aydinlik_05ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 05 Ocak 2012

İSTİHBARAT PREDATÖRDEN!

Uludere operasyonundaki yanlış istihbaratın kaynağı ortaya çıktı!

Uludere’de 35 yurttaşımızın ölümüyle sonuçlanan hava harekatının sır perdeleri aralanıyor.

Günlerdir sorulan ama yetkililerin ısrarla yanıtsız bıraktığı soru “ İstihbaratı kim verdi?” olmuştu. Genelkurmay, MİT ve Başbakan’ın yaptıkları açıklamalarda, gelen istihbarat üzerine sınırımıza doğru hareket eden 40 kişilik bir grubu tespit etmek üzere, olay yerine İnsansız Hava Aracı (İHA) gönderildiği açıklandı. İHA’nın verdiği bilgiler üzerine,Türk F16’larına, “istihbaratta bildirilen” terörist grubu imha etmek üzere emir verildi. F-16’lar verilen emri yerine getirip üslerine geri döndüler. Ancak, imha edilen hedefin “terörist” olmadığı, bölgede kaçakçılık yapan bir grup olduğunun anlaşılması felaketi ortaya çıkardı.

*** *** ***

GİZLİ TANIK EROİN KAÇAKÇISI!

Zendaşti, İstanbul 14. Ağrı Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı eroin kaçakçılığı davasında, 19 Aralık 2010’da sahte kimlikle tahliye edildi. Karara Mahkeme Başkanı Erkan Canak muhalefet şerhi koydu. Ardından kayıplara karışan Zendaşti’nin İran’a kaçtığı ileri sürüldü.

Zendaşti, tahliyesinden iki ay sonra Beşiktaş Adliyesi’nde ortaya çıktı. 21 Ekim 2010’da gizli tanık oldu ve dönemin Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’e ifade verdi. Zendaşti, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ile tahliye edilmesine karşı çıkan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak’ı hedef alan açıklamalarda bulundu.

*** *** ***

AVUKATLIK DA SUÇ OLDU!

Hukukçular Davası’nda iddianame kabul edildi!


Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz’in de aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, iddianamede bir numaralı sanık olarak yer aldı. Oktay, iddianamedeki ifadesinde, Ergenekon davasında süreci hiçbir zaman takip etmediğini belirtti. Oktay, “Köksal Şengün beni yemeğe davet etti. İki kez birlikte yemek yedik. Şengün ile yaptığım bu görüşmelerde davayı etkilemeye yönelik herhangi bir konuşma ve görüşme yapmadım. Bu görüşmelerde Ergenekon davası sanıklarının tahliyesi konu olmadı” dedi.

*** *** ***

Habur’un devamı yeni Anayasa!

ULUDERE OLAYINI FIRSATA ÇEVRİMEYE ÇALIŞAN AKP, ROTASINI ÇİZDİ: Habur açılımını yeni Anayasa’yla tamamlamak!

“AKP, Habur açılımını yeni Anayasa ile tamamlamak istiyor” diyen CHP Milletvekili Gürkut Acar, “Bakan Atalay’ın, TBMM’de Uludere olaylarını anlatırken yeni Anayasa’nın bir fırsat olduğunu söylemesi de bunun işareti değil mi?” diye sordu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın PKK ve BDP’ye tepkisi, siyaset çevrelerinde göstermelik bulundu. Erdoğan’ın daha önce sert davrandığı ülkelere ve kişilere tam tersi bir tavır sergilediğine dikkat çeken siyasetçiler, Erdoğan’ın İsrail’e karşı tutumunu hatırlattı. Erdoğan’ın İsrail’e karşı en sert eleştiriler yönelttiği dönemde, İsrail’in güvenliği için Suriye’de yönetimi devirmek için uğraştığını, İsrail’i koruma amaçlı füze kalkanı radarını Malatya’ya yerleştirdiğini ifade ettiler.

*** *** ***

Başbuğ ziyareti mi?

Kuvvet Komutanları Arınç’la görüştü!


Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten makamında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı ziyaret etti. Ziyaretin İlker Başbuğ’un ifadeye çağrılması ve Uludere’deki olaylarla aynı zamana rastlaması farklı yorumlara yol açtı. Bunun üzerine Arınç bir açıklama yaparak, “Farklı yorumlar yapıldı, önceden planlanmış bir ziyaretti. İade-i ziyaret yaptılar, nezaketleri için teşekkür ederim” dedi.

*** *** ***

‘Önceden komünist şimdi terörist diye susturuyorlar!’

Odatv davasında gazeteci Doğan Yurdakul savunmasını yaptı!


Özel Yetkili İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen Ergenekon soruşturması kapsamında 11’i tutuklu olmak üzere toplam 13 kişinin yargılandığı Odatv davasının 7. duruşması, tutuklu ve avukatların savunmalarıyla İstanbul Adalet Sarayı’nda dün devam etti.

‘Bu dava dejavu!’

Duruşmada savunmasını yapan tutuklu Odatv Genel Koordinatörü gazeteci Doğan Yurdakul, düşünceleri nedeniyle tutuklanmanın ilk kez başına gelmediğini anlatarak, “Bu dava benim için bir ‘dejavu’ durumudur. Ben bu acayip filmi daha önce iki kez gördüm. Ama iki askeri darbe döneminde gördüm. Kıyasıya eleştirdiğim hiçbir sivil hükümet zamanında düşüncelerim nedeniyle hapse atılmadım. Sivil ve kendisine ‘ileri demokrat’ diyen bir hükümet döneminde yazdığım yazılar nedeniyle hapse atılmak ilk kez başıma geliyor” dedi.

*** *** ***

‘Bu işleri Türk ve Çeçen şeytanlar bozdular!’

Çeçenistanda rehin kalan Türk işçileri ile gündeme gelen Bora İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Alper Suri ilk defa konuştu. Suri, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov ile aralarında problem olmadığını, işlerini kötü niyetli kişilerin bozduğunu söyledi.

Çeçenistanda çalıştıkları şantiyelerde rehin kalan işçiler ile gündeme gelen Bora İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Alper Suri, hakkında çıkan iddialara dün ilk defa Ceylan InterContinentalda yapılan basın toplantısı ile cevap verdi. Suri, yaşananlara Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov tarafından yanlış anlaşılmalarının neden olduğunu belirterek, çözüm için girişimlerinin süreceğini söyledi.

*** *** ***

Türk-İş’ten CHP’ye tehdit gibi mektup!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderilen mektupta “Türk-İş topluluğu, söylemlerinizde kullandığınız üsluptan son derece rahatsız olmaktadır ve bilmelisiniz ki bu rahatsızlığın tepkiye dönüşmesi bizlerce güçlükle engellenmektedir” ifadesi dikkat çekti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki “Asgari ücret tespitinde Türk-İş muhalefet şerhi koymadı. Yani ‘bu asgari ücret bize yeterli’ dediler . Türk-İş yetkililerine sesleniyorum: Sayın başkanlar sizin aldığınız aylık kaç liradır? Otomobilin markası nedir? Siz işçileri hangi yetkiyle satmaya kalkıyorsunuz? Siz kaç lira kıdem tazminatı aldınız? Halkın iktidarında bu sendika ağalarından da Türkiye’yi temizleyeceğiz” sözlerine Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak’dan yanıt geldi.

*** *** ***

Donmamak için cankurtarana sığındılar!

Van’da ki çadır yangınlarına bir yenisi daha eklendi. Beyaztaş Ailesi’ne ait çadırda yangın çıktı. 9 kişilik aile diri diri yanmaktan son anda kurtuldu.

Kentin Seyrantepe Mahallesi’nde 2 katlı evleri depremde hasar gören Seyithan Beyaztaş’ın evinin bahçesinde kurduğu çadır akşam saatlerinde sobadan sıçrayan kıvılcımlardan alev aldı. 7’si çocuk 9 kişi son anda komşular tarafından alevlerin içinden çıkartıldı. Olay yerine gelen itfaiye ekibinin müdahalesiyle yangın söndürülürken, çadır kül oldu.

*** *** ***

Şehit polis uğurlandı!

Erzurum TEDAŞ’ta önceki gün güvenlik görevlisi olarak çalışan şizofreni hastası Selim Karabıyık tarafından bıçaklanarak şehit edilen polis memuru Suat Orak, dün son yolculuğuna uğurlandı. 31 yaşındaki Suat Orak’ın 3 aylık hamile eşi Serpil Orak, “Bebişim sana ne diyecek aşkım” diyerek hem ağladı, hem çevredekileri ağlattı.

*** *** ***

Ricciardone: Uludere’de hükümetin yanındayız!

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, 35 kişinin hayatını kaybettiği Uludere’deki olayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Olayın kendisini de üzdüğünü söyleyen Ricciardone “Bu konuda Türk hükümetinin durduğu noktada duruyoruz. Şu anda paylaşımlarla ilgili bilgi vermek doğru olmaz. Terörle mücadele sürecektir” diye konuştu.

*** *** ***

ABD-İran müzakereleri derinleşiyor!

Hem güç gösterisi hem gizli görüşme!


ABD ve İran arasındaki gizli görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Diplomatik ilişki kurma hedefiyle yürütülen görüşmelerde ABD’nin daha istekli göründüğü ve ilerlemeler kaydedildiği ifade ediliyor.

İran ve ABD arasında, açıktan sürdürülen güç gösterilerine karşın, diplomatik ilişki kurulması arayışlı gizli görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor.

Aydınlık’a 19 Kasım’da Haliç’teki Kadir Has Üniversitesi’nde yapılan gizli temasın bilgisini veren kaynaklar, görüşmelerin sürdüğünü ve ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Kaynaklar, görüşmelerin “diplomatik ilişki kurma arayışıyla” yapıldığını teyit etti.

*** *** ***

Suriye elçiliğinden İşçi Partisi’ne ziyaret!

Suriye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mounzer Mounzer, İşçi Partisi’ni ziyaret ederek yöneticilerle görüştü.


Maslahatgüzar Mounzer Mounzer, parti genel merkezinde İşçi Partisi’nin Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semih Koray ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz’le bir araya geldi. Mounzer Mounzer görüşmede, Şam‘da meydana gelen eş zamanlı iki patlamaya değinerek, bu patlamaların Lübnanlı yetkililerin açıkladığı gibi Suriye’ye sızan El Kaide militanlarının gerçekleştirdiğini söyledi.

*** *** ***

Tevfik Rüştü Aras’ın 40’ncı ölüm yıldönümü!

Atatürk’ün değişmez Dışişleri Bakanı’ydı!


1925’te Hariciye Vekleti’ne getirilen Tevfik Rüştü Aras, aralıksız 13 yıl Atatürk’ün ölümüne kadar bu görevi yaptı. 5 Ocak 1972 günü kaybettiğimiz Aras, Dışişleri Bakanlığı’nın adeta kurucusu ve derin iz bırakanı oldu.

Devrimci tıbbiyeli!

Beyrut Fransız Tıbbiye Mektebi’nden mezun olan Aras, uzun yıllar sağlık kuruluşlarında görev yaptı. İttihat ve Terakkiciydi. 1920’de Meclis’e seçildi. İstiklal Mahkemeleri ve Lozan görüşmelerinde de yeraldı. 3 Mart 1925 günü İsmet Paşa’nın kabinesinde Dışişleri Bakanlığı’na atandı ve bu görevi 11 Kasım 1938 gününe kadar sürdürdü. Atatürk’ün dış politikasını en iyi uygulayan isim oldu. Öyle ki Atatürk önemli işlerde direkt onunla temas kurardı.

aydinlik_05ocak2012

Aydınlık - 05 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar