aydinlik_06ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 06 Ocak 2012

ORG.ÖZEL DOĞRULADI!

Uludere istihbaratını ABD verdi : 'ÖZEL’İN AÇIKLAMALARI NETLEŞTİRDİ!'

‘Uludere olayında istihbarat kimden geldi?’ tartışmasında bütün veriler ABD’ye işaret ediyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in, Milliyet gazetesinden Fikret Bila’ya yaptığı açıklamalar, Uludere olayında istihbaratı kimin verdiğini ortaya çıkardı. Orgeneral Özel, açıklamanın bir yerinde, ABD’nin istihbarat desteğinin “Irak’ın Kuzeyi ile sınırlı” olduğunu kaydetti. Devam eden satırlarda da, Uludere’de meydana gelen olayın “sınır ötesinde vuku bulduğunu” söyledi. Bu sözler, istihbaratın ABD’den geldiğini netleştirdi.

*** *** ***
Başbuğ tutuklandı!

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılan, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un savcılık ifadesi yaklaşık 7 saat sürdü. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesi alınan Başbuğ, TCK’nın 3141. maddesi gereğince “örgüt yöneticiliği” ve 3121. maddesi gereğince de “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildi.

*** *** ***
3 MUHAFAZAKAR GENÇ IŞIK EVLERİNİ ANLATTI!

Cemaat yurtlarında kalan öğrenciler Aydınlık’a konuştu : 'Kendilerine asker yetiştiriyorlar!'

Işık Evleri’nde kalan ve adını vermek istemeyen bir grup öğrenci, ödeyemeyeceklerini belirttikleri halde psikolojik baskıyla cemaatin yurduna kaydedildiklerini söylüyor. Öğrenciler, “Muhazafakr kesimden olduğumuzu bildikleri için ümmetçiliği temel alan cümleler kurdular. Bu düzende ihtiyaç duyulan insanlar olduğumuzu söyleyerek bizlere senet imzalattılar. Bunlar, kendilerine asker yetiştiriyorlar” diyor.

Başlarının belaya girmesinden korktukları için isimlerini vermek istemeyen öğrencilerin Edirne’de misafiri olduk. Öğrenciler, lise son sınıfta cemaate ait bir dershaneye gittiklerini ifade ediyor.

*** *** ***
MİT : İstihbaratı biz vermedik!

Aydınlık ve Ulusal Kanal çağrılmadı!


MİT’te düzenlenen toplantıya Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal çağrılmadı. Aydınlık toplantıya çağrılsaydı Başbakan temsilcisi olarak PKK ile yapılan görüşmelere de katılan Hakan Fidan’a şu soruları yöneltecekti:

PKK ile görüşme talimatını kim verdi?

Genel seçimler öncesinde AKP’nin oyu düşmesin diye ateşkes önerisinde bulundunuz mu?

*** *** ***
Yıldırım : Andıç Davası’nın hedefi AKP’yi ‘odak’ olmaktan kurtarmak!

‘Andıç’ davasının görünmeyen hedefi: AKP ‘odak’ olmaktan kurtarılacak!


İnternet andıcı davasının götürülmeye çalışıldığı yeri, AKP’yi “odak” olmaktan kurtarmak olduğu, Org. İlker Başbuğ’un soruşturmaya dahil edilmesiyle iyice ortaya çıktı.

İnternet Andıcı davasında hakimlerin hemen her sorusu “AKP’ye kapatma davası”yla bir biçimde ilişkiliydi. Üye Hakim Hüsnü Çakmak, ekim ayındaki duruşmalarda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılarını, “AKP’ye kapatma davası”na delil olarak kullandıkları “Apronda deve kesilmesi ve toplu namaz” haberinin irtica.org sitesinden alındığını vurgulayarak, sanıklara bu yönde sorular sormuştu.

*** *** ***
Türköne istifa etti!

SIRA İSKENDER PALA’DA!


Zaman yazarı Mümtazer Türköne, Abdullah Gül’ün atadığı Atatürk Kurumu’ndan istifa etti. Türköne, istifa gerekçesini “Bu süreçte eleştirilerimin, Atatürk Kurumuna da Türkiye’deki tartışmalara da katkı sağlayacağını düşünmüştüm. Kurumun ve Cumhurbaşkanlığı makamının haksız yere yıpranmasına sebep olmamak için istifa ettim” sözleriyle açıkladı.

*** *** ***
Nora : Soykırım politik araç yapılıyor!

FRANSIZ TARİHÇİ PİERRE NORA ‘SOYKIRIM’ İFADESİNE KARŞI ÇIKTI!


Fransa’nın önde gelen tarihçilerinden Pierre Nora, Fransa Meclisi’nin 1915 yılındaki olaylarıyla ilgili kararına karşı çıkan bir yazı yazdı. Nora, 28 Aralık tarihli Le Monde gazetesinde yayınlanan yazısında, ‘soykırım’ ifadesinin rastgele kullanılmasına karşı çıkarak “tarihçiler ‘soykırım’ kelimesi yerine, ‘imha’ ya da ‘kitle katliamı’ kelimelerini tercih ediyorlar” dedi. Fransa’da, tarihi ilgilendiren konularla ilgili devletin resmi kararlar almasına karşı mücadele eden ‘Tarihe Özgürlük‘(Libert pour l’histoire) Derneği’nin de Başkanlığını yürüten Pierre Nora, “soykırım ifadesine sınırı belli olmayan geniş anlamlar yükleniyor, politik ve ideolojik bir araç olarak kullanılıyor(...) Fransa’nın Yahudi soykırımında bir sorumluluğu var.

*** *** ***
Eğitimde AKP Kaosu!

EĞİTİM SİSTEMİ SİL BAŞTAN!


AKP, gelecek hafta TBMM Başkanlığı’na vereceği yasa tekifiyle ilköğretim 4. sınıftan sonra imam hatip okullarına gidebilmenin önünü açacak. Yasa teklifine göre eğitim sistemi 1444 formülüne göre düzenlenecek. Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan’ın haberine göre AKP yetkilileri teklif hakkında “28 Şubat kalıntıları temizleniyor diyebilirsiniz” yorumunu yaptı. Teklif meclisten geçer ve yasalaşırsa öğrenciler ilköğretim 4. sınıftan itibaren içinde İmam Hatip Liseleri’nin de bulunduğu mesleki okullara gidebilecekler.

*** *** ***
Sağlıkta AKP kaosu!

Prim ödemeyene muayene yok!


1 Ocak 2012 itibariyle yeşil kart uygulamasının sona ermesiyle Sağlık Bakanlığı’nın bünyesinde bulunan 9 milyon yeşil kartlı, Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiş oldu. Ancak sistemi henüz bilmeyen yeşil kart sahiplerinin aklında çok sayıda soru işareti var. Konunun uzmanları, güvenlik kapsamında olmayanları bir an önce genel sağlık sigortasına başvurmaları yönünde uyarıyor. Çünkü aksi taktirde bu kişilere gelirlerine bakılmaksızın 212 TL’lik borç çıkarılacak.

*** *** ***
Savcı Öz, gizli tanıkla anlaşmış!

Savcı Öz, İranlı Zendaşti’yle tahliye karşılığında anlaşmış!


Yüksek Yargıyı hedef alan son Ergenekon iddianamesinin gizli tanığı olan İranlı eroin kaçakçısı Zendaşti’nin, sahte kimlikle nasıl tahliye edildiği ortaya çıktı. Sahte kimlikle tahliye skandalı, Beşiktaş Adliyesi’nde görevli kıdemli bir hakimin anlatımına göre olay şu şekilde gelişti: Dönemin Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, 2010 Ağustos ayında İranlı eroin kaçakçısı Naci Şerifi Zendaşti’ye, “gizli tanık olması karşılığında tahliye edilmesi” teklif yaptı. İstanbul Jandarması’nın 24 Eylül 2007’deki operasyonu sonucunda 75 kilo eroinle suçüstü yakalanan Zendaşti, bu teklifi düşünmeden kabul etti. Çünkü özel görevli İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada hüküm giymesine kesin gözüyle bakıyordu.

*** *** ***
Hakan Şükür, AKP’yi karıştırdı!

Başbakan izin verdi, Kuzu “milletvekilliği düşer” dedi.


AKP’de “Şike yasası”, “Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresi” tartışmalarına bir de Hakan Şükür tartışması eklendi. Hakan Şükür’e spor yorumcusu olması için Başbakan izin verdi, Burhan Kuzu “olmaz, milletvekilliği düşer” dedi. Parti içi kulislerde de hareketlilik giderek artıyor.

*** *** ***
Davutoğlu’ndan geri adım!

Davutoğlu’nun Tahran gezisi yorumlanıyor : Tahran’da bölgecilik çalımı!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu önceki akşam gittiği Tahran’da, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve İran’ın nükleer Başmüzakerecisi Celili ile görüştü.

Davutoğlu, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile de ayrı ayrı görüşecek.

*** *** ***
ABD taşeronluğu ihracatımızı vurdu!

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, “Arap Baharı” yaşanan 5 ülkeye toplam ihracat yüzde 13 oranında geriledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) kayıtlı kuruluşların verilerinden yapılan hesaplamalara göre, Mısır, Suriye, Libya, Tunus ve Yemen’in 2010 yılında yüzde 6,48 olan toplam ihracattaki payı 2011 yılında yaklaşık yüzde 4,74’e düştü.

2010’da toplamda 112 milyar 219 milyon 256 bin dolar ihracat yapılırken, söz konusu 5 ülkeye yapılan ihracatın değeri 7 milyar 272 milyon 513,4 bin doları buldu. Bu ülkelerin toplam ihracattaki payı ise yüzde 6,48’e çıktı.

*** *** ***
İSTİHBARAT PREDATÖRDEN!

Uludere operasyonundaki yanlış istihbaratın kaynağı ortaya çıktı.


Uludere’de 35 yurttaşımızın ölümüyle sonuçlanan hava harekatının sır perdeleri aralanıyor.

Günlerdir sorulan ama yetkililerin ısrarla yanıtsız bıraktığı soru “ İstihbaratı kim verdi?” olmuştu. Genelkurmay, MİT ve Başbakan’ın yaptıkları açıklamalarda, gelen istihbarat üzerine sınırımıza doğru hareket eden 40 kişilik bir grubu tespit etmek üzere, olay yerine İnsansız Hava Aracı (İHA) gönderildiği açıklandı. İHA’nın verdiği bilgiler üzerine,Türk F16’larına, “istihbaratta bildirilen” terörist grubu imha etmek üzere emir verildi. F-16’lar verilen emri yerine getirip üslerine geri döndüler. Ancak, imha edilen hedefin “terörist” olmadığı, bölgede kaçakçılık yapan bir grup olduğunun anlaşılması felaketi ortaya çıkardı.

aydinlik_06ocak2012

Aydınlık - 06 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar