kürt yetkililerin, Haşimi’nin can güvenliğini garanti edilmesini ve mahkeme oturumlarının da basına kapalı yapılması isteğinde bulunduğu belirtildi.

*** *** ***
Caca, Suriye için harekete geçti!

Lübnan Kuvvetleri lideri Samir Caca, Suriye’de Esad yönetiminin düşeceğini iddia etti. Geçtiğimiz günlerde Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili Dışişleri Bakanı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Kuzey Irak bölgesel yönetim lideri Mesut Barzani, Suriye Ulusal Konseyi lideri Burhan Galyon ile bir araya gelen Samir Caca, Suriye ile ilgili ilk açıklamasını yaptı.

İsraile yakınlığı ile bilinen Caca, Es Sefir Gazetesine yaptığı açıklamada, "Suriye’deki durum karmaşık bir hal aldı. Esad rejiminin düşmesi kaçınılmaz, çünkü rejim çok zayıfladı" diye konuştu.

*** *** ***
Toprak satışı bağımsızlıktan vazgeçmektir!

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuncer 2644 sayılı Tapu Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılması üzerine bir basın açıklaması yaptı. Tuncer, değişiklik yapılacak yasa tasarısında yabancıların edinebilecekleri taşınmaz miktarının 2,5 hektardan 30 hektara çıkarıldığını, Bakanlar Kurulu’na ise bu miktarı 60 hektara kadar çıkarma yetkisi tanındığına dikkat çekti. Tuncer, satışta, Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği ülke vatandaşları için karşılıklılık ilkesi dahi aranmayacağını ifade ederek, çokuluslu şirketlerin de taşınmaz edinebileceğini belirtti.

*** *** ***
Karanlık sokağın dertli sakinleri!

İzmir’in Konak İlçesi’ne bağlı 1. Kadriye Mahallesi 69977 sokaktaki evlerin elektrikleri bir yıldan bu yana sık sık kesiliyor. Sıkıntılarını defalarca Tedaş’a bildirdikleri halde sonuç alamadıklarını ifade eden yurttaşlar kesintilerden dolayı elektronik eşyalarının bozulduğunu ve mahallede hırsızlık olaylarının arttığını belirtiyor. Yurttaşlar soruna çözüm bulunmaması durumunda Tedaş’ı basacaklarını söylüyor.

*** *** ***
Dünyayı çocuklar değiştirecek!

Neşeli Ayaklar ilk gösterime girdiğinde diğer çizgi filmlerden farklılığı hemen belli oluyordu. Çünkü film, çocukları çocuk olarak görmeyen bir bakış açısına sahipti. Birey olarak herkesin yaşadığı sorunları, hikayesinde çocuk penguenleri ile anlatan Neşeli Ayaklar, dans edebilme özgürlüğünü, çocukların kendilerini topluma kabul ettirme eylemi olarak işliyordu.

*** *** ***
Neşe ve Karikatür Müzesi açıldı!

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir Mask Müzesiyle İzmir’de butik müzecilik anlayışına farklı bir bakış açısı getiren Konak Belediyesi, sıradışı bir müzeyi daha İzmirlilerle buluşturuyor. Akdenizlilerin mizah birikimini derleyen Neşe ve Karikatür Müzesinin ilk sergisi "Akdeniz Neşesi" adını taşıyor.

aydinlik_20ocak2012

Aydınlık - 20 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar