aydinlik_13ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 13 Ocak 2012

Uluslararası Camia!

BDP’li Milletvekilleri Uludere olayı üzerine ‘uluslararası camia’ya çağrı yaptı.

FOTOĞRAFLARLA İŞTE O CAMİA...

BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel 35 kişinin hayatını kaybettiği olay sonrası İstanbul Tabip Odası’nda yaptıkları basın açıklaması sırasında aralarında konuşup gülüşmüştü.

*** *** ***
12 Eylül’ün İddianamesini Yazıyoruz!

1.Bölüm: Diyarbakır Cezaevi!

‘Diyarbakır Cezaevi’nde Allah yok!’


Diyarbakır Cezaevi’nde 29 ay tutuklu kalan Şebap Karadeniz ilk girişte yaşadıklarını anlatıyor: “Hücrenin tuvaleti yoktu. Topuklara kadar boka batıyorduk. Aynı yerde sekiz kişiydik. Gardiyan gitmeden önce ellerime copla vurup şişirdi. Bu hoşgeldin dayağıymış. Duvarlara yaslanmak yasaktı. Devamlı esas duruşta bekliyorduk. Bazı yaşlı kişiler dayak yedikçe yalvarıyordu. Gardiyanlar, ‘Allah yok peygamber izine çıktı’ ediyorlardı. Koğuşa biran önce gitmek isityorsanız, ‘şu şu marşları ezberleyeceksiniz’ dediler.”

Aydınlık ve “2000’e Doğru” ciltleri adeta Türkiye’nin belleği. Bunlardan birisi de Diyarbakır Cezaevi’nde 12 Eylül yönetiminin yaptığı ağır işkenceler! Geçtiğimiz aylarda ‘Kürt açılımı’ çerçevesinde gündeme getirilen konuyu, Aydınlıkçıların 2000‘e Doğru dergisi 12 Temmuz 1987 sayısında şu kapakla duyurdu: ‘’Diyarbakır Cezaevi’nde ‘Allah Yok!’ Haberimiz büyük yankı uyandırdı ve işkenceciler panikledi.

*** *** ***
İP Adalet Bakanlığı’nın kapısına dayandı!

İŞÇİ PARTİSİ AYAKTA!


İşçi Partisi Genel Başkanı Perinçek’e Ergenekon davasında yaptığı savunma nedeniyle verilen 16 yıl hapis cezası yurt çapında eylemlerle protesto edildi.

İşçi Partisi (İP) Ankara, Antalya ve Zonguldak İl Başkanlığı ile İP İstanbul İl Başkanlığı’na bağlı ilçe örgütleri, İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek’e Ergenekon davasında yaptığı savunma nedeniyle verilen 16 yıl hapis cezasını protesto etti. Yurt çapında yapılan eylemlerde, “AKP iktidarı Doğu Perinçek’ten korkuyor, korktukça saldırıyor” dendi. Perinçek’in fotoğrafının yer aldığı dövizlerin taşındığı eylemlerde “Perinçek çıkacak hesap soracak” sloganı atıldı.

*** *** ***
Uludere ABD’nin örtülü operasyonu!

ABD son günlerde Türkiye, İran, Suriye ve Irak’ta “örtülü operasyonlara” hız verdi.

Araştırmacı-Yazar Erol Bilbilik, Uludere’de 35 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olayın da ABD’nin “örtülü operasyonu” olduğu bildirildi.

Irak’ta askerlerinin geri çekilmek zorunda kalmasıyla birlikte ABD bütün bölgede “örtülü operasyonlarını” arttırdı. Washington Enstitüsü tarafından hazırlanan 13 Aralık tarihli raporda “uçuşa yasak bölge ve insani koridor” konusunda henüz şartların oluşmadığı belirtilerek izlenecek en iyi yolun “örtülü operasyon” yürütmek olduğu ifade edilmişti.

Raporu hazırlayan ekip içinde halen Amerikan Hava Kuvvetlerinde görevli bir yarbay bulunuyor. Daha önce Afganistan’daki anti-terör birimlerin sorululuğunu yürüten Yarbay Steven Beasly’in son görevi Libya’ya yapılan hava operasyonlarının koordinatörlüğü. Suriye için önerilen “örtülü operasyon” seçeneği İran, Irak ve Türkiye için de benimsenmiş durumda.

*** *** ***
ABD-Barzani ilişkileri resmileşiyor!

‘Amerika ile resmi anlaşma imzalayacağız!’


Kuzey Irak’taki Mesut Barzani yönetiminin askeri yöneticisi Fuad Hüseyin, Kürt bölgesine desteğini resmi ve kalıcı hale getirmek için ABD yönetimi ile bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyledi. Erbil merkezli Rudaw isimli haber sitesine açıklamalar yapan Fuad Hüseyin, “ABD’den ‘özel’ diye adlandırdıkları Kürtlerle ilişkilerini yazılı hale getirmesini istedik. Biz de görüşlerimizi kağıda dökeceğiz ve Amerikalılarla oturup ABDKürt ilişkilerini resmi habe getireceğiz. Kürtler halen bu anlaşmanın kendi cephesinden taslağını hazırlıyor” açıklamasında bulundu.

*** *** ***
KGM Müsteşarı Murat Özçelik Amerika’da!

AKP’nin yeni açılımı ABD’de planlanıyor: Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik Amerika’da.

AKP’nin yeni Kürt açılımı yine Amerika ile birlikte planlanıyor. Yeni Kürt açılımından söz edildiği bir dönemde Özçelik’in Amerika’da görüşmeler yapması uzmanlarca “tehlikeli” olarak yorumlandı.

Mesut Barzani’nin bağımsızlık ilanından söz ettiği, Leyla Zana’nın “özerklik yetmez” açıklamasını yaptığı, Türkiye-Irak sınırının fiilen kaldırılmak istendiği bir ortamda şu anda tek görevi “Kürt açılımı” olan Kamu Düzenliği ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik Amerika’da temaslarda bulunuyor. Özçelik, Amerika’da Savunma Bakanlığı Müsteşarı Michael Flornoy, Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşar David Cohen, Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Daniel Benjamin, ABD Başkanı Barack Obama’nın terör danışmanı John Brennan ile terör ve Kürt sorununu ele alıyor.

*** *** ***
19 Mayıs törenleri de yasaklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istedi.

*** *** ***
Kozinoğlu Telaşı!

Mektubunu çarpıtmaya çalışıyorlar!


Milat Gazetesi önceki gün Kozinoğlu’nun mektubunu “Derin karartma” başlığıyla verdi. Aydınlık’ın mektubu sansürlediğini iddia eden gazete, Kozinoğlu’nun “Deniz Feneri davasının, Alman İstihbaratı’nın Ak Parti’yi zor durumda bırakmak için uydurduğu bir dava olduğunu” belirttiğini iddia etti. Aslan Değirmenci imzalı haber, tam anlamıyla gerçek dışıdır. Kozinoğlu mektubun hiçbir yerinde Alman istihbaratının Deniz Feneri davasını AKP’yi zor durumda bırakmak için uydurduğu bir dava olduğunu söylemiyor. Mektuptaki ifadeler gayet açık: “Almanya, Deniz Feneri yolsuzluğunu bulmuş ve ‘yüzyılın yolsuzluğu’ ilan etmiştir. Birinci davayı açmış, hapis cezası verdiği şahısların sorgularından kendilerinde eksik olan R.T.E. (Recep Tayyip Erdoğan) ve AKP’ye uzanan bilgi ve belgeleri temin etmiştir.”

*** *** ***
‘Yüksek yargı başkanlarının ne işi var?’

CHP’Lİ EMİNE ÜLKER TARHAN MİT BRİFİNGİNİ ELEŞTİRDİ!


CHP TBMM Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan MİT brifinginde Yüksek Yargı Başkanlarının ne işi olduğunu sordu. Tarhan, yargıçların yasa dışı dinlemelerinin manipülasyon amacıyla kullanıldığını bildirdi.

Ankara Barosu tarafından düzenlenen panelde konuşan Emine Ülker Tarhan önceki gün MİT’te verilen brifinge yüksek yargı başkanlarının katılmasını eleştirdi. Tarhan, “28 şubatta böyle brifinglere katılanları eleştirmedik mi? Böyle brifing olur mu? Yargıçlar hukuka ve vicdanlarına göre mi yoksa MİT’ten gelen talimatlara göre mi karar verecekler. Askeri darbe ile sivil darbe arasında bir fark olmadığını anlatan çok ilginç bir fotoğraftı dünkü mit brifingi fotoğrafı. Böyle bir yüksek yargı anlayışı yargıyı nasıl bağımsız kılar sizce?” dedi.

*** *** ***
4 ay sonra ‘hakaret’ ihbarı!

YARGI-SEN Başkanı Eminağaoğlu’nun 4 yıl hapsi isteniyor!


Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı, tanık beyanlarını “kuvvetli şüphe” kabul ederek, özel görevli mahkemelere hakaret ettiği iddiasıyla YARGI-SEN Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İhbardaki ifadeler ise şüpheli.

Erzincan Başsavcılığı döneminde cemaatlere yönelik yaptığı soruşturma çerçevesinde hakkında dava açılan İlhan Cihaner’in Erzurum’da yargılandığı davanın ilk duruşmasını izlemeye giden Eminağaoğlu, duruşma arasında “cübbe giymekle yargıç, fakülte bitirmekle hukukçu olunmaz. Bir mahkeme için, bağımsızlık, tarafsızlık, adillik şarttır” dediği iddia edildi. Bu sözlere Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı suç duyurusunda bulundu.

*** *** ***
UAEK sızdırdı, ajanlar vuruyor!

İran’da bilim adamlarına saldırılarında CIA-Mossad’ı sorumlu tutuyor!


Nükleer bilim adamlarına yönelik saldırıların arkasının kesilmemesi İran’da “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) verdiğimiz bilgiler, CIA ve Mossad’a sızıyor” kaygılarına yol açtı.

Önceki gün bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Natanz yöneticisi ve bilim adamı Ahmedi Ruşen, UAEK müfettişleri ile daha önce görüşmeler yapmıştı.

İran’ın UAEK’ya tesislerini açtığı tarih 2006. En son verdiği güncel bilgi ve belge tarihi ise 2008. Bu denetimlerde yabancı heyetin en çok dikkatini çeken konu mühendislerin genç olması. Buna ilişkin tepkileri hala anlatılıyor: Tesisleri gezen heyete mühendisler gösterildiğinde, “Ne yani bunlarla mı bu işleri yapıyorsunuz? Siz bizden mühendislerinizi kaçırıyorsunuz. Nerede bize gösterin” olmuş!

*** *** ***
‘PTT’de yönetime zam var işin yükünü çekenlere yok!’

PTT’de 1 Ocak’tan itibaren şef, amir ve uzmanların maaşlarında 153 lira artış yapılıp dağıtıcıya, memura, hizmetli ve diğer personele zam verilmesine PTT çalışanları tepki gösterdi. PTT çalışanları “bizde artış istiyoruz” diyerek Ankara’da topladıkları 10 bin dilekçeyi Devlet Personel Başkanlığı’na verdi. T.Kamu-Sen’e bağlı Türk HaberSen, KESK’e bağlı Haber-Sen ve Bağımsız Haber-Sen üyeleri AKP hükümetinin “eşit işe eşit ücret” düzenlemesini Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı önünde ortak basın açıklaması ile protesto etti.

*** *** ***
Kar altında ağır hasarlı yaşam!

Evleri ağır hasar gördü. Babaları zaten çoktan terk etmişti. Köy halkı araya girdi. İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü kira sözü verdi. Sözünü tutmadı, ev sahibi evden çıkardı. Beyaz Ucu ve 4 çocuğu her an yıkılma tehlikesi olan evde yaşamaya mahkum edildi.

Van merkezli depremin üzerinden neredeyse 3 ay geçmesine rağmen halen bazı köylere yardım ulaşmadığı ortaya çıktı. Özalp ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Seydibey köyündeki yurttaşlar ağır hasarlı evlerde kalmaya devam ediyor. Köylüler, çevre köylere Mevlana evi ve çadır verilmesine rağmen kendilerine yardım eli uzanmadığını söylüyor. Köy sakinlerinden Beyaz Ucu’nun yürek parçalayan haliyse “bu kadar da olmaz” dedirtiyor.

*** *** ***
AKP iktidarı açmazda!

İran parası giderse...


İran’ın Türkiye’yle yaptığı petrol ve doğalgaz alışverişinden gelecek tüm parayı Halk Bankası’nda tuttuğu öğrenildi. Paranın suyunu çektiği dönemde bu kaynak, AKP iktidarına büyük destek oldu.

İran’ın Türkiye’yle enerji alışverişinde alması gereken parayı Halk Bankası’nda tuttuğu öğrenildi. Yıllık 15 milyar doları aşkın bir paranın bir kamu bankası olan Halk Bankası’nda tutulması, AKP iktidarına büyük bir destek anlamına geliyordu. Sıcak para girişinin yavaşladığı, döviz çıkışının hızlandığı 2011 yılında bu destek, AKP hükümetinin elini rahatlattı.

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu petrol ve doğalgaz alışverişini de dahil ederek genişletmesi, işleri bozdu. Böylece Tayyip Erdoğan’ın önceki günkü ‘faiz lobisi’ patlaması da açıklanmış oluyor. ABD ve Batı hem para göndermiyor, hem eldeki parayı kesmeye kalkıyor!

*** *** ***
Sanatçıları fişlemişler!

Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çıkarılan “Yeşilçam’dan Serpintiler” kitabında yer alan ifadeler tartışmalara neden oldu. Bakanlık logosuyla yayımlanan ve önsözü Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazılan kitapta yer alan isimlerin, sanatçı kimlikleri yerine “etnik” ve “siyasal” kimliği açık bir dille vurgulandı. Ferdi Merter Fosforoğlu, Nilüfer Aydan, Kıvanç Terzioğlu, Vedat Akdamar ve Bengü Akdamar tarafından kaleme anılan “Yeşilçam’dan Serpintiler”de Nur Sürer, Tarık Akan, İlyas Salman, İbrahim Tatlıses gibi bir çok sanatçı hakkında yazılanların kamuoyunda “sanatçılar da fişleniyor” tepkilerine yol açması üzerine meseleyi konunun taraflarına sorduk.

*** *** ***
‘Tutukluluk süresi ceza haline getirilemez!’

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, yargı işlemlerinin hızlandırılmasına ilişkin yeni çalışmaları içeren son paketi değerlendirdi. Kaynak, “Paket Meclis’ten çıksın, hep birlikte göreceğiz. 6 Eylül’deki yaptığımız konuşmada da dedik, tutukluluk süresi kural olarak ceza haline getirilemez” diye konuştu. Yargıtay üyeliğine seçilen 16 üyenin, mazbata töreni HSYK’da yapıldı.

*** *** ***
Wall Sreet Journal’dan Erdoğan’a ilginç eleştiri:

Lobinin başı Büyük Birader çıktı!


ABD’nin borsa ve iş çevreleri gazetesi Wall Street Journal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “faiz lobisini rahat çalıştırmayız” yönündeki sözlerini değerlendirdiği geniş haberinde Erdoğan’ın faiz lobisinin kimden oluşturduğunu açıklamadığını ancak genel olarak yatırımcılar, iktisatçılar ve gazeteciler dahil olmak üzere, enflasyonu düşürmek ve aşırı ısınan ekonomiyi soğutmak için faizlerin artırılması çağrısında bulunan yabancı tarafları kastettiğinin sanıldığını kaydetti.

*** *** ***
Başbakan Erdoğan’ın gizlemeye çalıştığı gerçek:

Ekonomi S.O.S. veriyor!


Dışarıdan para gelmeyince faizler yükseldi. Faizin talimatla düşmeyeceğini belirten uzmanlar, ekonomi bozulduğu için faizlerin arttığı görüşündeler.

Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın faizlerde yaşanan yükselmeyi “faiz lobisine” bağlaması ile ilgili tartışmalar büyüyor. Ekonomistler faizlerin yükselmesinin ekonomideki bozukluktan kaynaklandığı, Başbakan Erdoğan’ın bu gerçeği gizlemeye çalıştığı görüşünü savundular.

CHP Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan, faizlerin talimatla düşmeyeceğini belirtirken, bir başka CHP milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş faizlerin ekonomideki dengelerin bozulması nedeniyle yükseldiğini ifade etti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan da AKP’nin boşa pedal çevirdiğini ileri sürdü.

*** *** ***
Ahmedinejad’dan yeni düzen çağrısı!

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Küba’nın başkenti Havana’da katıldığı bir konferansta, “Kapitalist sistemin birçok yerde çökmekte olduğunu görüyoruz, sistem çıkmazda” dedi. Ahmedinejad, “Uyanık, tetikte olmalıyız. Yeni dünya düzenini biz hazırlamazsak, kölelikten yana olanların ve kapitalistlerin mirasçıları, bize yeni sistemi dayatacak” diye konuştu. Havana Üniversitesi Ahmedinejad’a fahri doktora ünvanı verdi.

*** *** ***
Batı’da Hürmüz korkusu!

İran’ın Hürmüz Boğaz’ını kapatmakla tehdit etmesi, Avrupa siyasi çevrelerini avro bunalımından daha fazla meşgul etmeye başladı. Uzmanlar, siyasetçiler günlerdir siyasi nedenlerle ortaya çıkacak enerji sıkıntısını ve Batı’nın bu dar boğazı nasıl aşacağını tartışıyor.

Von Winand von Petersdorf, Alman Frankfurter Allgemeine Sonntag gazetesindeki kapsamlı analizinde, ABD ve Avrupa’nın bir yandan İran’ın nükleer güç olmasını yaptırımlarla engellemeye, diğer yandan Asya ülkelerini İran’a karşı bir ambargoya ikna etmeye çalıştıklarına işaret etti. Petersdorf, durumun Batı’nın ne kadar sıkıştığını gösterdiğini vurguladı.

*** *** ***
Yine Yandı!

Dün Van’da yine bir çadır yandı. Şemsibey Mahallesi’ndeki Afet Konutları’ndaki evlerinin bahçesine çadır kuran Balkız Ailesi canını zor kurtardı. Erkan ve eşi Lailhan Balkız’ın 7 çocuğuyla birlikte kaldıkları çadır eşyalarla birlikte kül oldu.

*** *** ***
Silivri’de ‘ot yolma’ cezası!

İkinci Ergenekon davasından Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İbrahim Özcan, spor yapmak için çıkarıldığı halı saha kenarındaki yabani otları topladığı için ‘1 ay süreyle bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası’na çarptırıldı.

*** *** ***
Şike trafiği baş döndürdü!

Türk futboluna ciddi zararlar veren şike operasyonunda sıcak saatler yaşanıyor. TFF Başkanı Aydınlar genel kurul öncesi tüm takımların başkanlarını ön görüşmeye çağırdı. Fenerbahçe UEFA ile süreci konuştu. Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar, ‘Kupa için ince ayarlı çalışıyoruz’ dedi ve ortalık karıştı.

3 Temmuz’da başlayan şike operasyonuyla ağır yara alan Türk futbolu, hareketli günler geçiriyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Süper Lig’deki 18 takımın kulüp başkanlarını, ardından da 1.Lig’de mücadele eden kulüp başkanlarını toplantı yapmak amacıyla toplantıya çağırdı. Spor Bakanı Suat Kılıç, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir’i kabul etti. Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu, 15 Ocak Pazar günü çok önemli bir basın toplantısı düzenleyecek. UEFA ile olan temaslar hızlandı ve sona gelindi. Bu gelişmelerin sonrasında Türk futbolu baş döndüren bir trafiğin içine girdi.

aydinlik_13ocak2012

Aydınlık - 13 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar