aydinlik_12ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 12 Ocak 2012

Çıkmaz!


Durumun vahametini Tayyip Erdoğan’dan öğreniyoruz. 3. köprü için “En kötü ihtimalle milli bütçeyle yaparız” diyor.

Aynı açıklamadaki daha önemli sözler de şöyle:

“Faiz lobisinin atağı var. Bu kadar rahat çalıştıramayız.”

Faiz lobisi dediği Türkiye’deki bankalar üzerinden uluslararası finans tekelleri. Peki ne oldu da Erdoğan para kaynaklarına karşı böyle bir çıkış yapma gereği duydu?

Önce üç temel veri:

1) Cari açık resmi rakamlara göre 2011’in 11 ayında 70 milyar dolar.

2) 2012’de ödenecek dış borç 100 milyar dolar. Merkez Bankası’nın kullanılabilir rezervininse 50 milyar doların biraz üzerinde olduğu belirtiliyor.

3) Türkiye’ye para girişi azalıyor, çıkışsa artıyor. Batı tekelleri Türkiye’ye faizleri artırma baskısı yapıyorlar. Yoksa bu kadarını da bulamazsınız tehdidi gazete haberlerine dahil. Faizler artarsa enflasyon alır başını gidermiş, AKP’nin bakın 10 yıldır enflasyonsuz yönetiyoruz iddiası çökermiş kimin umurunda.

10 milyar dolarlık enerji ihalesini 3 kez iptal ettiler. Keza 3. köprü en ballı ihalelerden. Buna bile kredi bulamayan bir hükümet 2012’de “istikrarı” nasıl sağlayacak? Ankara’daki gladyo-mafya-tarikat iktidarından söz ediyoruz. Sıcak parayla beslenmedikçe ayakta duramayacağı sır değil. Tayyip Erdoğan’ın feryadı bu çerçevede anlam kazanıyor.  ...

Serhan BOLLUK

*** *** ***

Erdoğan ‘faiz lobisi’ dedi!

Başbakan Tayyip Erdoğan: “Şu anda faiz lobisinin çalışması, atağı var. Faiz lobisine karşı da gerekli köşeli, sert çıkışları yapacağız. Çünkü biz faiz lobisini bu kadar rahat çalıştıramayız!’’

Önceki akşam Başbakanlık Basın Bürosunda muhabirlerin “çalışan gazeteciler günü”nü kutlayan Başbakan Tayyip Erdoğan burada ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Faiz lobisinin atakta olduğunu ifade eden Erdoğan, faiz lobisine karşı gerekli sert çıkışları yapacaklarını belirtti. Piyasa faizinin yüzde 14’lere ulaşmasından dolayı enflasyonun da yüzde 10.45’e çıktığını söyleyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Faiz lobisi ne kadar acımasız çalışırsa bu ülkede tüketici durumunda olan vatandaşımızın harcamadaki imknları, satın alma gücü de o kadar azalacaktır. Yatırımlar noktasında da girişimci yatırımını azaltmak durumunda kalacaktır. Çünkü kredilerde görüldüğü gibi yüksek faizlerle krediler veriliyor. Şu anda politik faize bakıyorsunuz yüzde 5.8 gibi. Öbür tarafta piyasa faizlerine bakıyorsunuz yüzde 13-14’te dolaşıyor."

*** *** ***

Moodys'in raporu: Şirketlerin durumu kritik!

Şirketler için tehlike çanları çalıyor!


Avrupa’daki finansal kriz nedeniyle Rusya ve Ortadoğu’daki parayı Avrupa’nın emdiği belirtiliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk şirketleri için görünümün “ihtiyatlı durağan” olduğunu ve bu durumun, önümüzdeki 12 ile 18 ay boyunca ülkenin kredi kalitesini etkileyebilecek bir grup risk etkenini yansıttığını ileri sürdü. Raporunda Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürmesinin şirketlerin borç geri ödemelerini zorlaştırabileceğine dikkati çeken Moody’s, cari denge ve dış ticaret dengesinin yüksek tüketim ve enerji fiyatları nedeniyle bozulduğunu belirtti.

*** *** ***

IRAK SINIRINI SİLİYORLAR!

2. İsrail Türkiye’ye doğru genişliyor!


Uludere olayı ile birlikte Irak sınırının fiilen ortadan kaldırılması hız kazandı. Irak’ın kuzeyinde kurulan 2. İsrail devleti Türkiye’ye doğru genişletilirken Barzani’nin ‘Bağımsızlıktan’ söz etmesi dikkat çekti. AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten 2. İsrail’in resmen kurulmasına açık destek verdi.

Uludere olayı nedeniyle Türk ordusuna yönelik saldırıların asıl amacının Türkiye-Irak sınırının fiilen ortadan kaldırmak olduğu belirtildi. Bölgeyi yakından tanıyan askeri uzmanlar, bu olaydan sonra sınırdan geçişlere müdahalenin zorlaştığını belirterek, “Asker hareketsiz hale getirilmeye çalışılıyor. Sınırlar fiilen ortadan kaldırılmak isteniyor. Yapılanlar planlı ve organize. Yanlış istihbarat da bu amaç için verilmiş olabilir. Gelişmeleri çok titiz ve dikkatli değerlendirmek gerekir” dedi.

*** *** ***

FETHULLAH HOCA’NIN TALEBELERİ ÖRGÜTÜ!

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Tuncer Meriç’in 1992’de Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderdiği yazıda Gülen Cemaati’ni “illegal Fethullah Hoca’nın Talebeleri adlı örgüt” olarak nitelendirdiği görülüyor.

Avukat Nusret Senem’in derleyerek yayına hazırladığı “Emniyet İstihbaratının Fethullah Raporları” adlı kitap, Emniyet İstihbaratının Gülen Cemaati yapılanması ile ilgili çeşitli mercilere yazdığı raporları içeriyor.

Dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Tuncer Meriç’in Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yazdığı bilgilendirme yazısında Gülen Cemaati ile ilgili, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti niteliklerini değiştirerek yerine şeriat düzenini getirmeyi amaçlayan illegal ‘Fethullah Hoca’nın Talebeleri’ adlı örgüt” ifadelerini kullandığı görülüyor.

*** *** ***

KORKU İMPARATORLUĞU AKP’nin beyninde kurulmuştur!

İP lideri Doğu Perinçek’e verilen 16 yıl hapis kararı protesto edildi!

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, Ergenekon davasında yaptığı savunma nedeniyle hakkında açılan 5 ayrı davadan 16 yıl hapse mahkum edilmesi, partililer tarafından protesto edildi.

İşçi Partisi (İP) üyeleri dün Genel Başkan Doğu Perinçek’e verilen 16 yıl hapis cezasını protesto etti. Partililer, İstanbul İl Başkanlığı önünde toplanarak Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 500 İP’li sık sık “Perinçek’e özgürlük, kahrolsun faşist diktatörlük”, “Öncü, cesur Doğu Perinçek”, “Yurtseverler çıkacak hesap soracak” sloganları attı.

*** *** ***

İdamları suç saymadılar!

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya hakkında hazırlanan 12 Eylül iddianamesini kabul etti. Ancak iddianamede, 12 Eylül dönemindeki idamlar ve bilançoya değinilmemesi dikkat çekti.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’in, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Ş a h i n k a y a hakkında, 12 Eylül 1980 askeri darbesini gerçekleştirdikleri gerekçesiyle hazırladığı iddianameyi kabul etti. Evren ve Ş a h i n k a y a hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası istenen iddianamede, 1980-84 arasında 17 sol ve 8 sağ görüşlü kişinin idam edilmesine değinilmedi. 12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen ve idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi Erdal Eren’in amcasının oğlu Gökhan Eren’in ifadesine de yer verilen iddianamede, 12 Eylül döneminin bilançosu ise yer almadı.

*** *** ***

CHP’li vekiller Meclis’e yürüdü!

TBMM’de ‘tezkere’ eylemi: Dokunulmazlığımızı kaldırın!

CHP milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen fezlekeyi protesto etmek amacıyla Meclis’te eylem yaptı. Milletvekilleri, ‘’dokunulmazlıklarının kaldırılması’’ istemini içeren dilekçelerini Meclis içinde düzenledikleri sessiz ve alkışlı yürüyüş sonunda TBMM Başkanlığına sundu. Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi “Bu fezlekeyi kabul etmiyoruz. Türkiye’de özel yetkili savcılarla özel yetkilendirilmiş mahkemelerin şekillendirmeye çalıştığı bir sistem vardır” dedi.

*** *** ***

‘Erdoğan ABD’nin uç beyi gibi’!

Başbakan Erdoğan ve AKP’de son günlerde Irak, Suriye ve İran hareketliliği yaşanıyor. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Başbakan Erdoğan’ın “hep ABD gibi düşündüğünü” belirtirken, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu, “Erdoğan, ABD’nin uç beyi gibi” eleştirisi yaptı.

Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında Irak ve Suriye konusunaki tutumunu açıkladı. Erdoğan, Suriye’deki olayları bizzat Esad’ın tırmandırdığını öne sürdü. Suriye’deki son saldırıyı Esad karşıtları yapmasına rağmen Esad’ı sorumlu tutan Erdoğan’ın, terörist saldırıları destekleyenlere hiç eleştiri getirmemesi ve saldırılarda Türkiye’nin rolü olduğu olduğuna ilişkin iddialara yanıt vermemesi dikkat çekti.

*** *** ***

ABD: Operasyona desteğimizi Ankara gizliyor!


Amerikalılardan ‘Ergenekon operasyonları’ itirafı : ‘Desteğimizi biz değil Ankara gizliyor!’

Amerikalılar Türkiye’deki Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlara desteklerini kendilerinin değil Türk Hükümetinin gizlediğini söylediler.

Emekli üst düzey bir bürokrat, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Amerikalılarla aralarında geçen konuşmalarla ilgili bilgi verdi. Katıldığı bir düşünce kuruluşunun toplantısında Amerikalılara, “Türkiye’deki Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlarda Amerikalı danışmanlar görev aldığına ilişkin iddialar doğru mu?” diye sorduğunu kaydeden emekli üst düzey bürokrat Amerikalıların sorusuna verdiği yanıtla ilgili şunları söyledi: “Amerikalılar bana ‘biz dünyanın birçok ülkesinde bu tür soruşturmalara destek veririz.

*** *** ***

‘Madem zammı geciktirdiniz telafi artışı yapın!’

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, zam yapılmayan her ay için, memur maaş zammına ilave olarak, artı 1 puan telafi artışı eklenmesini istedi. Koncuk, toplu sözleşme masasının kurulmasının daha fazla gecikmesi halinde eylem yapacaklarını söyledi.

Aylardır Toplu Sözleşme yapmak için ilgili kanun düzenlemesinin mecliste görüşülmesini bekleyen kamu çalışanları 2012 yılına zamsız maaşla girmesine memur sendikaları tepkili. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında bu durumun sorumlusunun hükümet olduğuna dikkat çekti. Koncuk açıklamasında memurlarımın, elektrik, doğalgaz, benzin, tüp ve zorunlu tüketim kalemlerine yapılan zamlar nedeniyle eriyen maaşlarının yükseltilmesini, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesini beklediklerini dile getirdi.

*** *** ***

Köprülü Kanyon’a HES kıskacı!


Yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği Antalya Manavgat’ta bulunan dünya harikası Köprülü Kanyon HES tehdidiyle karşı karşıya!

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde bulunan Köprülü Kanyon’u dünyanın dört bir yanından yılda 1 milyon turist ziyaret ediyor. Köprülü Kanyon’u dünyanın en iyi 10 kanyonundan biri olarak gösteriliyor. Kanyon özellikle son yıllarda rafting tutkunlarının tercih ettiği merkezlerin başında geliyor. Ancak Isparta sınırında yapımı planlanan Kasımlar Barajı ve HES projesi kanyonu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Çünkü barajın kurulacağı Köprüçay, kanyonu besleyen su kaynaklarından biri. Turizmciler baraj için su tutulmaya başlanmasıyla birlikte bölgenin tamamen öleceği görüşünde.

*** *** ***

‘Alacaklarsa bizi de Silivri’ye alsınlar!’

İstanbullu eczacılar AKP’nin sağlık sistemini sahneden eleştiriyor.

Oyunun adı ‘SGK Adamı Hasta Etme’... Eczacılar, ‘Gerekirse Silivri’ye gideriz. İçeridekiler orada apoletlerini aldılar’ diyor.

Eczacılar AKP’nin sağlık sistemini bu kez tiyatroyla eleştiriyor. İstanbul Eczacı Odası Tiyatro Topluluğu’nun “SGK Adamı Hasta Etme” adlı yeni oyunlarının provasına konuk olduk. Topluluğun, Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Eczacı Odası işbirliğiyle 11 Mart’ta izleyiciyle buluşacak oyunu, Türkiye’deki sağlık sorunlarına karşı eczacıların manifestosu niteliğinde. Molire’in “Hastalık Hastası” adlı eserinden uyarladıkları oyunun yönetmenliğini Ülkü Ayvaz yapıyor. Oyuncular, teknik ekip tamamen eczacı ve yakınlarından oluşuyor. Oyun ve toplulukla ilgili sorularımızı oyunun yönetmen yardımcısı İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Avni Kurtuldu yanıtladı.

*** *** ***

Çalışan gazeteciler 10 Ocak gününü buruk kutladılar!

10 Ocak çalışan gazetecilerin günü yani o gün çalışan gazetecilerin mutlu olması gereken gün ama Anadolu’da çalışan gazetecilerin hepsi mutsuz ve yarınlarının ne olacağı konusunda bir bilgiye sahip değildir.

Çalışan gazeteciler ve çalıştıkları gazeteler zaten zor durumda yayın hayatlarını sürdürüyorlar. Bir taraftan çalışan gazeteciler ekonomik olarak zor günler yaşarken, çalıştıkları gazeteler de iktidarın yandaşı olmaz ise vay haline! İşte o zaman hem çalışan hem de gazete imtiyaz sahibi perişan durumdadır.

*** *** ***

İRTİCAYI TAKİP SUÇ DEĞİL GÖREV!

Devletin irticayla mücadele kapsamında çalışma yapmasının suç olmasının tartışıldığı son günlerde AKP’ye kapatma davası soruşturmasında görev alan savcılardan YARGISEN Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu sorularımızı cevapladı. Eminağaoğlu, AKP’nin ulus ortak paydasını benimsememe iradesini gösterdiği görüşünde...

Aynı zamanda 34. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi olan Eminağaoğlu’yla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’ndaki odasında görüştük...

Tayyip Erdoğan’ın da bilgisi dahilinde Genelkurmay Başkanlığı’nca irticai faaliyetlere karşı oluşturulan internet siteleri dava konusu oldu. İddianameyi hazırlayan savcı, bu internet sitelerinin suç unsuru olduğunu öne sürdü. Bu siteleri oluşturmak ya da yönetmek suç mudur?

Peşinen yaratılan algı, bu sitelerin kurulmasının suç olduğu... Ama bu sitelerin hangi tarihte kurulduğuna bakmak lazım. Daha önce Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) irticayla mücadele bir iç tehdit olarak benimsenmiş; bu çerçevede de uygulama ve işlemler yapılmış. Türkiye nedense belleğini bu yönüyle kaybetmiş durumda. İrticayla mücadele 2009’a kadar MGK’nın gündemindeydi. Dolayısıyla hem siyasi hem de askeri kanadın yer aldığı MGK’da irticayla mücadele için çalışmalar yapıldığı ve iç tehdit olarak benimsendiği biliniyor. 2009 yılında irticayla mücadele iç tehdit olmaktan çıkarıldı. MGK’nın kararlarından hareketle siyasi iktidarın bilgisi ve içeriğine vakıf olduğu bir biçimde irticayla mücadele için bu siteler kurulmuş olabilir. Siyasi iktidarın bilgisi olmadığını söylemek mümkün değil. Andıç da internet sitelerinin uygulamalarından bir tanesi denilebilir.

aydinlik_12ocak2012

Aydınlık - 12 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar