aydinlik_07ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 07 Ocak 2012

KOMUTAN SİLİVRİ’DE ÖRGÜT KIŞLADA!

Karara göre TSK demek Ergenekon demektir!

İlker Başbuğ: 700 bin kişilik güç elimdeydi.

“Bu suçla itham edilen kişi Türkiye Cumhuriyeti devletinin 26. Genelkurmay Başkanı’dır. Bunu tarihe not olarak düşmekte yarar görüyorum. Ben, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanıyım.”

Özel Görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, adliyeden çıkarılırken, ‘’Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı, terör örgütü kurmaktan ve yönetmekten tutuklandı. Takdir yüce Türk milletinindir’’ dedi. Başbuğ, sağlık kontrolünün ardından Silivri Cezaevi’ne götürüldü.

*** *** ***
6 KOMUTANIN DOSYASI SAVCIDA!

İnternet Andıcı davasında savcılık tarafından açılan soruşturma jet hızıyla tamamlandı ve mahkeme İlker Başbuğ’un tutuklanmasına karar verdi. Aydınlık’ın edindiği bilgiye göre; sırada Işık Koşaner, Erdal Ceylanoğlu, Hasan Aksay, Eşref Uğur Yiğit, Hayri Kıvrıkoğlu ve Mehmet Erten’in dosyaları bulunuyor.

Gazetemize bilgiye göre, 6 komutanın dosyası daha savcılıkta hazırlanıyor. Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin’in hazırlamakta olduğu dosyalar 2’si muvazzaf 6 komutana ait.

Savcı Tuğtekin, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten’in dosyaları ile 30 Ağustos’ta istifa eden Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Org. Işık Koşaner, Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Org. Erdal Ceylanoğlu, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Org. Hasan Aksay ve Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in dosyalarını hazırlıyor. Hazırlık soruşturmasının tamamlanmak üzere olduğu, bu nedenle dosyaların, en kısa sürede gündeme getirileceği belirtiliyor.

*** *** ***
İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey:

Gladyo yargısının marifeti!


İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, eski Genelkurmay Başkanının tutuklanmasına ilişkin “İlker Başbuğ bir tertip çerçevesinde tutuklanmıştır” dedi.

İP Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey ve partililer İstanbul Taksim meydanında basın açıklaması yaptı. “Ergenekon yalanı Amerikan planı”ve “Millet ordu elele tam bağımsız Türkiye” sloganlarıyla yürüyen İşçi Partililer, eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ’un önceki gün İnternet Andıcı soruşturması kapsamında tutuklanmasına tepki gösterdi.

*** *** ***
‘Komutanım artık dava arkadaşım!’

Başbuğ’un dinlenmesini isteyen Dursun Çiçek Aydınlık’a konuştu.

İnternet Andıcı davasının duruşmalarında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tanık olarak dinlenmesini talep eden emekli Albay Dursun Çiçek, Başbuğ’un tutuklanmasıyla ilgili ilk değerlendirmesini Aydınlık’a yaptı. Dursun Çiçek, “Silah arkadaşı olduğumuz komutanımız ile artık dava arkadaşıyız” dedi.

Tanık olmasını istemişti!

“İrticayla Mücadele Eylem Planı” davasıyla birleşen “İnternet Andıcı” davasında tutuklu bulunan emekli Albay Dursun Çiçek ve diğer birçok tutuklu, dava konusu olan İnternet Andıcı isimli belgenin, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tarafından onaylandığını belirtmişti. Duruşmalarda tutuklular, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tanık olarak dinlenmesini talep etmişti.

*** *** ***
Gül BTÖ’ye sahip çıktı!

Gül, Beşiktaş yargısına sahip çıktı!


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Hukuk düzeni içinde bir yargılama sürecine şahit oluyoruz. Herkesin hukuk sistemi içinde sorumluluğu vardır. Dolayısıyla herkes hukuk karşısında eşittir” dedi.

*** *** ***
CHP’de kurultay restleşmesi!

Genel Merkez: Temmuz-Ağustos ayında mutabakatla kurultayımızı yapalım.

Muhalefet: Delegeler atacakları imza ile partiye ve ülkeye sahip çıkacaklar.

CHP’de Deniz Baykal ve Önder Sav’ın da destek verdiği parti için muhalefet, “Tüzük kurultayı, hiçbir bahane öne sürülmeden, derhal toplanmalıdır” çağrısında bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ise muhalefetin bu çıkışına, “Bütün tartışmalar tamamlanmış, mutabakat elde edilmiş bir biçimde Temmuz, Ağustos ayında kurultayımızı yapalım. Bu konuda çok acele etmek de doğru değil” yanıtını verdi.

CHP’de bir süredir hazırlıkları sürdürülen olağanüstü kurultay süreci için dün düğmeye basıldı. Muhalifle bir basın toplantısı düzenleyerek kurultay delegelerini göreve çağırdı. Muhalifler adına bu çağrıyı kurultay delegesi Ankara eski CHP Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı yaptı.

*** *** ***
Soykırımı ‘inkar’ değil reddediyoruz!

Türk Basını, Fransa’dan çıkan kararı “soykırımı inkar yasası” ifadesiyle verdi. Halbuki söz konusu olan yasada “inkar” değil, “itiraz” kavramı kullanılıyor.

Fransa Ulusal Meclisi, 22 Aralık’ta, ‘soykırım’ olarak kabul ettiği 1915 olaylarına itiraz eden kişilere ceza öngören yasayı onayladı. Bunun üzerine Türk basını, Fransa’ya karşı tepkileri ön plana çıkardı. Ancak çıkan yasanın içeriğine fazla girmedi. Basında yasa şu şekilde tanımlandı: “Ermeni ‘soykırımı’nı inkar edenlere hapis ve para cezası getiren yasa tasarısı”...

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Aydınlık’ta “Soykırım konusunda basındaki hukuk yanlışları” başlıklı yazısıyla haklı uyarılarda bulundu (29 Aralık 2011).

*** *** ***
Biden’den Tayyip’e Irak telefonu!

Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında önceki gün gerçekleşen telefon görüşmesinde ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesinin ardından bu ülkede yaşanan son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

*** *** ***
‘AB’deki Gülen hareketi soruşturulacak mı?’

İtalyan üye Bizzotto, Avrupa Parlamentosu’na soru önergesi verdi.

Avrupa Parlamentosu’nun İtalyan Üyesi Mara Bizzotto “AB’de İslami Gülen hareketinin güçlenmesi” başlıklı bir soru önergesi verdi. Bizzotto, “Avrupa’daki Fethullah Gülen hareketi soruşturulacak mı?” diye sordu.

Bizzotto Avrupa Parlamentosu’na sunduğu önergede “İmam Fethullah Gülen önderliğindeki Türk İslami hareketi, başta geniş Türk göçmen cemaati bulunan üye devletler olmak üzere AB içindeki varlığını giderek güçlendirmektedir. Hareket sadece Almanya’da en azından 12 okul ve 150 kültür merkezi açtı ve Almanya kökenli birçok Türk şirketine büyük ölçüde finansal destek sağladı. Komisyonun bu gelişmelerden haberi var mı?” diye sordu.

*** *** ***
Savranoğlu işçilerine işverenden saldırı!

Savranoğlu işçileri direnişlerinin 158. gününde işverenin adamları tarafından saldırıya uğradı. Destek için direniş çadırına giden İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Tugay Şen “İşveren bilinçli olarak içerideki çalışan işçilerle, direnişi sürdüren işçileri karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır” dedi.

Savranoğlu işvereni, işçilerini önce İstanbul’a sürdü şimdi de direnişlerinin 158. gününde hak mücadelesi veren işçilere adamlarıyla saldırdı. Önceki akşamı 20 kişilik bir grup fabrikadan çıkıp kazma, sopa, bıçak ve küreklerle işçilere saldırdı. Saldırı sonrası işçi Cüneyt Kuçmen’in elmacık kemiği kırıldı ve başından yaralandı, İşçi Hüseyin Denizkan ise beline aldığı kürek darbesiyle yaralandı. Hemen ardından İşçi Patisi İzmir Sendika Bürosu Başkanı Talat Özdemir ve beraberindeki heyet işçileri direniş çadırında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunup işçilere destek oldu. Deri-iş Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve davalarından vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

*** *** ***
İşte yerli otomobil hem de bor yakıtlı!

Klasik teknolojiyle imal edilen “yerli malı” otomobil yapımına bu saatten sonra girişilip girişilmemesinin ticari yapılabilirliğinin tartışıldığı bir sırada, Türk bilim adamları bilinen dünya rezervinin yüzde 80’ine Türkiye’nin sahip olduğu bor madeniyle çalışan yerli otomobil ürettiler.

Klasik teknolojiyle imal edilen “yerli malı” otomobil yapımına bu saatten sonra girişilip girişilmemesinin ticari yapılabilirliğinin tartışıldığı bir sırada, Türk bilim adamları bilinen dünya rezervinin yüzde 80’ine Türkiye’nin sahip olduğu bor madeniyle çalışan yerli bir otomobil ürettiler.

TÜBİTAK-MAM’da geliştirilen ve bor yakıtıyla kullanılan otomobil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız‘ın Kocaeli Gebze’deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ni (MAM) ziyaret ziyareti sırasında basına tanıtıldı.

*** *** ***
Van Yalanlarına Gazeteci İsyanı!

Lokman Tekin GazeteVan’da köşe yazıları yazan bir gazeteci. Onun isyanı ‘Van’da hayat normale döndü’ diyenlere. ‘Yalan’ diyor Tekin: Hala çadır bulamayan depremzedeler, 3 kişilik çadırlarda 12 kişi kalanlar var... Çadır kentlerde tuvalet, banyo, çamaşır yıkama sorunları hat safhada.

Aydınlık’a konuşan Vanlı gazeteci Lokman Tekin kentteki son durumun içler acısı olduğunu söyledi. Van’da hayatın normale döndüğünü söylemenin halkı kandırmaktan ibaret olduğunu ifade eden Tekin, “Burada yaşayan ve buradaki her şeyi net olarak gören birine Van’ın normale döndüğünü söylemek, saçmalamaktan başka bir şey değildir. Van normale dönmedi ve bu tembel çalışmalarla, bu politik tutum ve tavırlarla Van’ın normale dönmesi zaman alacaktır” diyor. GazeteVan’daki köşe yazılarında da sık sık kentin durumunu anlatan gazeteci Tekin; “Hala ölüm tehlikesi sürüyor, hala çadır bulamayanlar var, hala yoksulluklar diz boyu, hala çadırlarda yananlar var, hala salgın hastalıklar var” diye konuşuyor.

*** *** ***
Yetmez ama, hafifçe iyi!

Davutoğlu’nun Tahran ziyaretine İran yorumu!


Davutoğlu’nun ziyareti sırasında Suriye, İran’ın nükleer programı, Sünni-Şii çatışması, füze kalkanı, PKK-PJAK, ambargo ve ikili ticaret ele alındı. Füze kalkanı dışındaki konularda yakınlaşma sağlandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun iki günlük Tahran ziyareti, Türkiye ile İran arasında bir yıldır süren soğukluğu kısmen azalttı. Ziyaretin bilançosunu çıkaran İran tarafına göre, Türkiye’nin Ortadoğu politikasında “iyi yönde hafifçe” değişmeler başladı.

Aydınlık’ın İranlı kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Davutoğlu’nun iki gün süren İran ziyaretinde ele alınan dosyalar ve sonuçları şöyle oldu:

Suriye dosyası!

Görüşmelerin en sıcak gündem maddesi Suriye oldu. İran’a göre “bazı ilerlemeler,” Türkiye ve İran’ın tutumlarında kısmi yakınlaşma sağlandı. İran, Beşar Esad yönetiminin “bazı aşırılıklarını” kınadı. İran, Türkiye’nin Suriye’ye karşı “aşırı tepkici” politikayı değiştirmesini ve Esad yönetimi ile tekrar diyalog kurmasını telkin etti. Türkiye de, Esad yönetimine karşı aşırı tepkiciliğini bırakacağı işaretini verdi.

aydinlik_07ocak2012
Aydınlık - 07 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar