aydinlik_15ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 15 Ocak 2012

KOMİTACI BÖYLE ÖLÜR!

Bağımsızlık savaşçısı hiç unutulmayacak!


Türk ulusunun özgür ve bağımsız yaşama karakterinin ‘Yavru Vatan Kıbrıs’taki önderi....’ Kıbrıs milli davamızın onurlu ve yılmaz savunucusu.... Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu Rauf Denktaş’ı kaybettik.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının ardından efsanevi lider için yapılacaklar netleşmeye başladı. Vefatından hemen önce Hristofyas’a hitaben “Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir”diyen Denktaş için ülkede 20 Ocak’a kadar yas ilan edildi. Türkiye’de de 17 Ocak’a kadar yas ilan edildiği açıklandı.

*** *** ***

‘Emperyalizme karşı dik duruşun adı!’

Talat Paşa Komitesi Genel Sekreteri İlsever, Denktaş’ı anlattı!

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Talat Paşa Komitesi Genel Sekreteri Ferit İlsever, vefat eden KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la tanışmalarını, birlikte yürüttükleri mücadeleyi Aydınlık’a anlattı. İlsever, Denktaş’ın Türkiye’nin başarılarındaki önemini şöyle özetledi: “Türkiye’nin kazandığı büyük başarılar Rauf Denktaş ve Talat Paşa Komitesi sayesinde oldu.

Rauf Denktaş’ı sizden dinleyebilir miyiz?


Öncelikle bütün milletimize başsağlığı diliyoruz. Rauf Denktaş milletimiz için çok büyük bir kayıp. Ama biz onunla yıllardır beraber sürdürdüğümüz mücadele kararlılığını önümüzdeki dönem mücadelemizde de yeni kuşaklara yansıtacağız ve Türkiye’de devrimci, antiemperyalist çözümlerimiz tabiki Rauf Denktaş’ın aydınlattığı yoldan ilerleyerek olacak.

*** *** ***

ABD Birliği Kürecik’te!

Füze kalkanı devreye girdi!


15 gündür faaliyette olan radarın etrafında güvenlik önlemleri arttırıldı. Sistemin kurulumu için malzeme taşıyan tırlar üsse yakın bir yerde durduruldu. Türk şoförler indirilerek, malzeme yüklü tırlar ABD askerlerinin kontrolünde üsse girdi.

Malatya Kürecik’te füze kalkanı radarı 1 Ocak itibarıyla faaliyete başladı. ABD askeri birliğinin Kürecik’e konuşlandığı öğrenildi.

Çin ajansı Sinhua’nın haberine göre Aralık ayının son haftası içinde radarı işletmekle görevli Amerikan askerleri Kürecik’e geldi. X-bandında sinyal alış verişi yapan AN TYP-2 radarını çalıştıracak eğitimli Türk görevli bulunmadığından dolayı, radarı bu Amerikalılar çalıştıracak. Üssü Türkiye’ye ait olduğu için, Amerikalılar Türk komutanın komutası altında çalıştıracak.

*** *** ***

‘Laik Devlet’ cihada çağırıyor!

12 EYLÜL’ÜN İDDİANAMESİNİ YAZIYORUZ!


Okurlarımıza çağrı: İddianame yazımına katılmanızı bekliyoruz... Görüş ve katkılarınız için e-posta adresimiz: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

12 Eylül’ün gölgede kalmış yanı; “din birleştiricidir ve lazımdır” denilerek gerekli olduğu vurgulanan Nurculuk’u, “Bunun laikliğe aykırı bir tarafı yoktur” diyerek asker yardımı ile devlet politikası olarak yaymam faaliyetleri.

12 Eylül’den sonra “din birleştiricidir ve lazımdır” söylemi ile dile getirilen tezler, günü geldiğinde iç barışı sağlama iddiasıyla Doğu ve Güney Doğu’da gerici grupları, ayrılıkçı gruplara karşı, İslamın “birleştirici ve bütünleştirici”liğini vurgulayan manevi tezler ile cihada çağırdı.

Doğu bölgesinde yükselen ve “Apocular” olarak tanımlan günümüz PKK’sının ilk yıllarında, devlet tırmanan şiddeti engellemek için bir yandan dağlardaki silahlı militanlara askeri operasyonlar yapıyor, bir yandan da operasyon güzergahındaki köylere uçaklarla, üzerinde ayetlerin yer aldığı bildiriler atıyordu. Üzerinde Türk bayrağı ve cami fotoğrafı bulunan afişler bölgede köşe başlarına, kahvelere ve bakkal dükkanlarına asılıyor, yırtılıp, çıkarılmaması için de muhtarlara ve vatandaşa zimmetleniyordu. Laik Türkiye Cumhuriyeti devleti, “Müslüman Türk milletini” bölücüye karşı “Allah yolunda savaşa” çağırıyordu.

*** *** ***

Elif Şafak Gerçeği!

Senaristler: Bu romandan senaryo olmaz!


Gülen okullarının gerçek amacının örtüsü işlevini gören ve her yıl cemaat şovuna dönüştürülen “Türkçe Olimpiyatları” 2011’de Sinan Çetin uzatılan mikrofona Fetullah Gülen’i taklitle, ağlak bir ses ve İngilizce aksanla Gülen’e övgüler yağdırıp, methiyeler düzmesi medyada geniş yer bulmuştu. Çetin’in tarikat müritliğine “adaylık başvurusu” nu, Hürriyet’te Tuna Kiremitçi eleştirmiş, karşılıklı atışmaya Kiremitçi’nin makul önerisiyle son verilmişti: Çetin tüccarlığa, Kiremitçi gazeteciliğe devam edecekti.

*** *** ***

Kiliseden Soykırım Seferi!

İsveç Kilise’sinden Haçlı seferi!


İsveç Kilisesi, “Ermeni soykırımı” yalanı bayrağı altında yeni bir haçlı seferi başlattı. Bayrağı İsveç Kilisesi Başpiskoposu Anders Wejryd ve İsveç Kilisesi Araştırma Bilimi görevlisi, Misyonerlik Bilimi Doçenti Papaz Göran Gunner taşıyor.

Papaz Gunner’in yeni kitabının adı “Folkmordet p armenier - sett med svenska ögon”. Türkçesi “İsveç Gözüyle Ermenilere Uygulanan Halk Katliamı”. Papaz Gunner ayrıca “Ararat’a Özlem” isimli kitabın yazarlarından. Tek yanlı bir propaganda kitabı niteliğindeki bu kitap, Ermeni yönetmen Suzanne Khardalian Holmquist ve eşi Pe Holmquist tarafından “Ararat’a Dönüş” adıyla film yapılmıştı. Gunner’in ayrıca Asuriler, Süryaniler, Yahudiler üzerine kitapları var. Yahudilere yakınlığı ile de tanınıyor.

*** *** ***

TGB, 19 Mayıs için harekete geçti!

Dünya gençleri 19 Mayıs’ta İstanbul’da buluşuyor!

TGB: 19 Mayıs 2012’yi gençliğin  diriliş günü ilan ediyoruz!


AKP’nin 19 Mayıs törenlerini yasaklaması üzerine harekete geçen Türkiye Gençlik Birliği, alternatif 19 Mayıs töreni düzenlemeye karar verdi. TGB Başkanı Yücel, gerekli hazırlıklara başladıklarını söyledi.

TGB Genel Başkanı İlker Yücel 19 Mayıs 2012’yi gençliğin diriliş günü ilan ettiklerini söyledi. 19 Mayıs törenlerinin yasaklanması ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, yaşananların sürpriz olmadığını belirten Yücel, “AKP’den ne bekleniyordu? 19 Mayıs emperyalizme karşı Bağımsızlık günümüzdür demesini mi bekliyorduk? 19 Mayıs ağalara, şeyhlere, şıhlara, cemaatlere kul, köle, maraba olmak yerine vatandaş olma yolunda attığımız adımın ilk mücadele günüdür demesini mi bekliyorduk? 19 Mayıs Gençliğin biat kültürü yerine hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyen bir neslin yetiştirileceği çağın başlangıcıdır mı demesini bekliyorduk?” dedi.

*** *** ***

Kalbi artık dayanmadı!

Fenerbahçe ve Türk Futbolunun efsanevi oyuncularından Lefter Küçükandonyadis hayata gözlerini yumdu.

Sarı-Lacivertli Kulübün tarihinde önemli bir rol oynayan ‘Ordinaryüs’ lakaplı Lefter, Fenerbahçe’ye yapılan şike operasyonu yüzünden oldukça hüzünlenmişti. Geçtiğimiz günlerde Başkan Aziz Yıldırım’a duygu dolu bir mektup yazan efsane, “Benim için yaptıklarını unutamam asla. Ne kadar ömrüm kaldı bilemem. Hakkını helal et yeter benim için.” diyerek adeta öleceğini hissetmişti.

Fenerbahçe’nin efsanevi futbolcusu Lefter Küçükandonyadis, Pazartesi günü rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Zatürre teşhisi konulan Lefter, yaşam mücadelesine daha fazla dayanamadı ve yaşamını yitirdi. Lefter Küçükandonyadis için bugün saat 11:00’de önce Fenerbahçe kulüp binasında ardından da Şükrü Saracoğlu Stadı’nda tören düzenlenecek. Lefter pazar günü Büyükada’da toprağa verilecek.

*** *** ***

TÜSİAD: Bilim ve teknoloji, artık Çin’de!

Osman Boyner: Çin devleti harcamalarıyla, teknolojinin önünü açıyor. Tarihe bakıldığında da Avrupa’nın ya da ABD’nin teknolojide ileri olmasının nedeni aslında devlet harcamaları.

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)’ın aralık sayısında, Çin’e mercek tutuldu. Dosya konusu yapılan ve çok sayıda yazı ve röportajla işlenen Çin’le ilgili olarak şöyle deniyor: “TÜSİAD’in iş geliştirme birimi olan TÜSİAD International, TÜSİAD Pekin Ofisi işbirliğiyle yaptığı çalışmalarla Çin iş dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ediyor.”

Dergide yer alan bir röportaj ise oldukça çarpıcı bir mesaj veriyor. TÜSİAD International Yürütme Kurulu Başkanı Osman Boyner, ‘Çin değişiyor’ başlıklı röportajda, bilim de teknoloji de artık Çin’de, diyor. Bir Çinli ya da sosyalist bu saptamayı yapsa, şüpheyle karşılanabilirdi. Saptamayı, Türkiye’nin en liberal işadamı örgütünün üst düzey yöneticisi yapıyor.

*** *** ***

Kamu emekçileri maaş bordrolarını yaktı!

2012 yılının ilk maaşını zamsız alacak olan kamu çalışanları, hükümetin toplu sözleşmeyi geciktirmesini yurt çapında protesto etti. Kamu çalışanları birçok ilde maaş bordrolarını yakarak tepkileri ortaya koydu.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez kamu çalışanları maaş zammı almadan yeni yıla girdi. Kamu çalışanları, hükümetin hâlâ memur konfederasyonlarıyla toplu sözleşme imzalamamasından dolayı 2012 yılının ilk maaşını zamsız alacak. Duruma tepkili olan kamu emekçileri yurt genelinde gerçekleştirdikleri eylemlerle hükümeti protesto etti ve maaş bordrolarını yaktı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-İş, İstanbul, Antalya, Hatay, Niğde ve Adana tepkilerini ortaya koyarken KESK’e bağlı sendikalar ise Samsun, Aydın ve Artvin’de sokaktaydı.

*** *** ***

Öğrencilere korku romanı gibi kitap!

BEN ÖLMELİ MİYİM ANNE?


Mevlana İdris Zengin adlı bir yazar, ‘Dondurmalı Matematik’ isimli bir çocuk kitabı yazdı. Kitapta, mezarlıkta ağlayan çocuk resminin yanında ‘küçük yaşta ölürsem’ cümlesinin yer aldığı şiir yayımlandı. Doğmamış bir bebeğin ağzından yazılan şiirde kürtaja atıf yapıldı. ‘Okula başladım-yalana başladım’ adlı bir şiirin de bulunduğu kitap, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün projesi kapsamında ‘okuma alışkanlığı kazandırmak’ için 700 öğrenciye dağıtıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın, okullarda okuma alışkanlığı kazandırmak için başlattığı “Yazarlar Okullarda” projesi kapsamında İstanbul Bahçelievler’deki 40 okulda 700 ilköğretim öğrencisine Mevlana İdris Zengin’in İyilik Dükkanı ve Dondurmalı Matematik adlı kitapları dağıtıldı. Ancak ikinci kademe ilköğretim öğrencilerine dağıtılan ‘Dondurmalı Matematik’ isimli kitabı inceleyen öğrenci velileri içerikte sıkça ‘ölüm’ vurgusunun yapıldığını belirterek şikayette bulundu. Bunun üzerine harekete geçen Eğitim-İş Dondurmalı Matematik isimli kitabı inceledi. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Eğitim-İş İstanbul 1 No’lu Şubesi çarpıcı tespitlerde bulundu. “Milli eğitim çocuklarımıza çocuk Kitabı mı? Psikoloji bozmanın altın kuralları kitabı mı? Sübliminal resim ve şiirlerle ölüm korkusu aşılanması kitabı mı” dağıttı diye sordu.

*** *** ***

Bu çile, 30 lira için!

Van’ın Başkale İlçesi’nde 30 TL’lik çocuk yardımını almak için yüzlerce kadın kuyruğa girdi. Anneleriyle birlikte gelen çocuklar ise zaman zaman ezilme tehlikesi geçirdi.

*** *** ***

Yurt çapında Perinçek eylemleri!

Perinçek’e verilen 16 yıl hapis cezasına tepkiler sürüyor!


Doğu Perinçek’e verilen 16 yıl hapis cezasını protesto eden İşçi Partililerin eylemleri çığ gibi büyüyor. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e verilen 16 yıl hapis cezası Türkiye çapında protesto edilmeye devam ediyor. İşçi Partililer, dün İstanbul’da Beşiktaş, Eyüp, Bayrampaşa, Maltepe, Kartal ve Üsküdar’da mahkemenin kararını protesto etti.

*** *** ***

MEB’in de ‘gizli tanığı’ varmış!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19 Mayıs törenlerini iptal için bir takım duyumları bahane etmesi, CHP’li milletvekilleri tarafından komik bulundu ve Ergenekon davalarındaki ‘Gizli Tanık’ uygulamalarına benzetildi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in talimatıyla 19 Mayıs törenlerinin Ankara dışındaki illerde stadyumlarda kutlanmasının yasaklanmasına tepkiler sürüyor. CHP Milletvekili Gürkut Acar kararın gerekçesinde “gizli tanık” uygulaması yapıldığını belirterek, “duyumlarla” Cumhuriyetin temellerinin yıkıldığını söyledi. CHP Milletvekili Nur Serter de AKP’nin “ustalık döneminin” ne olduğunun ortaya çıktığını bildirdi. Belediye-İş genel Başkanı Nihat Yurdakul alınan kararda iyi niyet olmadığını ifade etti.

*** *** ***

Tayyip-Gül çatışması CHP’ye de mi yansıdı?

CHP’de olağanüstü kurultay çalışmaları sürerken, partide şimdi de “Kılıçdaroğlu-Gül”, “Baykal-Erdoğan” ilişkileri tartışması başladı.

Yeni CHP yönetiminin partinin temel politikalarında değişiklik yapması ve birçok konuda AKP ile benzer politikalar savunması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Partide Kılıçdaroğlu’nun “Dersim”, “darbeciler yargılansın”, “kuran kursları” gibi konularda izlediği tutum “AKP’lileşme” olarak değerlendiriliyor.

*** *** ***

Kısa çalışma süresi kıdemden sayılacak!

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, kısa çalışma süresinin, kıdem süresine eklenmesi kararını verdi.

Bir işçi, iş yerinde 5 ay 27 gün yaptığı kısa çalışma süresinin, kıdem süresinden sayılmayarak kendisine eksik kıdem tazminatı ödendiği gerekçesiyle, avukatı Sinem Büyükçınar aracılığıyla iş yerine dava açtı. Davaya bakan Sincan Asliye Hukuk Mahkemesi, 5 ay 27 günlük çalışma süresi sebebiyle, net 596 TL alacağı olduğunu belirttiği davacı Erturun’a 100 TL kıdem tazminatı ödenmesine karar verdi. Davacı işyerinin avukatı Elif Şahin Taşkın, Adalet Bakanlığı’na başvurarak, konuyla ilgili yasada boşluk olduğunu belirterek bir karar verilmesini istedi. Bakanlık, talebi değerlendirerek dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

*** *** ***

Birleşik Kamu-İş, 9 konfederasyona bu kez İzmir’den seslendi:

Beraber sonuç alacağımız eylemler örgütleyelim!


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Tutoğlu, dün İzmir’de yaptığı basın açıklamasında; Türk-İş, DİSK, HAK-İş, KESK, T.Kamu-Sen, Memur-Sen, BASK, DESK ve HAKSEN’i AKP politikalarına karşı birlikte mücadeleye çağırdı.

aydinlik_15ocak2012

Aydınlık - 15 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar