aydinlik_08ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 08 Ocak 2012

İLK BOMBA PREDATÖRDEN!

Uludere’de 35 yurttaşımızı öldüren bombaların önce Predatörden atıldığı ortaya çıktı. F-16’lar bundan 16-18 dakika sonra olay yerine ulaştı.

Aydınlık’a güvenilir kaynaklardan ulaşan bilgiye göre, Uludere’de yurttaşlarımızı öldüren bomba önce Predatörden atıldı. Bu ilk bomba hedefi vurduktan 16-18 dakika sonra Türk F-16’ları olay yerine ulaştılar. 35 yurttaşımızı öldüren ilk bombalar F16’lardan değil, Predatörden.

İncirlik’te konuşlandırılan predatörlerin kumandası Amerika Nevada’dan yapılıyor. Havalandığı andan itibaren uçuş kontrolü tümüyle o üssün. TSK’nın predatörler üzerinde hiçbir kontrolü yok.

*** *** ***
Uludere’ye Nasıl Gelindi?

Uludere’nin eski komutanı E. Kur. Albay Aziz Ergen’den Aydınlık’a çarpıcı açıklamalar : ‘Tam anlamıyla 2. çuval vakası!’

2003- 2005 yılları arasında Şırnak-Uludere-Gülyazı Taktik Jandarma Sınır Alay Komutanlığı görevinde bulunan Emekli Kurmay Albay Aziz Ergen, Uludere’de 35 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili olarak Aydınlık’a değerlendirmelerde bulundu. Bölgeye Süleymaniye’de Amerikalıların Türk askerinin başına çuval geçirmesinden hemen sonra atandığını kaydeden Ergen, Amerikalıların bu olaydan sonra Türk istihbaratının bölgedeki etkinliğini azaltmak için bir dizi planı devreye soktuğunu bildirdi. Ergen, “Öncelikle TSK’nın en önemli stratejik birliği olan Özel Kuvvetlerin Irak’taki etkinliğini yok etmeyi hedefledi. Özel Kuvvetlerin tüm uzantılarını kesti. Bölgedeki irtibat timlerini büyük ölçüde geri gönderdi. Bunun amacı Amerika’nın bölgede kurmayı planladığı 2. İsrail devletinin önündeki engeli temizlemekti” dedi.

*** *** ***
Sendikalardan Tutuklamaya Tepki!

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Org. Başbuğ’un tutuklanması sendikalarda da tepki yarattı ve hükümete eleştiri konusu oldu.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına işçi ve memur sendikaları tepki gösterdi. Sendikacılar, tutuklamaların cezaya dönüştüğünü, yaşananların hukuksuzluğa zamanında tavır alınmamasından kaynaklandığını vurguladı.

Sendika yöneticileri, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması ve özel görevli mahkemelerin uygulamalarını Aydınlık’a değerlendirdi.

*** *** ***
Yargılanacağı yer Yüce Divan’dır!

Eski Danıştay Başkanı Nuri Alan: Başbuğ’un yargılanacağı yer Yüce Divan’dır.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yargılanacağı mahkeme ile ilgili tartışmalar sürerken, eski Danıştay Başkanı Nuri Alan, Başbuğ’un ancak Yüce Divan’da yargılanabileceğini söyledi.

Eski Danıştay Başkanı Nuri Alan, Aydınlık’a yaptığı açıklamada emekli Orgenral İlker Başbuğ’un “sivil mahkemede mi yoksa Yüce Divan yani Anayasa mahkemesi’nde mi?” yargılanacağı konusunda tartışılacak fazla bir yanı olmadığını belirterek, “Başbuğ hakkında iddia edilen suç görevi ile ilgilidir. Görev başında görevi ile ilgili olan suçu görev dışına nasıl çıkaracaksınız. Başbuğ’un yargılanacağı yer kesin olarak Yüce Divan’dır” dedi.

*** *** ***
‘Ergenekon dizisinin özel bölümü!’

Başbuğ’un tutuklanması Alman basınında : Tutuklamalarda Türkiye inanılırlığını yitiriyor!

AKP hükümetini devirmek amacıyla “kara propaganda” yapan internet sitelerini kurduğu ve silahlı örgüt yöneticisi olmak iddiasıyla eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması tüm Alman gazetelerinde geniş yankı bulurken, Ankara’nın tutuklanmalar konusundaki inanırlığını yitirdiği eleştirileri yükselmeye başladı.

Almanya’nın önde gelen yayın organlarından Frankfurter Allgemeine Gazetesi, Erdoğan hükümetinin PKK ve Ergenekon darbecileriyle mücadele bahanesiyle hoşuna gitmeyen muhaliflerini tutuklatmasına dikkat çekti.

*** *** ***
Başbuğ’un avukatı : İtirazımızı ilettik!

Terör örgütü yöneticiliği ve darbe yapmaya teşebbüs iddiasıyla tutuklanan 26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yedi saatlik sorgusunda savcıların soruları karşısında zaman zaman Başbuğ’un, yüksek sesle, “Ben Genelkurmay Başkanıyım” dediği öğrenildi.

*** *** ***
‘En iyi senaryo, krizin zamana yayılabilmesidir!’

Üstün Sanver, 2012 dünya ekonomisini yorumladı.


“Krizin ertelenebilmesi için birkaç gelişmenin bir arada gerçekleşmesi lazım: ABD yüzde 2,5-3 büyür, Başkan Obama yeniden seçilir; AB ortalama 1-1,5 büyür, parasal birlik dağılmaz; Çin 7-8 büyür; Ortadoğu’da devletleri iç savaşa götürecek Şii-Sünni çatışması sona erer.”

Özelleştirme İdaresi Başkanlığından Bankalar Birliği Genel Sekreterliğine kadar önemli görevler yapmış, önde gelen ekonomistlerimizden Üstün Sanver’le 2012 ekonomisi üzerine görüştük.

Sanver’e ilk sorumuz, dünyada 2012’de yaşanabilecek en iyi ve en kötü senaryoydu. Sanver, en iyi senaryoyu, birkaç kayıtla-koşulla çizdi: “Sadece 2012’yi düşünerek, mevcut durumun en iyi şekilde sürdürülebilmesi için, birkaç gelişmenin bir arada gerçekleşmesi lazım. Ancak bu da, olası riskleri ve dünyanın tekrar bir kırılma noktasına gelmesini belki bir yıl, iki yıl erteleyebilir”.

*** *** ***
TESEV’den istifa etmeyeceğim!

Ulusal Kanal’a konuk olan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “TESEV üyeliğinden ayrılmayı düşünmüyor musunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “TESEV üyeliğinden istifa etmeyeceğim. Ben üye olduğumda ne Soros vardı, ne bir şey vardı. Biz anti Amerikancı mıyız? Hayır... Hiçbir devlete karşı değiliz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gece Ulusal Kanal’ın konuğu oldu. Gazeteciler Yalçın Bayer, Can Ataklı, Mine Kırıkkanat ve Halil Nebiler’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, CHP’nin yeni Anayasa programı, TESEV üyeliği ve Dersim tartışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

*** *** ***
Öğrencileri ‘şifre’ stresi sardı!

YGS KABUSU BAŞLADI, ŞİFRELİ Mİ, ŞİFRESİZ Mİ?


Üniversite sınavına girecek olan adaylar geçen yıl YGS’de yaşanan şifre skandalını unutamıyor. Öğrenciler yine bir haksızlıkla karşılaşmaktan endişe duyduklarını belirtiyor.

Üniversiteye giriş için ilk sınav olan YGS’ye başvurular geçen hafta başladı. Ancak geçen yıl yaşanan şifre skandalı bu yıl üniversite sınavına girecek olan öğrencilerin umutlarını kırdı. Yeni bir skandalla karşılaşma korkusu içindeki öğrenciler haber bile izleyemediklerini, yine bir şifreyle karşılaşma endişesi içinde olduklarını söylüyor. Sınava hazırlanan öğrencilerle zamanlarının büyük çoğunluğunu geçirdikleri dershanelerindeki sınıflarında bir araya geldik. Hazırlıklarını, duygularını Aydınlık’a anlattılar.

*** *** ***
‘Genelkurmay Başkanı’nı tanımıyoruz!’

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Kürtçe eğitimi uygun görmüyorum” diyen Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’e “Senin rütben orgeneral de olsa bizim nazarımızda onbaşısın. Senin kıymetin o kadardır. Bunu böyle bil. Bizim nazarımızda ha bir onbaşı konuşmuş, ha Genelkurmay Başkanı. Bizim nazarımızda zerre kadar değerin, kıymetin yok” dedi.

*** *** ***
Davutoğlu : Esad’a baskımız sürecek!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir haber kanalında yaptığı açıklamada Suriye’ye yönelik baskılarının süreceğini bildirdi.

Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, Irak-Suriye hattında potansiyel bir tehdit gördüğünü belirterek, “Bizim bu bölgedeki bu riskleri birbirimizle paylaşmamız lazım ki o riskleri kontrol altına alalım. Ülkeler kendi içlerine kapanmamalıdır” dedi. Konuşmasında “Suriye’de halka zulüm yapıldığı” iddialarını sık sık tekrarlayan Davutoğlu, “Biz bütün bu zulme karşın Esad’ın arkasında dursaydık, bölgenin vicdanını kaybederdik. Rusya gibi davranamazdık. Rusya’nın Esad nezdinde itibarı olabilir ama halklar nezdinde itibarı yok. Orada zulüm durana kadar baskıyı sürdüreceğiz” diye konuştu.

*** *** ***
Çin’den ABD’ye ‘Soğuk Savaş’ uyarısı!

Çin, ABD Başkanı Barack Obama’nın Asya-Pasifik bölgesine askeri yığınak yapma siyasetine karşı uyarılar yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sınırlar ve Okyanus Bölgesi Daire Başkanı Yi Sianliang, Obama’nın “varlığı güçlendirme, kuvvet bulundurma ve caydırıcılık” açıklamalarına karşılık olarak, Güney Çin Denizi’nde yabancı “hakemlik” planlarının işlemeyeceğini söyledi.

Halkın Günlüğü, Çin Günlüğü, Çin Haberleri ve Dışişleri Bakanlığının internet üzerinden ortaklaşa yürüttüğü röportajlar serisinde açıklama yapan Yi, Çin’in, Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarı “ciddi biçimde yok edecek” bu tür girişimlere şiddetle karşı duracağını belirtti.

*** *** ***
İşçiler, CHP İl Binasına Yürüdü!

Maltepe Belediyesi’nde çalışan taşeron işçileri, bir aylık ücretsiz izne çıkarılmalarına ve 1 arkadaşlarının işten çıkarılmasına tepkili. CHP İstanbul İl Başkanlığı’na yürüyen işçiler, 9 maddelik taleplerinin gerçekleşmesini istiyor

İstanbul’un CHP’li belediyelerinden Maltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, 1 aylık ücretsiz izne çıkarılmalarını ve bir arkadaşlarının işten atılmasını CHP Beyoğlu İlçe binasından CHP İl Başkanlığı’na gerçekleştirdikleri yürüyüşle protesto etti. İşçiler, “Mustafa Zengin işçiler fakir” ve “Susma haykır taşerona hayır” sloganlarıyla yürüdü. CHP İl binasının önünde toplanan işçiler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Taşeron 21. Yüzyılın kölelik rejimidir. Bedel ödemeden hak alınmaz, ağlamayan çocuğa kimse meme vermez” sözlerini içeren pankartı açarak gönderme yaptı. Basın açıklamasını işçilerden İlhan Yıldırım okudu.

aydinlik_08ocak2012

Aydınlık - 08 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar