aydinlik_11ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 11 Ocak 2012

İRTİCAYI TAKİP SUÇ DEĞİL GÖREV!


Devletin irticayla mücadele kapsamında çalışma yapmasının suç olmasının tartışıldığı son günlerde AKP’ye kapatma davası soruşturmasında görev alan savcılardan YARGISEN Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu sorularımızı cevapladı. Eminağaoğlu, AKP’nin ulus ortak paydasını benimsememe iradesini gösterdiği görüşünde...

Aynı zamanda 34. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi olan Eminağaoğlu’yla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’ndaki odasında görüştük...

Tayyip Erdoğan’ın da bilgisi dahilinde Genelkurmay Başkanlığı’nca irticai faaliyetlere karşı oluşturulan internet siteleri dava konusu oldu. İddianameyi hazırlayan savcı, bu internet sitelerinin suç unsuru olduğunu öne sürdü. Bu siteleri oluşturmak ya da yönetmek suç mudur?

Peşinen yaratılan algı, bu sitelerin kurulmasının suç olduğu... Ama bu sitelerin hangi tarihte kurulduğuna bakmak lazım. Daha önce Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) irticayla mücadele bir iç tehdit olarak benimsenmiş; bu çerçevede de uygulama ve işlemler yapılmış. Türkiye nedense belleğini bu yönüyle kaybetmiş durumda. İrticayla mücadele 2009’a kadar MGK’nın gündemindeydi. Dolayısıyla hem siyasi hem de askeri kanadın yer aldığı MGK’da irticayla mücadele için çalışmalar yapıldığı ve iç tehdit olarak benimsendiği biliniyor. 2009 yılında irticayla mücadele iç tehdit olmaktan çıkarıldı. MGK’nın kararlarından hareketle siyasi iktidarın bilgisi ve içeriğine vakıf olduğu bir biçimde irticayla mücadele için bu siteler kurulmuş olabilir. Siyasi iktidarın bilgisi olmadığını söylemek mümkün değil. Andıç da internet sitelerinin uygulamalarından bir tanesi denilebilir.

*** *** ***
Köylü: Bizi Predatör Bombaladı!

Bölgedeki askeri yetkililerin Aydınlık’a verdiği bilgide bu ayrıntı yer alıyor.

Köylüler de ilk bombanın İnsansız Hava Uçaklarından atıldığını söyledi.

Aydınlık’a bölgedeki askeri yetkililerden ulaşan bilgiye göre, ABD Predatörleri 16.30’da hareket halindeki grubu tespit etti. Bilgi ABD’ye gönderildi. ABD’den gelen talimatla Predatörler 21.37’de köylülere ilk bombayı attı. Bunlara aydınlatan bomba deniyor. Predatörlerin bombardımanından sonra 22.24’de Türk jetleri bölgeye geldi ve bombardımana devam etti.

Yerel kaynaklardan ulaşan bilgiye göre, bombardımanı yaşayan bir köylü şunları anlattı: “Geri dönüş yolunda asker yolları kesti. Bu duruma şaşırdık. Çünkü gidişimizden askerin haberi vardı.

*** *** ***
Savunmaya 16 Yıl!

‘Ergenekon’da savunma yapmak da suç oldu!’


İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek’e 16 yıl hapis cezası verildi!

Cezalara tepki gösteren Hasan Basri Özbey, kararlarda “Yeni HSYK”nın atadığı aynı “Hâkim”in imzası olduğuna dikkat çekti.

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatlarıyla birlikte, dün Ankara’da düzenledikleri basın toplantısında, Ergenekon davasındaki konuşmaları nedeniyle Perinçek’e verilen hapis cezalarına tepki gösterdi. Cezalara gerekçe kılınan konuşmaların video kayıtlarının izlenmesinin ardından, Özbey şunları söyledi;

Şimdilik 40 yıl!

Silivri’de görülmekte olan “Ergenekon davası”nda, savunma yapmak suç oldu. Mahkemede iddialara karşı savunma yapan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında açılan 5 ayrı davada, toplam 16 yıl, 7 ay, 28 gün hapis cezası verildi.

*** *** ***
Hurşit Tolon tutuklandı!

Tolon, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçlamasıyla tutuklandı!

