aydinlik_14ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 14 Ocak 2012

‘BENİ GÜL TUTUKLATTI!’

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Silivri’ye hapsedilmesiyle ilgili olarak “Beni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tutuklattı!” ifadelerini kullandı.

Aydınlık Gazetesi’ne güvenilir kaynaklardan ulaşan bilgiye göre eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Silivri’ye hapsedilmesiyle ilgili olarak “Beni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tutuklattı” dedi. Başbuğ, 7 Ocak gecesi tutuklanmıştı. Aynı gün açıklama yapan Gül, Beşiktaş yargısını şu sözlerle savunmuştu: “Herkes hukuk karşısında eşittir. Bu hukuk düzeni içinde bir yargılama sürecine şahit oluyoruz. Daha fazla söyleyecek bir şeyim yok. Çünkü bağımsız yargının devam ettirdiği bir yargılama süreci vardır.”

*** *** ***

30 Milyon $ Kara Parayı MİT Müsteşar Yardımcısı Akladı!

Kozinoğlu: Aydın Güler Irak kara parasını Kıbrısta akladı!


MİT Başmüşaviri ve Dış Operasyonlar Daire Başkanı Kaşif Kozinoğlu, ölmeden önce el yazısıyla Aydınlıka gönderdiği açıklamada MİT Müsteşar Yardımcısı Aydın Gülerin kara para akladığını ifade etti. Kozinoğlu, MİT Müsteşar Yardımcısı Gülerin 30 milyon dolar Irak kara parasını Kıbrıstaki bankalar vasıtasıyla akladığını açıkladı. Kozinoğlu, Gülerin kara para akladığını MİT Müsteşarı Hakan Fidanın da bildiğini belirtiyor.

*** *** ***

12 Eylül’ün İddianamesini Yazıyoruz!

2. Bölüm: Mamak Cezaevi... İŞKENCE TALİMATLA YAPILIR!

Okurlarımıza çağrı: İddianame yazımına katılmanızı bekliyoruz!


İşte Evren’in işkencecilere güç veren konuşmalarından biri: Şimdi ben, bunları yakaladıktan sonra mahkemeye vereceğim ve ondan sonra da idam etmeyeceğim, ömür boyu ona bakacağım. Bu vatan için kanını akıtan bu Mehmetçiklere silah çeken o haini ben senelerce besleyeceğim. Buna siz razı olur musunuz?

Aydınlıkçıların 1987’de çıkarmaya başladığı ‘2000’e Doğru’ dergisi 12 Eylül’ün işkence merkezlerini ve yaşananları kamuoyuna duyurdu. Hem de 12 Eylül koşullarında. Amerikancı faşist darbenin yaptıklarını bir bir teşhir etti ve hesap sorulması için mücadele etti. Aslında 12 Eylül’ün ve cuntacıların suç dosyasını o günlerde tutmaya başladı. Mamak Cezaevi de Diyarbakır Cezaevi gibi namlı bir işkence merkeziydi!

*** *** ***

Silivri çadırlarını yıkıyorlar! Nöbet çadırı AKP’yi korkuttu!

Silivri Cezaevi önünde Özel Görevli Mahkemelerin kaldırılması amacıyla kurulan nöbet çadırları cezaevi alanının 100 dönüm daha büyütüleceği gerekçesiyle kaldırılıyor.

AKP iktidarı Silivri Cezaevi’nde aylardır süren nöbet çadırı direnişini ortadan kaldırmak için harekete geçti. Nöbet çadırları, cezaevi alanının 100 dönüm daha büyütüleceği gerekçesiyle kaldırılıyor.

Çadırların bulunduğu alanın, cezaevini büyütme amacı ile kamulaştırılması, dün nöbet çadırı alanında bir araya gelen bir çok milletvekili ve aydın tarafından protesto edildi. Eyleme, CHP milletvekilleri Melda Onur, Mahmut Tanal, Aykut Erdoğdu, Özgür Özer, Veli Ağbaba ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ümit Zileli, İşçi Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Bilge Kuruca ve Atatürkçü Düşünce Derneği Marmara Bölgesi Sorumlusu Ümit Ülgen ile Vardiye Bizde Platformunun temsilcisi Işıl Balkış katıldı.

*** *** ***

Cihaza bağlanırken ‘bağımsızlık’ dedi!

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın organ yetmezliğinin devam ettiği ve uyutulduğu belirtildi. Uzun süredir rahatsızlığı devam eden ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde (YDÜ) yoğun bakım servisinde tedavisi süren Rauf Denktaş diyalize bağlandı. Denktaş’ın durumu ciddiyetini koruyor. Rauf Denktaş’ın kızı Ender Vangöl, babasının solunum cihazına bağlanmadan önce Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderler için, “Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir” dediği ve ‘Hristofyas’ diye bağırdığını belirtti

*** *** ***

KCK’da 33 gözaltı!

KCK’ya büyük operasyon: 33 KİŞİ GÖZALTINDA!


KCK’da yeni dalga: 17 ilde 123 noktada operasyon yapıldı, toplam 33 kişi gözaltında. Ankara’daki evinde arama yapılan Leyla Zana, “Bu uygulamalarla toplumu daha çok ayrıştırıyorlar” diye konuştu.

İstanbul Özel Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği talimatla PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Van’ın da bulunduğu 17 ilde toplam 123 noktada operasyon düzenlendi. 15’i İstanbul’da olmak üzere 33 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar kapsamında Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın evi ve KESK Genel Merkezi de arandı.

Zana’dan açıklama!

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, KCK operasyonları kapsamında Ankara’daki evinin aranması hakkında açıklama yaptı. Zana, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Sanki bu ülkede kaçak pozisyondaymışız, halkın seçtiği insanlar değilmişiz gibi bir uygulama ile sabaha karşı komşuları rahatsız ederek, kapıları kırarak içeri giriyorlar. Biz 12 Eylül’ü yaşamış insanlarız. Bize hiçbir şey sürpriz olmaz. Hiç kimse bilgi vermedi. Bu sabah (dün) 6.30 uyandım. Böyle bir şey olmuş. Kolay gelsin kendilerine diyoruz. Bu uygulamalarla toplumu daha çok ayrıştırdıklarını görüyoruz. Demokratik zemine olan inançtır bizi Ankara da tutan. İnşallah demokratik zemini daha fazla dinamitlemezler. Ancak bunu söyleyebilirim.”

*** *** ***

Genel Kurul’a iptal davası!

GENEL KURUL’UN İPTALİ DAVASI AÇILDI: 70 DELEGE SAHTE ÇIKTI!


Tekgıda-İş ve TOLEYİS sendikaları, Ankara 14. İş Mahkemesi’ne yaptığı itirazda, 8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Türk-İş Genel Kurulu’nun ana tüzüğe aykırı olarak gerçekleştiğini ifade ederek iptalini istedi.

Türk-İş Konfederasyonunun 8-11 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdiği 21. Olağan Genel Kurulu’na itiraz edildi. Tekgıda-İş ve TOLEYİS sendikalarının Ankara 14. İş Mahkemesi’ne yaptığı itirazda, “21. Olağan Genel Kurulu’nun kanunlara, hukukun temel ilkelerine, Türk-İş ana tüzüğüne aykırı olması nedeni ile bu genel kurulun tüm hüküm ve sonuçları ile iptalini talep etmek durumunda kaldık” denildi.

*** *** ***

‘Son kale Fenerbahçe!’

Serim, ‘Kitabınıza neden son kale ismini koydunuz?’ sorusuna, Atatürk ve silah arkadaşlarının kurdukları Türkiye Cumhuriyeti’nin hasta olduğunu belirterek, “Cumhuriyetin bütün kaleleri birer birer Fethullahçıların eline geçti. Son kale olarak  Türk Futbolu ve dolayısıyla Fenerbahçe kaldı.” dedi.

Gazeteci yazar ve Fenerbahçe Kongre Üyesi olan Ömer Serim, kaleme aldığı son 6 ayda Türk Futbolunda Fenerbahçe odaklı yaratılan kaosun anlatıldığı “Son Kale Fenerbahçe” kitabını Aydınlık’a anlattı. Ömer Serim kitabında, sistematik bir şekilde medya üzerinden yürütülen kampanyalarla Fenerbahçe’nin nasıl linç edilmeye çalışıldığı, Fenerbahçelilerin buna karşı tepkilerini, Atatürk’ün kulübü Fenerbahçe tarihinden örneklerle anlatıyor.

*** *** ***

‘Ambargo için BM kararı ararız!’

Dışişleri: Tek taraflı yaptırım bizi bağlamaz!


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, ABD’nin İran’a tek taraflı olarak getirdiği yeni yaptırımların Türkiye’yi bağlamadığını belirtti. Ünal, yaptırım için BM kararını işaret etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye’nin tek yönlü veya grupların aldığı yaptırımlara hukuki anlamda bağlılık hissetmeyebileceğine dikkat çekerek, diğer ülkeler gibi Türkiye’yi de ancak BM Güvenlik Konseyi’nce BM Ana Şartının 7. bölümü altında alınan kararların bağladığını ifade etti.

Dışişleri Sözcüsü Selçuk Ünal, Bakanlıkta düzenlenen olağan basın toplantısında Gaziantep’te toplanarak Suriye’ye insani yardım götürmek üzere Türk sınırına ulaşan “Özgürlük Konvoyu” üyelerinin Suriye makamlarınca bu ülkeye girmeye izin verilememesi üzerine yapılacaklarla ilgili soruyu yanıtladı

*** *** ***

Fogg Planı Devrede!

Eğitimciler 19 Mayıs törenlerinin yasaklanmasına sert tepki gösterdi: AKP’nin hedefi MİLLİ unsurlar!

Milli Eğitim Bakanlığı türlü bahaneler öne sürdü ve ‘duyum’lar aldığını belirterek 19 Mayıs’ın standlarda coşkuyla kutlanmasını yasakladı. Eğitimciler AKP’nin tüm derdinin milleti ‘Milli’ unsurlardan uzaklaştırmak olduğu, Cumhuriyet düşmanlığı yaptığı fikrinde birleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “soğuğu, masrafı ve eğitimi engellediği” gerekçelerini göstererek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı gibi milli bayramların stadlarda kutlanmasını yasaklaması tepkiyle karşılandı.

Eğitimciler ve öğretmen sendika ve dernekleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara gönderdiği genelgeye sert tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara gönderdiği yazıda, “Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okulla ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır” ifadelerinin yer aldığını kaydeden eğitimciler, bu ifadeleri yazan birinin Milli Eğitim Bakanlığı’nda değil Bakan, müsteşar, ziyaretçi olarak bile bulunmasının sakıncalı olduğunu söylediler.

*** *** ***

Taraf, 19 Mayıs’a kin kustu!

Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı yayınlarıyla bilinen Taraf Gazetesi, MEB’in 19 Mayıs kutlamalarını kısıtlama kararını “Kuzey Korecilik oynamaya son”, “19 Mayıs stad faşizmi bitti” diye verdi.

Yayınlarında Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine sürekli saldırılar gerçekleştiren Amerikancı Taraf Gazetesi bu kez de 19 Mayıs’a saldırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin sadece okullarda kutlanmasını isteyerek stad yasağı getirmesi, Taraf Gazetesi’nin manşetinden “Kuzey Korecilik oynamaya son”, “19 Mayıs stad faşizmi bitti” başlıklarıyla verildi.

*** *** ***

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Şartname Dışı Program!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözünü ettiği Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki programın ihale şartnamesinde olmadığı, şartname dışında yüklendiği bildirildi. Bilişim uzmanı CHP eski milletvekili Tacidar Seyhan, suç işleyen yazılım programları olduğunu, bu programlar sayesinde belgelerde sahtecilik yapılabildiğini ifade etti.

*** *** ***

Batı’nın ‘FAİZ LOBİSİ’nden hükümete yanıt!

Küresel sermayenin sözcüleri 2012’in ilk yarısı için olumsuz öngörüleri ağırlaştırırken Erdoğan’ı eleştirmeye de hız verdiler. Erdoğan’a yandaş çevreler de “faiz lobisi”nin adını koydu: Başta Rothschild’lar olmak üzere Yahudi sermayesi!

Özellikle Kasım ayından beri Batılı yayın organlarında Türkiye’nin ekonomik durumu ve geleceği ile ilgili alışılmışın dışında olumsuz değerlendirmeler son günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’ye karşı atak başlattılar” dediği ve “faiz lobisi” olarak adlandırdığı kesimlere sert çıkmasıyla yeni bir aşamaya tırmandı. Financial Times, The Economist, New York Times ve Wall Street Journal gibi öndegelen İngiliz ve Amerikan gazetelerinin yanı sıra büyük finansal yatırım kuruluşları da Türkiye’nin 2012’de ekonomide ciddi sorunlarla yüz yüze geleceği şeklinde öngörüler dillendirmeye başladılar. Son olarak büyük bir yatırım bankası olan Merrill Lynch önceki gün Türkiye için “ekonomik daralma” (resesyon) tahmininde bulundu.

*** *** ***

500 bin emekçi toplu sözleşmeden mahrum kalabilir!

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, ‘İşkollarında işçi sayısı ve sendikalarda örgütlü işçi sayısı’ ile ilgili istatistiklerinin Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre bu ay açıklanacağını belirtti. Ancak yüzde 10 olan işkolu barajı konusunda anlaşmazlığın sürdüğünü ifade etti!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçen gün hükümete yakınlığıyla bilinen bir işçi konfederasyonunu makamında kabul etti ve burada önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, “Kamu çalışanları ile yapılacak toplu sözleşmeye ilişkin uyum yasasının büyük oranda hazır ve TBMM’ye sevk edilme noktasında olduğunu belirtti. Çelik, “Onu da Ocak ayı içerisinde yasalaştırır ve kamu konfederasyonlarımızla toplu sözleşme masasına otururuz” ifadesini kullandı.

*** *** ***

Tuğgeneral Baloğlu: Hava subayı İDO’dan mı sorumlu?

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesi bitişiğindeki büyük duruşma salonunda görülen 249’u tutuklu 365 sanıklı davanın 63. duruşması yapıldı. Önceki gün savunmasını tamamlayan tutuklu Korgeneral Korcan Pulatsü’nün avukatı Ali Fahir Kayacan savunmasını sundu. Avukat Kayacan “Kişi özgürlüğünün kısıtlanması bu kadar ucuz ve basit olmamalıdır. Sahte dijital veriler nedeniyle müvekkilim Pulatsü 7 aydan beri özürlüğünden yoksundur” dedi. Daha sonra kürsüye alınan Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, savunmasında hakkındaki iddiaları basından ve savcılıkta öğrendiğini belirtti. Baloğlu, Balyoz Harekat Planı kapsamındaki Oraj Harekat Planı’na katılmadığını ve katılanları da tanımadığını ifade etti.

*** *** ***

CHP’de olağanüstü tüzük kurultayı için imzalar tamam!

CHP’li muhaliflerin tüzük değişikliği için başlattıkları imza kampanyasının üçüncü gününde “yeter sayıya” ulaştıkları bildirildi. Muhalefetin önde gelen isimlerinden CHP eski Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, “Kurultay için gerekli olan yüzde 20 delege sayısı limiti aşıldı” dedi. Mersin Milletvekili İsa Gök’ten sonra Samsun Milletvekili Haluk Koç da imza atarak olağanüstü kurultay isteyenlere destek verdi.

*** *** ***

Adana’da ayakkabı işçileri direniyor!

Adana’da Büyüksaat Ayakkabıcılar Çarşısı’nda saya (ayakkabının üst bölümü) imal eden yaklaşık 400 kadar işçi çalışma koşullarını, sosyal güvenceleri olmamasını ve ücretlerin düşük olmasını protesto ederek iş başı yapmıyor.

“Bizler Büyüksaat saya işçileri olarak,insanca yaşamak için sadaka değil hakkımız olan emeğimizin karşılığını istiyoruz” diyen işçiler, direnişlerini kıracak bir takım oyunlar olacağının ve aralarına nifak tohumları ekileceğinin bilincinde olduklarını vurguladı. Ayakkabı işçileri kararlılıklarının altını çizerek “Bizler bu oyunlara gelmeyeceğiz ve yılmadan dağılmadan direnişimizi sürdüreceğiz. Dost düşman bilsin ki, taleplerimiz yerine gelene kadar direnişimiz devam edecektir.” ifadesini kullandı.

*** *** ***

‘Komisyonumu İsterim!’

3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumunda yapılan ödül törenine katlan Başbakan, beyaz eşyacıların kampanyasını duyurdu, ardından da “Komisyonumu isterim” dedi!

Başbakan Tayyip Erdoğan Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla düzenlenen 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda dün düzenlenen ödül törenine katıldı ve konuşma yaptı. Vestel, Koç, Simens ve Bosh’a enerji verimliliğine katkılarından sonra ödülleri verildikten sonra, Enerji Bakanı Yıldız, başbakana “Beyaz eşyacıların kampanyasını sizin ağzınızdan duyuralım” dedi. Vestel, Koç, Simens ve Bosh firmaları, ocak sonuna kadar kampanya yaparak ürünlerinde yüzde 10 ile yüzde 35 arasında indirim uygulayacaklardı.

*** *** ***

İran makamları da UAEK’ye işaret ediyor : ‘Şeffaflık başımıza iş açtı!’

İranlı bilim adamı Dr. Mustafa Ahmedi Ruşen’in 11 Ocak günü Tahran’da suikast sonucu katledilmesi olayına tepkiler artıyor. İran Dini Lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve güvenlikten sorumlu yöneticiler, saldırının faili olarak CIA ve Mossad’ı işaret etti.

En dikkat çekici açıklama İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi Golan Rıza Keremi’den geldi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile yapılan şeffaf işbirliğinin kaygı verici olmaya başladığını belirten Keremi, kurumun İranlı önemli nükleer bilimcilerin bilgilerini ABD’ye ve İsrail’e sunmuş olabileceğini belirtti.

*** *** ***

İran Meclis Başkanı Laricani’nin Ankara görüşmeleri : İlerleme olmadı!

İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin Ankara’da yaptığı görüşmelerde, füze kalkanından Suriye’deki gelişmelere kadar iki ülke arasında görüşme konusu olan bütün konularda, taraflar Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Tahran gezisi sırasındaki konumlarını korudular.

Laricani’nin “İstanbul, İran’ın 51 grubuyla yürüteceği nükleer görüşmelerin merkezi olabilir” şeklindeki açıklaması, bu konuda ileri bir adım atıldığını gösteriyor, ancak diğer konularda ilerleme sağlanamadı.

*** *** ***

Türbana direnen Profesör Aydınlık’a konuştu:

‘Taraf Gazetesi’ni takdirinize bırakıyorum!’


Ege Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi F.G’nin türbanıyla derse girmesine izin vermediği iddiasıyla Ege Üniversitesi (EÜ) Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında suç duyurusunda bulundu. Taraf ve Zaman Gazeteleri de konuyu gündemine taşıdı. Olayı Aydınlık’a değerlendiren Prof. Pekünlü 6 öğrenci ile ilgili farklı davaların devam ettiğini ifade etti. Soruşturma Kurulu’nun kendisi için “kınama” cezası talep ettiğini hatırlatan Pekünlü, “Ben savunmamı yaptım. Olay Rektörlüğe intikal etti, orası da kınama cezası verilmesini istedi. Bunun üzerine ben de idari yargıya itiraz ettim. Olay bu aşamada iken Taraf’ta kesinleşmiş bir karar varmış gibi yazılmasını takdirinize bırakıyorum” şeklinde konuştu.

*** *** ***

Hekimin Osmanlı’da da değeri yoktu!

1910’da çıkan Hekim Gazetesi’nden veterinerler, katipler bin kuruş alırken hekimlerin 600 kuruş aldığını öğreniyoruz. Gazetede yer alan bir makalelede ‘Osmanlı ülkelerinde saygı görmeyen ve değer verilmeyen bir meslek varsa o da hekimliktir...’ deniliyor.

Yıl 1910. Trabzon’da çıkan Hekim Gazetesi doktorların mesleklerini yaparken aşağılandıklarını, hak ettiklerinin çok altında ücret aldıklarını ve hatta hasta yakınlarından şiddet gördüklerini yazıyor.

Hekim Gazetesi’ni günümüz Türkçesine çeviren ve kitaplaştıran Dr. Mustafa Çulfaz, günümüz sağlık politikalarının 1900’lere benzediğini söylüyor.

aydinlik_14ocak2012

Aydınlık -14 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar