aydinlik_03ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 03 Ocak 2012

NEYİ/NİYE SAKLIYORSUNUZ?

CHP’li Öztürk, Başbakan’a sordu: Genelkurmay tuzağa mı düşürüldü? ABD ‘bombalayın’ dedi mi?

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde 35 köylümüzün yaşamını yitirdiği operasyonla ilgili CHP Milletvekili Öztürk, Meclis’te “ABD ‘Bombalayın’ dedi mi?” diye sordu.

TSK’nın hava operasyonuyla Uludere’de 35 köylümüzün ölmesiyle sonuçlanan operasyonun istihbarat kaynağıyla ilgili tartışma sürerken, Hükümet de Genelkurmay da istihbaratın kaynağıyla ilgili suskunluğunu sürdürüyor. CHP’li Ali Rıza Öztürk, Aydınlık’ın gündeme getirdiği “Genelkurmay tuzağa mı düşürüldü?” haberini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Öztürk, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “ABD’nin insansız hava araçlarıyla elde ettiği istihbaratın, ABD istihbarat görevlilerince değerlendirilip işbirliği içinde çalışan Türk Hava Kuvvetleri’ne “bombala” emri olarak iletildiği doğru mudur?” diye sordu.

*** *** ***
‘TSK’nın Eli Kolu Bağlandı!’

‘Ordu operasyon yapamaz hale getirilmek isteniyor!’


Emekli Albay Erdal Sarızeybek, Uludere olaylarını değerlendirdi. Sarızeybek, planların arkasında ABD ve İsrail olduğunu belirterek, Türk ordusunun operasyon yapamaz hale getirilmek istendiğini söyledi.

Emekli Albay ve Araştırmacı Erdal Sarızeybek, Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili olarak Aydınlık’a yaptığı açıklamada, gelişmelerin planlı olduğunu kaydederek, “Uludere olayları ve sonrası planlı işler. Türk Ordusunun eli kolu bağlanıyor. Bundan sonra gerekli istihbarat gelse bile Hava Kuvvetleri nasıl hareket edebilecek? Yasal açıdan da psikolojik açıdan da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eli kolu bağlanıyor. Türk ordusu operasyon yapamaz hale getirilmek isteniyor” dedi. Olayla birlikte, bölge halkının tahrik edilmesinin dikkat çekici olduğunu ifade eden Sarızeybek, halkın ajite edilerek harekete geçirilmek istendiğini bildirdi.

*** *** ***
PKK-KCK 2012’yi kalkışma yılı ilan etti!


Uludere olaylarının ardından açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi, “Halkımızın başlattığı serhildan hareketi durdurulmamalı, özgürlüğümüz gerçekleşinceye kadar kesintisiz olarak sürdürülmeli” ifadelerini kullandı. Açıklamada şöyle denildi: “Tarihin bu önemli döneminde halkımıza dayatılan köleliği kabul etmemenin tek yolu vardır; diğer mücadele biçimleriyle birlikte toplumsal örgütlenmeyi geliştirmek, eylem içinde olmak, direnerek eylemselliği geliştirmek ve direnişle kazanmaktır.

*** *** ***
İlker Başbuğ’a soruşturma açıldı!

Gazetemiz 30 Aralık 2011 tarihli sayısında ‘Sıra Başbuğ’da demişti!


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında Özel Görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “İnternet Andıcı” davası kapsamında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Soruşturmayı Ergenekon savcısı Cihan Kansız yürüttüğü bildirildi.

*** *** ***
İstanbul Üniversitesi’nde Uludere kavgası!

İstanbul Üniversitesi’nde BDP’ye yakınlığıyla bilinen öğrenci grupları, dün sabah Hukuk Fakültesi’nde Uludere olayını kınayan bir tanıtım masası açtı. Karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada çok sayıda öğrenci yaralandı. 30 kişi gözaltına alındı. Olayları görüntüleyen çok sayıda öğrencinin de polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

*** *** ***
Kırıkkale’de TSK’nın tesisinde patlama : 4 ölü!

Kırıkkale’de askeri mühimmat ayırma ve ayıklama tesisinde meydana gelen patlamada ölen 4 işçiden 3’ünün cesedi enkazdan çıkarıldı. Ağıtlar yakan işçi yakınlarını sağlık görevlileri sakinleştirdi.

Askeriyeye ait Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi’nde patlama sonucu çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Kırıkkale’de TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi’nde önceki gece saat 00.40 sıralarında meydana gelen patlamadan sonra haber alınamayan 4 işçiden 3’ünün cansız bedenine ulaşıldı. Diğer 1 işçi için arama çalışmaları devam ediyor.

*** *** ***
Cemaatin hedefi TOBB!

Cemaatin hedefi TOBB ve kasasındaki milyarlar!


Fethullahçılar gözünü TOBB’a ve kasasındaki milyarlara dikti. Bu amaçla 2013 yılında yapılacak kongresi için şimdiden kulis çalışmalarına başladılar.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki (TOBB) görev süresi 2013 yılında sona ererken TOBB’u kimin ele geçireceği tartışmaları başladı. Hisarcıklıoğlu yasa gereği yeniden aday olamazken TOBB’da kimin başkan olacağına ilişkin spekülasyonlar yüksek sesle dile getirilir oldu. Özellikle de “Gülen Cemaati” olarak bilinen çevre TOBB’da etkin olabilmek için çok yönlü bir çalışma yürütüyor. Bir yandan DEİK’e bağlı ülke iş konseylerinde etkin olmak için çalışırken, diğer yandan illerdeki Odalarda yönetimlere girme çabasında.

*** *** ***
Çadırda Ders Başladı!

Depremin ardından Van’da ilk ders zili çaldı. Ancak ne okulların altyapısı buna hazırdı ne de öğretmenlerin barınma sorunu çözüldü. Eğitim Sen Şube Sekreteri Mucip Vergili, hükümetin aceleci davrandığını söyledi.

Van’ın merkez ve Erciş İlçesi’nde 71 gün aradan sonra 110 bin öğrenci dersbaşı yaptı. 250 okuldan 63’ünün kullanılamaz durumda olduğu Van’ın merkez ve Erciş İlçesi’nde yetkililer, eğitime açılan okul binalarının mühendis kontrolünden geçtiğini söyledi.

Kimi hasarlı okulların öğrencileri valilik tarafından uygun okullara taşınırken, kimi okullar ise eğitime konteynerlerde devam edecek. Konteynerlerin yetişmediği bazı okulların bahçesine ise 20’şer kişilik çadırlar kuruldu.

*** *** ***
Başkan Kocaoğlu ifade verdi!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yazılı davet üzerine İzmir Adliyesi’nde Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Cengil’e ifade verdi. Kocaoğlu, ifadenin ardından adliyeden ayrıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 16 bürokratın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında Başkan Aziz Kocaoğlu’na ifade için çağrı yazısı, yılın son günlerinde ulaştı. Kocaoğlu da yılın ilk mesai gününde Bornova’daki evinden taksiye binip yanında korumaları ve belediye görevlileri olmadan saat 09.30’da İzmir Adliyesi’ne gitti.

*** *** ***
‘Karar vermek imkansız! Kolaylıkla taklit edilebilir!’

Islak imzada şüphe bitmiyor. Hazırlanan yeni rapor mahkemeye sunulacak.

Adli Belge İnceleme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bafra, Çiçek’in imza örnekleri ile fotokopi belgenin altındaki imzanın “kolaylıkla taklit edilebilir” olduğuna dikkat çekti. Bafra: “Bu nedenle iki örnek arasında yapılacak karşılaştırmada karar verilmesi mümkün olmaz. Belgedeki imzanın ‘makine ile atılmış olma ihtimali’nin de araştırılması gerekir.”

Adli Tıp Kurumu, İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın altındaki imzanın emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek’in el ürünü olduğunu iddia ederken, uzmanlardan farklı değerlendirme geldi. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Adli Bilimler ve Adli Belge İnceleme Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jale Bafra, Çiçek’in imza örnekleri ile fotokopi belgenin altındaki imzanın “kolaylıkla taklit edilebilir” olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle iki örnek arasında yapılacak karşılaştırmada karar verilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Bafra, belgedeki imzanın “makine ile atılmış olma ihtimali”nin de araştırılması gerektiğine vurgu yaptı. Çiçek’in avukatı İrem Çiçek, bu raporu, davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunacak.

*** *** ***
CHP’li Oktay Ekşi’den TMY Yasasında Değişiklik Önerisi!

‘Türkiye gazetecilerin hapsedildiği ülke konumundan çıkarılmalı!’


CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla verdiği talimatların herkesin gözü önünde yayınlandığına dikkat çekerek, “Öte yandan da terör örgütü PKK’nın herhangi bir açıklamasını kamuoyuna duyurduğu için gazetecilerin hapsedildiği ülke konumuna düştü. İşte bu saçmalığa son vermek amacıyla yasa önerisi verdim” dedi.

*** *** ***
Antiemperyalist kadınlar buluşması!

Antiemperyalist kadınlar Suriye’de kucaklaştı!

Baas’ın merkezindeyiz!


Şam’daki ilk günümüzde, en çok merak ettiğimiz yerlerden Baas Partisi Genel Merkezi’ne gittik. Bizi kapıda karşılayan Baas Partisi Genel Yönetim Kurulu üyesi ve Kadından sorumlu büro başkanı Şehnaz Fakkuşbirlik üzerine konuşuyor: “Siz Ortadoğu’nun bir parçasısınız, biz de parçasıyız. Bu işgal politikası çok öncelere dayanıyor. Eğer bahar olacaksa, bunu ülkenin içindeki halklar yapar.“ (10)

Suriye’deki sancı dünyanın sancısıdır!

Birgül Ayman Güler, “Küreselleşme ile iki şey paylaşacaksınız dediler, zenginlik ve demokrasi. Oysa otuz yıldır paylaştığımız, etnik ayrımcılık, dinin siyasallaşması. Suriye’nin sancısı, dünyanın sancısı. Biz bunlarla kadının köleleşeceğini görüyoruz” diyor.

*** *** ***
Lig’de perde bugün açılıyor!

Aslan iyi başlamak istiyor!


2011-2012 sezonunun ikinci yarısı bugün oynanacak maçlarla başlıyor. Süper Lig’de ilk yarıyı lider noktalayan Galatasaray, evinde ağırlayacağı rakibi İBB’yi mağlup ederek, devreye iyi bir giriş yapmayı hedefliyor.

Süper Lig’de ikinci yarının perdesi, bugün yapılacak 5 maçla açılacak. Ligde 11 gün süren devre arası tatili sona ererken, 18. hafta müsabakaları bugün ve yarın yapılacak. 34 haftalık normal sezon 8 Nisan’da tamamlanacak ve bu sezon ilk kez uygulanacak play-off’a geçilecek. Tarihleri henüz netleşmeyen play-off’ta, normal sezonu ilk 4 sırada bitirenler ‘’Şampiyonluk Grubu’’nu, 5 ile 8. sırada bitirenler ise ‘’Avrupa Ligi Grubu’’nu oluşturacak. Süper Lig’de 10 yıllık bir aranın ardından ilk yarıyı zirvede bitiren Galatasaray, sezonun ikinci yarısına İstanbul Büyükşehir Belediyesypor’la yapacağı karşılaşmayla başlayacak. ASY Arena’da saat 20.30’da başlayacak olan karşılaşmayı hakem Halis Özkahya yönetecek.

*** *** ***
Cemaat Irak’ta 26. okulu açtı!

Irak’ın Süleymaniye kentinde valilik ve belediyenin de desteğiyle Özel Süleymaniye Işık İlkokulu ve Anaokulu açıldı.

Okul açılışına Süleymaniye Valisi Behroz Kaşani, Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen’in katılması dikkat çekti. Süleymaniye Eğitim Kurumları Genel Müdürü Cebbar Hama Ahmet açılışta yaptığı konuşmada, “Eğitim Bakanlığı olarak özel sektöre çok önem veriyoruz. Özellikle Fezalar Eğitim Kurumları’na bağlı okulları çok beğeniyoruz” diye konuştu.

aydinlik_03ocak2012

Aydınlık - 3 Ocak 2012
http://aydinlikgazete.com/

Son Yazılar