İkinci Ergenekon davasının 148. duruşmasında emekli Orgeneral Hurşit Tolon tutuklandı. Tolon’un savunmasının tamamlanmasının ardından Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un GATA’dan gelen raporlar ve kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti. Savcının talebinin ardından Tolon ve avukatları söz alarak talebin reddedilmesini istedi.

*** *** ***
Yargıya sahip çıktı!

‘Yargılananlar masum, yargılayanlar suçlu gibi söylemler olmamalı!’

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM’deki grup toplantısında “Yargılananlar masum, yargılayanlar suçlu gibi söylemler olmamalıdır” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında şu konulara değindi:

Yargı!

Bugün demokrasi adına bir arınma sürece yaşıyoruz. 30 yıl sonra yaptığımız anayasa değişikliği ile 12 Eylül darbesini yapanlar mahkemeye intikal etti. Darbeciler, diktacılar, andıççılar eski Türkiye’de kaldı. Yargılananlar suçlu, yargılayanlar masum gibi söylemler olmamalıdır. AKP olarak gelişmeleri izliyoruz.

*** *** ***
İstihbaratı ABD’den mi aldın?

CHP milletvekilleri grupta Kılıçdaroğlu hakkında fezleke çıkarılmasına neden olan sözlerini toplu halde tekrar ettiler. Kılıçdaroğlu da “Dokunulmazlığa da ihtiyacımız yok. Dilekçem yanımda, dokunulmazlığımı kaldırın” dedi. CHP lideri Uludere olayı için “istihbarat ABD’den mi alındı” diye konuştu.

Silivri savcılığının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik soruşturma açılması ve fezleke hazırlanması CHP Grubu’nda protesto edildi. CHP Grup Başkanvekilinin okuduğu Kılıçdaroğlu’nun sözlerini diğer milletvekilleri ve salonda bulunanlar ayağa kalkarak hep bir ağızdan tekrar etti.

*** *** ***
CHP fezlekeyi protesto etti!

Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Ali İşgören’in, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlaması, Beyoğlu’nda toplanan partililer tarafından protesto edildi. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nca organize edilen ve Tünel’de başlayan yürüyüşe katılan partililer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun posterini taşıyarak sloganlar attı. Grubun geçişi sırasında İstiklal Caddesi’ndeki CHP Beyoğlu İlçe Teşkilatı binasından gruba karanfil atıldı.

*** *** ***
Alperencinin hattı olay yerinden sinyal verdi!

Cinayet günü olay yerinde olan sanıklarla irtibatlı 5 kişiyi bulduk.

Dink avukatlarından Çetin, “Olay günü bölgede bulunan 5 kişinin veya numaranın sanıklarla doğrudan irtibatlı olduğu, değişik tarihlerde görüşme yaptıkları ortaya çıkmıştır” dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 24. duruşması dün yapıldı. Duruşmada söz alan Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin, “TİB tarafından gönderilen 6 bin 235 görüşme ve 9 bin 300 numaranın yer aldığı kayıtlarda, mahkemenizde yargılanmakta olan sanıklarla irtibatlı herhangi bir kişinin olmadığı bilgisi doğru değildir” dedi.

*** *** ***
‘Emekçinin Bilincini Sosyal Demokrasi Kırdı!’

Prof. Dr. İzzettin Önder’le söyleşimizin ikinci bölümünü yayımlıyoruz. Önder, “Sosyal demokrasi bilinci kırdı. Kastı da buydu zaten” diyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzettin Önder’le yaptığımız röportajın dünkü bölümünde, kapitalizmin nereye gittiğini konuşmuştuk. Prof. Dr. Önder, röportajın bugünkü bölümünde emekçi mücadelesine değiniyor:

Weber, “Kapitalizmin Ruhu” kitabında, sistemin başarısının önemli faktörlerinden birisinin protestan ahlakı olduğu söyler. Protestan ahlakı kapitalist sisteminin başarısına nasıl bir katkı sağladı?

Kalvinist Mezhep’ten bahsediyorsunuz. Bu mezheple sisteme ruh verdiler. Emekçilere Allah için çalıştıklarını söylediler. “Ben iyi bir insan, iyi bir işçiyim.” Bu sloganlarla patron için çalıştılar, grev yapmadılar, yüksek ücret talep etmediler, işlerini aksatmadılar.

Onlar şu anda cennetteler midir, bence değildirler. Bugünün işçilerinin, ölmüş dedelerine fatiha okumak yerine beddua etmeleri gerekir. Çünkü o insanlar ürettiler ve mülkiyeti başkalarına verdiler. Oysa ahlaken hiç kimse başkasının üretimine el koyamaz. Bu bir dini ve ahlaki kaidedir. Weberyen uygulamayla her şeyi metalaştıran bir kapitalist doku ortaya çıktı. bilinci kırdı. Kast da buydu zaten” diyor.

*** *** ***
Kimse katılmadı köprü ihalesi iptal!

İhaleye teklif verecek yiğit çıkmadı!


6 milyar dolarlık 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesine giren şirketler teklif vermeyi göze alamadı. Reuters haber ajansı, ihale öncesinde sonucun böyle olacağını duyurmuştu.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nde dün yapılan 3. Boğaz Köprüsü’nün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesine şartname alan 18 firmadan hiçbiri teklif vermedi. İhale Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık bu sonuç üzerine yaptığı açıklamada “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesine teklif gelmedi. Bundan sonraki sürece Ulaştırma Bakanlığı karar verecek” dedi. İhaleden 24 saat önce, İngiliz haber ajansı Reuters ‘Finansman sıkıntısı nedeniyle 3. Köprü ihalesine teklif gelmeyebilir’ yorumunda bulunmuştu.

*** *** ***
‘Prim ödememenin sonu haciz!’

Sağlıkçılar, Genel Sağlık Sigortası’nı Aydınlık’a değerlendirdi!


Genel Sağlık Sigortası ile vatandaş sağlık hizmeti almasa bile primini ödemek zorunda. Ödeme yapmayanlara borcundan dolayı haciz gelebilir.

1 Ocak 2012 itibariyle uygulamaya konulan Genel Sağlık Sigortası tüm vatandaşları zorlayacak bir sistem getiriyor. Yeni getirilen prim ödeme sistemi ile SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Yeşil Kart uygulamalarının hiç birinden yararlanamayan yaklasık 2 milyon vatandaşımız en çok zarar görecek olanlar. ‘Primini ödemezsen sağlık hizmeti alamayacaksın’ anlamına gelen prim uygulamasını henüz bilmeyen pek çok vatandaşımız var. Ocak ayı sonuna kadar kaymakamlıklardaki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı vakıflara gelir tespiti yapılması için başvuruda bulunulmazsa, asgari ücretin iki katı ve daha fazlası gelirleri varmış gibi kişi başı 212 TL ödemek zorunda bırakılacaklar.

*** *** ***
Milyonlar enkaz altında!

Van’da içindeki tıbbi cihazları boşaltmadan hastaneyi yıktılar!


Van depreminde ağır hasar gören ve yıkım kararı alınan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin içindeki trilyonluk tıbbi malzemelerin tahliye edilmeden yıkıldığı iddia edildi.

8 Aralık’ta yıkımına başlanan hastane binasının enkazında kalan tıbbi cihazların bir kısmının hastanenin demirbaşı olduğu bir kısmının da medikal firmalara ait olduğu belirtiliyor. Görgü tanıklarının ifadesine göre, yıkım sırasında medikal firma görevlileri, “İzin verin malzememizi çıkaralım” diye ısrar etti. Ancak il sağlık görevlileri “Cumhuriyet başsavcısının emri var. Kimse binaya girmeyecek” dedi ve binaya girilmemesi için bir otobüs dolusu çevik kuvvet gücü binanın önüne konuşlandırıldı.

*** *** ***
‘Yeni Bekirağa Bölüğü Silivri!’

MHP lideri Bahçeli sordu: Başbuğ terörist ise Öcalan ne?


Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Silivri Cezaevi’ni mütareke yıllarında muhaliflerin kapatıldığı İstanbul Beyazıt’taki Bekirağa Bölüğü’ne, “hukuku iğfal eden yüzsüzleri” de o cezaevinin ilk müdürü Binbaşı Bekir’e benzetti. Bahçeli, “Bundan sonra tek eksik vardır. O da yeni bir Malta sürgünü için kolların sıvanmasıdır” dedi.

Bahçeli, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanmasını “aklın ve mantığın iflas ettiğinin göstergesi küstah bir iddia” olarak nitelendirdi, “Eğer Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ terörist ise İmralı’da yatan cani kimdir ve hangi suçtan dolayı oradadır” diye sordu.

*** *** ***
Pehlivan’a 5 ay hapis!

Odatv’de Fethullah Gülen yorumlarına ceza geldi!


Fethullah Gülen’in Odatv’de hakkında çıkan okur yorumlarının mahkeme kararı olmasına rağmen kaldırılmadığı gerekçesiyle Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’a açtığı dava dün sonuçlandı. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Pehlivan 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Beyoğlu 3.Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2010725 sayılı kararında, Odatv’de yayınlanan Fethullah Gülen hakkında “hakaret teşkil eden yorumların kaldırılması” bildirildi.

*** *** ***
‘Siyasetin basın üzerindeki baskısı son bulmalı!’

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, Çalışan Gazeteciler Günü’nün 51. yılı olması sebebiyle bir açıklama yaptı. Basının özgür olmasının demokratik toplum olmanın kaçınılmaz gerçeği olduğunu hatırlatan Demir, “Basının bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir” dedi. “Bugün sahip olduğumuz en değerli hakkın, ifade özgürlüğünün elimizden alınmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz” diye konuşan Demir, demokrasinin, insan haklarının yara aldığını ve basın özgürlüğünden söz etmenin giderek imkansız hale geldiğine dikkat çekti.

*** *** ***
Türk Eğitim-Sen, TRT hakkında suç duyurusu yapacak!

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TRT Haber kanalında yayınlanan Sosyal Medya isimli programda sunucunun ataması yapılmayan öğretmenlere yönelik söylediği sözlere tepki gösterdi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk EğitimSen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TRT Haber’de yayınlanan Sosyal Medya programının sunucusunun, ataması yapılmayan öğretmenlerin twitter da yazdıklarına ilişkin “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan biri var mı aramızda şu anda? Bu nasıl bir şeyse öğretmenler (atanmayan öğretmenleri kastederek) bütün sorumluluğu buldukları herkese yüklüyor. Bir de burada adı geçse ne olur geçmese ne olur. Sanki işin muhatabı bilmiyor. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Bizim burada konuşmamızın ‘Masturbasyon’dan öte bir anlamı yok” sözlerini eleştirdi

*** *** ***
Ortadoğu üçgeninde yeni arayışlar başladı!

İran-Mısır-Türkiye ekseninde bölgesel inisiyatifler gelişiyor!


Suriye ve Irak’ta iç çatışma ihtimali ve bölge dışı müdahale hesapları, bölgenin üç büyük ülkesi Türkiye, İran ve Mısır’ın dahil olduğu yeni arayışlar ortaya çıkardı. Irak’ta milli koalisyonu yeniden kurmak, Suriye’de de Esad yönetimi ile “silahsız” muhalefeti uzlaşmaya sevketmek, bölgesel girişimlerin ortak noktası şeklinde öne çıkıyor. Arap Birliği gözlemci heyetinin Suriye’deki temasları da bu çerçevede değerlendiriliyor.

Irak’ta milli konferans!

Nuri el Maliki hükümeti ile, hükümete ortağı İyad Allavi’nin Irakiye grubu arasındaki anlaşmazlık sürüyor. Aynı şekilde Bölgesel Kürt Yönetimi, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sünni politikacı Tarık el Haşimi’yi Bağdat’a teslim etmeyi reddetti. Barzani, merkezi hükümete yönelik bazı tehditkar açıklamalar yaptı. Aydınlık’a bilgi veren Irak Türkmen Cephesi’nden önemli bir kaynağa göre, görünürdeki bütün bu gelişmelere rağmen, Sünniler ve Şiiler arasındaki tansiyon son günlerde düşmeye başladı.

*** *** ***
Chavez’den sıcak karşılama!

Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile beraberindeki İran heyetini önceki gün Miraflores Sarayı’nda kabul etti.

İki lider, Venezuela ve İran arasındaki ilişkileri daha da ileri götüren, tarım, sanayi, ticaret, enerji ve savunma alanlarını kapsayan bir dizi anlaşmaya imza attı. Chavez, Ahmedinejad’ı karşılaması sırasında yaptığı konuşmada, iki ülkenin emperyalist çılgınlığın önüne geçme çabalarına vurgu yaptı. “Milletlere, halkların kendi kaderlerine kendilerinin karar vermesine saygı gösterilmesini istiyoruz. O zaman barışa ulaşırız” diyen Chavez, ABD’nin Ahmedinajad’ın gezisi dolayısıyla Venezuela’ya yönelttiği son saldırılara yanıt verdi.

*** *** ***
Ustalık dönemi : Kulluk Dönemi!

CHP milletvekili Nur Serter AKP’nin eğitimi laiklikten uzaklaştırdığını ve dindarlığı devlet görevi haline getirdiğini belirtti.

Ulusalcılığı tehdit kabul eden bir anlayışla yol alan AKP’nin din odaklı bir yapılanma için eğitimi hedef aldığını ifade eden Serter şunları söyledi: “AKP ustalık dönemine ülkeyi bir ‘açık hava cezaevine’ dönüştürmekle başlamıştır ve milli eğitimin temel amaçlarını yok etme girişimleri ile devam etmektedir. Bu doğrultuda Kuran kurslarındaki yaş sınırı kaldırılmış, Milli Eğitim Temel Kanunu KHK ile değiştirilerek Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda bir gençlik yetiştirilmesi hedefi yasadan çıkartılmış, katsayı düzenlemesi ile meslek liseleri içinde imam hatipliler en ayrıcalıklı konuma getirilirken, düz lise öğrencileri zaten sınırlı olan üniversiteye giriş olanakları konusunda daha fazla yoksunlaştırılmış, aile İmamı ile imam, pedagog ve psikoloğun yerini almış, Din Bilimleri Lisesi kurulması ile ilgili girişim başlatılmıştır.

*** *** ***
‘Zavallı Ermeniler Fransa’ya oyuncak!’


Hatay’ın Dörtyol ve Erzin ilçelerinin Fransız işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü törenlerle kutlandı. Dörtyol’daki kutlamalar Atatürk Anıtı önünde başladı ancak hava yağışından dolayı 19 Aralık Spor Salonu’nda devam etti. Törende konuşan Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Fransızların Ermenileri kullanarak Türkiye’ye karşı kendi özel politikasını yürüttüğünü belirtti. Keskin, tarihte Ermeni ayaklanmasının ardındaki 3 devletten biri olan 1918 savaşının sona erdiği günlerde Ermeni çeteleri Fransız lejyon üniformasıyla Hatay, Antep, Maraş ve Adana’yı işgal etmişlerdir.

*** *** ***
Katledilişinin 17. yılında Onat Kutlar!

Zamanla mekân arasındaki ipte bir şiir cambazı!


İBDAC’nin üstlendiği bombalı terör saldırısı sonrasında Onat Kutlar’ı birlikte yaralandığı Yasemin Cebenoyan’ın ardından 11 Ocak 1995’te yitirdiğimizde, pazarları “Gündemdeki Konu” ve “Gündemdeki Sanatçı” yazılarının yer aldığı Cumhuriyet sayfası ve Eyüp sırtlarındaki Pierre Loti tepesi sanki sonsuza kadar boşalıvermişti.

*** *** ***
TGB Erzurum’dan Cemal Süreya anması!

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Erzurum Şubesi yaptığı etkinlikle Cemal Süreya’yı andı. Türk şiirinin en önemli adlarından ve “İkinci Yeni” hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından Cemal Süreya’nın anması TGB Erzurum şube binasında yapıldı. Anmada Erzurum TGB üyelerinden Ahmet Kasa yaptığı konuşmada Cemal Süreya’nın Türk ve Dünya edebiyatındaki önemini vurguladı Konuşmaların ardından katılımcılar Cemal Süreya şiirlerini seslendirdi.

aydinlik_11ocak2012

Aydınlık - 11 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar