aydinlik_18ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 18 Ocak 2012

Denktaş’ın gücü!

Denktaş’ın gücünü görüyor musunuz?

Kuyusunu kazanlar, arkadan vuranlar, Annan’cılar... Hepsi naaşının başında dizi dizi. Atlantikçi olmanın ezikliğiyle başları eğik.

Durum, iki gerçeği aydınlatıyor.

Önce takla atma faslı... Böyle sureti haktan görünerek hâlâ kazanma hesabındalar. Önceki yazılarda da işlediğimiz “milli görünümlü Erdoğan” senaryosundan söz ediyoruz. Denktaş’ın önünde eğilmek de senaryoya dahil. Yorumlar yapılıyor, “Erdoğan, Denktaş’ın çizgisine geldi” diye. İsviçre’deki gizli hesaplarla o olmaz. Denktaş’ın çizgisinde olmak için onun gibi yaşamış olmak gerekir.

Peki niye bu ikiyüzlülük? Sağlığında Ergenekon’a dahil etmeye kalkanların bugünkü tavırlarını nasıl anlamalı?

Bölünme anayasasını geçirmenin, İkinci İsrail’i Türkiye’ye doğru büyütmenin tek mümkün yolu artık bu da ondan. Habur kapısı kapandı, şimdi Denktaş’ın önünde eğilme zamanı.

Jimnastik hareketleriyle savaş kazanıldığı nerede görülmüş?

İşin buraya gelmiş olması bile kaybetmeye mahkum olduklarını gösteriyor.

Denktaş vatandır, millettir. Yenilmesi mümkün olmayandır. Tarih içinde ortaya çıkmış en büyük kuvvete, millete karşı kim ne yapabilir? Bakın son 300 senenin dünyasına. Hep millet kazanmış. Kaybedenler varsa onlar da millet olamayanlar.

Bizse, büyük Türk milletiyiz.

Serhan BOLLUK

*** *** ***

KIBRIS ARTIK DAHA DA VATAN!

Denktaş’ı sonsuzluğa uğurladık!


KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş iki gün süren törenin ardından dün Lefkoşa Cumhuriyet Parkı’nda toprağa verildi. On binlerce yurttaş Denktaş’ın cenazesine katıldı. Törene, ulusal ve uluslararası birçok siyasetçi akın etti. Defin törenine katılmayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cenaze töreninin ardından Türkiye’ye döndüler.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dün son yolculuğuna uğurlandı. Denktaş’ın naaşı Lefkoşa’da TMT Anıtı’nın bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda toprağa verildi. Onbinlerce yurttaş Denktaş’ı son yolculuğuna uğurlamaya geldi. Cenaze törenleri önceki gün başlayarak 2 gün sürdü. Denktaş’ın cenaze töreni 10:00’da başladı. Denktaş’ın naaşı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na getirilerek tören düzenlenerek ihtiram nöbeti tutuldu. Ardından, top arabasına alınarak Cumhurbaşkanlık Sarayı’ndan Selimiye Camii‘ ne götürüldü.

Siyaset dünyası tam kadro hazır!

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, DSP Genel Başkanı Masum Türker, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Alparslan Türkeş’in oğulları MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş, AKP Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş ve törene iştirak eden partilerin diğer yöneticileri katıldı.

*** *** ***

Erdoğan ve Özkök davayı hançerlemişti!

Kıbrıs meselesi 2002’de Tayyip Erdoğan’ın iktidara gelmesiyle, ABD’nin istediği seyirde gitmeye başladı. İlk sinyaller 30 Ağustos 2002’de Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün göreve başlamısıyla verildi. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ‘uzlaşmaz’ ilan edilerek Annan Planı’na ‘evet’ demesi için zorlandı. Denktaş her seferinde Planın sakıncalarından bahsettikçe Erdoğan ve bakanları hakarete varan açıklamalar yaptı.

*** *** ***

ÖRGÜTE BERAAT, TUNCEL’E TAHLİYE!

Dink davası karara bağlandı. Mahkeme sanık Erhan Tuncel’i Dink cinayetinden beraat ettirirken, McDonald’s bombalama eyleminden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Yasin Hayal’e ise ‘adam öldürmeye azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet’ hükmü verildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince görülen 2’si tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 25. duruşması dün yapıldı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal katılırken tutuksuz sanıklardan Ersin Yolcu da duruşmada yer aldı.

Hrant Dink davası dün karara bağlandı. Mahkeme sanık Erhan Tuncel’i Dink cinayetinden beraat ettirirken, McDonald’s bombalama eyleminden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Yasin Hayal’e ise ‘adam öldürmeye azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet’ hükmü verildi.

*** *** ***

Talat Paşa Komitesi büyük mitinge katılıyor!

TPK tüm gücüyle 21 Ocak’ta Paris’te!


Talat Paşa Komitesi (TPK) gelişmeler karşısında tüm gücüyle 21 Ocak’taki Fransa’yı protesto eylemine katılma kararı aldı. 28-29 Ocak’ta Türk derneklerinin gerçekleştireceği “çiğneyeceğiz” eylemi ise sürenin kısa olması ve sürecin doğurduğu aksaklıklar nedeniyle Şubat’a ertelendi.

Talat Paşa Komitesi Basın Sözcüsü Doç. Dr. Cüneyt Akalın, eylem takvimindeki küçük değişiklikle ilgili bilgi verdi. “21 Ocak’ta Türk dernekleri ve Talat Paşa Komitesi olarak birlikte yürüyeceğiz” diyen Akalın, 23 Ocak’ta senatodaki müzakereler sırasında ortak bir gösteri daha yapılacağını söyledi. Tüm Türkleri soykırım yalanına karşı yanlarında olmaya çağıran Akalın, “21 Ocak’ta Talat Paşa Komitesi ve dünyanın dört bir tarafından gelecek Türk dernekleriyle birlikte Paris’te olacağız. Herkesi mücadelemize ortak olmak için Paris’e bekliyoruz” dedi.

*** *** ***

12 Eylül darbesi ABD’ye kaybettiklerini kazandırdı!


Evren rejiminin yaptığı gizli anlaşmaya göre; ABD deniz piyadeleri İncirlik Hava Üssü’nde konuşlandırılacak ve Türk Hükümeti’nden izin almaksızın Lübnan’a gidebilecekti. Muş ve Batman Üsleri, F-16 projesinin araştırma geliştirme masrafları karşılığında NATO çevresine sokuldu ve ABD’nin ortak kullanımına açıldı!

12 Eylül rejimi Türkiye’de sadece demokratik yaşamı sekteye uğratmadı. İlk iş olarak ABD’ye kaybettiklerini de kazandırdı. Bunun da ötesinde bugünlere gelen tek taraflı Türkiye’nin aleyhine işleyen ilişkilerin yolunu açtı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ambargolar üzerine 1975 yılında kapatılan ABD üsleri bir bir açılmaya başlandı. İkili anlaşmalarla ABD’ye büyük tavizler verildi. Askeri anlaşmalarda sömürge ruhunun izleri yeraldı. En önemlisi de Yunanistan tekrar NATO’nun askeri kanadına alındı. Buna Türkiye itirazsız ‘evvet’ dedi. Hem de ne zaman biliyor musunuz? Darbeden 1,5 ay sonra 20 Ekim 1980 günü... Böylece çok önemli bir üstünlük elden çıkmış oldu. Kenan Evren’in ‘Evet’ demesinin nedeni ise ABD’lilerin verdiği “Asker sözü”ydü... ABD’liler 2 ülke arasındaki ihtilafların ortadan kaldırılacağına ilişkin söz vermişlerdi. Oysa 12 Eylül’cüler şunu iyi bilirler ki ‘ABD’nin sözü değil, çıkarı önemlidir!’ En çok da Cola ve adam satar!

*** *** ***

Haşim Kılıç’ın İBDA-C ilişkisini açıkladı, ceza aldı!

Mahkeme, Perinçek’in “Anayasa Mahkemesi Başkanı söyleyemez çünkü İBDA-C’nin dergisinde Ankara temsilciliği yaptı Haşim Kılıç” sözlerine hakaret iddiasıyla 1 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek hakkında açılan çeşitli davalardan 16 yıl hapis cezası verildi. Bu davalardan biri de Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a hakaret iddiası. Perinçek Perinçek’in Ergenekon davasındaki konuşmasında, Kılıç’ın İBDA-C üyeliğini açıklaması ve Kılıç’la ilgili değerlendirmesi hakaret olarak gösterilmiş ve hakkında dava açılmıştı. Davaya bakan mahkeme Perinçek’in hakaret ettiği iddiasını onayladı ve hakkında 1 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

*** *** ***

‘Habur’u anlatırsam hükümet altında kalır!’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, KCK operasyonlarına ilişkin DTK binasında basın toplantısı düzenledi. Kandil’den Öcalan’ın talimayıtla geldiklerini söyleyen PKK’lıların Habur’dan Türkiye’ye girişini hatırlatan yapan Ahmet Türk, açılım politikasıyla Kürt halkının susturulmaya çalışıldığını belirterek, “Habur sürecini anlatırsam hükümet altında kalır” dedi. “Siz hangi yasalarla Kürtleri yargılıyorsunuz?” diyen Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ise, “Mahkemelerden hiçbir adalet beklemiyoruz. Kürtlerin tahammülleri sonsuz değildir” dedi.

*** *** ***

‘Balyoz seminerini tekrar veririm!’

Em. Org. Çetin Doğan: Terörle Mücadele Şubesi terör üretme şubesi haline geldi!


İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz davasının 65’inci duruşmasında, Kadir Sağdıç’ın geçtiğimiz gün internette yayınlanan ses kaydı ve Hüseyin Özyurt’un hazırladığı programla sahte belge üreterek yaptığı savunma damgasını vurdu. Davada söz alan Emekli Orgeneral Çetin Doğan, “Terörle Mücadele Şubesi Terör üretme şubesi haline gelmiştir”dedi. Mahkeme Başkanı Ömer Diken ise Kadir Sağdıç’a ait olduğu söylenen ses kayıtlarının mahkeme tarafından değerlendirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Avukat Hüseyin Ersöz, dün görülen duruşmada, davada tutuklu yargılanan Hasan Özyurt’un mahkeme heyeti huzurunda yaptığı sunuma ilişkin söz alarak, “Hasan Özyurt, temsili olarak sahte dijital veri üreterek bütün delillerin tek bir tuş ile oluşturulabileceğini göstermişti. Bu da şimdiye kadar bizim iddialarımız ve anlatımlarımızın özetiydi. Artık, ortada kuvvetli suç şüphesi oluşturacak ya da üzerinden suç isnadı yapılacak bir dijital veriden bahsetmek mümkün değildir. Savcının, sanık savunmalarının çöktüğü şeklinde karşı bir tez sunması beni mutlu etti. Ancak şunu sormak istiyorum. 2002 yılında oluşturulmuş bir CD içerisinden nasıl olur da 2002’den 2009 yıllarına kadar ileri tarihlere ilişkin deliller çıkabilir” şeklinde konuştu.

*** *** ***

Bu örgüt neyi kamufle ediyor!

ABD’nin ‘Kudüs Ordusu canlandı’ açıklamasını Kılınç’a sorduk!


Türkiye’de Uğur Mumcu, Ahmet Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’un öldürülmesi eylemlerine adı karışan Kudüs Ordusu (Kudüs Gücü) adlı örgütün yeniden canlandığı şeklindeki iddiaları yorumlayan Eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, “Birileri bir şey yapar, başka adres gösterir. Uğur Mumcu’yu gerçekten bu örgüt mü öldürdü, yoksa kamufle etmek için mi uyduruldu?” dedi.

Milliyet Gazetesi dün internet sitesinde yayımladığı bir haberde Kudüs Ordusunun yeniden faaliyete geçeceğine dair iddialara yer verdi. ABD’li istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde, “Tahran yönetiminin kontrolünde faaliyet gösteren eylem grubunun ABD misyonuna karşı eylem yapmak amacıyla Türkiye’ye girdiğini saptayarak Türk güvenlik birimlerine bildirdiği öğrenildi” ifadeleri kullanıldı.

*** *** ***

‘Kayıtlar hukuki olarak değerlendirilemez!’

Savcı Savaş Kırbaş, önceki gün internet sitelerine yansıyan ve Kadir Sağdıç’a ait olduğu iddia edilen ses kaydı ile igili kendisinden bir açıklama yapmasını istediklerini söyledi. Kırbaş, “Kendisi de bugün duruşmaya katılmadı ve dün avukatı Hüseyin Ersöz bu ses kaydını kabul etmedikleri şeklinde açıklamada bulundu. Ancak kendisinin de açıklaması uygun olacaktır. Çünkü bu konu delilleri etki etmeyle ilgilidir. Kaydın kendisine ait olduğunu kabul ederse, cezaevinden dahi delillere etki edilebileceğine dair ifadeler var. Bu ses kaydının sanığa ait olup olmadığının kendisine ait olup olmadığının sorulmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

*** *** ***

Öncü Gençlik’e ‘Puşt Amerika’ davası!

ABD Büyükelçiliği duvarlarına “Hesap soracağız”, “İşçi Partisi susmayacak”, “Puşt Amerika” yazan ve basın açıklaması yapmak isteyen 22 İşçi Partisi Ö ncü Gençlik üyesine dava açıldı.

İşçi Partisi (İP), Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi’ne 17 Ağustos 2011’de yapılan baskınlar sonucu İP Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, İP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turan Özlü ve İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek’in tutuklanmasını protesto eden 22 Öncü Gençlik üyesine açılan davanın birinci duruşması dün yapıldı.

*** *** ***

Taleplerimizi karşılayın yoksa...

Büro emekçileri ‘ücret adaletsizliğine’ karşı hükümeti uyardı!


Türk Büro-Sen üyeleri, bir an önce maaşlarına ek ödemelerin yansıtılmasını ve ücret adaletsizliğinin giderilmesini istedi.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen üyeleri, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önünde gerçekleştirdiği eylemle 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları arasında oluşan ücret adaletsizliğini protesto etti. Türkiye Kamu-Sen üyeleri sık sık “Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız” diye slogan attı.

*** *** ***

Esad’a karşı Kürt kartı!

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Kuzey Irak bölgesel yönetim lideri Mesud Barzani, isyancıların kurduğu Suriye Ulusal Konseyi’nin lideri Burhan Galyon ve İsrail’e yakınlığıyla bilinen Saad Hariri’nin yardımcısı Semir Caca’nın Irak’ın Erbil kentinde görüştüğü bildirildi.

Yakın Doğu Haber’in Lübnan’da yayımlanan El Hakika gazetesinden aktararak verdiği habere göre, “Lübnan Kuvvetleri” adlı grubun lideri ve Lübnan içsavaşında Falanjist militanları yöneten Semir Caca, perşembe gecesi Erbil’de SUK lideri Galyon’la bir görüşme yaptı. Görüşmenin bir bölümüne Barzani de katıldı.

*** *** ***

Ulusal bayramlarımzın kutlanmasından rahatsızlık duyan AKP’ye tepkiler sürüyor!

‘Cumhuriyet’le hesaplaşmanın yeni adı ‘GÜNCELLEME’


CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birgül Ayman Güler AKP’nin halkı aldatmadaki şifresinin “güncelleme” olduğunu söyledi. Son güncelleme aldatmacasınn sahibinin Cumhurbaşkanı Gül olduğunu belirten Güler şunları söyledi;

"AKP’nin çekirdek kadrosu içinde yer alan Gül, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin kutlanmasının yasaklanmasıyla başlayan, 29 Ekim törenlerinin yasaklanmasıyla devam eden, 19 Mayıs törenlerinin yasaklanmasıyla sürdürülen ve 23 Nisan, 30 Ağustos törenlerinin yasaklanmasıyla devam edeceği belirtilen süreci ‘güncelleme’ olarak ilan ettirdi."

aydinlik_18ocak2012

Aydınlık - 18 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar