aydinlik_17ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 17 Ocak 2012

68 Dolmabahçe-Kürecik!

ABD, Irak’tan çekilirken, bazı arkadaşlarımız “Tamam çekiliyor ama Blackwater kalıyor” demişlerdi. O gün için yanıt “Herhalde bir tugay askeri, 100 bin özel güvenlikçiye tercih ederler” idi.

Haber ajanslara dün düştü. O geride kalan Blackwater elemanları 100’er 100’er gözaltına alınıyor. Gerekçe de “Silah taşıma ruhsatınız doldu” şeklinde!

Yazı başka yere bağlanacak ama geçerken belirtelim. ABD ve İsrail’in ortak tatbikatı ertelendi. Resmi gerekçe “bütçe sorunu”. Yorumcular, İran’a karşı tavır konusunda Washington’ın politika belirleyememesinin esas olduğunu yazıp çiziyor. Ne oluyor bu ABD’ye?

Kürecik’te olan bitenleri birkaç gündür Aydınlık’tan izliyorsunuz. Füze kalkanını kaşla göz arasında yerleştiriyorlar. Coniler de orada.

Türklerin özelliği emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını veren millet olmaları. Pek çok ülke bizden örnek aldı.

18 Şubat 1968’de Dolmabahçe’de Amerikan bahriyelilerini denize dökme eyleminin ise herhalde benzeri yok.

O çıbanbaşını Kürecik’te rahat bırakmak var mı?

Serhan BOLLUK


*** *** ***

KÜRECİK’TE PİS İŞLER! 80 CONİ MALATYA’DA!

Füze Kalkanı Radar Sistemi Malatya Kürecik’te mobil araç üzerinde çalışmaya başladı. Sistemin faaliyete geçmesiyle birlikte 20 gündür üssün çevresinde kuş uçurulmuyor.

Amerikalılar, 2. Ordu askerlerinin korumasında üs bölgesine gidiyor. Bölgede, radar sistemi için 80 kadar Amerikalı’nın personelin görev yaptığı belirtiliyor. ABD’nin Avrupa’daki güçlerinin komutanı Korgeneral Mark Hetling, Inside The Army dergisine yaptığı açıklamada, kalıcı tesislerin kurulumu için baharı bekleyeceklerini bildirmişti. Üssün içinde personel için 40-50 çadırdan oluşan bir çadırkent kuruldu.

*** *** ***

ABD’yle ittifak tehlike yaratıyor!

Türkiye’ye karşı Rusya-İran-Irak-Suriye cephesi!


AKP-ABD ittifakı, Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye atıyor. Türkiye’ye karşı Rusya-İran-Irak-Suriye cephesi oluşurken bu durum Türkiye ekonomisini de vurmaya başladı.

AKP iktidarının ABD ile birlikte BOP çerçevesindeki faaliyetleri giderek daha tehlikeli bir boyut kazanmaya başladı. Türkiye’nin ABD’nin taşeronu olarak bölgede yürüttüğü faaliyetler Türkiye’ye karşı tepkileri büyütürken, komşu ülkeler Türkiye’ye karşı kendi aralarındaki ilişkileri sıklaştırdılar. Rusya-İran-IrakSuriye arasında diplomasi trafiği hızlanırken Türkiye’ye karşı ortak tutum alma konusunun da gündeme geldiği bildirildi. Suriye ve İran’dan sonra Irak Merkezi Hükümeti de Türkiye’ye karşı tutumunu sertleştirdi. Başbakan Maliki Türkiye’yi sert bir şekilde uyararak Irak’ın iç işlerine müdahale etmemesini istedi.

*** *** ***

FRANSIZ BAKAN’DAN TARİHİ ÇIKIŞ!

Fransa Eski Adalet Bakanı soykırım yasa tasarısını değerlendirdi: Senatodan geçerse, 2001 Tanıma Yasası da güme gider!

Robert Badinter, sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nın Senatodan geçmesi halinde, 2001 yılında çıkarılan “Ermeni Soykırımı’nı Tanıma Yasası”nın da meşruluğunu yitireceğini belirtti.

Fransa’nın Eski Adalet Bakanı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Senatör Robert Badinter, sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nın senatodan geçmesi halinde, 2001 yılında çıkarılan “Ermeni Soykırımı’nı Tanıma Yasası”nın da meşruluğunu yitireceğini ifade etti. Badinter, 15 Ocak tarihli Le Monde gazetesinde yayımlanan köşe yazısında sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nı değerlendirdi.

*** *** ***

21 OCAK'TA PARİS’TE DEV MİTİNG!

Avrupa’daki Türkler Fransa’ya ‘Dur!’ diyecek!


Fransa’da yerleşik 100’den fazla dernek bir araya gelecek. Fransa ADD başkanı olmak üzere dokuz dernek başkanı ‘eylem komitesi’ olarak belirlendi. Sağ-Sol demeden “Ermeni Soykırımı Emperyalist bir yalandır” sloganında birleşen onlarca dernek 21 Ocak’ta DanfertRochereau’dan (Danfer Roşro) Senato önüne yürüyecek. Komitenin hedefi 50 bin gurbetçiyi harekete geçirmek. Sözde Ermeni Soykırımı yasasının senatoda görüşüleceği 23 Ocak Pazartesi de Komite senato önünde toplanma kararı aldı. Aynı gün Ermeni Diasporası da Senato önünde toplanacak.

22 Aralık’ta Fransa Ulusal Meclisi’nin kabul ettiği ve 23 Ocak’ta Senatoda görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımının varlığını reddedenlere para ve hapis cezası öngören yasa tasarısına karşı başta Fransa olmak üzere Avrupa’daki Türkler tepkili. Hafta sonu Paris’te bir araya gelen Türk dernekleri 21 Ocak Cumartesi günü sansür yasasına karşı bir yürüyüş ve miting düzenliyor. 20 Ocak’ı 21’e bağlayan gece Avrupa’nın dört bir yanından binlerce otobüs Paris’te buluşacak.

*** *** ***

Tutuklayan hakim itirazı da red etti!


İnternet andıcı soruşturması kapsamında Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına karar veren Hakim Vedat Dalda, karara yapılan itirazı reddetti ve ‘tutuklama kararının yerinde olduğunu’ ifade etti.

*** *** ***

IRAK’TA BLACKWATER’A GÖZALTI!

Irak’ta ABD’lilere seri gözaltı!


Irak’ta, ABD işgal birliklerinin çekilmesinden bu yana, aralarında ABD Büyükelçiliği çalışanlarının da bulunduğu yüzlerce Batılının sudan nedenlerle gözaltına alındığı belirtildi. ABD kaynakları, Irak makamlarının bu eylemlerini, “egemenlik gösterisi” olarak değerlendiriyor.

Amerikan gazetesi New York Times’in haberine göre, gözaltıların çoğunluğu Bağdat Havaalanı’nda ve başkent çevresindeki güvenlik denetim noktalarında gerçekleştiriliyor. Irak güvenlik görevlileri, gözaltına alına alıp birkaç saatten üç haftaya kadar uzayan sürelerle alıkoydukları Batılıların vizelerini, silah taşıma ruhsatlarını ve sürücü belgelerini inceden inceye inceliyor.

*** *** ***

Koşaner’den Denktaş Ailesi’ne taziye ziyareti!

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Işık Koşaner, KKTC Kurucu Başkanı Denktaş’ın Lefkoşa’daki ofisinde oğlu Serdar Denktaş’ı ziyaret ederek taziyelerini iletti.

*** *** ***

Şükrü Sina Gürel : ‘Denktaş, Türkiye’ye hiçbir zaman küsmemiştir!’

Ulusal Kanal’a dün konuk olan Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, KKTC Kurucu Başkanı Rauf Denktaş ile ilgili şunları kaydetti:

“Tayyip Erdoğan hükümeti Annan Planı’nı tekrar canlandırmaya çalıştı. Bu çalışmalar 2003 sonundan 2004 Nisan ayına kadar sürdü. Türk hükümeti o zaman KKTC yanlısı oldu. Annan Planı, Türkler tarafından kabul edilince; madem durum böyle biz tanınma istiyoruz dediler. Denktaş’ın olay sonrasında bana gösterdiği belgelerde, hem Türk hem de Kıbrıslıların tanınmak istemiyoruz dediğini gördüm."

*** *** ***

12 EYLÜL’ÜN İDDİANAMESİNİ YAZIYORUZ!

5.Bölüm: Evren’in daireleri!


Okurlarımıza çağrı: İddianame yazımına katılmanızı bekliyoruz... E-posta adresimiz: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Evren’in kızlarına Paşa kıyağı!

Kenan Paşa’nın üç kızı da kira fiyatına Boğaz manzaralı lüks daire sahibi oldu. 1978 yılında oyuncak fiyatına daireler, tapu kayıtlarıyla ispatlandı. Ancak olayı belgeleriyle sunanlar hapis cezasına çarptırıldı.

Kenan Evren, 12 Eylül döneminde sadece işkenceler, baskılar, sürgünler ve vecizlik açıklamalarıyla gündeme gelmedi. O özel yaşamıyla da gündemdeydi. 2000’e Doğru Dergisi, 18 Ocak 1987 tarihli sayısında bir tabuyu daha yıkarak, Kenan Evren’in kızlarına -o günün bir dairenin kira fiyatına- alınan iki daireyi gündeme getirdi. Daireler tapu kayıtlarında 2 milyon lira gösterilmişti. Olay kamuoyunda büyük ilgi gördü ve tepkilere rağmen aksi ispatlanamadı.

Etiler’de sudan ucuz süper lüks daire!

Tapu kayıtlarına göre Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in kızları Şenay Gürvit, Miray Göksu ve Gülay Alpaslan ile Mehmet Ali Alpaslan, 2 yıl önce İstanbul Etiler- Ulus semtinde müteahhit Tekin Günver’den boğaz manzaralı, 2 süper lüks daireyi 750 bin ve 1 milyon 350 bin lira karşılığı, toplam 2 milyon 100 bin liraya müteahhit Tekin Günver’den satın aldı. Satış 30 Kasım 1984 tarihinde yapıldı. Emlkçılar, aynı semtte benzer dairelerin o gün için değerinin 400 milyon liraya satıldığını belirtiyor. Aylık kira ise 2 milyona kadar yükseliyor. Daireler 1983 yılında kaçak inşaat tanımına giriyordu.

*** *** ***

Koramiralin cezaevindeki konuşmasını sızdırmışlar!

Ses kayıtları davayı saptırmak için!


Balyoz davasında tutuklu yargılanan Koramiral Kadir Sağdıç’a ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı internet sitelerinde yayınlandı. Sağdıç’ın avukatı “Telefon görüşmeleri davayı etkilemek için” diyor.

Dailymation” adlı internet sitesinde yayınlanan Koramiral Sağdıç’a ait olduğu ileri sürülen ses kaydı, sonrasında birçok gazeteye ait internet sitesinde yer aldı. Koramiral Sağdıç’ın avukatı Hüseyin Ersöz ses kaydına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Bu ses kaydının içeriğinin doğru olup olmadığı ya da üzerinde herhangi bir oynama yapılıp yapılmadığı hususunu tespit etmek mümkün değildir. Ses kayıtlarının ilk değerlendirmelerimiz çerçevesinde müvekkilin ailesi ile cezaevinden haftalık telefon görüşü yaptığı sırada kaydedildiği tahmin edilmektedir” dedi.

*** *** ***

Emekliler : ‘Gerçek intibak yasası’ istiyoruz!

Hükümetin İntibak Yasası diye duyurduğu düzenlemeyi yeterli bulmayan emekliler, TBMM önünde eylem yaptı.

DİSK’e bağlı Tüm Emekli-Sen üyeleri, gerçek İntibak Yasası’nın çıkarılması, emeklilere promosyon verilmesi ve sağlığın parasız olması için topladıkları imzaları TBMM’de gurubu bulunan partilerin Grup Başkanvekillerine vermek üzere Kızılay’dan Meclis’e bir yürüyüş düzenledi. ‘Sefalete teslim olmayacağız’, ‘insanca yaşamak istiyoruz’ sloganları atan emekliler adına Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, TBMM önünde bir basın açıklaması yaptı. Beysülen açıklamasında, hükümetin milyonlarca emekliyi İntibak Yasası’nın çıkarılacağı ve maaşların yükseltileceği konusunda ümitlendirdiğini ancak hükümetin sadece aynı şartlarla emekli olmuş 2.5 milyon SSK emeklisini kapsayan basit bir iç düzenleme yapacağını dile getirdi.

*** *** ***

Kapımızı ne zaman ÇALACAKLAR!

Binlerce depremzede naylon barakada yaşıyor!


Erdoğan ailesi, geceleri kimi zaman -10 dereceyi bulan soğukta, donmuş toprağa serdikleri halının üzerinde uyuyor. Elif Erdoğan soruyor: “Bir anne olarak çaresizim. Kimse bizi duymuyor. Bize ne zaman el verecekler?”

Van’ın arka sokakları yardım bekliyor. Çadır bile alamayan varoşlar soğukla başbaşa. Hasarlı evlerine giremeyen Vanlılar, naylondan yaptıkları baraka çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

3 çocuklu Erdoğan ailesi Şemsibey Mahallesi’nde, kurdukları küçük barakada yaşıyor. İçi bez üstü naylon barakada aile soğuktan korunmaya çalışıyor. Erdoğan ailesi, geceleri kimi zaman -10 dereceyi bulan soğukta, donmuş toprağa serdikleri halının üzerinde uyuyor.

aydinlik_17ocak2012

Aydınlık - 17 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar