aydinlik_10ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 10 Ocak 2012

Suçu Albaya Yıktılar!

Amerika’nın rolünü neden saklıyorsunuz?


Uludere olayının ardından ilk fatura, Gülyazı Alay Komutan Vekili Jandarma Albay Hüseyin Onur Güney’e kesildi. Albay Güney, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’ın isteği üzerine görevden alındı.

Uludere’de 35 kişinin ölmesiyle sonuçlanan olaydaki Amerikan parmağı gerek iktidar gerekse de muhalefet tarafından hiç dillendirilmedi.

Aydınlık Gazetesi, ilk günden itibaren ABD’nin rolüne işaret ediyor. İstihbaratı verenin de, ilk bombayı atanın da ABD kontrolündeki Predatörler olduğunu yazdık. AKP, CHP, MHP ve BDP milletvekillerini bu gerçeği ortaya çıkartmaya çağırıyoruz ve soruyoruz: Bu sessizliğinizin nedeni nedir? Saldırının arkasındaki ABD parmağını neden saklıyorsunuz? Neden ABD’nin, Türkiye’deki karanlık faaliyetlerinin üzerine gitmiyorsunuz?

*** *** ***
Haberimiz dünya basınında!

Dünya medyası önemsedi!


Aydınlık, 8 Ocak tarihli sayısında, Uludere’ye ilk bombayı, Predatörlerin attığını yazdı. Haberde şu bilgiler yer aldı: “Güvenilir kaynaklardan ulaşan bilgiye göre, Uludere’de yurttaşlarımızı öldüren bomba önce Predatörden atıldı. Bu ilk bomba hedefi vurduktan 16-18 dakika sonra Türk F-16’ları olay yerine ulaştılar. 35 yurttaşımızı öldüren ilk bombalar F16’lardan değil, Predatörden.”

*** *** ***
Yeni anayasa Oslo'da yazıldı!

Bölünme anayasasına karşı birleşen yurtsever aydınlar, ilk toplantıda etkin bir mücadele kararı aldı.

İzmir Anayasa Forumu Düşünce ve Eylem Topluluğu, 4 Ocak 2012 tarihinde İzmir Tabip Odası’nda bir toplantı yaparak yürütme kurulunu oluşturmuştu. Türkiye’de çapındaki ilk kitlesel etkinlik olarak Anayasa Forumu Paneli 8 Ocak 2012 Pazar günü saat 14.00’te İzmir Fuar İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. CKD Genel Başkanı Şenal Sarıhan’ın yönettiği panelde Hasan Basri Özbey (İşçi Partisi Genel Başkan Vekili), İsa Gök (CHP Mersin Milletvekili), Prof. Dr. Necdet Basa (E. YÖK üyesi, E. DP Gnl. Bşk. Yrd), Prof. Dr. Meltem Dikmen Caniklioğlu (Anayasa Hukukçusu-İzmir Ekonomi Üni. Öğr. Üyesi), Ömer Faruk Eminağaoğlu (Yargı-Sen Genel Başkanı) ve İlker Yücel (TGB Genel Başkanı) konuştular. Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Ali Gül’ün açış konuşmasında İlker Başbuğ’un tutuklanması protesto edildi. Silivri ve Hasdal’daki yurtseverler tek tek anılarak kitle tarafından alkışlandı.

*** *** ***
Kılıçdaroğlu’na da fezleke yazıldı!

Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Ali İşgören, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma başlattı. İşgören, Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle hazırladığı fezlekeyi geçtiğimiz Cuma Adalet Bakanlığı’na gönderdiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Kasım 2011’de tutuklu CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ı ziyaret etmişti. Ziyaretin ardından bir basın açıklaması yapan Kılıçdaroğlu, “Burada önyargılı olan yargıçların, siyasi otoritenin emrinde olan yargıçların sadece oynadıkları bir tiyatro var. Onlara yargıç demeyi içime sindiremiyorum çünkü yargıç vicdanıyla hareket eden kişidir” demişti.

*** *** ***
‘Bu yasayı Fransa’da çiğneyeceğim!’

Hrant, hayattayken arkadaşlarına çağrı yapmış!


KCK davasından tutuklu bulunan yazar Ragıp Zarakolu, 7 Ocak’taki Radikal’deki köşesinde “Düşünce özgürlüğü insanlığa karşı işlenen suçları kapsamaz” başlığıyla yayımlanan yazısında Ermeni Soykırımı Yasası’nı işaret ederek “2006’da ise Hrant, beni Etyen Mahçupyan ile birlikte Fransa’da parlamentoda bu yasanın çıkmaması için üçlü deklarasyonu imza etmeye ikna etti” dedi. Yazısında, Hrant Dink’in kendisine “Bu yasayı Fransa’da çiğneyeceğim” dediğini yazan Zarakolu, “Eğer o, soykırım kurbanı bir halkın çocuğu olarak Fransa’daki tasarıya karşı çıkıyorsa, ona ‘Hayır’ demek haddim değildi” ifadelerini kullandı.

*** *** ***
Sarkozy ‘Soykırım Yasası’nı AB’ye taşıyor!

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız Senatosu’na sunulan “soykırımı inkar” tasarısının tüm AB ülkelerinde uygulanması için düğmeye bastı. Tasarı yasalaşırsa, “Ermeni soykırımını inkar edenlerin” AB genelinde 1 ile 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasının yolu açılacak.

“Ermeni soykırımını inkar yasası” teklifinin bugün toplanacak Senato Başkanlık Divanı’nda görüşülerek 23-31 Ocak tarihleri arasında Senato gündemine alınmasına karar verilmesi bekleniyor. Ancak Sarkozy bu kararı bile beklemeden bizzat talimat vererek Türkiye’nin AB üyelik sürecini de etkileyebilecek bir başka karara imza attı.

*** *** ***
5 milyon Türk karşı duracak!

‘Çirkin oyuna geçit vermeyeceğiz!’


Sarkozy’nin bu yeni girişimine Talatpaşa Komitesi’nden sert tepki geldi. Talatpaşa Komitesi Sözcüsü Dr. Cüneyt Akalın Aydınlık Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Sarkozy’nin bu yeni girişiminin kendileri için sürpriz olmadığını belirterek, “Fransa Parlamentosu’ndan geçecek bir kararın Avrupa’ya sıçrayacağını tahmin ediyorduk” dedi.

*** *** ***
‘Kapitalizm nereye gidiyor?’

Prof. Dr. İzzettin Önder’le doğuşundan bugüne kapitalizmi konuştuk. Sosyal demokrasinin rolünden, sistemin bugünkü akıl dışı noktaya nasıl geldiğine kadar tüm yönlerini Önder, Aydınlık’a anlattı.

İÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzettin Önder’le, 16. yüzyılda Feodalizmden başlayarak, analitik bir bakış açısıyla kapitalizmin ve emperyalizmin tarihsel süreç içindeki evrelerini; sosyal demokrasinin ortaya çıkış nedenleriyle, emekçi kesimin bilincinde yarattığı bozucu etkiyi; büyük ölçüde Çin’de ve daha küçük ölçülerde de Japonya ve Avrupa ülkelerindeki dolar ve Amerikan tahvillerinin neden depolandığına ilişkin İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in tezini; Batı’daki İslamofobi’nin ekonomik temelini ve kapitalist sistemin bir çöküş evresinde olup olmadığını konuştuk.

*** *** ***
‘Açılım için ‘yeni Anayasa’ fırsat!’

Başbakan’ın Başdanışmanı Akdoğan: Açılım için ‘yeni Anayasa’ fırsat!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan, “Açılımların” demokratikleşme ile süreceğini belirterek “yeni Anayasa”nın bunun için bir fırsat olacağını söyledi. Akdoğan, Uludere olayı ve Kürt sorunu ile ilgili olarak Yeni Şafak gazetesine açıklamalarda bulundu. “Uludere olayının kardeşliğin miladı olacağını” kaydeden Akdoğan, Kürt sorunu ile ilgili yeni bir açılım paketi ile ilgili soruya, “Ben yıllardır söylüyorum, bu bir paket değil süreçtir. Demokratikleşme sonu olmayan, sürekli gelişim gerektiren bir süreçtir. Bazen ufak bir jest, büyük bir anayasa paketinden fazla anlam taşır. Yeni anayasa meselenin nihai çözümü için önemli bir zemindir, bu fırsatı heba etmemeliyiz” dedi.

*** *** ***
Yunanistan Euro ile birlikte çöküyor!

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması artık tabu oluşturmuyor. Euro 2010 Eylül ayından bu yana en düşük seviyeleri gördü. Konuşulan çözüm önerileri piyasalara güven vermiyor.

Yunanistan’ın içine düştüğü çaresizlik ve Euro Bölgesi’nin borç batağındaki diğer üyelerinin durumu para birimi Euro’yu zor durumda bırakıyor. Yeni çözüm önerileri piyasalara güven vermiyor. Ekonomi bilimcileri “iflas” durumundan söz etmeye başladılar. Çek Merkez Bankası Başkanı Atina’nın Euro bölgesinden çıkması için açıkça ve resmen telkinde bulundu.

*** *** ***
Arap Birliği Katar’ı desteklemedi!

Arap Birliği dışişleri bakanları Katar’ın, “Suriye’deki gözlemcilere BM destek versin” önerisini geri çevirdi. Kahire’de yapılan toplantıda, “Birlik gerekeni yapar” kararı çıktı.

Arap Birliği dışişleri bakanları Suriye’de incelemeler yapan gözlemci heyetini güçlendirme ve görev süresini uzatma kararı aldı.

Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilen toplantıda, Suriye’deki gözlemcilere yardımcı olmak üzere BM’den teknisyen ve eğitmen isteme konusunun tartışıldığı ancak net bir karara varılmadığı belirtildi.

*** *** ***
Sağlıkta Taşeron : İşçi İçin Yoksulluk Hasta İçin Ölüm!

İstanbul Üniversitesi’nde çalışan 22 taşeron işçisi, mahkeme kararı hiçe sayılarak işten atıldı. Dün işçilerin mesai arkadaşları destek için 2 saat iş bıraktı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyeleri, Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri ve hastanede çalışan taşeron işçiler, dün İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan 8 taşeron işçinin, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ise 14 işçinin işten atılması üzerine toplanan Çapa Meclisi’nin aldığı karar üzerine dün sabah saat 08.00 ile 10.00 arasında 2 saatlik iş bırakma eylemi yapan sağlık emekçileri hastane içinde yürüyüş yaparak seslerini hasta ve hasta yakınlarına duyurdu. Saat 09.00 civarında hastane içinde bulunan Dekanlık önünde toplanan işçiler bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması öncesinde konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören “Sağlık emekçilerinin mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Halkımızın iyi ve kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için önce sağlık alanında çalışanlara hakları verilmelidir. Sağlıklı bir sağlık üretilmesi için gereken budur. Bu mücadeleyi kazanmak hedefimizdir. Emeğin sömürüsü kabul edilemez” ifadesini kullandı.

*** *** ***
‘Gül’ün vatana ihanet suçu işlediğine inanıyorum!’

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç dün TBMM’de İlker Başbuğ’un tutuklanması olayı ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Deniz Feneri davasını anımsatmak için yanında taşıdığı Deniz Feneri ile ve sağ kolu alçıyla gelen Genç, kolu ile ilgili olarak “Ayağım kaydı ve kolumun üzerine düştüm. Kolum alçıya alındı. Doktorlar bana 6 hafta rapor verdi ama içim el vermedi ve geldim’’ dedi.

*** *** ***
‘ABD’de toplantı yapılsa orayı başlarına yıkardım!’

Tümgeneral Nogaylaroğlu, Amerika’da Askeri Ateşe olduğu dönemde, Türkiye hakkındaki senaryo tartışmalarına katıldığı iddiaları için “Benim olduğum yerde, o konuların tek kelimesinden bahsedilseydi, orayı başlarına yıkardım” diye yanıt verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Cezaevi, büyük duruşma salonunda görülen Balyoz davasının 60’ıncı duruşması dün yapıldı. Duruşmada emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu savunma yaptı. Nogaylaroğlu, hakkında çıkan bütün iddialardan sonra tutuklandığına sevindiğini çünkü kendine savunma fırsatı verildiğini söyledi. Nogaylaroğlu, Balyoz davası sürecinde tutuklu bulunan insanların ve aile hayatlarının çok ciddi zarar gördüğünü belirterek, “Bırakalım her şeyi, Türkiye’deki olayları, tutuklamaları, bu insanların aileleri ile durumları iyi değil. Bir uçurumun kenarındalar” dedi.

*** *** ***
‘Devlette olmayan bilgileri tazeledik!’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü faili meçhul cinayetler soruşturmasında, tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Kilo kaybettiği görülen Avcı’nın ardından Tarık Ümit’in ortağı Hakkı Yaman Namlı’nın da ifadesine başvuruldu. Namlı, “Tarık Ümit’in kaybolmasıyla ilgili devlette olmayan bilgileri tazeledik” dedi.

*** *** ***
Emeklilere de milletvekili zammı yapın!

Türk Emekli-Sen ve Birleşik Emekliler Derneği, milletvekillerinin kendi emekli maaşlarına yaptığı yüzde 45’lik zam oranına, yaptıkları ortak yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada, “Yüzde 42 zammı beğenmeyip yüzde 60’a çıkaranlar yüzde 45’e razı oldu. Acaba bizim gönlümüz onu size helal etti mi? İntibakla SSK emeklilerine 10-250 TL/ay arasındaki maaş zammını yıllara yayarak 3 sene içinde vermeyi düşünenler, kendilerine 1.500 TL/ay zammı komisyonda hemen kabul ettiler. Primlerini de Meclis ödeyecek. Ayrıca, kendilerine intibakı da hemen yaptılar. 1.500-2.000 TL ay emekli maaşı alan SSK ve Bağ-Kur’lu emekli milletvekilleri de bundan böyle 6.331 TL ay maaş alacak.

*** *** ***
İsviçre’de balık baştan kokmuş!

Kuru sabitlemeden önce ‘tatlı’ kar etmekle suçlanan İsviçre Merkez Bankası Başkanı istifa etti!

Kendisi ve eşi hakkında göreviyle bağdaşmayacak şekilde yasadışı işler yaptığı iddiası bulunan İsviçre Merkez Bankası Başkanı (SNB) sonunda görevinden istifa etti. Philippe Hildebrand, geçen hafta yaptığı açıklamada, yasadışı bir şey yapmadığını ve görevinden istifa etmesinin söz konusu olmadığını belirtmiş, “Her zaman sadece kurallara uygun değil aynı zamanda doğru davrandım” diye konuşmuştu. 48 yaşındaki Hildebrand’ın döviz ticareti yaptığı, bu döviz işlemlerinden 83 bin dolar kar ettiği öne sürülmüştü.

*** *** ***
Chavez: ABD dünyaya hakim olamayacak!

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dün beş günlük Latin Amerika gezisinin ilk durağı olan Venezuela’da görüşmeler yaptı.

Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, “ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan birileri herhangi bir ülkenin İran ile yakınlaşmasının uygun olmadığını, hatta tehlikeli olduğunu söylemiş.

*** *** ***
Suriye Savunma Bakanı, Rus uçak gemisinde!

Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Davut Raciha, Suriye’nin Tartus limanında demirli Rus uçak gemisi Amiral Kuznetsov’u ziyaret etti.

Savunma Bakanı Raciha, Amiral Kuznetsov’a ziyaretinde Rusya’nın Şam Büyükelçisi, Kuzey Denizi Donanma Komutanı Yardımcısı, Deniz Tümeni Komutanı, gemi komutanı ve Rus bir çok subay tarafından karşılandı.

*** *** ***
Pazarın neşesi ‘GEL ABLA GEL’ tarih oluyor!

Yeni Hal Yasası’yla pazar esnafının geleneksel hale gelen ‘Gel abla gel’ çağrısı artık duyulmayacak. Sesli anons yapan esnafa 50 lira para cezası getiren yasa yürürlükte. Pazarcı esnafı ise yasa dinlemeyecek gibi görünüyor.

Yılbaşında yürürlüğe giren Yeni Hal Yasası, esnafa bağırmayı yasaklıyor. Yasa bağırana 50 TL ceza kesilmesini öngörüyor. Antalya Kepez İlçesi Çamlıbel Kapalı Pazarı’nda esnafın bir kısmı “Gürültü iyi olmuyor” görüşünde olsa da büyük bölümü “Bağırmadan pazarda malımızı satamayız” diyor.

‘50 TL’yi verir yine bağırırız!’

İbrahim Velican, yeni hal yasasını Amerikan sistemi olarak değerlendiriyor ve şöyle söylüyor; “Bağırmak Türk örf ve adetlerindendir. Biz örfümüzü sürdüreceğiz. ‘Amerikan sistemine hayır’ diyoruz. 50 TL cezayı veririz yine bağırmaya devam ederiz.”

*** *** ***
11. Ölüm Yıldönümünde Necati Cumalı!

Gözü pek, yüreği pek adamlar!


Necati Cumalı (Yunanistan Florina, 1921 - İstanbul, 10 Ocak 2001): Edebiyata yalın şiirlerle ve güçlü hikayelerle girmiş, giderek özgün bir soluk oluşturmuş usta Türk edebiyatçısı. Ortaöğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde (1938), yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde (1941) tamamlamıştır. Ankara’da Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (1941-1942), Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde (1945) çalışmıştır. Askerlik sonrası Urla ve İzmir’de avukatlık ve memurluk yapmıştır (1945-1957). 1957-1959 yıllarında Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Basın Ataşeliği’nde çalışmıştır. 1959 - 1963 yıllarında İstanbul Radyosu’nda redaktörlük yapan Cumalı, sonraki yıllarda yaşamını roman ve oyun yazarlığı ile sürdürdü. 1940’lardan itibaren Varlık, Servet-i Fünun - Uyanış, Yeni İnsanlık gibi dergilerde şiirleri yayımlanan Cumalı, 2000’e Doğru dergisi ve Aydınlık gazetesinde çalışmıştır.

*** *** ***
Hükümet şampiyonunu belirledi!

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Trabzonspor’u ziyaret etmesinin ardından, dünde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon’da katıldığı bir açılışta, “Şampiyonluk kupasını Trabzon’a almak için ince ayarlı çalışıyoruz” dedi

Önceki gün Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Trabzonspor’u ziyaret etmesinin ardından, dün sabah Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da Trabzon’a gitti. Geçtiğimiz sezonun sonunda gündeme bomba gibi düşen şike skandalında iddanamenin hazırlanmasıyla ilk duruşma günü beklenirken, bu kritik süreçte hükümet kanadından Trabzonspor’a yapılan ziyaretler ve destek konuşmaları dikkat çekiyor.

aydinlik_10ocak2012

Aydınlık - 10 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar