aydinlik_09ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 09 Ocak 2012

MİLLİ BEYİNLERE CASUSLUK KELEPÇESİ!

MİLGEM Projesi, Milli Kripto Sistemi, Milli Yazılım Sistemi, Milli Torpido Sistemi, Milli Sonar Sistemi’ni yürüten mühendisler askeri casusluk yaftasıyla hapse atıldı.

Ortak özelliği Türkiye’nin milli projelerinde çok önemli görevleri yürütmek olan askerler adeta “milli beyin”!

Askeri Casusluk ve Şantaj iddialarına ilişkin açılan dava İstanbul Özel Görevli 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Davada yargılanan isimler ise, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, TÜBİTAK’ın ürettiği projelerde görev alan üst düzey isimler...

İddianamede ‘Müşteki’ (Şikayetçi) sıfatıyla adı geçen emekli Tuğamiral Türker Ertürk gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ulusal silahlanma politikalarında Deniz Kuvvetleri’nin diğer kuvvetlere öncülük yaptığı MİLGEM Projesi, Milli Kripto Sistemi, Milli Yazılım Sistemi, Milli Torpido Sistemi, Milli Sonar Sistemi Batı’da rahatsızlık yaratmaktadır. Biz ne zaman milli proje üretsek ABD ‘Bizde var, bizden alın’ diyor. Casusluk diyorlar, ortada casus yok. Hangi gizli belge verilmiş, kanıt yok. Fuhuş diyorlar. Fuhuş kadınla olur. Kadın yok. İğneden ipliğe yalan iddialar...”

*** *** ***
Org. Başbuğ’un tutuklanmasına TBB’den tepki!

‘ÖYM’lerin kararı hukuka aykırı!’


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un İnternet Andıcı soruşturması kapsamında tutuklanmasının hukuka aykırı olduğunu bildirdi. Coşar yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Başbuğ’un şahsında yaşananlar açıkça ve bir kez daha göstermiştir ki; kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ve güvence altına alınması yönünden günümüzdeki en büyük engel, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin varlığıdır. O nedenle asli görevi adalet dağıtmak olan yargılama faaliyetinin önündeki en büyük engelin, bu bağlamda olağan zamanların olağan mahkemesi niteliğinde olmayan bu mahkemelerin ivedilikle kaldırılması ve bu suretle yargılama faaliyetinin demokratikleşmesinin sağlanması gerekir” dedi.

*** *** ***
Emine Ülker Tarhan : Anayasa Masasının Ayakları Sallanıyor!

Tarhan, ülkede terör estiren “yargı canavarını” AKP’nin yarattığını söyledi. Tarhan, AKP’nin önümüzdeki dönemin toplumunu yaratmak için yargıyı kullanarak düzenleme yaptığını belirtti.

“Gazeteciler sadece görevlerini yaptığı için hapislerde yatıyor” diyen CHP TBMM Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, özetle şunları söyledi:

‘Toplumunu yaratıyor!’

“Aydınlar düşüncelerini açıkladıkları için, ülkeleri için doğru düşündüklerini söyledikleri için Silivri’deler. Ülkelerini savundukları için hapislerde çürütülüyorlar. Hepsi siyasi tutukludur. AKP kendine uygun bir toplum yaratma peşinde. Nasıl Uğur Mumcu öldürülerek aydınları düzene sokmak istedilerse şimdi yapılan da bunun devamı niteliğinde bir toplum mühendisliğidir.”

*** *** ***
Ucuz TL Fırsat, Üretime Yüklenelim!

“Şimdi amaç tekrar dövizi düşürmek olmamalı. Yapısal değişimi başlatmak için bir fırsat bu. 1.80’lerden tekrar 1.55’lere dönmeye kalkarsak, Türkiye gene aynı çıkmaza girecek.”

Ekonomist Üstün Sanver, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu çıkmazdan başta tarım olmak üzere üretimin desteklenmesiyle kurtulabileceğini söyledi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Bankalar Birliği Genel Sekreterliği gibi önemli görevlerde bulunmuş olan Sanver, ekonomi yönetimine de dikkat çekici eleştirilerde bulundu.

Sanver’e ilk sorumuz, “2012’de Türkiye’nin korkulu rüyası nedir ve nasıl çözülür?“ biçimindeydi. Sanver, “Türkiye korkulu rüyayı zaten son birkaç senedir yaşıyor” dedi. Saptamaları yan sütunlarımızda okuyacaksınız; çözümler için sözü Üstün Sanver’e bırakıyoruz.

*** *** ***
Erdal Sarızeybek : Mumcu ve Bitlis cinayetleri gibi çözülemeyecek!

Uludere olayından PKK, AKP, ABD ve İsrail’in karlı çıktığını söyleyen Erdal Sarızeybek, “Mumcu, Bitlis, Hablemitoğlu ve Ersever cinayetleri gibi! Çözülemeyecek!” yorumunda bulundu!

Emekli Albay Erdal Sarızeybek, kendi internet sitesinde yayınladığı makalede Uludere’de 35 kişinin ölümü ile ilgili değerlendirmede bulundu. Türk ordusunun içinde “köstebekler” olduğunu ifade eden Sarızeybek, Uludere’de kaybedenlerin başında halk ve Türk ordusu olduğunu ifade etti.

*** *** ***
Ankara’da gençler Başbuğ için yürüdü!

TGB ve ADD’den Başbakanlık önünde Başbuğ eylemi: ‘Sivil yönetim askeri diktatörlükleri aratmıyor!’

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri Başbakanlık binası önünde Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasını protesto etti.

Kızılay’da toplanan yüzlerce TGB ve ADD üyesi, sağanak yağışa rağmen ‘Hepimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Kahrolsun AKP faşizmi’, ‘OrduMillet el ele Bağımsız Türkiye’, ‘Kahrolsun Amerikan emperyalizmi’, sloganları atarak yürüdü. ADD ve TGB üyeleri adına ADD Genel Yönetim Kurulu üyesi Öner Tanık Başbakanlık önünde bir basın açıklaması yaptı.

*** *** ***
Baykal Adana’da delegelerle buluştu!

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün Adana’ya geldi. İki gün kalacağı Adana’da kurultay delegeleriyle görüşecek olan Baykal, eski CHP PM üyesi Av. Soner Çetin’in oğlu Deniz Çetin’e de kirvelik yapacak. Baykal’ın kurultay delegeleriyle Hiltonsa Oteli’nde yapacağı görüşme basına kapalı gerçekleştirilecek.

*** *** ***
CHP’de muhalafet Merkez’le restleşiyor!

CHP’de muhalefetten Genel Merkez’e rest: ‘Tüzük kurultayı hemen şimdi yapılmalı!’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Maktap’ın il ve ilçe kongrelerinden sonra olağanüstü tüzük, sonbaharda da olağan kurultay yapılması önerisini muhalefet kabul etmedi. Eski CHP Grup Başkanı Hakkı Süha Okay, “Tüzük, derhal ve hemen ve şimdi değişmelidir” dedi.

CHP’de tüzük kurultayı ile ilgili tartışma her gün yeni bir boyut kazanarak devam ediyor. Deniz Baykal ve Önder Sav’ın da destek verdiği muhalefetin yeterli imzayı toplayarak olağanüstü kurultayı toplama girişimi Genel Merkez’i harekete geçirdi. Genel Merkez, sonbaharda yapılacak olağan kurultayla birlikte gerçekleştirilmesi planlanan tüzük değişikliğinde takvimi öne aldığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, “Olağanüstü kurultayımız sonbaharda yapılacak zaten. İki kurultayın birleştirilmesi de bir fikirdi, ama bakıyoruz ki çok hararetli istekler var. O istekleri karşılamaya yönelik önce tüzük kurultayı sonra kurultay yapılmasına karar verdik” dedi.

*** *** ***
Şırnak Cudi’de operasyon başlatıldı!

Şırnak’ın Cudi Dağı’nda dün sabah saatlerinde hava destekli operasyon başlatıldığı bildirildi. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre PKK ile askerler arasında şiddetli çatışma yaşandı. Can kayıpları olduğu iddia edilirken, bölgenin havadan ve karadan bombalandığı öğrenildi.

*** *** ***
Haydarpaşaport planını gördüm!

İşçi Partisi’nden Haydarpaşa için mücadele çağrısı!


İşçi Partisi (İP) üyeleri dün İstanbul Haydarpaşa Garı önünde halka mücadele çağrısı yaptı. İP Kadıköy İlçe Başkanı Ceyhun İlsever, mücadele edilmezse Gar’ın bir daha açılmayacağı uyarısında bulundu.

İşçi Partisi İstanbul Kadıköy İlçe Örgütü, “Rantın ticarethanesi değil, halkın Haydapaşa’sı” sloganıyla protesto düzenledi. Haydarpaşı Garı yılbaşından itibaren hızlı tren gerekçesiyle 2 yıllığına kapatıldı. Garın kapatılmaması için gerçekleşen protestoda açıklamayı yapan İşçi Partisi Kadıköy İlçe Başkanı Ceyhun İlsever, “Haydarpaşa için yapılması düşünülen proje halka tarihteki en büyük saldırıdır” dedi.

*** *** ***
Rakı masasında CEMAL SÜREYA!

Cemal Ağabey’le bir masada ilk kez rakı içiyorum. Kadıköy’ün kıyıcığındaki masaya gelip kümelenmeden bir saat önce, Cağaloğlu yokuşunu birlikte indik. Davet üzerine çalışmaya başladığım Cumhuriyet’ten (Gazete) beklenmedik atılışımı, kış günü, işsiz güçsüz kalışımı vs. duymuş... Onu konuşuyor benimle, kısa. Daha çok 12 Eylül darbecilerinin o günlerdeki satılmışlığından uzunca söz ediyoruz... Sirkeci’yi düzleyip vapur iskelesine doğruluyoruz ki, söz henüz dolaşıp bitmemiş. “Haydi, karşıda devam edelim!” teklifi geliyor.

*** *** ***
Clinton’un ‘Melekleri’ ekonomiyi anlattı!

ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un yardımcısı Shelly Porges Aydınlık’a anlattı: ‘TÜRKİYE’DEKİ RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIYORUZ!’

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in himayesinde yapılan İstanbul’daki Küresel Girişimcilik Zirvesi’nden sonra Türkiye’de birçok girişimcilik toplantısı yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Küresel Girişimcilik Programı dahilinde yapılan toplantıların sonunda 4 Ocak günü, TUSKON, TÜSİAD, MÜSİAD ve ENDEAVOR gibi 32 kuruluşun katılımıyla ‘Girişimcilik Konseyi’ kuruldu. ABD Dışişleri Bakanlığı adına gönderilen Shelly Porges, programın Türkiye’de uygulanması ile görevli. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un kıdemli danışmanı ve yardımcısı olan Porges programın ayrıntılarını Aydınlık’a anlattı...

*** *** ***
Rus uçak gemisi Kuznetsov Suriye’de!

Rusya’nın uçak gemisi Amiral Kuznetsov, Suriye’nin Tartus limanına demir attı.

Amiral Kuznetsov’un komuta heyeti, Tartus Valisi İmad Nadef’i makamında ziyaret etti. Naddef, heyete, ülkesinin verdiği destek dolayısıyla Rusya’ya teşekkürlerini iletti. Amiral Kuznetsov’un Tartus’ta bir hafta kadar kalacağı belirtildi.

*** *** ***
‘Direne direne atanacağız!’

AKP Şişli binasına yürüyen atanmayan öğretmenler: “Başbakan’ın seçim dönemindeki ‘ataması yapılamayan öğretmen kalmayacak’ sözü halen kulaklarımızda!”

Atanmayan öğretmenler dün yine hak mücadelesindeydi.

Dün öğlen saatlerinde İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan bir alışveriş merkezi önünde toplanan Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) üyesi öğretmenler, AKP Şişli İlçe Başkanlığı önüne yürüdü.

*** *** ***
Yalçınkaya da hedefte!

‘Hey gidi Abdurrahman Yalçınkaya’ başlıklı köşeler yazmaya başlayan yandaş medya Yalçınkaya’yı hedef göstermeye başladı. Mehmet Baransu “Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı yargılanmalı, tutuklanmalı” diye konuşurken, Akit “Şimdi sıra Yalçınkaya’da” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasının ardından yandaş medyada eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’yı hedef alan haberler yayınlanmaya başladı. Akit gazetesinin dünkü sayısında, “4 site ile parti kapatacaklardı” başlıklı haberde “Şimdi sıra Yalçınkaya’da” ifadesi öne çıkarıldı. Haberde, kapatma davasında görev alan savcılar da hedef gösterildi. Ersoy Dede’nin aynı gazetedeki köşe yazısının başlığı da “Hey gidi Abdurrahman Yalçınkaya” başlığını taşıdı.

*** *** ***
‘Dersim’le herkes eteğindeki taşı döküyor!’

Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Kartal Şubesi gazeteci yazar Rıza Zelyurt’un konuşmacı olarak katıldığı “Dersim İsyanları ve Cumhuriyetin Tavrı” konulu bir panel düzenlendi.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panel şube başkanı Kemal Özalp’in konuşmasıyla başladı. Özalp konuşmasında şöyle dedi: “BOP kapsamında Ortadoğu’da yaşayan halklar birbirlerine düşürülmek isteniyor ve ülkeler, ABD’nin isteği ve sömürüsü doğrultusunda dizayn edilmeye çalışılıyor. Türkiye’ye Ermeni soykırım yalanları, içeriden de Dersim isyanları bahane edilerek ile saldırılmaktadır. Bizlerin görevi bu saldırılara karşı göğüs germek ve Atatürk Cumhuriyetini korumaktır.”

*** *** ***
‘Silivri’deki uygulamalar çifte standart değil midir?’

CHP’Lİ AĞBABA İNFAZ KORUMA MEMURLARININ SORUNLARINI TBMM’YE TAŞIDI.

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ziyaretine gelen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya cezaevindeki memurların sıkıntılarını anlatıp sorunun çözümü için destek istedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Silivri Cezaevi’nde görev yapan infaz koruma memurlarının servis sorunu ile ilgili TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Ağbaba, geçtiğimiz günlerde Silivri Cezaevi’nde 2. Ergenekon davasında tutuklu yargılanan CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaret esnasında Balbay, Silivri Cezaevi’nde görev yapan infaz koruma memurlarının servis konusunda büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek sorunun çözümü için Ağbaba’nın destek vermesini istedi.

*** *** ***
Emekçilerden Billur Tuz işçisine destek!

Tek Gıda-İş Sendikası üyesi olan ve İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Billur Tuz Fabrikası’nın işçilerinin 1 Ocak’ta başlattıkları direniş sürüyor.

Direnişteki Savranoğlu işçileride oradaydı.

İşçilerin haklı mücadelesinde sendikalardan, siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden de destek devam ediyor. Önceki gün sendikalar ve direnişlerine devam eden Savranoğlu işçileri, Billur Tuz işçilerinin yanına yürüyüşlerle geldi. Türk-İş’e bağlı Deri-İş, TEKSİF, Petrol-İş, Tez-Koop-İş, Çimse-İş ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal Sendikası işçileri Billur Tuz işçilerini ziyaret etti. “Birleşen işçiler aslan yenilmez” sloganlarının atıldığı destek ziyareti ve yapılan yürüyüşün ardından saat 13.30 da bir basın açıklaması yapıldı.

*** *** ***
Barzani’den ‘bağımsızlık’ tehdidi!

Kerkük konusundaki iddialarını sürdüren Barzani, şöyle konuştu: “Bu tür sorunlar sürerse Kürt parlamentosuna gideriz, Kürt halkının durumuna bakarız. Kürt halkı bağımsızlık isterse, buna karşı çıkmayız. Gerçekte Kürdistan’ın bağımsız olmasını istiyorum.”

Kuzey Irak’taki Kürt bölgesel yönetimi başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin ülkenin içinde bulunduğu sorunları çözemeyeceğini, bu nedenle “bütün olasılıklara göre” hazırlık yaptıklarını söyledi.

BBC’nin Farsça kanalına cumartesi günü açıklamalar yapan Barzani, Kürt meclisinin kendilerini, Irak merkezi hükümeti “anayasaya, federalizme, demokrasiye ve çok partili sisteme bağlı kaldığı koşullarda” Irak’ın içinde kalmakla yükümlü kıldığını savundu. Barzani, “Kürtler Şiilerle veya Sünnilerle sınırlı bir hükümette yer almayacak. Maliki İttifakı bu sorunu çözmezse, her türlü olasılığı düşünürüz” dedi.

*** *** ***
Gözlemcilerden Suriye raporu!

İki haftadan beri Suriye’de çalışmalar yapan Arap Birliği gözlemcileri, elde ettikleri ilk bulguları bir rapor halinde Birliğe sundu. Heyetin Sudanlı başkanı Dabi, Suriye yönetiminin her türlü kolaylığı gösterdiğini, bir kanaate varmak için daha uzun çalışmak gerektiğini belirtti.

Arap Birliği, Suriye’ye gönderdiği gözlemciler heyetinin iki haftalık çalışmalarına ilişkin raporunu değerlendirdi.

Gözlemci heyetinin Sudanlı başkanı General Muhammed El Dabi, Kahire’de toplanan Arap ülkeleri dışişleri bakanlarına sunduğu raporunda Suriye yönetiminin gözlemcilerin çalışmalarını kolaylaştırıcı tavrına işaret etti. El Dabi, gözlemcilerin çalışmalarının daha başlangıç aşamasında olduğunu ve kesin bir kanaate varmanın uzun süreli çalışmayı gerektirdiğini belirtti. Dabi, gözlem çalışmasının sürdürülmesini ve daha da güçlendirilmesini istedi.

*** *** ***
Mersin Dörtyol’da İlk kurşunu atan,

Mehmet Çavuş’un oğlu tek odaya muhtaç!


Dörtyol, kurtuluşu kutluyor. İşgale karşı ilk kurşunu atan Mehmet Çavuş’un oğlu ve gelini sitemkar, ‘Bize kimseler sahip çıkmıyor. Sadece törenlerde akla geliyoruz’ diyor.

Kurtuluş Savaşı’nda işgalcilere karşı ilk kurşunu atan Mehmet Çavuş’un oğlu Ahmet Kara yokluk içinde. Hatay’ın Dörtyol İlçesi bugün kurtuluşunu kutluyor. Aydınlık, Kurtuluş Savaşı’nda işgale karşı ilk silahlı direnişin başladığı Dörtyol’da çeteciler Mehmet Çavuş, Kara Hasan ve Yakup Kara’nın çocuk ve torunlarını ziyaret etti.

İşgale karşı direnişi başlatan ilk kurşunu atan Mehmet Çavuş’un oğlu Ahmet Kara ve eşi Remziye Kara bir göz odaya muhtaç.

80 yaşını geçen çift Ahmet Kara’nın kardeşinin evinde kalıyor. Astım hastası Ahmet Kara gözleri dolarak babası Mehmet Çavuş’u Aydınlık’a anlattı.

*** *** ***
Antalya’da hortum, Edirne’de sel!

Akdeniz Bölgesi’nde etkili olan kötü hava koşulları Antalya’nın ilçelerinde hayatı olumsuz etkiliyor. Kumluca’da hızı saatte 70 kilometreye ulaşan rüzgar, ağaçları kökünden söktü, Beykonak ve Mavikent beldelerinde elektrik tellerini koparttı. Birçok noktaya uzun süre elektrik verilemedi.

Seraları yıktı geçti!

İlçede en büyük zarara ise Beykonak Beldesi’nde denizde oluşan hortum yol açtı. Denizde oluşan ve karada ilerleyen hortum, Akmaz ve Parakum mahallelerinde yaklaşık 50 dönüm arazi üzerine kurulu seraları yıktı geçti. Plastik seraların örtüleri uçarken, cam seraların camları kırıldı, çatıları uçtu. Seradaki ürünler ise zarar gördü.

*** *** ***
Modern Dans Rüzgârı!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun “Şehir Orman” ve “Seyahatname” isimli gösterileri Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat’ta izlenebilecek. Evliya Çelebi’nin 400’üncü doğum yıldönümü kutlamaları kapsamında sahnelenen “Seyahatname” 10 Ocak Salı akşamı sanatseverlerle buluşacak. Kurgu ve koreografisini Beyham Murphy’nin üstlendiği “Seyahatname” de Elif Şafak’ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı pasajları, Ozan Açıktan’ın çağdaş video anlatımı ile izleyiciyle buluşuyor.

aydinlik_09ocak2012

Aydınlık - 09 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar